Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 

"Sfanta treime"/ dogma Trinitatii - o invatatura biblica?

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26660 replies to this topic

#15013
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,512
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 16 iunie 2014 - 12:11, said:

Melhisedec a fost imparat al Salemului (un oras antic). Deci a fost...un om.
Cum putem spune despre un om ca nu a avut tata, nu a avut mama?
Biblia zice că totuși ar existat un Melhisedec Posted Image


Evrei 7

1 În adevăr, Melhisedec acesta, împăratul Salemului, preot al Dumnezeului Preaînalt – care a întâmpinat pe Avraam când acesta se întorcea de la măcelul împăraţilor, care l-a binecuvântat,
2 care a primit de la Avraam zeciuială din tot, care, după însemnătatea numelui său, este întâi „împărat al neprihănirii”, apoi şi „împărat al Salemului”, adică „împărat al păcii”;
3 fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţii, dar care a fost asemănat cu Fiul lui Dumnezeu – rămâne preot în veac.
4 Vedeţi bine, dar, cât de mare a fost el, dacă până şi patriarhul Avraam i-a dat zeciuială din prada de război!


Iar argumentarea lui dmas e magistrală  
Iar ție, se vede treaba, nu-ți mai place nici numele Blue și nici Nove.
Și „Dark” te caracterizează mai bine Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 16 June 2014 - 12:21.


#15014
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 16 iunie 2014 - 12:20, said:

Biblia zice că totuși ar existat un Melhisedec Posted Image



"dmas" a scris ideea ca Melhisedec e fara inceput si fara sfarsit al zilelor, intocmai ca Isus, da ?
Cum deci spui ca "a existat", la trecut ?

Edited by dark, 16 June 2014 - 12:24.


#15015
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,512
  • Înscris: 26.01.2007
Nove, nu ține.
Ai tu tone de viclenie dar... lasă divagațiile și focalizează-te asupra esențialului!

#15016
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 16 iunie 2014 - 12:27, said:

Nove, nu ține.
Ai tu tone de viclenie dar... lasă divagațiile și focalizează-te asupra esențialului!

Nove? adik?

Esentialul este ca toata lista lui "dmas" poate fi demontata foarte usor, cu Biblia.

#15017
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014

Quote

Melhisedec a fost imparat al Salemului (un oras antic). Deci a fost...un om. Cum putem spune despre un om ca nu a avut tata, nu a avut mama?
Pai pana si Isus a avut un TATA care L-a nascut, nu? Un om...fara inceput al zilelor? Cum sa fie asa ceva? Nu exista si nu au existat astfel de oameni.
Versetul biblic reda ideea ca Melhisedec nu a avut un inceput in genealogia semintiei Levi, cea destinata de Dumnezeu pentru a fi preoti. La fel, Isus nu a provenit din Levi ci din alta semintie, Iuda. In asta a constat asemanarea.
Dar ca sa vii sa spui ca Melhisedec, imparatul Salemului, nu a avut inceput al zilelor, e chiar o prostie.

Nu rezulta ca Melhisedec a fost om din faptul ca a fost imparat al Salemului.

Evrei 7:1-3 contrazice aceasta idee, descriindu-l in felul urmator pe Melhisedec: "fără tată, fără mamă, fără spiţă de neam, neavând nici început al zilelor, nici sfârşit al vieţii".

Un om are intotdeauna spita de neam (cu exceptia lui Adam si Eva, evident), deci Melhisedec nu poate fi om.
Un om are intotdeauna un tata si mama pamantesc (cu exceptia lui Adam si Eva, evident), deci Melhisedec nu poate fi om.
Un om are intotdeauna inceput al zilelor, deci Melhisedec nu poate fi om.
Un om are intotdeauna sfarsit al vietii, deci Melhisedec nu poate fi om.

Uita-te la Evrei 7:8, ca sa vezi si mai CLAR ca Melhisedec n-a fost om: "Şi apoi aici, cei ce iau zeciuială, sînt nişte oameni muritori; pe cînd acolo, o ia cineva, despre care se mărturiseşte că este viu."

Edited by dmas, 16 June 2014 - 12:50.


#15018
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004
Dar ce a fost Melhisedec, daca nu a fost om? Aud? Dar lasa carticelele bisericesti. Aici esti doar cu mine si cu Biblia.Posted Image

Isus este Marele Preot. Daca Melhisedec ar fi acum viu, nu crezi ca ar ocupa aceeasi functie ca Isus?

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 11:37, said:

Concluzie: Isus este egal cu Tatal in natura Lui divina, deci Infinit, Atotputernic, Atotstiutor, Atotprezent, fara inceput, reprezentandu-l fiintial in mod exact pe Tatal.

Egal in natura? Oare oamenii nu sunt si ei egali, in natura, unii cu altii? Exista oameni care sa aiba alta natura decat cea umana?
Apoi, Isus e Atotputernic. Cum sa fie Isus Atotputernic, daca El Insusi spune ca toata puterea in Cer si pe Pamant (exceptand pe Tatal), a primit-o de la Tatal? Si asta dupa inviere. Daca a primit toata puterea inseamna ca nu o avea si ca Cel care i-a dat-o are mai multa autoritate!

Mat 28:18. Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei si le-a zis: "Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamant.

Edited by dark, 16 June 2014 - 12:35.


#15019
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014

View Postdark, on 16 iunie 2014 - 12:34, said:

Dar ce a fost Melhisedec, daca nu a fost om? Aud? Dar lasa carticelele bisericesti. Aici esti doar cu mine si cu Biblia.Posted Image
Singur Iehova Dumnezeu nu are inceput, deci Melhisedec a fost, este si va fi Iehova Dumnezeu. Dar nu Iehova Dumnezeu Tatal, de vreme ce a fost preot al lui Iehova Dumnezeu Tatal, nici Iehova Dumnezeu Fiul, de vreme ce Iehova Dumnezeu Fiul e comparat cu El, ci Iehova Dumnezeu Duhul Sfant, Unul din Sfanta Treime, "care impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, care a grait prin prooroci".

#15020
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:43, said:

Singur Iehova Dumnezeu nu are inceput, deci Melhisedec a fost, este si va fi Iehova Dumnezeu. Dar nu Iehova Dumnezeu Tatal, de vreme ce a fost preot al lui Iehova Dumnezeu Tatal, nici Iehova Dumnezeu Fiul, de vreme ce Iehova Dumnezeu Fiul e comparat cu El, ci Iehova Dumnezeu Duhul Sfant, Unul din Sfanta Treime, "care impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, care a grait prin prooroci".

Melhisedec, care a iesit cu paine si vin, in intampinarea lui Avraam, este Iehova Dumnezeu Duhul? Pfffoaa, ce tare! Posted Image  Ce o fi aia: Iehova Dumnezeul Duhul sfant?? Posted Image

La ce i-o fi trebuit lui Iehova asta zeciuiala lui Avraam? Ce sa faca cu ea?

#15021
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014

View Postdark, on 16 iunie 2014 - 12:43, said:

Mat 28:18. Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei si le-a zis: "Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamant.
Draga dark, acolo termenul grecesc pentru "putere" e "exousia", care inseamna autoritate, nu forta, cum consideri tu. Lui Isus i s-a dat de catre Tatal toata autoritatea in cer si pe pamant ca om, adica in natura Sa umana, dupa inviere.

#15022
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:48, said:

Draga dark, acolo termenul grecesc pentru "putere" e "exousia", care inseamna autoritate, nu forta, cum consideri tu. Lui Isus i s-a dat de catre Tatal toata autoritatea in cer si pe pamant ca om, adica in natura Sa umana, dupa inviere.

Da, la autoritate m-am referit si eu. Isus a primit aceasta autoritate de la Tatal, deci Cine e Sursa fundamentala?

Autoritatea pe care o are, Isus o vede ca pe o porunca de la Tatal:

Am putere s-o dau si am putere s-o iau iarasi: aceasta este porunca pe care am primit-o de la Tatal Meu." (Ioan.10:18)

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:48, said:

Lui Isus i s-a dat de catre Tatal toata autoritatea in cer si pe pamant ca om, adica in natura Sa umana, dupa inviere.

Pai o luam de la capat si ne invartim in cerc. Daca admiti ca lui Isus i s-a dat "...", atunci inseamna, logic, ca nu avea inainte. Ca daca avea ce sustii tu, nu are importanta, putere, autoritate, forta, etc., nu trebuia ca Tatal sa-i mai dea, nu?

#15023
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014

View Postdark, on 16 iunie 2014 - 12:52, said:

Da, la autoritate m-am referit si eu. Isus a primit aceasta autoritate de la Tatal, deci Cine e Sursa fundamentala?

Autoritatea pe care o are, Isus o vede ca pe o porunca de la Tatal:

Am putere s-o dau si am putere s-o iau iarasi: aceasta este porunca pe care am primit-o de la Tatal Meu." (Ioan.10:18)
Eu nu am negat in postarea mea initiala ca Tatal are autoritate asupra Fiului, chiar am afirmat asta; uita-te atent:

Quote

1. Tatal e mai mare decat lsus. (Ioan 14:28)
2. Tatal e Capul lui Isus. (1 Cor. 11:3)
3. Isus se va supune Tatalui. (1 Cor. 15:27-28)

Fiul il are ca autoritate pe Tatal atat in natura Lui divina, cat si in natura Lui umana. Fiul are toata autoritatea asupra creatiei in natura Lui divina, dar in natura Lui umana i-a fost oferita de Tatal dupa inviere.

Ce am afirmat eu e ca Isus e egal, in natura Lui divina, cu Tatal (in putere, intelepciune, etc) si ca Isus e Iehova Dumnezeu Fiul, Cel fara de inceput, coetern cu Tatal.

Quote

Isus se raporteaza la Tatal ca la Dumnezeul Sau, si dupa inviere.
Corect, pentru ca Dumnezeu-Omul Isus Hristos ramane om si dupa inviere, pentru vesnicie. El si-a inviat propriul trup si sade de-a dreapta Tatalui, mijlocind, ca om, pentru oameni.

"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos, care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti" - 1 Timotei 2:5-6

Edited by dmas, 16 June 2014 - 13:08.


#15024
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:59, said:

Eu nu am negat in postarea mea initiala ca Tatal are autoritate asupra Fiului, chiar am afirmat asta; uita-te atent:


Atunci nu sunt egali, daca Tatal are autoritate peste Fiu, logic, e la mintea cocosului.

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:59, said:

Ce am afirmat eu e ca Isus e egal, in natura Lui divina, cu Tatal (in putere, intelepciune, etc) si ca Isus e Iehova Dumnezeu Fiul, Cel fara de inceput, coetern cu Tatal.

Te contrazici. Daca Fiul este egal cu Tatal intr-unul sau mai multe aspecte, insa nu in toate, se cheama ca nu este egal, in definitiv.
Si eu sunt egal cu tine din punctul de vedere al numarului de urechi sau daca numaram degetele, tot cinci la o mana am si eu si tu.

"Iehova Dumnezeul Fiul" e o elucubratie, in Biblie nu apare asa ceva.
Iar daca Isus e coetern cu Tatal si fara inceput, atunci Isus nu e fiul Tatalui. Orice fiu este nascut. Si Isus a fost nascut, deci cum sa fie coetern cu Tatal?
Daca erau coeterni Tatal, Fiul si Duhul, inseamna ca cei trei au existat dintotdeauna, fara ca vreunul sa fie nascut ori purces! Logic.

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:59, said:


Ce am afirmat eu e ca Isus e egal, in natura Lui divina, cu Tatal (in putere, intelepciune, etc)

Ai afirmat exact pe dos ! Biblia spune ca Singurul Intelept, e Tatal, iata:

a lui Dumnezeu, care singur este intelept, sa fie slava, prin Isus Hristos, in vecii vecilor! Amin. (Rom.16:27)

Iar cu privire la putere, doar am stabilit ca Tatal are autoritate peste Fiu, nu? Sau retragi ce ai spus adineaori?

#15025
Sivokan

Sivokan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.05.2014

View Postdmas, on 16 iunie 2014 - 12:59, said:

Isus e  Dumnezeu Fiul,

Ce diferenta exista intre formula Dumnezeu Fiul si Fiul lui Dumnezeu?
Ce sunt eu dator sa marturisesc, ca Isus e Dumnezeu Fiul sau ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, Hristosul?

View Postdark, on 16 iunie 2014 - 13:07, said:


e la mintea cocosului.

Doar daca discuti cu cocosi. Cand discuti cu berbeci e mult mai greu...Posted Image

#15026
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSivokan, on 16 iunie 2014 - 13:11, said:

Ce diferenta exista intre formula Dumnezeu Fiul si Fiul lui Dumnezeu?

Dumnezeul Fiul e o gaselnita pe cand Fiul lui Dumnezeu e notiune biblica.

#15027
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,512
  • Înscris: 26.01.2007
Și încă fo câteva „noțiuni biblice” de notat:

- Marele nostru Dumnezeu

- Dumnezeul adevărat


View PostSivokan, on 16 iunie 2014 - 13:11, said:

Ce diferenta exista intre formula Dumnezeu Fiul si Fiul lui Dumnezeu?
Nici o diferență. E una și aceeași Persoană Divină: Isus Hristos, Dumnezeul adevărat.

Edited by Sfantul Jakob, 16 June 2014 - 13:28.


#15028
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 16 iunie 2014 - 13:29, said:

Și încă fo câteva „noțiuni biblice” de notat:

- Marele nostru Dumnezeu

- Dumnezeul adevărat


Insa plasat sub autoritatea suprema a Tatalui:

Evr 1:9. Tu ai iubit neprihanirea si ai urat nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decat pe tovarasii Tai."

#15029
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,094
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 16 iunie 2014 - 13:29, said:

Nici o diferență.

Daca nu era nicio diferenta, atunci gaseam ambele variante in Noul testament.
Numai ca voi folositi intotdeauna varianta care nu se regaseste in Noul testament, in detrimentul celei care se gaseste ! Posted Image

#15030
Sivokan

Sivokan

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.05.2014

View Postdark, on 16 iunie 2014 - 13:33, said:



Numai ca voi folositi intotdeauna varianta care nu se regaseste in Noul testament, in detrimentul celei care se gaseste ! Posted Image

Exact la asta ma gandeam si eu la raspunsul sfincelui. Mai intai zice ca nu e nicio diferenta, dar la final nu foloseste varianta Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu. Oare de ce, ce sau cine ii retine sa scrie si sa rosteasca asta? Pana si dracii recunosteau asta corect si franc, direct, pe sleau...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate