Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

De ce nu slabesti chiar daca reduci aportul de calorii?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Am citit un articol care mi-a dat peste cap tot ce credeam că știu în materie de dietă așa că îl postez aici ca să vă dați și voi cu părerea: până la urmă slăbim sau nu dacă reducem din păpică?!

Quote

Majoritatea celor cu o greutate excesiva considera ca pentru a pierde kilogramele in plus trebuie sa reduca aportul de calorii. Acest lucru este total gresit!
Pierderea greutatii in astfel de conditii are loc, dar fenomenul este trecator. Acesta este in realitate motivul pentru care majoritatea doctorilor se insala in observatiile lor, intrucat studiile efectuate pe diversi subiecti au acoperit o perioada de timp foarte mica.

Ce se intampla in realitate?

Sa presupunem ca numarul de 3,000 de calorii este suficient pentru nevoile zilnice ale unui individ si, timp de ani sau zeci de ani, organismul respectiv a fost “educat” ca aportul caloric a fost realizat in functie de aceasta necesitate. Ii prescriem persoanei un regim caloric cu 1,000 de calorii mai putin, sperand ca aceasta sa piarda in greutate.
Pentru o perioada de timp, aceasta mie de calorii va fi luata de organism, intr-adevar, din rezerva de grasimi a corpului. Deci, in aceasta perioada, se va constata o pierdere in greutate.
In acelasi timp, organismul subiectului nostru – realizand ca aportul caloric a devenit de doar 2,000 de calorii fata de cele 3,000 dinainte – va fi indemnat de catre instinctul de supravietuire sa isi ajusteze, cat se poate de rapid, necesitatile energetice la nivelul aportului. Din acest moment, organismul a invatat ca nu i se vor da decat 2,000 de calorii, deci el nu va mai consuma decat 2,000 de calorii.
Din momentul respectiv, pierderea in greutate va fi intrerupta. Acelasi instinct de supravietuire va merge mai departe, impingand organismul la o prudenta marita, aceasta materializandu-se in faptul ca organismul isi va face din nou rezerve.
Realizand ca nu mai primeste mai mult de 2,000 de calorii, isi va diminua necesitatile energetice pana la, de exemplu, 1,600 de calorii, iar diferenta de 400 o va stoca sub forma de grasimi de rezerva.
Astfel, paradoxal, pacientul va manca mai putin, dar va incepe sa se ingrase iar. Cu siguranta, multi dintre cei care cititi aceste randuri ati ati auzit de persoane obeze care “mureau de foame”. Nu trebuie sa mentionam ca acest fapt este deosebit de real pentru sexul feminin. Am intalnit, in foarte multe cabinete psihiatrice, femei a caror depresie nervoasa avea la baza tocmai aplicarea respectivei teorii a caloriilor.
Imediat ce se angreneaza in cercul infernal, acestea devin dependente, deoarece realizeaza ca orice intrerupere a “dietei calorice” va duce la o noua crestere in greutate, mai mare decat cea initiala.
In America, de exemplu, au aparut dieteticieni care organizeaza sedinte de terapie de grup, unde persoanele obeze vin si isi declara public pierderea in greutate in ovatii prelungite, ori acumularea de kilograme, lucru sanctionat de catre participantii la sedinta. Consideram aceste terapii ca nefiind benefice.
Din pacate, in randurile majoritatii oamenilor a fost lasata sa se amplifice ideea conform careia teoria caloriilor ar avea un fundament stiintific real. Astfel, aceasta teorie a dobandit autoritate si constituie deja un concept cultural esential al civilizatiei occidentale. Priviti in jurul dvs. si veti constata ca, in majoritatea restaurantelor, bistrourilor, cafenelelor, ba chiar si in popotele militare se afiseaza numarul de calorii al fiecarui produs pe care acestea il servesc.
Analizati continutul majoritatii revistelor adresate femeilor si veti constata ca sunt inserate spatii ample in care se propun retete de slabire bazate pe ingerarea a cat mai putine calorii de genul: o banana la micul dejun, un biscuit (dar nu prea mare) la pranz, un sfert de ou si o maslina seara.
Un alt motiv pentru care aceasta teorie a caloriilor a avut succes la marele public a fost campania publicitara extraordinara care a insotit-o, reducerea caloriilor devenind astfel o extraordinara miza economica. Exploatarea ei a ajuns deja la un asemenea nivel, incat a creat un adevarat lobby ai carui beneficiari sunt industria alimentara si satelitii acesteia.

sursa: http://www.alimentat...de-calorii.html

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cu un sfert de ou si o maslina numai imi starnesc pofta. Mai bine nu mananc nimic decat asa ceva. De asta si refuz in magazine sample-urile oferite de vanzatori. Spun ca daca nu-mi dau de ex. o ciocolata intreaga, un borcan mare de iaurt sau juma de ruda de salam, eu nu iau dumicatii aia care-mi stau pe o masea si doar atata pofta.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 November 2013 - 10:50.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

 floryyn, on 05 noiembrie 2013 - 10:35, said:

până la urmă slăbim sau nu dacă reducem din păpică?!
Slabim normal... doar nu ne ingeasam cu mai putine calorii :)

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

Quote

Din acest moment, organismul a invatat ca nu i se vor da decat 2,000 de calorii, deci el nu va mai consuma decat 2,000 de calorii.

Esti sigur?

#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 Ion_de_la_Raion, on 05 noiembrie 2013 - 10:48, said:

Cu un sfert de ou si o maslina numai imi starnesc pofta. Mai bine nu mananc nimic decat asa ceva. De asta si refuz in magazine sample-urile oferite de vanzatori. Spun ca daca nu-mi dau de ex. o ciocolata intreaga, un borcan mare de iaurt sau juma de ruda de salam, eu nu iau dumicatii aia care-mi stau pe o masea si doar atata pofta.
Ai intru-totul dreptate 'Ion de la Raion' , păi ce facem noi Posted Image ori mâncăm pe săturate ori nu ne mai hranim :roflag:

#6
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Articol pt dobitoci, sau dobitoace. Cand e vb doar de matematica, intrari si iesiri.
Era si bancul ala cu Bula care a vrut sa si dreseze magarul sa nu mai manance, hranindu l din ce in ce mai putin in fiecare zi. Bineinteles ca magarul moare, iar Bula: ce ghinion, cand mai aveam putin si l invatam fara mancare deloc

#7
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 andreic, on 05 noiembrie 2013 - 10:50, said:

Slabim normal... doar nu ne ingeasam cu mai putine calorii Posted Image

Așa credeam și eu dar ăia în articol afirmă că organismul se adaptează la scăderea caloriilor și după o vreme iar stochează...Eu am slăbit când eram prin facultate doar renunțând TOTAL la pâine. După aia, în armată, am pus la loc :))

 leventebest, on 05 noiembrie 2013 - 11:19, said:

Articol pt dobitoci, sau dobitoace. Cand e vb doar de matematica, intrari si iesiri.
Era si bancul ala cu Bula care a vrut sa si dreseze magarul sa nu mai manance, hranindu l din ce in ce mai putin in fiecare zi. Bineinteles ca magarul moare, iar Bula: ce ghinion, cand mai aveam putin si l invatam fara mancare deloc

Să înțeleg că mă faci dobitoc? Posted Image Am menționat articolul pentru că mi s-a părut interesantă teoria cu adaptarea organismului la scăderea nr. de calorii.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,119
  • Înscris: 18.12.2007
Slabirea la care te referi tu inseamna reducerea din masa de grasime sau numarul de kile pe care ti le arata cantarul?
Aia care nu slabesc cu hipocalorica fie au adoptat un regim drastic si atunci corpul lor incepe sa stocheze tot ce primeste, fie au dereglari metabolice/hormonale, fie caloriile alea sunt 'goale' (fast food, dulciuri, alimente super procesate).

#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 floryyn, on 05 noiembrie 2013 - 10:35, said:

Quote

Realizand ca nu mai primeste mai mult de 2,000 de calorii, isi va diminua necesitatile energetice pana la, de exemplu, 1,600 de calorii, iar diferenta de 400 o va stoca sub forma de grasimi de rezerva.
Am citit un articol care mi-a dat peste cap tot ce credeam că știu în materie de dietă așa că îl postez aici ca să vă dați și voi cu părerea: până la urmă slăbim sau nu dacă reducem din păpică?!
sursa: http://www.alimentat...de-calorii.html
Acuma persoanele grase cica ar avea o scuza sa continue cu ceea ce fac prost sau foarte prost. Posted Image
Corect, dar a uitat si ai uitat  intentionat sau nu ca necesitatile energetice pot fi marite prin miscare, de aceea se recomanda o reducere treptata a cantitatii de hrana insotita de o crestere treptata a "cantitatii" de miscare.

Miscarea de orice fel inseamna o viata mai buna. (Se refera la a pune in miscare sau supune la efort moderat sau mai intens cat mai multi muschi al corpuilui, in functie de capacitatea fiecaruia, nicidecum la vorbit sau la clipit desi tot miscare este Posted Image Posted Image)

Edited by poadol, 05 November 2013 - 11:30.


#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Vrajeala. Cum sa nu slabesti daca mananci mai putin? Ba slabesti foarte repede.
Daca manaci in general mai putin si din cand in cand, odata sau de 2 ori pe saptamana faci o "regularizare", n-ai facut nici o branza. N-o sa slabesti niciodata si o sa dai vine pe "glanda".
Partea cu (mult zis) adaptarea organismului e adevarata dar in sensul ca va creste eficienta absorbtiei, dar asta in anumite limite, nu ca organismul va folosi mai putina energie. Odata ce a inceput sa devina mai eficienta absorbtia nutrientilor, "regularizarea" odata la cateva zile e o metoda foate buna de ingrasare.
Am fost in ambele situatii.

Partea cu miscare chiar e o problema. E un tren in care daca te urci nu mai cobori. E foarte buna dar daca e la intensitatea la care ajungi sa slabesti poate fi o capcana.

#11
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007

 floryyn, on 05 noiembrie 2013 - 11:23, said:

Așa credeam și eu dar ăia în articol afirmă că organismul se adaptează la scăderea caloriilor și după o vreme iar stochează...Eu am slăbit când eram prin facultate doar renunțând TOTAL la pâine. După aia, în armată, am pus la loc Posted Image)



Să înțeleg că mă faci dobitoc? Posted Image Am menționat articolul pentru că mi s-a părut interesantă teoria cu adaptarea organismului la scăderea nr. de calorii.


Daca ii crezi, probabil ca da. E o aberatie articolul. O masina poti sa o dresezi sa consume mai putina benzina? atunci cum poti dresa o celula sa consume mai putin?
Organismul va eficientiza la max absorbtia, dar atat, sa crezi altceva inseamna sa fii ce am zis mai sus, sau credul, incult, alege ceva. E pur si simplu matematica, intrari si iesiri din organism
Sa fim clari, poti sa ai mama dereglarilor hormonale, daca tu mananci 1000 calorii pe zi corpul nu are de unde sa absoarba 3000 calorii. Deci cine spune ca  nu mananca si se ingrasa minte. Somalezii credeti ca nu au dereglari hormonale? Ati vazut vreun somalez obez?

Edited by leventebest, 05 November 2013 - 11:39.


#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am slabit acum vreo cativa ani 20 de kg relativ usor, mancand fix acelasi lucru ca pana atunci, adica bombe calorice, doar reducand din ce in ce mai mult portia de mancare, adica mancand niste "bombite" mici :)

Cum ziceam, organismul va consuma aceeasi energie dar in functie de cantitatea de mancare, gradul de absorbtie va diferi dar in niste limite relativ mici care vor fi atinse repede.

Pe langa miscare, o metoda buna de a pune organismul la treaba ar fi sa evitit situatia in care ti-e cald. Cu cat organismul pierde mai multa caldura, cu atat va fi nevoit sa produca mai mult.
Nu vorbesc sa dardai de frig sau sa existe disconfort dar, la fel cum nu e nevoie sa mananci cand nu ti-e foame sau sa mananci mai mult decat e nevoie la o masa pentru a nu arunca mancarea la fel nu e nevoie sa incalzesti mai mult decat iti trebuie sau sa stai in caldura mai mare decat ai nevoie.

Apa, daca e mai rece decat temperatura corpului, va absorbi cea mai mare cantitate de caldura din corp. Daca in timpul in care esti in apa ffaci si miscare cu atat mai bine. Chiar si apa de 30*C suge foarte multa caldura pe care organismul trebuie sa o produca pentru a mentine pe cat posibil temperatura corpului.

#13
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,584
  • Înscris: 11.06.2010

 AlexEn, on 05 noiembrie 2013 - 11:24, said:

caloriile alea sunt 'goale' (fast food, dulciuri, alimente super procesate).
Nu stiu ce fast food mananci tu, dar eu mananc ceva ce are carne, cruditati, lipide, glucide....

#14
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006

 leventebest, on 05 noiembrie 2013 - 11:19, said:

Cand e vb doar de matematica, intrari si iesiri.

Nu e vorba de nici o matematica ci de metabolism. Unii slabesc sau nu se ingrasa desi mananca mult. Altii mananca putin si tot nu scad in greutate. Sa ne uitam la femeile trecute de 30-40 de ani care robotesc toata ziua dar nu slabesc. Matematica e utila dar nu de ajuns.
"Ecuatia" e simpla insa greu de pus in practica pt implica vointa pe termen lung. O dieta normala, sanatoasa combinata cu un program de odihna si activitati sportive simple dar bine gandite vor pune in miscare metabolismul. Pt ca el e cel care determina ingrasarea, metabolismul lent. in ciuda programelor si aparatelor disponibile la tot pasul, oamenii sunt tot mai obezi ceea ce nu e un semn de bunastare ci dimpotriva. e un semn ca organismul e subnutrit. ma refer la omul mediu, bogatanii isi permit sa se ingrase cu bunatati. sendintele interminabile de alergare, banda, aerobic sunt plictisitoare pt multi, majoritatea renunta la ele si chiar simt nevoie sa se "recompenseze" cu bombe calorice. orice activitate sportiva e buna insa nu toate ajuta metabolismul sa fie mai rapid si sa arda calorii nu doar in timpul unui antrenament ci si in afara lui. pt ca organismul consuma 90% din calorii in perioada de repaus. ca urmare un program de exercitii e bine gandit daca impulsioneaza metabolismul pe tot parcursul zilei nu doar in cele 50-60 de minute de antrenament. O precizare, orice antrenament mai lung de o ora e pierdere de timp, doar profesionistii fac mai mult. Cu exercitii simple dar eficiente, metabolismul isi va lua viteza si va arde mai bine grasimile toata ziua.
Cautati pe youtube "mike chang cardio" are destule filmulete in care explica mecanismele metabolismului si cateva antrenamente. mai baga el si ceva reclama dar se gasesc destule surse de informare si la altii. nu va bazati pe dietele minune sau aparate de la teleshoping. luati statistica si observati cum au dat gres. renuntati la fast-food, dulciuri pe baza de zahar, se pot inlocui simplu cu fructe, miere.

#15
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013
Eu zic ca are dreptate articolul, sunt pline cabinetele de nutritie de fete, in general, care nu mananca nimic si tot nu slabesc sau se ingrasa si cu 800 de kcal pe zi.
Organismul e viu, se adapteaza, isi tine bine proviziile pentru zile negre, isi eficientizeaza functionarea la maxim.
Probabil nimeni din cei ce au scris nu s-au infometat vreodata sa vada cum dupa o anumita perioada nu mai slabesti orice ar face chiar daca nu mananci nimic sau foarte putin.
Cel mai bine e sa nu te infometezi fiindca iti creezi frustrari si cand mananci asimilezi de doua ori mai mult. Nu e doar matematica pura.

#16
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Christie2, on 05 noiembrie 2013 - 12:28, said:

Eu zic ca are dreptate articolul, sunt pline cabinetele de nutritie de fete, in general, care nu mananca nimic si tot nu slabesc sau se ingrasa si cu 800 de kcal pe zi.
Ehh.... asa zic ele, dar in realitate mananca pe ascuns...Am cunoscut o gramada de fete care tineau sa ii anunte pe toti ca tin dieta sau post, urlau in gura mare sa auda toata lumea sa stie ca ele sunt la dieta, dar pe urma isi cumparau cate o cutie mare de inghetata, niste ciocolata sau shaorma cu care se indopau pe nerasuflate...

#17
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Christie2, on 05 noiembrie 2013 - 12:28, said:

Eu zic ca are dreptate articolul, sunt pline cabinetele de nutritie de fete, in general, care nu mananca nimic si tot nu slabesc sau se ingrasa si cu 800 de kcal pe zi.
Organismul e viu, se adapteaza, isi tine bine proviziile pentru zile negre, isi eficientizeaza functionarea la maxim.
Probabil nimeni din cei ce au scris nu s-au infometat vreodata sa vada cum dupa o anumita perioada nu mai slabesti orice ar face chiar daca nu mananci nimic sau foarte putin.
Cel mai bine e sa nu te infometezi fiindca iti creezi frustrari si cand mananci asimilezi de doua ori mai mult. Nu e doar matematica pura.

Probabil ca nimeni dintre cei care care se plang ca nu pot slabi nu s-a infometat vreodata, nu dintre cei care scriu.
Nu, nu m-am infometat. Am mancat din ce in ce mai putin si cel mai greu a fost sa opresc scaderea in greutate dupa ce am dat jos 20KG.
Pana nu am pus inapoi 5 kg  nu am putatut sa stabilizez greutatea.
Cand vorbim de infometare vorbim de Coreea de Nord, de lagarele naziste sau de alte chestii de genul asta.

Parere personala e ca oamenii aia care zic ca nu mananca si nici nu slabesc, MINT cu nerusinare.
Tot cu nerusinare au mintit toti aia care si-au facut diverse operatii pentru a slabi.

Cand si-au bagat balon in stomac, si-au pus inel sau au mai facut alte chestii, cum au reusit sa slabeasca? Ca oricum nu mancau nici inainte. Sau asa pretind.
Organismul a inceput brusc sa foloseasca rezervele de osanza? Li s-au rezolvat asa zisele probleme hormonale?
Va spun eu cu siguranta ca NU. Organismul a folosit in continuare aceeasi cantitate de energie doar nu au mai putut sa se furajeze ca niste vite pentru ca nu mai incapea la fel de multa mancare in stomac. Cand manaci putin nu conteaza daca ai sau nu loc in stomac.

Edited by undercoverbrother, 05 November 2013 - 13:09.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,843
  • Înscris: 07.02.2003

 floryyn, on 05 noiembrie 2013 - 11:23, said:

Așa credeam și eu dar ăia în articol afirmă că organismul se adaptează la scăderea caloriilor și după o vreme iar stochează...Eu am slăbit când eram prin facultate doar renunțând TOTAL la pâine. După aia, în armată, am pus la loc Posted Image)
Pentru ca nu ai mentinut dieta low calories... de unde sa stocheze daca nu mai intra pe gura ? Posted Image Stocarea se face cand este supliment altfel e consum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate