Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Unde vindem legumele?

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Iti iei niste baieti pe langa tine, faci rost de o pagina draguta, incepi sa te promovezi puternic, si faci pachete de legume, daca gasesti in satul ala producatori cinstiti de branzeturi, de cas, de cascaval, de unt, adaugi si asta pe lista, pachetele de legume le dai la un pret imbatabil, sa iti scoti cheltuielile si sa ai si un profit, nu ca la piata cum trec prin 10 maini pana la client, si pui preturi preferentiale, ori le transporti tu la client, ori vine clientul la tine, te interesezi sa ai o forma legala, asta ca sa stai linistit, si nu ar fi rau sa pui si ciupercile alea in aplicare, pe masura ce te dezvolti mergi la urmatorul nivel, pui, prepelite, etc, si intotdeauna ai in minte sa oferi produse de calitate, pentru ca un client multumit iti mai aduce inca 3, si tot asa, exponential.

Si sa nu uit, plantezi si niste migdali pe colo pe colo, si niste gutui, de preferat mai multi gutui, si pui de o produtie de gem bio, vanzare garantata la pensiuni la restaurante, dar trebuie sa divizezi munca, unii cu solarul, altii cu marketingul, cu situl, cu transportul etc, pentru ca trebuie sa fi eficient, marfa aia se strica repede, si este pacat sa pierzi bani.

#20
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Pai si cum, sa vand online? Nu cred ca merge cu legumele` desi defapt ... as putea face o pagina de prezentare si sa o promovez pe postul de televiziune local sau la ziar :-? hmmmm ... totusi, omu mai bine prefera sa mearga la piata de unde poate lua mai multe, decat sa bata drum pana la mine sa cumpere cateva kile de ceva, sau sa merg eu la el ...
In orice caz, la inceput voi face un singur solar sa vad ce si cum iar daca e OK, pregatesc temelia pentru urmatorul iar daca nu, ramane pentru familie.

#21
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 MrSilviu, on 18 octombrie 2013 - 20:25, said:

In orice caz, la inceput voi face un singur solar sa vad ce si cum iar daca e OK, pregatesc temelia pentru urmatorul iar daca nu, ramane pentru familie.

Exact asa sa faci ! Trebuie sa capeti experienta si apoi sa te extinzi, pas cu pas, daca iti place si iti convine treaba. Lasa on-line-ul si productia bio pentru mai tarziu, mai intai trebuie sa ai ce sa promovezi.

Pe langa multe si marunte, un lucru este indinspensabil intr-o astfel de ocupatie: increderea. Nadejdea ca o sa treci peste toate obstacolele, ca o sa ingrijesti plante ce vor face fructe bune, ca te vei simti obosit dar, in acelasi timp, foarte bine, lucrand pamantul, un bine pe care nicio alta ocupatie nu ti-l poate oferi.

Cu timpul o sa iti mai vina idei. Pana atunci studiaza piata (pune intrebari si inregistreaza raspunsurile vanzatorilor si patronilor de magazinase si tarabe din zona ta) si vezi chiar aici pe forum experiente care iti pot fi foarte utile.

Edited by jumborom, 18 October 2013 - 20:51.


#22
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 MrSilviu, on 18 octombrie 2013 - 20:25, said:

Pai si cum, sa vand online? Nu cred ca merge cu legumele` desi defapt ... as putea face o pagina de prezentare si sa o promovez pe postul de televiziune local sau la ziar :-? hmmmm ... totusi, omu mai bine prefera sa mearga la piata de unde poate lua mai multe, decat sa bata drum pana la mine sa cumpere cateva kile de ceva, sau sa merg eu la el ...
In orice caz, la inceput voi face un singur solar sa vad ce si cum iar daca e OK, pregatesc temelia pentru urmatorul iar daca nu, ramane pentru familie.
Vanzarea nu o faci efectiv in online, nu faci magazin online ci site de prezentare/reclama. Acum, nu ar trebui sa te invatam noi asta pe tine (pana la urma ar trebui sa ai o afacere la care te pricepi) dar uite iti dau o idee:
- cultivi legume in baicoi iti faci site legume-baicoi.ro faci promovare, seo etc. cu legume pentru baicoi , promovezi siteul (cu bani evident) si scrii acolo "din data de 1.1.2099 recoltam prune, ia uite ce frumoase sunt" si le tragi o poza, faci cosuri cu legume si faci poze si pui datele de contact si conditiile
-  cauti o asociatie, ii intrebi si pe ei ce si cum

Edited by opop, 18 October 2013 - 21:00.


#23
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Cand eram in liceu realizam site`uri la greu, asta nu este o problema pentru mine. m`am lasat de ele deoarece nu`mi place munca la birou.
Dar mai am o nedumerire ... ok, ridic sera/solarul, cultiv si am prima productie. merg la magazinul mixt din colt unde dl. "Parjoala" este patron. Vorbesc cu el si vrea sa`mi ia 20kg de rosii cu 1.5lei/kg si le vinde cu 2lei/kg ... problema lui dar intrebarea mea este:
Nu imi trebuie mie o autorizatie de producator? Nu trebuie sa`i dau un bon, o factura, ceva? Daca are un control, el de unde are rosiile? Posted Image

Edited by MrSilviu, 18 October 2013 - 21:19.


#24
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Iti scoti certificat de producator de la primarie (acolo iti spune si ce acte iti trebuie la dosar). E o taxa anuala (la mine, suprafata mai mica, este de exemplu 80 de lei) si certificatul se stampileaza in fiecare trimestru. Pe el sunt trecute cantitatile pe care le estimezi tu ca le vei produce: 4,000 kg tomate, 1,000 kg ardei, etc.  La fiecare achizitie seful de magazin (achizitorul, etc) completeaza un formular-tabel denumit "borderou de achizitie" unde trece pe langa cantitatea de legume primita, numele tau si numarul certificatului de producator. Tu, in mod normal poti, vinde fie de acasa, fie in targurile organizate (si in zona ta sunt targuri aproape in fiecare zi a saptamanii: luni in comuna A, marti in comuna B, etc), fara factura, doar pe baza certificatului de producator.
In practica, pentru cantitati mici, rareori completeaza careva borderoul de achizitie.

Daca treci de 2,000 mp de solarii de legume, mai trebuie sa platesti anual si un impozit (pe norma de venit). Insa, deocamdata nu este cazul la tine.

Edited by jumborom, 18 October 2013 - 21:34.


#25
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
deci taxa este in functie de suprafata si trebuie neaparat sa specific ce produc? Iar eu in primul an, deci primul ciclu, de unde sa stiu ce cantitati voi avea? Si la care primarie trebuie sa merg? La cea din satul in care am productia sau unde domiciliez in buletin? ca nu intentionez sa-l schimb prea devreme. acel formular numit borderou de achizitie il are achizitorul sau trebuie sa`l am eu? iar daca tre sa`l am eu, de unde fac rost de el? si banuiesc ca se completeaza in 2 exemplare.
pentru 1200m2, cat as putea plati la primarie?

Edited by MrSilviu, 18 October 2013 - 21:44.


#26
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sau vinzi direct la poarta. Daca legumele sau fructele respective, sunt atractive, sanatoase, gustoase, pret domestic, clientii revin. Si vor cumpara si pentru vecini, rude, prieteni.
Daca le mai dai si ocazia sa culeaga ei legumele sau fructele direct de la sursa, deja te gandesti cum sa dezvolti afacerea. Munca, munca si iar munca, dar si rezultatele nu vor intarzia sa apara.
Cel mai greu este in primul an. Dar daca ai sustinatori sinceri, care te vor ajuta cu date, sugestii si sfaturi sincere, vei reusii.
Bafta la cules!

#27
maravlad

maravlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2013
Usor de spus ca le vinzi in fata portii, dar cand stai la sat si majoritatea celor ce trec prin satul tau stau la randul lor in sat si au si ei in gradina ce vinzi tu ... e un pic mai greu, nu ?

#28
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Cu vandutul la poarta merge doar cand stai la o sosea nationala sau, ma rog, o sosea circulata destul de intens si de alta lume decat satenii

#29
maravlad

maravlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2013
Din pacate duc o lupta grea de convingere cu multi cultivatori sa foloseasca toti aceleasi soiuri si sa produca la comun sa aiba o mai mare sansa de valorificare a marfii pe care o produc, au nevoie de un soc, in ritmul in care se dezvolta hipermarketurile o sa ramana fara piata de desfacere in curand, trebuie sa se gandeasca putin ca in pietele astea vechi ce mai sunt in orase se duc la cumparaturi doar pensionarii, care de regula nu au bani, pe cand cei care au bani din lipsa de timp se duc la hipermarket. Cel putin 70% din legumele din hipermarket vin din importuri, si asta doar din cauza ca avem cativa producatori mari de morcov, ceapa, cartofi si in general radacinoase. Tre sa ne trezim candva si noi, nu e normal sa vezi "taranii" la televizor cum nu pot sa dea cu 50 de bani kg de rosii cand in hipermarket il cumperi cu cel putin 2.5lei

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Eu cand lucram ca agent am vazut prin sate camionul cu fructe exotice, oprea pe la fiecare magazin si lasa din ele daca si cat voia patronul. Plata pe loc.
Pe la sate tu nu tare poti face asta cu legumele pentru ca, asa cum s-a zis mai sus, tot taranul are un morcov plantat in gradina. Dar poti face asta la oras, cu o dubita. Magazinele de cartier, cate au mai ramas, merg la piata dupa verdeturi, insa daca le aduci tu la usa la un pret acceptabil nu cred ca ar refuza. Pentru ca asa face magazinul de langa mine, cumpara legume, fructe, ciuperci, si lapte de la tarani, s-au obisnuit sa treaca pe la el cand intra in oras. Daca prinzi si niste aprozare te-ai scos.

#31
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 MrSilviu, on 18 octombrie 2013 - 18:31, said:

Da, corect ... sunt constient de asta. Dar uite, sa luam spre exemplu Kaufland. Cu cine trebuie sa discut (ma refer la functie) in legatura cu un posibil contract?
Nu te lăsa prostit cu contracte , tu pe 1000m pătraţi nu produci cine ştie ce cantitate , dacă ai un preţ decent vin clienţii la poartă şi îţi cumpără cu zecile de kile , tu dacă produci 100 kg pe zi marfă eşti fericit  , 5 clienţi cu 20 kg  ai vândut tot , deci fii optimist şi punte pe treabă  marfă să ai , că la anu o să fie foamete mare .

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
m-am uitat pe harta si zona e cam deal. sa zicem ca prin zona aia a copilarit tata si...ma indoiesc ca va reusi sa scoata legume timpurii (aka atunci cand au pret in piata) din solar neincalzit mai devreme decat scot cei de la campie. despre facut bani din rasaduri nici nu cred ca e cazul sa mai vorbim.

#33
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
eu zic, silviule, sa citesti un pic forumul, pe la constructii de solarii, cultivare tomate si alte balarii si dupa aia sa vezi unde vinzi legumele.
tu nici n-ai luat calul si deja vrei sa calaresti  manzu!
asa, ca fapt divers: vorbeam cu ceva timp in urma(doua saptamani) , cu un baiat din matca(cred ca ai auzit de matca, galati), cultiva legume, la solar, pe 2000m2, intors din spania unda a muncit cativa ani cu sotia.
a strans ceva bani si si-a inceput o casa si si-a construit solarii pe suprafata de care spuneam.
imi spunea ca daca o tine tot asa cu munca la solarii, nu crede ca  apuca 60 de ani, e f. greu sa traiesti decent numai din aceasta activitate cu o suprafata de 1000-2000m2.
nu vreu sa te descurajez, fa, dar cel putin pe 500m2, nu incepe doar cu 250, ca ai sa te lasi din primul an.
si din rasaduri se fac ceva banuti, e mai greu inceputul, cum de fapt in toate e greu inceputu.

Edited by virg72, 19 October 2013 - 08:14.


#34
maravlad

maravlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.10.2013
Daca are macar 15000 de lei sa inceapa cu 500 de mp

#35
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
E foarte, foarte greu, pentru inceput sa produca in 5oo mp. de solar, mai ales ca nu are experienta. Dupa ce trece minim-minimorum 1 an, reuseste sa acumuleze cat de cat ceva experienta. Daca nu are cine sa-l invete si sa-l sprijine macar teoretic, cred ca este imposibil sa aibe rezultate macar, incurajatoare, Vorbesc  doar in numele meu. Imi cunosteti evolutia de la ,,0'' in privinta producerii si cresterii de legume.
M-am implicat in totalitate. Am avut cateva esecuri, am fost in genunchi, m-am ridicat si am continuat. Am inceput in ideea sa cultiv doar pentru consum propriu. Am avut profesori buni, am selectat sfaturile, am citit foarte mult despre acest domeniu, am respectat cu sfintenie toate etapele si in final am reusit. Nici producerea si finalizarea pana la stadiul de cultivare a rasadurilor nu este usoara.
Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar consider ca este de datoria mea morala sa fiu sincer.
Nu am acoperit cheltuielile facute, nici macar 20%. Dar pot afirma sus si tare ca ciclul viitor, incep cu cea mai mare incredere in mine. Dupa vreo doi ani de activitate ma gandesc sa extind suprafata de solar. Acum dispun doar de 132 mp. de solar. Cred ca daca aveam vreo 500mp., renuntam de prin vara, sau restrangeam activitatea. Acum nu mai imi este teama. Da, am curaj sa ma bag la cultivarea si cresterea legumelor pe 500mp. sau mai mult.
Personal, consider ca 15000 de lei sunt insuficienti, pentru constructia si dotarea complecta si corespunzatoare a unui solar de 500mp. sau doua a cate 250m.p. Incepi cu aceasta suma, dar pe parcurs apar cheltuieli neprevazute. Si nu mici!

#36
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
momentan bugetul meu este undeva la 10000lei, dar nu cred ca sunt suficienti nici pentru un solar de 200m2. daca e sa ma apuc de treaba, trebuie sa stau doar pe langa casa. renunt la volan, deci renunt la o sursa de venit. pana sa ma apuc de treaba in legumicultura, trebuie sa dispun si de alti bani care sa`mi asigure un trai decent cel putin 1 an 2, pana sa incep sa castig din legume. deci nu am idee cum sa ma apuc atat de devreme :( ma gandesc totusi ca anul viitor sa plantez in gradina, sub cerul liber, pe toata suprafata. Bunicii mei faceau recolta frumoasa acolo ... eu de ce n`as face? ideea este ca eu fiind mai tot timpul pe drumuri, nu are cine sa aiba grija de legume. as putea face o instalatie de automatizare, dar si legumele alea banuiesc ca vor sa mai vada si ele o fata de om :D

Planul meu ar fi fost ca in primavara sa ridic primul solar pe care sa`l ofer in chirie unui consatean (gaseam eu unu) astfel incat sa urmaresc ce si cum face el timp in care eu imi vad in continuare de sursa mea actuala de venit ... dar ramane de vazut...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate