Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vegetariul lu` Bilti

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#73
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
e buna informatia ta dar nu prea are legatura cu subiectul. sunt curios totusi cat ai avut in solar cand a fost cu minus afara.

le: ma gandesc ca tu ai un solar mai maricel.

Edited by bilti, 14 November 2013 - 20:17.


#74
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
astazi ora 17:27 tin=14,7  tout=12.6. cum se prezinta la voi situatia? ma refer si la cei fara tubulatura.

#75
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Eu am termometre care memoreaza minima si maxima si noaptea trecuta au fost 7 afara si 9 in solar.

#76
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
azi am planta o salata italiana de iarna in solar. am instalat si un termometru in pamant la 30 de cm adancime.

temperaturile sunt: Tin=11.7  Tout=9 si Tsol=14.5. momentan ma bucura temperatura solului.

#77
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
azi ora 06:50  temperaturile sunt: Tin=7.5  Tout=5 si Tsol=14.3. o sa mai postez temperaturile doar cand apare o diferenta semnificativa. nu vreau sa zica lumea ca gonesc dupa posturi.

#78
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Se pare ca sistemul nu este suficient pt ca tot doua grade am si eu diferenta intr-un solar de 4*24 m fara tuburi.

#79
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
momentan diferenta e mica. inainte era cam de 1-1.5 grade iar azi dimineata a fost de 2.5.  la tine e si alta situatie. e un solar mare si are inertie termica mare. trebuie avut in vedere ca pamantul nu avea cum sa se incalzeasca asa de repede mai ales ca am avut o singura zi cu soare.

ramane de vazut cum se va comporta la temperaturi foarte mici. gen -10-15 grade.  acum ce temperaturi ai in si out?

#80
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Astazi nu ajung la solare dar ieri au fost Tout -1, Tin +1 si sub agril +8.

#81
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
deja aveti cu minus? in ce zona stai?  vazand temperaturile de la tine ma gandesc sa cumpar si eu o folie de agril.

#82
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Am solarele la 9 km de Giurgiu.
Scriai mai sus ca pamantul nu a avut timp sa se incalzeasca dar avand in vedere ca vine iarna si nu primavara se pare ca nici nu se va mai incalzii ba din contra. Si cum solarul tau este mic si cu o singura folie s-ar putea sa nu faci mare lucru. Oricum multumim ca te-ai sacrificat primul sa faci experimentul pt ca avem si noi de invatat.
Ai prins o zi cu soare, cat timp functioneaza ventilatorul, ce temperatura ai avut in solar ziua si tot de curiozitate ai masurat temperatura la intrarea in teva si la iesire? Ma gandesc ca daca temperatura este aceeasi la intrare si iesire inseamna ca nu are loc niciun transfer termic si atunci trebuie modificat ceva.

#83
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
nu am prin o zi plina cu soare. doar asa pe reprize si atunci eram la servici. momentan temperaturile sunt:

Tin=9.6  Tout=6 si Tsol=13.9  iar la iesirea din ventilatie  Tvent=.11.6.  

azi am reusit sa pun si burete izolator la geamuri si usa. puteai baga un creion pe acolo.

#84
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Pozitia solarelului meu , o counoasteti.
Suprafata, este de 22m. X 6m. X 3m.
Anul trecut a fost inchis ermetic. Adica nu aveam aerisiri pe laterale. Decat usa de acces. Nu am avut nici un fel de probleme cu verdeturile semanate, crescute si consumate.
Acum aerisirea de pe partea dreapta. am coborat-o la nivelul solului si am inchis pe capete cu cleme. Nu intra vantul pe acolo, mai ales ca am si protectie jos si la prima arcada.
Aerisirea, pe stanga, este coborata noaptea, pana la 20cm. de sol. Capetele sunt libere. posibil pe acolo sa pierd ceva caldura, sau sa intre aerul rece.
Cred, ca este acelasi lucru. Oricum aerisirea pe aceasta parte nu o voi inchide total, decat in vremuri vitrege. Am posibilitatea, sa ermetizez, in 3-4min.
Foarte interesant, acest subiect referitor la temperatura.
Iorgu nu putea si nu trebuia sa lipsesca de aici. Aseara, am fixat un termometru afara. Acolo, va ramane toata iarna. Nu este de maxima precizie, dar fratiorul, se afla in solar.
Deasemena, am fixat in sol umed(irigat), un alt instrument de masurare. Si am bagat in sol, inca unul. Acesta din urma este fixat in sol nefolosit la vreo cultura. Deci neirigat.
bilti
Iti multumim din ,,tot sufletelul nostru''pentru posatarile tale.
Sa nu renunti la postarile zilnice. Nu le consideram ca alergi dupa ,,multe postari''. Mergi inainte!
Noi, cel putin eu si cred ca si colegii nostri, apreciaza drumul parcurs de tine, in privinta implementarii tevilor. Te asigur(am) ca vei imbunatatii sistemul si eficienta lui.
Dar asta comporta o colaborare, o informare, un schimb de opinii, intre noi, cei interesati.
Referitor la temperaturile zilnice in solar, mai ales in sezonul rece, ma batea gandul sa deschid un topic, pe aceasta tema.
NU este cazul!
Avemt topicul tau!
Personal voi cauta sa postez, temperaturile pe care le am in afara, interiorul solarului, sol umed si sol latent.
Zinic!
foto:

Attached Files



#85
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005

View Postbilti, on 14 noiembrie 2013 - 20:10, said:

e buna informatia ta dar nu prea are legatura cu subiectul. sunt curios totusi cat ai avut in solar cand a fost cu minus afara.

le: ma gandesc ca tu ai un solar mai maricel.

ai dreptate

dar ma intereseaza pe mine ce pot sa invat din experientele tale si daca vrei si ai ce invata  si reciproc
e drept ca am doua solarii 8x15 si 8x36 la amandoua inaltimea la coama e doar 3,2m

am observat ca atunci cand solul e mai umed si produce mai mult abur , diferenta de temperatura peste noapte spre dimineata e aproape de 3 grade
maine pun dublara anticondens , ca in cel mare am salata

in cel mic insa incep si eu o investitie

am sapat o groapa de 2,5x2m de 1m adancime,
aici ma gandesc si bineinteles urmeaza (daca nu voi fi influentat la alte schimbari) sa fac 2 compartimente betonate sa nu intre apa in ele dar nici sa nu iasa
unul din compartimente va servi drept ce credeti?
"puffer" cred ca am scris bine
mai exact il voi izola termic si hidric dar tot in el vreau sa instalez un focar cu unul sau doua fumuri care sa-mi incalzeasca apa si sa obtin astfel un fel de autonomie de noapte
vreau sa ard o ora sau doua focul iar apoi sa ma folosesc de apa din bazin pt a mentine o temperatura cat de cat buna
a sa nu uit urmeaza sa instalez si plasa cu rezistenta electrica pt suplimentare

Edited by strainul1964, 17 November 2013 - 20:52.


#86
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
De acord!

Apa e un mediu bun pentru stocarea si transportul caldurii. Daca utilizezi si caldura gazelor de cos la maximum atunci o sa obtii un randament bun !


Bafta

#87
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
vad ca se vorbeste mult despre tubulaturi, diferente de temperaturi , dar nu si despre modalitati de a izola solariile dpdv. termic, cat mai bine.
Despre dublarea foliei, despre sistem cu folie dubla "gonflabila" si alte metode de izolare termica, nu are nimeni de povestit cate ceva?

#88
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
@iorgu:mersi de sustinere
@strainul: ai un proiect maret acolo. dupa ce incalzesti apa cum vrei sa aduci caldura in solar? oricum ai face cred ca o sa ai nevoie de un controler. la principiul cu tevi in pamant nu ai randamentul solutiei tale dar e totul mai simplu.
@ionut: cred ca ne gandim toti la izolare si chiar la folie dubla. eu unul nu cred ca o sa am nevoie la modul meu de cultivare. salata si spanac iarna si rosii vara.

acum revenind la temperaturi avem: Tin=7.5  Tout=5.5 si Tsol=13.5.  se poate observa o scadere a temperaturii solului in trei zile fara soare de la 14.9 la 13.5

cel mai enervant lucru e ca nu mai vad soarele de cateva zile. practic de cand am inceput proiectul. cateva zile pline cu soare m-ar ajuta mult la verificarea principiului.

Edited by bilti, 18 November 2013 - 06:38.


#89
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ora 8.00
Text=5  Tint=8
Tsol umed=9 Tsol usc=10
Dupa ce am comparat, gradele de la tine din solar si cele de afara, am observat ca la acest capitol, stam cam la fel.
In schimb la temperatura solului,este o diferenta maricica spre plus, in favoarea ta.
Mentionez ca eu am solarul cu o aerisire deschisa zilnic, de pe la ora 9.00 pana pe la ora 17.00.
Ramane sa tin astazi solarul doar cu usa de acces deschisa si sa vad maine dimineata ce temperaturi am in sol.
Si la mine, cerul este innorat. Ieri au fost doar vreo doua ore de soare printre nori.

#90
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
la mine temperatura solului e luata la vreo 30 de cm adancime. daca masor strict la nivelul zero am cam 1,5-2 grade in plus fata de Tin care e luata la 1.5 metri mai sus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate