Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

„Războiul” RDS vs. restul.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă eu sunt frustrat înseamnă că n-ai înțeles ideea în sine.
Deja văd că repercursiunile apar. Era o idee de ce pe forum, ca utilizator al RTC, sunt vinovat de nefucționarea temporară a unui serviciu? Hai să-ți răspund: pentru că nu am RDS.
Dacă UPC era lider, apărea aceeași idee și problemă. Sunt îngropat în acte de „forțare” de când am început să postez la RomTelecom, cu „proasta mea alegere„; marea majoritate fiind oameni care habar n-au să facă diferența dintre rețeaua LAN și una 3G.

Dacă mâine nu mai pot trimite mesaj din Vodafone în Vodafone, cred că voi deveni vinovat că n-am ales Digi Mobil.

#38
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View PostKyKyKyKy, on 21 octombrie 2013 - 03:09, said:

Era o idee de ce pe forum, ca utilizator al RTC, sunt vinovat de nefucționarea temporară a unui serviciu? Hai să-ți răspund: pentru că nu am RDS.

Se numeşte paranoia. Nu cred că te-a luat nimeni în vizor să facă mişto de tine că ai Romtelecom acasă. Cred că acest conflict a apărut de fapt când ai început să arunci cu afirmaţii la adresa concurenţei fără să fii abonat la ei. Crede-mă, în urmă cu 2-3 ani era plin de pierde-vara de la Romtelecom care explicau ei ce tare e Romtelecomul şi ce varză sunt restul. Ori de atunci, oamenii au devenit circumspecţi. Mi se pare normal într-un fel, era o formă de reclamă mascată care însă le-a f*tut mai mult imaginea. Acum lumea are alergie când aud de ei, după ce au răscolit ani de zile rahatul. Toată această reacţie pe care o vezi e un răspuns la intoxicările de odinioară.
Ca să fac o paralelă în politică, useleul a scos oamenii în stradă împotriva exploatării de la Roşia şi a gazelor de şist şi acum pierd foarte mult din cauza asta. Cam aşa ceva e şi cu Romtelecomul, campaniile astea plătite, de când cu internetul foarte accesibil, ajung repede să se întoarcă împotriva iniţiatorilor.

#39
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View PostKyKyKyKy, on 21 octombrie 2013 - 03:09, said:

Dacă mâine nu mai pot trimite mesaj din Vodafone în Vodafone, cred că voi deveni vinovat că n-am ales Digi Mobil.

Sigur ca esti vinovat.

La fel de vinovat ca si mine care ma simt unori naspa ca am RDS, si m-am simtit naspa si cand am avut Romtelecom.
M-as fi simtit si mai naspa daca apelam la o retea wi-fi de cartier care imi oferea un trafic foarte scazut la un pret foarte mare si, in conditiile in care am mers sa discut cu reprezentantul acesta m-a tratat ca si cum eu nu aveam alta posibilitate decat sa ma milogesc de el sa imi instaleze net si sa-i dau o caruta de bani (in acea perioada voiam sa scap de Romtelecom iar RDS inca nu isi extinsese reteau pana in zona mea, nefiind alti furnizori de net).

Asadar, aveam un furnizor care deja ma trata aiurea ca si client, unul care ma trata aiurea ca potential viitor client si unul care ma trateaza aiurea acum. Nu prea vreau sa ma mult la alt furnizor de servicii net si tv pentru ca ori sunt mai scumpe (Orange) ori am avut deja de-a face cu ei (romtelecom), ori imi ofera doar un serviciu si celalalt trebuie sa-l aleg din alta parte(vodafone nu au servicii tv).

Si pentru ca am avut probleme si cu ceilalti furnizori si cunosc persoane care au avut probleme cu aceiasi furnizori de servicii ca si mine  cat si cu ceilalti, atunci imi dau seama ca toti au probleme pentru simplul motiv ca fac rabat de la calitate (vezi mai sus un exemplu cu televiziune analogica oferita intr-un oras pana cand a venit concurenta).

De aceea eu sunt la fel de vinovat ca si tine.

#40
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008

View Postv_condratovici, on 21 octombrie 2013 - 12:00, said:

Nu este neapărat necesar să fiu abonat la ei ca să-mi pot da cu părerea. Aici, în cartier, lumea are RDS în marea majoritate, fiind urmat de UPC, iar RTC este pe ultimul loc. Cunosc persoane, cu RDS, care au „kilograme” de torrent-e, rup rețelele până se deconectează user-ul din contul PPPoE, dar și care folosesc doar pentru chat și browsing. Dar toți au probleme cu upload-ul către alte rețele. Nu înțeleg de ce această ură a companiei pentru restul. Bun, înțeleg, lider de piață, dar lasă-i pe restul să aleagă ce vor. Din cauza limitărilor, chiar dacă tu îi dai peste nas că îți merge bine, orice „frustrat” o să-ți spună că ai un internet de caca pentru că descarci greu din RO și că ești prost că ai net d-acela.
În zilele acelea puține când folosesc torrent-ul, pe tracker RO, apar primii utiliztori ai RDS-ului și până crește viteza durează mult și bine. Pe internațional n-am probleme de genul.

Poate mâine văd că RDS renunță la peering-ul direct cu operatoridin RO și trece traficul pe internațional, doar ca să mai câștige niște clienți. Cum e cu faza cu 1Gbps. Vor câștiga niște clienți, car vor fi nemulțumiți că nu le crește viteza mai mult de 700-800 Mbps.
Mai bine abonamente mici și armonie cu restul.

#41
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostKyKyKyKy, on 21 octombrie 2013 - 15:25, said:

Mai bine abonamente mici și armonie cu restul.
Adica era mai bine pe dialup, ca atunci nu intreba nimeni de peering-uri? Sau cum?

#42
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008
La DialUp, peering-ul era reprezentat de conexiunea operatorilor de voce.

#43
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostKyKyKyKy, on 21 octombrie 2013 - 15:25, said:

Nu este neapărat necesar să fiu abonat la ei ca să-mi pot da cu părerea. Aici, în cartier, lumea are RDS în marea majoritate, fiind urmat de UPC, iar RTC este pe ultimul loc. Cunosc persoane, cu RDS, care au „kilograme” de torrent-e, rup rețelele până se deconectează user-ul din contul PPPoE, dar și care folosesc doar pentru chat și browsing. Dar toți au probleme cu upload-ul către alte rețele. Nu înțeleg de ce această ură a companiei pentru restul. Bun, înțeleg, lider de piață, dar lasă-i pe restul să aleagă ce vor. Din cauza limitărilor, chiar dacă tu îi dai peste nas că îți merge bine, orice „frustrat” o să-ți spună că ai un internet de caca pentru că descarci greu din RO și că ești prost că ai net d-acela.
În zilele acelea puține când folosesc torrent-ul, pe tracker RO, apar primii utiliztori ai RDS-ului și până crește viteza durează mult și bine. Pe internațional n-am probleme de genul.

Poate mâine văd că RDS renunță la peering-ul direct cu operatoridin RO și trece traficul pe internațional, doar ca să mai câștige niște clienți. Cum e cu faza cu 1Gbps. Vor câștiga niște clienți, car vor fi nemulțumiți că nu le crește viteza mai mult de 700-800 Mbps.
Mai bine abonamente mici și armonie cu restul.
pentru a obtine ce iti doresti tu aici e nevoie si de cooperarea rds, upc si rtc care momentan nu exista.  degeaba vrei tu sa maresti capacitatea de peering daca concurenta nu vrea respectiv rds nu vrea.  mie inca imi e neclar cine ce doreste. sa vezi ce misto e uploadul rtc-nextgen, rtc-upc, upc-nextgen.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate