Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afacere in domeniul constructiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
bartosl

bartosl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.10.2009
Sa nu ne dai poze cum dau unii rezemati de masinile altora,  . Nu stiu cum o sa ne faci cinste? ,asai normal ca sa ai noroc pe mai departe,,,ce zici ,,te bagi! In ce stadiu te afli ,nu mai avem rabdare (sper ca nu te superi daca mai glumim)Mult noroc  bartosl

#20
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

 HighClass, on 07 noiembrie 2013 - 09:06, said:

Pun poze cu prima .

Ok

 HighClass, on 07 noiembrie 2013 - 09:06, said:

De-i reusita sau nu va dati si voi cu parerea .

Ok

 HighClass, on 07 noiembrie 2013 - 09:06, said:

Oricum , abordez diferit problema de concurenta iar garantia este trecuta in contract .

Cat de bine cunosti concurenta? Din cine e formata? De unde sti cum abordeaza ei problema?
Despre ce garantie este vorba? Ca nu iti dispar sculele sau ca iti recuperezi investitia din prima lucrare? Faptul ca este trecuta in contract te linisteste?

 HighClass, on 07 noiembrie 2013 - 09:06, said:

Daca-i ceva gresit , se lucreaza pe banii mei .

NU.
Se lucreaza pe banii clientului.
Cel putin asa e normal. Si nici asa nu poti fi sigur ca vei primi ultima transa.
Lucrare 100 de euri
Avans 30 de euri
Lucrarea cuprinde "x" etape
La completarea fiecarei etape ceri "y" euri, specificat in contract. Nu esti platit, opresti lucrarea Posted Image
Cand ai terminat lucrarea ar trebui sa primesti ultima transa.

Succes

#21
George12

George12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2012
Eu nu imi pot imagina ce om da pe mana unui necunoscator un showroom in milano de la care banuiesc ca are asteptari foarte mari!

#22
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013

 George12, on 02 decembrie 2013 - 15:23, said:

Eu nu imi pot imagina ce om da pe mana unui necunoscator un showroom in milano de la care banuiesc ca are asteptari foarte mari!

Si mie mi-a parut la inceput suspect cand l-am cunoscut :)

Ulterior cand s-a casatorit cu sora mea mi-am dat seama ca este un om ok .

#23
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Iti dau un sfat. Fa-ti firma pe romania si angajezi romani pe acea firma, poti angaja si 1-2 italieni cu experienta te poate ajuta f mult, ei si la interioare lucreaza putin mai diferit fata de noi...pt un muncitor angajat la o firma pe italia la salariu de 1200 platesti 800 numai la stat...dar nu uita ca la milano nimeni nu munceste pe 1200. Inca o data scoaterea ta este cu firma si angajati pe romania. Sa nu mai spun de taxele care sunt in italia.

Edited by redcamel, 02 December 2013 - 19:35.


#24
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013
Sa inteleg ca s-a trecut peste partea de acte?
Cate persoane sunt in echipa?
Care este termenul de predare la lucrare?

#25
George12

George12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2012
Da ce sa spun ai noroc pentru inceput! Ideea este sa iasa bine lucrarea asta fiind o reclama pentru viitor, avand in vedere ca iti este cumnat beneficiarul are tot interesul sa te recomande mai departe! Eu cred totusi ca ar trebuii sa stai cat de mult timp poti la santier din doua motive 1 pentru ca asa mai inveti si tu una alta avand in vedere ca esti nou si 2 vazandu te angajatii acolo zilnic vor muncii mai cu spor si vor fi mai putin tentati sa fure sau ma rog ce alte prostii se mai fac pe santier nu ma apuc acum sa le insir aici!


Ps: ideal ar fi ca inginerul sa nu stie ca esti ruda cu beneficiarul, in acest mod vei vedea daca incearca sa il abordeze in vre un fel in lipsa ta!

#26
floringeorge

floringeorge

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2013
Mai oameni buni voi nu inteegeti ca nu se fac bani din constructii , 500000 euro anual am avut si eu si nu am ramas cu mai mult de 6000 roni pe luna in buzunar , dupa plata muncitorilor , cheltuielilor ,si toate celor .  Bani din constructii iasa in Romania mai mult ca in germania daca esti var cu primaru si faci intr-un sat un WC cu 2 miliarde de lei , da nu sa te ocupi tu personal de lucru cauti o firma din astea 100000 de mii cate sunt in romania si oferi 5000 roni pe lucrare restul ramanand bani tai pentru intermediere.

#27
George12

George12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2012
In cazul in care cifrele sunt reale esti cel mai slab manager de care am auzit!
La o lucrare de 6000 de lei eu personal bag in buzunar cel putin 2000. Asta in cazul in care nu am timp sa stau la santier!

#28
floringeorge

floringeorge

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2013

 George12, on 09 decembrie 2013 - 10:19, said:

In cazul in care cifrele sunt reale esti cel mai slab manager de care am auzit!
La o lucrare de 6000 de lei eu personal bag in buzunar cel putin 2000. Asta in cazul in care nu am timp sa stau la santier!

De multe ori m-am intrebat daca is eu prost sau foarte prost ?!?!?!!? Eu am facut blocuri , am avut oameni foarte foarte buni care trebuiau platiti bine , nu puteam sa imi permit sa iau prosti sa faca vreo nefacuta , erau oameni care lucrau , destepti  , oameni foarte buni , salarii mari , chirie platita in bucuresti , mancarea (mancare, mancare nu paine cu gem ) mie ii ramanea 6000 roni pe luna din 500000 euro cat am facut pe toate lucrarile.
Cum iti raman 2000 din 6000 nu pot sa imi dau seama , nu ii platesti  , le dai teapa ? habar nu am , sau poate montezi o usa cu 6000 ron de ramai cu atata.
Sa nu mai vorbesc cat am avut cheltuiala ca a cazut unul de pe schela si si-a rupt picioru .

#29
George12

George12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2012
Deci blocurile facute de tine s au vandut cu 500000 sau atat a avut firma ta incasari? Inteleg ca ai avut ingineri bine platiti dar refuz sa cred ca acestia castigau mai bine decat tine!

Defineste teapa! Daca te referi la impozite atunci da , in cazul asta dau tepe!

#30
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011
pai daca faci blocuri si ramai cu 6000 lei pe luna e grav de tot...oricum a-ti trait bine,chirii in bucuresti,papa la restaurant...viata ce mai(mai putin banii din buzunar)

#31
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
O afacere în construcţii în ziua de azi este pur şi simplu cea mai mare prostie.
Este suficient să studiezi rapoartele INSului referitoare la trendul şi numărul de autorizaţii de construire emise de către primării, documente ce arată intenţia de a investi în construcţii.
Sunt în cădere liberă de 4 ani.

Edited by paradigmatic, 10 December 2013 - 10:01.


#32
floringeorge

floringeorge

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2013

 elatudor09, on 10 decembrie 2013 - 00:39, said:

pai daca faci blocuri si ramai cu 6000 lei pe luna e grav de tot...oricum a-ti trait bine,chirii in bucuresti,papa la restaurant...viata ce mai(mai putin banii din buzunar)

cam asa ceva !!!!

#33
George12

George12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2012

 floringeorge, on 10 decembrie 2013 - 19:55, said:



cam asa ceva !!!!
Ne poti povesti cum ai contractat acele lucrari?

#34
floringeorge

floringeorge

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2013
foarte simplu am lucrat la o firma in subantepriza , m-am certat cu aia , dupa care cei din bucuresti  au anulat contractul cu ei , si dupa o luna au venit si ne-au cautat pe noi , si am facut contract direct cu ei oferindu-ne un pret chiar mai bun de cat la cei dinainte , inainte faceam acelasi lucru la jumate de pret. Asta se intampla in 2007

#35
George12

George12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.04.2012
Tu ce pregatire ai? Cati asociati ai avut in afacerea asta?

#36
floringeorge

floringeorge

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2013
Sunt programator analist ,dar asta afost sa ma ocup cu constructii, am facut si scoala de tehnicieni in constructi  da nu am fost sa mai dau examenul , in afacere am fost eu si inca 3 persoane (4 asociati) si restu salariatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate