Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

sfat achizitie home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010
buna ziua
as dori un sfat privind achizitia unui home cinema, satelitii vreau sa-i prind pe perete, dvd-ul blueray cu wi-fi/bluetooth .... pretul sa fie pana-n 2500 ron... multumesc mult

#2
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai, noi ce sfaturi sa-ti dam ?
Care iti vor "pune" un film intr-un mod mai frumos pe TV ?
Ca sistemele Home Cinema pentru asta sunt facute...

In general la peste 1000 lei sistemele Home Cinema fac de toate (si aceleasi lucruri la toti producatorii).

Sau ne intrebi care se aude mai bine ?
Ei bine, mai bine se va auzi un sistem stereo, evident, fiindca acestea sunt pentru muzica. Sistemele Home Cinema nu stiu decat sa redea cu oarecare dinamism efectele speciale de prin filme, acolo unde nu-i nevoie decat pe alocuri de ceva putere.

In 2500 lei iti iei un home cinema la maxim 1000lei (la mai mult de atat dai banii numai pe briz-briz-uri si pe design, ca la capitolul calitate video/audio n-ai nici o imbunatatire), in general de pe la LG sau Sony, te poti orienta si la Samsung doar din motiv de compatibilitate si dotari iar cu restul de 1500 te orientezi frumos la un tandem CD player + amplificator stereo + o pereche de boxe de raft si ai rezolvat problema cu un compromis cat mai mic. Daca sursa de muzica e PC-ul, atunci nici nu mai ai nevoie de cd player, poti folosi un DAC extern la cateva sute de lei pentru a face "puntea" dintre PC si amplificator, asta daca tii la calitate si gata.
Cu un DAC la 3 - 400 lei + un amp SH tot pe la acelasi pret + o pereche de boxe raft (eu pe acestea le-as lua noi) reusesti sa-ti faci o idee ce inseamna lumea hi-fi si, mai ales, cat pierzi ascultand muzica la un home cinema si nu la aparatura dedicata ascultarii muzicii.

Intrebare: ce faci cu Bluetooth la un home cinema ?

Edited by Protopopeus, 25 October 2013 - 10:31.


#3
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Protopopeus, on 25 octombrie 2013 - 10:26, said:

Pai, noi ce sfaturi sa-ti dam ?
Care iti vor "pune" un film intr-un mod mai frumos pe TV ?
Ca sistemele Home Cinema pentru asta sunt facute...

In general la peste 1000 lei sistemele Home Cinema fac de toate (si aceleasi lucruri la toti producatorii).

Sau ne intrebi care se aude mai bine ?
Ei bine, mai bine se va auzi un sistem stereo, evident, fiindca acestea sunt pentru muzica. Sistemele Home Cinema nu stiu decat sa redea cu oarecare dinamism efectele speciale de prin filme, acolo unde nu-i nevoie decat pe alocuri de ceva putere.

In 2500 lei iti iei un home cinema la maxim 1000lei (la mai mult de atat dai banii numai pe briz-briz-uri si pe design, ca la capitolul calitate video/audio n-ai nici o imbunatatire), in general de pe la LG sau Sony, te poti orienta si la Samsung doar din motiv de compatibilitate si dotari iar cu restul de 1500 te orientezi frumos la un tandem CD player + amplificator stereo + o pereche de boxe de raft si ai rezolvat problema cu un compromis cat mai mic. Daca sursa de muzica e PC-ul, atunci nici nu mai ai nevoie de cd player, poti folosi un DAC extern la cateva sute de lei pentru a face "puntea" dintre PC si amplificator, asta daca tii la calitate si gata.
Cu un DAC la 3 - 400 lei + un amp SH tot pe la acelasi pret + o pereche de boxe raft (eu pe acestea le-as lua noi) reusesti sa-ti faci o idee ce inseamna lumea hi-fi si, mai ales, cat pierzi ascultand muzica la un home cinema si nu la aparatura dedicata ascultarii muzicii.

Intrebare: ce faci cu Bluetooth la un home cinema ?
initial am vrut sa-mi iau un receiver cu boxe5.1 si un dvd dar am zis ca-s prea multe telecomenzi si sar lejer de bugetul alocat...vreau 5.1 pentru ca deja am cabluri trase(inlocuiesc alt sistem mai vechi) si un sistem home cinema am zis ca-i ok...pentru filme si ceva muzica nu prea tare....doresc calitate in sunet la un volum rezonabil, adica nu sa-mi sara geamurile....bluetooth e asa daca am o lista cu muzica pe telefon /tableta ii dau play imediat...dar pot sa traiesc si fara asta...merci ptr informatie ...cred ca pana la urma ma orientez cum am vrut prima data spre receiver+boxe+dvd...am vazut ca deja este un subiect inceput despre asa ceva si-l urmaresc...va multumesc

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 wrongeu, on 26 octombrie 2013 - 18:30, said:

initial am vrut sa-mi iau un receiver cu boxe5.1 si un dvd dar am zis ca-s prea multe telecomenzi si sar lejer de bugetul alocat...vreau 5.1 pentru ca deja am cabluri trase(inlocuiesc alt sistem mai vechi) si un sistem home cinema am zis ca-i ok...pentru filme si ceva muzica nu prea tare....doresc calitate in sunet la un volum rezonabil, adica nu sa-mi sara geamurile....bluetooth e asa daca am o lista cu muzica pe telefon /tableta ii dau play imediat...dar pot sa traiesc si fara asta...merci ptr informatie ...cred ca pana la urma ma orientez cum am vrut prima data spre receiver+boxe+dvd...am vazut ca deja este un subiect inceput despre asa ceva si-l urmaresc...va multumesc
Receiver + boxe  + Mediaplayer(in loc de DVD) e chiar mai paractic. Sau chiar un Blu Ray Player din alea care citesc si DVD-uri si care merg si cu alte multe formate video. Problema ramane pe partea de audio unde toate aceste aparate(DVD /Ble ray player,mediaplayer) sunt cam deficitare la calitate. Ma refer la rulare de CD-uri audio sau flac-uri de exemplu. Solutii at fi achizitionarea unel placi de sunet bune(in cazul asta playerul poate fi inlocuit de pc/laptop) sau a unui CD player dedicat(poate fi si SH).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate