Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Softpedia Photo News

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1429 replies to this topic

#1315
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007

 crokodilu, on 18 iulie 2022 - 13:01, said:

obiectiv era mult mai bune decat altele

Daca A e azi mai bun decat B nu inseamna ca maine nu se poate inventa C mai bun ca A.

#1316
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

 dani.user, on 18 iulie 2022 - 13:47, said:

Daca A e azi mai bun decat B nu inseamna ca maine nu se poate inventa C mai bun ca A.
Da, doar ca nu: daca azi A e țâță de mâță, maine nu poti zice ca defapt A nu era chiar asa bun, decat daca te sucesti ...putin.


 dani.user, on 18 iulie 2022 - 13:47, said:

Daca A e azi mai bun decat B nu inseamna ca maine nu se poate inventa C mai bun ca A.
Sau:
Cumparati A ca este cel mai bun, mult mai bune decat B. Cumparati C, ca A nu este bun.


Oricum pentru wide raman la telefon, cu f1.9 bate DSLR/ML. Chiar nu inteleg dece colegul nicolaie nu pozeaza nunti cu telefonul, probabil n-a aprofundat pe topicul de mai jos.

Edited by crokodilu, 18 July 2022 - 14:10.


#1317
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 nicolaie, on 18 iulie 2022 - 11:56, said:

Daca o vei deschide la 100% pe PC, pe un ecran bun, intr-un soft bun gen Photoshop, vei observa ca nu exista urma de aberatii de niciun fel si miresei ii poti numara firele din cap si cusaturile de pe rochie

Cu obiectivele pentru F mount pueai face asta la f4, intr-o zi buna la o focala buna puteai face si la 3.5 dar nu la 2.8. Despre asta e vorba. Desigur ca te puteai multumi si cu 2.8, pe resize de web nu ar fi vazut prea multi diferenta sau tiparit la dimensiuni mici


Asta puteam face de prin 2014, cu un D800 si 85mm f1.8D la f2.8 ... Iar daca foloseam 135mm f2.0 la diafragma maxim deschisa aveam probleme cu puful de pe fata modelelor...

 nicolaie, on 18 iulie 2022 - 11:56, said:

Dar mai vedeai o urma de aberatie cromatica, mai vedeai putina pierdere de contrast, vorbim de lucruri de finete nu de faptul ca era un ciob la 2.8

Tendinta se mentine la obiectivele noi fata de cele vechi, 85Z este relativ perfect optic la 1.8, e mai corectat decat 105 f/.4 ED, la fel si 14-30

Desi in practica, 85mm Z are cam la fel de multa distorsiune, aberatii cromatice si vignetare ca 105mm f1.4 doar ca astea sunt corectate automat de editoarele de RAW pentru Z in timp ce pentru 105mm f1.4 trebuie sa mai adaugi o actiune in plus Posted Image.

 nicolaie, on 18 iulie 2022 - 11:56, said:

Lipsesc acele micro-erori de focalizare cu care eram obisnuit si care doar pe 100% se vedeau intre cadre consecutive, acum ori e tack sharp ori e focalizata gresit, ceea ce se mai intampla uneori pentru ca sistemuld e focus trebuie invatat, fiecare mod cu setarea lui pentru anumite situatii si subiecti

In principiu da, in practica sa vezi ce misto e la 45 Mpx cand lasi focusul auto-magic sa gaseasca ochiul si el ia de fiecare data genele Posted Image.

 crokodilu, on 18 iulie 2022 - 14:05, said:

Da, doar ca nu: daca azi A e țâță de mâță, maine nu poti zice ca defapt A nu era chiar asa bun, decat daca te sucesti ...putin.

E nu ... tu nu ai vazut cum merge politica?

Edited by StefanSC, 18 July 2022 - 14:25.


#1318
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

 StefanSC, on 18 iulie 2022 - 14:24, said:

E nu ... tu nu ai vazut cum merge politica?
Exact! Ai pus punctul pe p.

#1319
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 StefanSC, on 18 iulie 2022 - 14:24, said:

Asta puteam face de prin 2014, cu un D800 si 85mm f1.8D la f2.8 ... Iar daca foloseam 135mm f2.0 la diafragma maxim deschisa aveam probleme cu puful de pe fata modelelor...

Am avut obiectivul ala, am fost foarte fericit cand am scapat de el. Crede-ma ca nici la 2.8 nu iesea ce trebuie.

Desi in practica, 85mm Z are cam la fel de multa distorsiune, aberatii cromatice si vignetare ca 105mm f1.4 doar ca astea sunt corectate automat de editoarele de RAW pentru Z in timp ce pentru 105mm f1.4 trebuie sa mai adaugi o actiune in plus Posted Image.



In principiu da, in practica sa vezi ce misto e la 45 Mpx cand lasi focusul auto-magic sa gaseasca ochiul si el ia de fiecare data genele Posted Image.



E nu ... tu nu ai vazut cum merge politica?


#1320
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Tehnica progreseaza, stiti. Daca ceva era bun generatia anterioara, generatia urmatoare va imbunatati sau chiar daca va pierde la anumite capitole, va aduce altele noi. Acum 24-70 2.8S este top tier, generatia urmatoare poate va fi 24-80 sau 20-70 2.8, hopefully, si poate din cauza asta nu va mai fi asa sharp la unul din capete. Apoi generatia urmatoare va rezolva asta.

S-a trecut de la 35-70mm f/3.5 AI (1977-1981) la  35-70mm f/3.5 AI-s (1981-1987) la 35-70mm f/2.8 AF-D (1987-2006) la 28-70mm f/2.8 AF-S (1999-2007) la 24-70mm f/2.8 AF-S (2007- ) ;a 24-70mm f/2.8 VRII AF-S (200?- ) la 24-70 2.8S Z mount si fiecare a adaugat ceva peste predecesorul

Normal ca in 1978 ai fi zis ca 35-70 Ai era top apoi a venit generatia urmatoare si tot asa

Cine crede ca ce era mai vechi era mai bun are golden age syndrome. Sigur ca se mai dau gherle din cand in cand cu cate o geoenratie dar imaginea generala este una de progres chiar daca nu e pe placul tuturor


In legatura cu domnul care a comentat la numarul meu nebun de cadre trase, vreau sa iti spun ca timp de 3 luni am fotografiat minim 30 de ore pe saptamana. si dupa acea perioada am si cate 2 evenimente pe saptamana plus maruntisuri gen sedinte foto

Cand ai atat de lucru chiar daca te chinui sa nu tragi, tot faci zeci de mii de cadre pe luna. De aia ii zice fotograf profesionist, de la profesie, la fel cum un tamplar ciopleste 50 de ore pe saptamana si un fotograf cautat fotografiaza

Edited by nicolaie, 18 July 2022 - 17:32.


#1321
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Progresul in general e binevenit Posted Image (mai exista situatii in care acesta vine cu niste costuri mult prea mari, dar asta e alta discutie).

Dar daca am invatat ceva din atatia ani interactionand cu tehnologia, e ca progresul real de la o generatie la alta e mai mic decat ar vrea producatorii sa credem si adesea cumparatorul final are tendinta sa se imbete cu apa chioara pentru a-si justifica cheltuiala Posted Image.

Edited by StefanSC, 19 July 2022 - 10:02.


#1322
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Progresul e una, insa alta e sa zici acum 5-10 ani ca nikon e(ra) cel mai bun, cel mai tare, cumpara doar nikon, si acum sa revii si sa zici ca doar nikonul actual este ceea ce trebuie, vechiul nikon era de porc. Nu as avea nimic de comentat daca vechiul nikon era ieftin. Si totusi mi-e greu sa cred ca dslr-urile lor sau obiectivele lor erau chiar atat de slabe incat sa zici acum ca defapt astea noi stiu sa faca focus, doar astea noi n-au coma sau nu vigneteaza, doar astea noi au sharpness la nivel de subpixel, deci dati un ban dar stati in fata. Ai dat un ban ca sa ai scule bune, acum trebuie sa mai dai un ban ..doi.. ca sa ai defapt scule bune.
N-am testat nici nikonul vechi nici pe cel nou, e posibil ca anumite obiective (sau toate) sa fi fost lamai si astea noi sa fie ce trebuie sa fie, poate noua montura le permite ce vechea nu le permitea, poate ca intre timp au invatat optica si in trecut faceau totul pe genunchi, poate ca oglinda ii impiedica sa faca ceea ce trebuie dintr-un sistem foto si doar pe ML pot sa ofere ce trebuie.

Quote

Daca inchizi 2 stopuri de diafragma diferentele sunt mici, pixel peeping extrem. Daca tragi wide open cu 24-70 2.8G F mount sharpnessul nu este perfect, se pot observa ceva aberatii cromatice in anumite situatii si are ceva aberatii sferice, la pixel peeping obisnuit pe 100%, ca la retusare. Se poate folosi la 2.8 pentru jurnalism, event unde nu sunt rpetentii dar pentru portrete, absolventi, nunti il foloseam la 3.2-3.5 ca sa fiu multumit fara sa trebuiaca sa fac corectii optice la editare, gen sa bag sharpness, sa ma bag in curves, etc.
..
Lucrurile de mai sus se schimba cu Z 24-70 2.8Z, care mi-a venit fara erori vizibile de centrare, lucru rar pentru zoomuri din ce inteleg, cel de F mount era descentrat vizibil pe wide in anumite ssituatii, este sharp la 2.8 fara sa te imbie sa inchizi diafragma, sharpnessul se mentine de la 24 la 70, deci capatul lung este utilizabil la 2.8 pentru portrete, lucru mai rar pentru zoomuri de genul fara sa trebuiasca sa inchizi
Exista oferte sa iti preschimbe vechiul DSLR Nikon cu noul ML, sau vechiul 24-70 cu noul 24-70 Z?

Edited by crokodilu, 19 July 2022 - 12:21.


#1323
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Statistica vanzarilor de camere ML pe piata japoneza.

https://www.43rumors...n-4th-position/

Edited by katran, 22 August 2022 - 21:30.


#1324
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Se pare ca pentru utilizatorii Canon, obiectivele third party RF nu vor mai fi o optiune in viitorul nu prea indepartat:
https://petapixel.co...f-mount-lenses/

Edited by edri, 01 September 2022 - 12:03.


#1325
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
FSTOPPERS a pus pe youtube un film in care explica cum "cumpara" producatorii review-uri fara bani.

How Big Brands Buy Reviews Without Money

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XqZ_Q_ty3ag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katran, 02 September 2022 - 10:02.


#1326
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Fara sa vad clipul (imi e sila de astia de la fstoppers dupa cateva articole cu jurnalsim de kko):

- plimbari prin locuri exotice, cu mese si cazare 5 stele (Hawaii la lansarea Canon R par example).

- echipamente imprumutate inainte de release pentru review-uri pe termen... foarte lung ;)

- suport la workshop-uri.

- promovare (social media, evenimente).

- si nu in ultimul rand, daca zici ceva cu adevarat de rau, nu mai pupi nimic cat oi trai...

De asta toate masinile sunt misto, toate motocicletele sunt bune si toate telefoanele mobile sunt perfecte...

#1327
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 02 septembrie 2022 - 13:56, said:

...

De asta toate masinile sunt misto, toate motocicletele sunt bune si toate telefoanele mobile sunt perfecte...
Pai cred ca si noua ne place sa credem asta, altfel n-am da crezare tuturor care ne arata ce frumos e vopsit gardul. In fond tine si de common sense - nimic nu e perfect, si plecand de la aceasta axioma sa incerci sa cauti sa vezi unde e imperfectiunea, doar ca din comoditate sau nestiinta nu facem asta.

Edited by crokodilu, 03 September 2022 - 09:30.


#1328
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Probabil ca oamenii s-au ajuns. Au multi urmaritori, au venituri bune, nu mai depind prea mult de anumiti  producatori...a venit vremea sa devina "corecti", de fapt mai scumpi.

Dar cred ca in filmul ala sunt partial sinceri. Sunt frustrati ca au fost la mana producatorilor, ca si-au furat-o in diverse situatii...etc  Cred ca au ajuns la nivelul la care li se cam rupe de producatorul X sau Y.  Au aproape un milion de urmaritori.

Edited by katran, 04 September 2022 - 18:21.


#1329
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017
Fujifilm X-H2 initial review

Specificatiile sunt impresionante si calitatea imaginilor foarte buna (deosebit de clare, fata de altele dintre cele noi...) pentru pretul vehiculat de 2000$!

#1330
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,979
  • Înscris: 20.01.2005
Fuji a anuntat un nou obiectiv 56mm F/1.2 .
Va fi disponibil in septembrie la pretul de 1000$. Cantareste 445 de grame.

https://petapixel.co...stunning-bokeh/

#1331
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu prea mai vad locul formatului APS-C pe piata actuala de camere foto. Se gasesc in acest moment FF-uri  bune la preturi nu cu mult mai mari. Pentru avantajele specifice unui senzor mai mic formatul M43 mi se pare mai convenabil, oferta mult mai extinsa. Si diferenta de IQ intre M43 si APS-C s-a diminuat semnificativ, practic se poate spune ca nu mai sunt diferente sesizabile pentru majoritatea tipurilor de fotografie.

Edited by edri, 09 September 2022 - 08:58.


#1332
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 09 septembrie 2022 - 08:01, said:

Fuji a anuntat un nou obiectiv 56mm F/1.2 .
Va fi disponibil in septembrie la pretul de 1000$. Cantareste 445 de grame.

https://petapixel.co...stunning-bokeh/

Mai aveau doua 56mm f1.2-uri (un R si unul APD)... Am impresia ca astia de la Fuji nu au pe nimeni in echipa lor de design optic capabil sa proiecteze un obiectiv cu focala mai mare de 100mm...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate