Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Softpedia Photo News

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1429 replies to this topic

#1297
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Scoate binisor stelutele (sunstars), sta bine si la flare. Eu cred ca e ok si pentru peisaj.
In plus, scrie Leica pe el. Cine nu vrea un obiectiv Leica la 500$ ?  Posted Image

https://petapixel.co...-f-1-7-for-mft/

Edited by katran, 17 May 2022 - 18:59.


#1298
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Exista un zvon conform caruia Canon ar lansa anul asta un varf de gama (R1) cu senzor de 100 Mp:

https://petapixel.co...in-2023-report/

Edited by katran, 30 May 2022 - 13:51.


#1299
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Aia de la petapixel se baga in seama ca A3. Canonrumors nu a zis nimic despre R1, au trantit un zvon ca ar fi in plan o camera de +100 MP. Nu prea cred ca  R1 va avea si viteza, si ISO mare si + 100MP. Cam macane, asa cum urlau si cu global shutter.

#1300
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Samsung a anuntat un senzor 1/1.4" cu 200Mp.
Ar fi senzorul cu cei mai mici pixeli.

https://petapixel.co...mallest-pixels/

Edited by katran, 24 June 2022 - 12:26.


#1301
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Xiaomi urmeaza sa scoata un telefon cu senzor photo de 1".
Spun ei ca o sa foloseasca toata suprafata senzorului.

https://www.dpreview...89-image-sensor

Edited by katran, 02 July 2022 - 11:29.


#1302
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon va creste preturile la obiective in SUA incepand cu 1 august:

https://petapixel.co...ates-in-august/

Edited by katran, 11 July 2022 - 19:44.


#1303
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Canon a anuntat doua obiective RF: 24mm F/1.8 si 15-30mm f/4.5-6.3.

https://petapixel.co...-3-wide-lenses/

#1304
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
"Nikkei, cel mai prestigios ziar financiar japonez, a relatat că Nikon iese de pe piața DSLR și nu mai dezvoltă noi modele. Nikon însuși a dat o declarație în care a spus că nu a anunțat o astfel de mișcare și că va continua să producă și să distribuie DSLR-uri, dar nu a negat ideea principală a articolului."

Adica Nikon n-a spus ca iese de pe piata DSLR, in sensul ca mai continua sa produca unele modele deja existente, dar se subintelege ca nu mai investec in a dezvolta noi modele.

"Conducerea Nikon consideră că aparatele foto mirrorless pot oferi mai mult decât DSLR-urile, chiar și în nișa cea mai pretențioasă din punct de vedere tehnic."(dpreview)

#1305
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Asta v-am zis-o si eu, Canon si Nikon ies de pe piata DSLR-urilor, concentrandu-se exclusiv pe mirrorless. Si ramane doar Pentax.
Acum au aflat aia de la Nikkei? :rolleyes:

#1306
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu ma mir ca abandoneaza DSLR-urile, dupa ce am trecut complet la mirorless in primavara am inteles de ce DSLR-urile (Nikon) nu mai reprezinta o solutie de viitor.
Am castigat aproximativ 25 la suta productivitate, bazat pe numarul mediu de fotografii predate/eveniment anul asta, pot sa trag wide open fara nicio emotie cu noile obiective, am pierdut 200 de grame la setupul pe care il folosesc uzual. Daca crezi ca stii ce inseamna sharpness pe DSLR, trebuie sa redefinesti conceptul atunci cand treci pe mirorless (Nikon) cu sticla S

Totusi, dupa 1-2 saptamani de utilizare am vrut sa returnez Z6ii ul pentru ca nu stiam sa il folosesc competent si nu cumparasem sticla nativa, am crezut ca FTZ va fi solutia pe partea de obiective

Ruperea de DSLR e una grea pentru ca presupune nu doar vanzarea body-urilor, daca gasesti cui sa le dai, ci si vanzarea obiectivelor care pe mirorless nu mai au sens, cele noi fiind mult mai bune iar cele vechi cu adaptor te incurca la autofocus si iti faci o impresie gresita despre mirorless (Nikon)

Singurul argument pentru DSLR din punctul meu de vedere este efortul financiar considerabil pe care cineva trebuie sa il faca in 2022 pentru a avea un setup competent si nu ceva entry level

Daca acum cativa ani puteai cumpara un D750 cu un 24-70 2,8G cu aprox 12-14 mii ron nou, acum aproape atat costa doar un Z6ii cu cardurile de rigoare si o baterie in plus care este necesara pentru a completa pierderea de viata de baterie fata de un DSLR

Ieri am fotografiat botezul unul fotograf si am vrut sa fac 2-3 poze si cu unul din aparatele lui ca sa ii ramana pe aparat, si OMG, nu m-as intoarce niciodata la un vizor de DSLR dupa cel de pe Z6ii si Z5

Nici nu vreau sa ma gandesc cum o fi cel de pe Z9

Edited by nicolaie, 18 July 2022 - 08:58.


#1307
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ciudat, acum ceva timp DSLRurile (Nikon) si optica lor erau crem de la crem, acum sunt incompetente.

#1308
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 crokodilu, on 18 iulie 2022 - 09:01, said:

Ciudat, acum ceva timp DSLRurile (Nikon) si optica lor erau crem de la crem, acum sunt incompetente.

De unde ai dedus asta?

#1309
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pai cam din fiecare fraza, sau gresesc?

 nicolaie, on 18 iulie 2022 - 08:52, said:

..pot sa trag wide open fara nicio emotie cu noile obiective..
..Daca crezi ca stii ce inseamna sharpness pe DSLR, trebuie sa redefinesti conceptul atunci cand treci pe mirorless (Nikon) cu sticla
...cele noi fiind mult mai bune ..
..Singurul argument pentru DSLR din punctul meu de vedere este efortul financiar considerabil pe care cineva trebuie sa il faca in 2022 pentru a avea un setup competent si nu ceva entry level..
...Daca acum cativa ani puteai cumpara un D750 cu un 24-70 2,8G cu aprox 12-14 mii ron nou, acum aproape atat costa doar un Z6ii cu cardurile de rigoare si o baterie in plus care este necesara pentru a completa pierderea de viata de baterie fata de un DSLR..
Inteleg ca vizorul e altfel, inteleg ca ai 25% productivitate, insa...totusi....

#1310
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am 140k cadre in 3 luni trase, am putut sa imi fac o idee si sa o exprim doar dupa ce am trecut peste obstacolele initiale si dupa ce am migrat  cele mai des folosite obiective pe variante native Z

Daca inchizi 2 stopuri de diafragma diferentele sunt mici, pixel peeping extrem. Daca tragi wide open cu 24-70 2.8G F mount sharpnessul nu este perfect, se pot observa ceva aberatii cromatice in anumite situatii si are ceva aberatii sferice, la pixel peeping obisnuit pe 100%, ca la retusare. Se poate folosi la 2.8 pentru jurnalism, event unde nu sunt rpetentii dar pentru portrete, absolventi, nunti il foloseam la 3.2-3.5 ca sa fiu multumit fara sa trebuiaca sa fac corectii optice la editare, gen sa bag sharpness, sa ma bag in curves, etc

La fel cu 85-urile 1.8 si 1.4 F mount si majoritatea celorlalte

Cele mai bune obiective facute pentru F mount sunt 70-200 f2.8 FL si 105 f/1.4 ED, ele sunt oarecum exceptii, desi 105 ul nu m-a dat pe spate cand l-am testat

Lucrurile de mai sus se schimba cu Z 24-70 2.8Z, care mi-a venit fara erori vizibile de centrare, lucru rar pentru zoomuri din ce inteleg, cel de F mount era descentrat vizibil pe wide in anumite ssituatii, este sharp la 2.8 fara sa te imbie sa inchizi diafragma, sharpnessul se mentine de la 24 la 70, deci capatul lung este utilizabil la 2.8 pentru portrete, lucru mai rar pentru zoomuri de genul fara sa trebuiasca sa inchizi

Singurele defecte la Z ar fi ca in contralumina contrastul nu este inca perfect, da folosesc filtru pe obiectiv Hoya HD si afecteaza fff putin dar afecteaza, plus exista vignetare, nu ma asteptam la un obiectiv cu filtru de 82, crescut de la 77 cum era G-ul pentru F mount

As putea sa scriu foarte multe si despre 85Z si despre 14-30Z dar nu e topic de asa ceva, trebuie sa incerci sa sa intelegi ce vreau sa spun, calitatea optica a noilor obiective Z mount te lasa cu gura cascata cand deschizi pozele pe calculator

Edited by nicolaie, 18 July 2022 - 11:42.


#1311
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
E bine daca astea noi sunt mai bune decat alea vechi care nu erau prea bune.
Din cate am priceput eu noile flanse de ML (canon, sony, nikon, etc) favorizeaza zona de wide. In rest nu stiu ce sa zic, probabil astia de la Nikon au descoperit nirvana odata cu trecerea la noua montura si noul sistem ML si fac obiective mai bune, noi sa fim sanatosi si sa avem bani de ele.

Edited by crokodilu, 18 July 2022 - 11:56.


#1312
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Cam tendentios le interpretezi tu :)

Da-mi voie sa ilustrez ce am spus mai sus, atasez o poza  de la ultima nunta cu miri aflati in miscare, aparatul pus sa faca tracking si obiectivul folosit la 2.8. Poza este exact cum a fost deschisa de catre capture one fara nicio setare aplicata, si a fost fotografiata subexpusa pentru a se preta la editare, fara a pierde zonele luminoase din spate

Daca o vei deschide la 100% pe PC, pe un ecran bun, intr-un soft bun gen Photoshop, vei observa ca nu exista urma de aberatii de niciun fel si miresei ii poti numara firele din cap si cusaturile de pe rochie

Cu obiectivele pentru F mount pueai face asta la f4, intr-o zi buna la o focala buna puteai face si la 3.5 dar nu la 2.8. Despre asta e vorba. Desigur ca te puteai multumi si cu 2.8, pe resize de web nu ar fi vazut prea multi diferenta sau tiparit la dimensiuni mici

Dar mai vedeai o urma de aberatie cromatica, mai vedeai putina pierdere de contrast, vorbim de lucruri de finete nu de faptul ca era un ciob la 2.8

Tendinta se mentine la obiectivele noi fata de cele vechi, 85Z este relativ perfect optic la 1.8, e mai corectat decat 105 f/.4 ED, la fel si 14-30

Lipsesc acele micro-erori de focalizare cu care eram obisnuit si care doar pe 100% se vedeau intre cadre consecutive, acum ori e tack sharp ori e focalizata gresit, ceea ce se mai intampla uneori pentru ca sistemuld e focus trebuie invatat, fiecare mod cu setarea lui pentru anumite situatii si subiecti

https://we.tl/t-rnbVnRU1yX

#1313
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu am obiectivele sau Nikon ca sa compar, nu te contrazic si este posibil ca sistemele astea noi sa fie mai bune. Desigur ca sunt tendentios in sensul ca intotdeauna Nikon era tata de mata, orice lansare de body sau obiectiv era mult mai bune decat altele si acum constatam ca defapt erau probleme in paradis.
Practic insa strugurii sunt acri si nu prea am chef sa platesc ca sa aflu ca defapt sunt dulci pentru ca sigur au si samburi.
Poza e misto dar e puternic subexpusa si nu se vad problemele (daca ar fi asa ceva).
Asa cum am zis, noile formule par sa favorizeze zona (super)wide.

Edited by crokodilu, 18 July 2022 - 13:04.


#1314
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 nicolaie, on 18 iulie 2022 - 11:30, said:

Am 140k cadre in 3 luni trase,


Asta este macelarie nu fotografie. Este prelucrare industriala, tragi un catralion de cadre ca sa prinzi setari bune, gen aeb-uri de 5 cadre in prostie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate