Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Unde ati prefera sa lucrati?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

Poll: Unde ati prefera sa lucrati? (47 member(s) have cast votes)

Daca ar trebui sa alegeti intre cele doua locuri de munca de mai jos, pe care l-ati alege?

  1. Salariu mai mic, echipamente mai bune, tehnologii in voga (9 votes [19.15%] - View)

    Percentage of vote: 19.15%

  2. Salariu mai mare, echipamente mai slabe, tehnologii mai vechi (38 votes [80.85%] - View)

    Percentage of vote: 80.85%

Vote Guests cannot vote

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu ce aveti cu scaunul !
Legea e clara demult:

Quote

e)Scaun de lucru
Scaunul de lucru trebuie sa fie stabil si sa asigure operatorului libertate de miscare si o pozitie confortabila.
Scaunul trebuie sa poata fi reglat pe verticala.
Spatarul scaunului trebuie sa poata fi inclinat si reglat pe verticala.
Un reazem pentru picioare trebuie pus la dispozitie celor care il doresc.
http://www.legi-inte...izualizare.html

#38
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postedy_3dz, on 29 octombrie 2013 - 14:03, said:

Daca la un moment dat ar trebui sa alegeti intre doua locuri de munca, primul cu salariu mic, dar echipamente noi si performante (ex: PC cu i7, monitoare full HD) si pe tehnologii in voga, iar al doilea loc de munca cu salariu mai mare, dar echipamente mai vechi (ex: core2duo, monitor WXGA+) si tehnologii gen MFC in Visual Studio 2005, ce ati alege, si de ce?

Salariu mare si dupa o luna-doua spui: Sefu trebuie schimbata configuratia sa termin si mai repede :lol:

#39
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Discutia a divagat, dar e clar starnita de un om care nu s-a prea plimbat prin joburi ca sa poata vedea avantaje/dezavantaje. Atat timp cat esti in dezvoltare si nu lucrezi pe ceva mort care merge din inertie, salariul este mult mai important ca PC-ul pe care lucrezi, scaunul, masa bucataria sau mai stiu eu ce. Acum sa fim seriosi, cati programatori intr-o firma de developement adevarata (nu orice alta firma de are cativa programatori pe langa aia de la IT) fac mai mult decat bug-uri? Iti trebuie vechime si experienta ca sa scrii codul ala care conteaza ca sa faci un produs nou si s-ar putea sa incepi cu buguri si sa "imbatranesti" pe ele din diverse motive. Dupa o perioada de timp de asta salariul si nu calculatorul te vor tine motivat :lol:

#40
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Depinde de situaţie; eu ca începător şi tânăr, fără rate şi familie de întreţiunt, vreau să învăţ.

Oricum, cineva care e pasionat de tehnologie va alege tot timpul asta în defavoarea banilor; şi acel cineva va fi oricum mai bine plătit, fără să caute neaparat asta.


View PostArgv, on 30 octombrie 2013 - 08:39, said:

Salarul cu care esti incadrat de la inceput este o baza ca va afecta direct indexarea acestuia.
Asta nu-i adevărat. Eu de exemplu am început pe salariu destul de mic, dar mi-a crescut de mai bine de 3 ori în mai puţin de 2 ani.

#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postedy_3dz, on 29 octombrie 2013 - 14:03, said:

Daca la un moment dat ar trebui sa alegeti intre doua locuri de munca, primul cu salariu mic, dar echipamente noi si performante (ex: PC cu i7, monitoare full HD) si pe tehnologii in voga, iar al doilea loc de munca cu salariu mai mare, dar echipamente mai vechi (ex: core2duo, monitor WXGA+) si tehnologii gen MFC in Visual Studio 2005, ce ati alege, si de ce?
Depinde de diferenţa de salariu, dar dacă mi se pune în braţe cod vechi de mentenat, varză, care îmi cauzează mai mult stres ce nu poate fi vindecat cu banii în plus, atunci sunt dispus să accept salariul mai mic - e mai avantajos.

Stresul, frustrarea, etc, sunt costuri ascunse care merită luate în considerare, în ciuda banilor din mână.

Chestionarul nu e bine gândit Posted Image Problema trebuia pusă la maniera "De la ce diferenţă de bani sunteţi dispuşi să alegeţi A în loc de B".

PS: cam orice loc de muncă ca programator fără 2+ monitoare, care nu trece de Joel Test, e de obicei pentru sclavi, şi spun nu din start, indiferent de bani. Viaţa e mai mult decât un job. Excepţie: atunci când postul e de management/decizie, când poţi schimba regulile jocului, o dată intrat. Nu am experienţă pe piaţa de muncă din România, vorbesc de afară.

#42
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 02.02.2006

View Postyonut_a, on 30 octombrie 2013 - 10:34, said:

ca nu ai bucatarie si sala de masa

Cu restul enumerate de tine sunt de acord, dar cu ce-am citat nu.
Nu mă aștept să aibă cantină cu mâncare caldă gătită pe loc (deși n-ar strica Posted Image ). Dar să nu aibă o sală de mese, un frigider, măcar un cuptor cu microunde (sau chiar unul real)? Și eu ce mănânc și unde? Sau ai impresia că ai mereu timp să mergi acasă sau să ieși la restaurant în oraș (aici apare inclusiv problema bugetului)? Cumva ți se pare înjositoare ideea de ”mâncare la pachet” (fie comandată, fie adusă de acasă)? Sau preferi să muncești 8-9 ore fără pauză de masă - eventual cu ronțăit covrigi?
Sau, și mai fain, să mănânci pizza în birou, deasupra tastaturii? Posted Image

View Postneagu_laurentiu, on 30 octombrie 2013 - 11:36, said:

Nu stiu ce aveti cu scaunul !
Legea e clara demult:

Legea e clară în multe aspecte. Aplicarea ei, nu mereu.
Pe de altă parte, ”scaunul” ăla era doar un simplu exemplu de condiții proaste de muncă. Bineînțeles că nu refuzi un loc de muncă doar din cauza scaunului. Cum s-a zis, în cel mai rău caz, îți iei propriul scaun (și pleci cu el acasă când schimbi locul de muncă). Dar dacă nu ai nici scaun bun, nici sală de mese (cum mai zice cineva), nici drept de pauză de-o cafea (deși și aici legea e clară - n-am citat din lege, dar parcă ai dreptul la 10 minute de pauză la fiecare 60 de stat la calculator) și-așa mai departe, toate se adună. Unde tragi linia și zici ”SUFICIENT!”, iarăși este o chestie subiectivă.

Un alt aspect pe care nu l-am văzut menționat e și flexibilitatea orarului. Pe mine mă avantajează enorm faptul că pot pleca la orice oră din birou, cu o simplă notificare a unui coleg oarecare, pentru a rezolva o problemă personală. Apoi revin la birou și-mi continui munca. Atâta timp cât ating termenele limită, nu doare pe nimeni de absența mea. Pentru 2-300 de lei în plus la salariu nu cred că aș accepta un alt loc de muncă cu program strict. La ce diferență de salariu aș accepta orar strict n-aș putea zice; dacă va fi cazul, voi lua o astfel de decizie cu toate detaliile în față. Din nou, chestie pur subiectivă - alții s-ar putea s-o privească altfel.

#43
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postfilipxxx, on 30 octombrie 2013 - 18:56, said:

cati programatori intr-o firma de developement adevarata [..] fac mai mult decat bug-uri?

Oricum aș interpreta întrebarea asta tot mă sperie.

Dacă interpretez ca "majoritatea nu produc nimic altceva decât bugs", e de rău.

Dacă interpretez ca "majoritatea fac bugfixing", iar e rău. Odată pentru că denotă un produs sau proces îngrozitor dacă rezultă în atâtea buguri de țin ocupați majoritatea programatorilor. Apoi pentru mentalitatea care consideră că bugfixing poate fi făcut de juniori și că e "munca de jos".

Bugfixing cere cunoștințe largi despre toate aspectele unui produs și ale procesului. Cineva versat în ele îl va dibui și corecta mult mai repede. Se dă bugfixing unui nou venit sau junior pentru a-l învăța mai repede lucrurile astea, dar nu înseamnă să ții permanent pe cineva pe asta și nici că e o activitate dezirabilă.

Sunt și oameni care au o pasiune și un talent pentru bugfixing și excelează, dar sunt o excepție.

#44
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalexcrist, on 30 octombrie 2013 - 21:40, said:

Dar să nu aibă o sală de mese, un frigider, măcar un cuptor cu microunde (sau chiar unul real)? Și eu ce mănânc și unde?
Mai există locuri de muncă intelectuală sclavagism (=fără bucătărie & co) în România?

#45
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 02.02.2006

View PostOriginalCopy, on 31 octombrie 2013 - 08:03, said:

Mai există locuri de muncă intelectuală sclavagism (=fără bucătărie & co) în România?

Habar n-am. Dar aparent există oameni care le-ar accepta.

#46
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,948
  • Înscris: 03.08.2008

View PostOriginalCopy, on 31 octombrie 2013 - 08:03, said:

Mai există locuri de muncă intelectuală sclavagism (=fără bucătărie & co) în România?

Aveti impresia ca toate firmele din Romanica au astfel de facilitati ?
Mai exista si altfel de firme decat multinationale care inchiriaza cladiri intregi.

#47
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postyonut_a, on 31 octombrie 2013 - 09:22, said:

Aveti impresia ca toate firmele din Romanica au astfel de facilitati ?
Mai exista si altfel de firme decat multinationale care inchiriaza cladiri intregi.

Trebuie să te strădui special să găseşti o locaţie fără bucătărie şi baie. Orice apartament de bloc are aşa ceva şi orice office building are clar aşa ceva. Singurele cazuri fără sunt dacă închiriezi o fostă hală industrială (şi atunci în sensul că nu-s amplasate neapărat convenabil, ex. în capătul unui etaj imens; nu că n-ar exista); oricum trebuie să fii bătut în cap să nu-ţi pui problema asta când alegi locaţia.

Edited by wirespot, 31 October 2013 - 12:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate