Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Asus r 501vb drivere pentru windows 7?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Mi-am luat de curand Asus R 501vb dar nu gasesc drivere pentru windows 7, ci doar pentru windows 8 (le-am primit pe cd si se gasesc si pe siteul asus.com). Are cineva vreo idee de unde sa iau driverele?

#2
Nereus

Nereus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.09.2013
Salut ! Gasesti driverele pe site-ul celor de la Asus , modelul R501VMdaca nu ma insel.

Edited by Nereus, 27 October 2013 - 14:54.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,768
  • Înscris: 09.05.2005
Le iei de la modelul R501VM, se potrivesc. Momentan nu prea merge site-ul celor de la Asus si nu iti pot da link direct, dar banuiesc ca te descurci.

#4
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Multumesc tuturor

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Sectiunea Driver and Tools:
https://www.asus.com.../R501VM#support

Pentru placa video,iei de pe GeForce.com ultimul driver WHQL.

#6
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Merge si cu drivere de la modelul N56VZ

#7
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
M-am izbit și eu de aceeași problemă, la mine s-au potrivit driverele de la modelul N56VM, fiindcă R501VB nici nu apare listat pe situl ASUS.

Am rămas cu o problemă, totuși. Am un USB Wireless Dong pentru a conecta diverse dispozitive, eu îl folosesc pentru imprimantă. CDul lui de instalare spune explicit că e doar pentru XP și Vista (eu am Win 7/64), am încercat totuși să instalez driverul, dar dă "error 1719 windows installer service could not be accessed". Producătorul Q-Waves pare să nu mai existe, eu n-am găsit nici o pagină de unde să iau driverul pentru el.

Am încercat să-l conectez fără nici un driver, dar îi pune "lămîie" la Other devices - USB Controller, iar imprimanta n-o vede nici atît. De capul lui, Windows nu găsește nici un driver potrivit.

Ce e de făcut?

(Curios e că pe alt laptop, cu Win7/32, am reușit să-l instalez sau să-l fac să-mi vadă imprimanta, nu mai știu exact cum am reușit să-l păcălesc).

#8
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Voi ati reusit sa faceti sa mearga ajustarea screen brightness-ului pe windows 7?

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ajustarea din taste?

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Fn+taste


Meeshoo
Softu l-ai instalat? (drivere)

#11
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Da, dar au un bug.

Apas fn+f5/f6 si progressul bar-ul ala se misca pe ecran doar intre max si max-1. Adica merge sa apas doar o data pe fn+f5 (scade de la max la max-1).
Practic nu se vede nicio schimbare. Am incercat sa fac treaba asta si din power settings, dar la fel, nicio schimbare la nivelul ecranului.

Mentionez ca celelalte combinatii de taste merg. De exemplu Fn+tastele de volum.

Initial am bagat driverele cu DriverPack Solution(e prima data cand da gres in vreo 5 ani de cand il folosesc), iar ulterior am dezinstalat "ATKACPI driver and hotkey-related utilities" si l-am bagat pe ala de pe site dar tot acelasi comportament il are.

O alta problema ar mai fi tempertura mare a procesorului. Nu scade sub 50-51 de grade.

Sa reinstalez windowsul din nou si sa bag manual driverele de pe site + restart dupa fiecare? Voi cum ati facut?

ps: Pe windows 8.1 mergea sa ajustez brightnessul dar nu mi-a placut sistmeul de operare.

Edited by Meeshoo, 05 February 2014 - 12:39.


#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Incearca si cu ASUS InstantKey Utility, eu le am pe ambele si nu am nicio problema.

Ordinea la astea e aleatorie, singur grija pe care o ai e ca prima data sa bagi Intel Chipset, apoi Intel VGA, urmat de driverele pentru placa video.
Restul, cum le prinzi la mana, cu restart dupa fiecare sau nu (restart eu n`am dat decat la chipset si video, in rest unul la final).

Temperatura procesorului e normale, nu`i desktop sa-ti stea la 30 grade, e laptop, ai un sistem de racire comun pentru toate piesele.
Pana la 100+ grade unde`i TJ`ul maxim, mai ai destul. Ca idee, eu personal folosest Power 4 Gear si setat putin valorile custom. Hihg Performance e totul maxim, iar pe Baterry Saving am setat la Maximul Processor State 50%, iar pe minim 5%, cu politica de racire pasiva. Rezultatul: complet silentios daca nu-i activ HDD`ul si complet rece.

#13
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
ASUS InstantKey Utility se pare ca e doar pentru butonul de sus din stanga.

Dracia asta Keyboard Device Filter Utility de 171 KBytes ati instalat-o? La mine nu merge instalata.

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Cred ca nici la mine nu a vrut.

#15
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Am rezolvat problema instalnd pe rand driverele de pe siteul Asus. A trebuit sa reinstalez windowsul ptr ca nu aveam restore point.

Edited by Meeshoo, 05 February 2014 - 15:41.


#16
cristi_pitbull

cristi_pitbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.11.2007

View PostMeeshoo, on 05 februarie 2014 - 15:40, said:

Am rezolvat problema instalnd pe rand driverele de pe siteul Asus. A trebuit sa reinstalez windowsul ptr ca nu aveam restore point.

Si eu ma chinui sa rezolv urmatoarele :
FN + wireless On/OFF ( nu merge si nici ledul de jos nu actioneaza)
FN + touchpad ON/OFF( nu pot sa dezactivez ca am un mouse pe usb si e enervant, plus de asta , cand scriu lovesc cu mana in touch si imi sterge tot ori scriu in alta parte)
FN + volume +/-

In schimb imi merge cu brightness :D macar atat...

Am vb la ASUS support si mi-a zis sa incerc drivere de win8 cica s-ar putea sa fie compatibile sau sa iau fircare driver cu AIDA sa le identific si sa le downloadez pe fiecare de la site.ul producatorului. Dar tot nu o sa reusesc asta cu FN-urile....

Cred ca cel mai bine am uploada driverele necesare aici pe thread. in felul asta rezolvam si ajutatam pe toti cei care se mai lovesc de aceasta problema.

Dai 3k ron pe un produs si te chinui sa iti gasesti drivere ... de parca windows 7 are 10 ani vechime sa il excluda de la drivere.

ps: sa fie treaba treaba , din fabrica a venit cu un defect si imi sare tasta "X" din cleme cand apas pe ea ca are pinii de prindere indoiti vizibil si nu agata tasta. Si nici nu pot sa il returnez ca mi-a fost livrat la mama naibii in Afganistan si nu am avioane zilnic la dispozitie.
Treaba e perfecta.

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
In afara de Fn + trackpad on/off, restul merg fara probleme, cu driverele la ei de pe site.

#18
Meeshoo

Meeshoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 15.06.2006
Aida va recunoaste placa video si afiseaza ceva in meniul SPD?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate