Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Vegetariul lu` Bilti

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#91
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am inteles!
La mine termometrul fixat in solul umed, ajunge cam la 15cm. adancime, iar celalalt ptr sol uscat, cam la 5-6cm.
Maine il bag si pe ala mai lung in solul uscat la 15cm. Oricum cred ca mare diferenta intre sol umed si uscat nu poate sa fie.
Tin este masurata deasemenea la 1.5m. fata de sol.
In iarna trecuta, am observat ca in diferite locuri din solar, la aceeiasi inaltime, aveam temperaturi cu o diferenta de 2-3 grade. Dar asta numai prin ianuarie, dupa aceea s-au cam egalizat.

#92
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Iorgu, termometrele alea ar trebui puse cu bulbul spre nord sau la umbra unei scanduri sau altceva, iar dupa parerea mea temperatura de la ora 8 nu mai are importanta pt ca este influentata de lumina.
Importanta va fi la primavara temperatura minima din timpul noptii cand in solar vor fi rosiile si ardeii pt ca atunci vor fi sensibile si la -1*C.

#93
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Corect!
Invata-ma (ne) cum sa-l pun afara si cum si unde in solar? Pe un suport, pe un stativ? Care este locul ideal in incinta solarului? Capat, mijloc, laterale?
Pun in aplicare toate sugestiile primite.
Chiar nu a specificat nimeni, pana la tine, cum se ia corect, temperatura in domeniul nostru de activitate.
Ce bine fac eu ca pun foto. Este in avantajul meu.

#94
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
eu le am pe amandoua la aceeasi inaltime. cel de afara l-am pus la 5 metri de casa intr-un loc unde nu bate soarele. daca ma apropii de casa sau de obiecte mari de beton creste temperatura cu minim un grad.

#95
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Desi nu am pus termometre,eu as spune ca acestea trebuiesc puse la inaltimea care ne intereseaza la un moment dat.Astfel,primavara ,la nivelul frunzelor rasadului cred ca ar fi ok(cel exterior);cel de sol ,folosind aceeasi logica la adancimea radacinilor.
In ambele cazuri razele soarelui nu trebuie sa cada direct pe termometre,acestea putand fi umbrite cu polistiren(cum a procedat Iorgu) la o distanta de minim 20-25cm.;...doar o parere...

#96
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
update azi 20:30

Tin=7,  Tout=5 si Tsol=13.3  iar la iesirea din ventilatie  Tvent=10.4 . Tin_max=17.5  Tout_max=15.5, am avut cateva ore de soare si asta a ridicat temperatura atat in cat si out.

prima concluzie e ca ventilatia nu a lasat solarul sa se incalzeasca ca si in alte zile cand batea soarele si trecea lejer de 25 de grade. a doua e ca aerul cald ventilat din pamant contribuie mult la stabilitatea temperaturii interioare. nu o lasa sa fluctueze prea mult.

ma gandesc cum ar fi fost situatia daca faceam toata treaba asta in primavara si solul se incalzea in masa la o temperatura de vreo 20-25 de grade! probabil aveam rosii pt inca doua saptamani lejer de tot.

reamintesc ca Tsol e temperatura solului la adancimea de 30 de cm iar Tvent la iesirea din tevile ingropate.

Edited by bilti, 18 November 2013 - 20:38.


#97
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu cumva aceste date demonstreaza doar ceea ce se stia de mult, si anume ca aerul e cel mai prost agent termic???

#98
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
mie-mi demonstreaza ca mi-a incalzit aerul cu 3 grade si l-a bagat inapoi in solar.

#99
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
bilti
Mergi inainte fratioare!
Vulpea, cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri!
Toate investitiile facute in indiferent ce domeniu, vor avea rezultate benefice.
Referitor la temperatura pe care o iei de la 30 cm. adancime, consider ca pentru ,,verdeturile'' cultivate sau semanate in acesta perioada, nu este relevanta. Aceste plantute, nu au sistemul radicular dezvoltat sa penetreze, in cautare de minerale, 30cm.
Se multumesc cu vreo 10, maxim 15cm.
Sunt mai firave, mai diafane, mai minione, in radacinute.
In primavara, cand se da startul, vei avea deja un avantaj de multe zile.
Transformat in productivitate, inseamna ...kg. si timpurietate, in plus legume!
Parerea mea.

#100
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa fim seriosi...deocamdata datele sunt relativ irelevante, inginereste vorbind...trei grade...e cam vax albina...mai e mult pana departe...
dar urmarim cu mult interes si speram din toata inima...sa fie bine!

Edited by subway_guru, 18 November 2013 - 22:17.


#101
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
De ce oare cand totul este constructiv, trebuie sa vina unul sa arunce o caramida in geam?
Cred ca din lipsa de activitate benefica.
Posibil, sa-mi trag iar vreo suspendare.
Sunt obisnuit!

#102
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru ca nu vrei sa raspunzi la obiect...nu e nimeni obligat sa 'inghita soparlele nimanui', ca nu suntem la biserica si nu se aplica zicala 'crede si nu cerceta'...uite, eu imi 'permit' sa mai si cercetez...ce faci tu...e doar treaba ta!
Ai ceva concret de spus?...sau doar dai cu caramida-n stele???

Edited by subway_guru, 18 November 2013 - 23:07.


#103
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
TIME OUTPosted Image

#104
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
update azi 07:00
Tin=4.5,  Tout=3 si Tsol=13.3  iar la iesirea din ventilatie  Tvent=9.1

observ niste polite neplatite care nu-si au rostul aici. suntem hobisti/pasionati/colegi si nu vanzatori de piata care sa ne denigram reciproc. accept atacul unei idei dar nu a unei persoane.

@iorgu:  si eu sunt convins de utilitatea sistemului si asta o sa se vada in primavara cand o sa beneficiez de pamant mult mai cald la radacina fata de solarele normale. si asta stiu ce inseamna din experienta. mersi pt faptul ca urmaresti si contribui la topic. pun pariu ca o sa-ti faci si tu unul.

@subwayguru: stiu ca nu esti convins de utilitatea sistemului dar asta nu ma poate opri. studiile sovieticului si pdf-ul indianului din prima pagina pentru mine sunt relevante mai mult de cat orice discutie. e adevarat ca beneficiul este la minim dat fiind faptul ca l-am finalizat prea tarziu. oricum, si 2 grade vor face diferenta. una e sa ai -1 in solar si alta e sa ai +2. propun sa masuram T sol la 10 cm peste o luna la mine si la tine in solar cand vom avea temperaturi negative afara.

agricultura frumoasa!

Edited by bilti, 19 November 2013 - 07:34.


#105
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Daca Tvent este dubla fata de Tin inseamna ca solul a acumulat ceva caldura si o si elibereaza eficient. Te-ai gandit sa pui la interior o folie de dublura cu aditiv IR ?

#106
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
azi ora 7.10
Tout=3 Tin=5 Tsol umed =7 Tsol uscat =8
bilti
Asa cum preconizam, deja ai inceput sa castigi la temp sol.
Dar astazi montez acel tunel pentru sustinere agril. Maine dimineata cred ca recuperez diferenta, prin cresterea sigura a gradelor din termometrul infipt in sol.

#107
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
cand am inceput constructia solarului mi-a trecut prin cap sa pun inca o folie pe interior dar nu am avut nici timp si nici bani la vremea aceea.  momentan las asa. ziceam acum vreo 3 postari ca la salata mea de peste iarna si rosiile din vara imi ajunge o singura folie. in cel mai bun caz pun un agril peste straturi. astept sa vad zile cu minus si apoi o sa decid.

am vazut in tm cateva solarii cu folie dubla si sunt convins de castigul termic dar mi-e frica de faptul ca lumina patrunde intr-o cantitate mai mica. si eu zic ca asta conteaza la gustul rosiei pe care o mananci.

#108
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
@bilti:
repet ce am mai spus...
urmarim cu mult interes si speram din toata inima...sa fie bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate