Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Unde vindem legumele?

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Buna seara.
Va rog sa ma ajutati si pe mine putin cu vro doua sfaturi sau idei...
Detin ~1200m2 de pamant in gradina la tara, suprafata pe care vreau sa distrug tot si sa ridic 4 solarii a cate 250m2 fiecare (treptat). Eu sunt crescut si dresat la oras, insa m`am saturat de viata de aici. Am 21 de ani si vreau sa decolez la tara. Momentan lucrez pe TIR, meserie care nu prea te tine pe langa casa si vreau sa incetez si cu asta imediat ce`mi ating tinta financiara ca sa pot sa ma apuc de solarii.

De productie nu ar fi o problema, gasesc eu pe cineva sa ma indrume ca totusi ... o sa fiu la tara. Ce nu stiu eu este ce fac cu productia!? Cum o transform in profit? Unde o vand? Doar n`o sa ma duc eu personal cu toata productia la piata si sa ma rog de oameni sa`mi cumpere 1-2kg de rosii si jumatate de castraveti Posted Image

Voi unde vindeti productia, cum faceti rost de clienti?
Sper sa ma ajutati si pe mine Posted Image momentan ma documentez doar ...
Va multumesc, o seara buna!

Edited by MrSilviu, 18 October 2013 - 18:07.


#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Daca nu faci rost de un contract serios ai 2 alternative . Ori mergi la piata , ori vinzi la bisnitari pe nimica toata .

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
In ideea ca ai vrea sa produci ceva de o calitate superioara (organic), poti incerca sa faci un blog si sa promovezi pe grupurile cu diete de pe Facebook. Daca satul tau este pe langa un oras mai mare, pp ca vei avea asigurat in acest fel o parte din clienti.

Edited by NelsonMandela, 18 October 2013 - 18:13.


#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
In ce zona vei avea solariile ?

#5
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012

 emyboy, on 18 octombrie 2013 - 18:12, said:

Daca nu faci rost de un contract serios ai 2 alternative . Ori mergi la piata , ori vinzi la bisnitari pe nimica toata .

Tocmai asta`i ... cum pot face rost de contracte? Unde trebuie sa caut? Contractele se fac pe anul respectiv sau pe mai multi ani? Trebuie sa merg personal la un supermarket sa vorbesc cu ... cine? Cu un depozit pot avea sanse sau care`i rolul lor? Off, atatea intrebari Posted Image

 jumborom, on 18 octombrie 2013 - 18:12, said:

In ce zona vei avea solariile ?

Zona de deal (daca la asta te referi)

Edited by MrSilviu, 18 October 2013 - 18:26.


#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
foarte puternic pe online, siteuri, facebook, asociatii (am vazut ca unele au siteuri)
avand in vedere ca nu cunosti pe nimeni, e cam greu sa gasesti clienti fara sa-ti faci singur promovare, nu-ti da nimeni contracte, nu te baga nimeni in piata

Edited by opop, 18 October 2013 - 18:26.


#7
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Da, corect ... sunt constient de asta. Dar uite, sa luam spre exemplu Kaufland. Cu cine trebuie sa discut (ma refer la functie) in legatura cu un posibil contract?

Edited by MrSilviu, 18 October 2013 - 18:31.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stai cuminte ca nu vinzi tu la supermarketuri, acolo se vinde pe baza de evaziune fiscala, sunt alte smecherii.

#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 MrSilviu, on 18 octombrie 2013 - 18:24, said:

Tocmai asta`i ... cum pot face rost de contracte? Unde trebuie sa caut? Contractele se fac pe anul respectiv sau pe mai multi ani? Trebuie sa merg personal la un supermarket sa vorbesc cu ... cine? Cu un depozit pot avea sanse sau care`i rolul lor? Off, atatea intrebari Posted Image



Cam greu cu contractele . Cred ca stii si tu ca aceste contracte merg doar la cei care decarteaza sume pentru a obtine acele contracte sau care cultiva industrial . Sper ca ma intelegi .
Ca si incepator e si mai greu de obtinut contracte .
Si in piete e greu daca nu vrei sa adaptezi pretul , iar tu esti cu cel mai mic . Cred ca stii si tu ca se lasa cu scandal daca restul dau kg de rosii cu 4 lei , iar tu il dai cu 2 lei .

 MrSilviu, on 18 octombrie 2013 - 18:31, said:

Da, corect ... sunt constient de asta. Dar uite, sa luam spre exemplu Kaufland. Cu cine trebuie sa discut (ma refer la functie) in legatura cu un posibil contract?

N-ai cu cine discuta . Ei au contractele aranjate din timp . Tu esti doar un pion nesemnificativ . Nu te vor lua in seama .
In Romania e greu sa traiesti din ce vrei tu sa realizezi .  
Ar mai fi productia BIO , dar nu stiu cum sta treaba la capitolul cumparatori .

Edited by emyboy, 18 October 2013 - 18:36.


#10
dUa

dUa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.03.2007
Dupa o experienta de 10 ani in retail pot sa-ti spun sa te feresti de hypermarket pentru ca o sa imbatranesti rapid. Te omoara conditiile comerciale si termenii de plata.

La fel ca la aproape orice categorie de produse fiecare lant de hypermarket are desemnata o persoana (buyer) care se ocupa de, evident, achizitii. In primul rand este foarte greu sa-ti duci produsele la raft. Odata ce ai ajuns acolo, o sa te indoaie cu taxele. Raft, promovare, conditii comerciale, etc. Va trebui sa-ti iei gandul de la asa ceva, cel putin pentru inceput, deoarece asta este pentru bigboys, cei care au rulaje mari, factureaza doar pentru cifra de afaceri ca sa dea bine la banca si sa-si poata prelungi creditele.

Daca te bagi pe chestii ECO, eu as incerca o promovare low-cost de unde incepi sa ai conversii mici destul de rapid. Faci flyere in care te prezinti si le imparti in zonele rezidentiale unde exista cladiri noi, oameni cu bani si atitudine ECO. :) Zic si eu....

#11
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

 MrSilviu, on 18 octombrie 2013 - 18:24, said:

Tocmai asta`i ... cum pot face rost de contracte? Unde trebuie sa caut? Contractele se fac pe anul respectiv sau pe mai multi ani? Trebuie sa
Zona de deal (daca la asta te referi)

Langa ce oras mai mare ?

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Eu as vrea sa pot cumpara mai ieftin, direct de la producator, fara sa ma mai incurc cu bisnitari si supermarketuri...Acum ca vine iarna as vrea sa pot achizitiona ieftin niste gogonele, castraveti si altele sa pot pune la murat....Din pacate nu poti sa te duci la sere si sa ceri doua kile de rosii si unul de castraveti ca pun cainii pe tine...

Edited by Gonthar, 18 October 2013 - 18:50.


#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
in fiecare oras sint comercianti in piete(asazisi bisnitari,speculanti..etc) care vind legumele produse de tine.
regula este 2 parti tu 1 parte ei.te duci cu marfa cind ai si o vinzi lor.
tu sa faci marfa buna si frumoasa si o sa o vinzi imediat.....mai sint si ani cind merge prost...dar daca efrumoasa o vinzi (marfa nevinduta si femeie nef....ta no sa vezi)
stai linistit ca la 1000 m p de solar nu iti trebuie tie contracte.
eu mi-as face griji mai intii de procesul productiei......

#14
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Silviu, pe 1,000 mp X 2.75 plante / mp = 2,750 plante X 6 kg / fir = 16,500 kg / 20 saptamani de productie = 825 kg / saptamana = 120 kg / zi. X 1 leu = 120 lei / zi. E vorba de tomate, desi e bine sa ai ceva diversitate de genul ardei + vinete.

Toate sunt valori medii, adica o planta poate sa iti dea si 10 kg, iar alta doar 2 kg, iar productia si vanzarea zilnica variaza. Pretul in capetele de sezon sare de 2 lei / kg, dar la sfarsit de iulie poate sa scada sub 0.5 lei / kg. Vorbim de preturi de en-gross-ist, pentru ca asta vei fi. Daca vrei sa scoti mai mult trebuie sa iei in calcul chiria tarabei si orele pierdute de tine la piata.

Dupa ceva ani de experienta o sa poti obtine si mai mult, insa inceputurile pot fi destul de grele.

Din venitul de mai sus trebuie sa scazi costul cu semintele (sau rasadurile), ingrasaminte + fertilizare, tratamente boli si daunatori, curent pompa, amortizarea si cheltuielile de inlocuire ale conductelor, tuburilor de picurare, folie, eventuali zilieri cand e cazul, pierderi marfa nevanduta sau deteriorata, marfa plasata dar bani neincasati, consiliere tehnica, etc. In cazurile bune (excludem calamitatile: inundatii, vijelii devastatoare in care poti pierde tot) ramai cu 50 % din pretul de vanzare, adica vei obtine 60 lei / zi timp de 20 de saptamani, tu fiind cel care frezeaza solul, iriga, planteaza, leaga, copileste, carneste, culege, pune rosiile in cutii, desfiinteaza cultura, dezinfecteaza solul, etc.

Cat priveste vanzarea, uita de supermarketuri esti prea mic, vei avea in principal 3 canale mai mari:

1. vanzarea la cel mai apropiat en-gros de orasul tau. Culegi, pui rosiile in bax-uri de banane (se cumpara la mana a 2-a) si te duci dimineata cu masina la targ, platesti o taxa. 5-6 baxuri se dau repede.

2. vanzarea prin intermediarii care iti vin la poarta. Scapi cel mai repede de rosii, nu te mai deplasezi, insa pretul ar putea fi cam mic.

3. mergi personal la magazinasele din zona, vorbesti cu patronii, te interesezi ce cumpara, de unde si cu ce pret si vezi daca puteti colabora. Cam aici te vad pentru inceput. Trebuie sa te interesezi si de en-gross pentru cazurile de supraproductie.

Un canal mai mic vor fi prieteni / rude / colegi pe care nu te poti baza prea mult, pentru ca de obicei cumpara putin fata de cat produci tu, si, eventual, vor pe gratis.

Edited by jumborom, 18 October 2013 - 19:10.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Produce si cumnatul meu, bate drumul cca 200 km vara si da la niste pensiuni.
Daca esti langa un oras mare poti prinde clienti care vor bio, vor lua mai putin dar la pret bun.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Primavara devreme tragi tare pe rasaduri. Dar tare rau, cu pierderi cu tot iesi bine. Vezi niste banuti la ochi mai devreme. Dupa ce scapi de tevatura asta bagi fasole. Asta merge si verde si boabe. Ai un avantaj ca pierderile sunt mici, fasolea tine si pana anul urmator plus ca se vinde bine.

Printre altele mai poti tine si cativa stupi. Nu e cine stie ce, dar si de acolo mai scoti ceva, cu munca putina. Sa nu zic si de o mica cultura de ciuperci Shiitake.

Edited by Super Chief, 18 October 2013 - 19:25.


#17
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012

 jumborom, on 18 octombrie 2013 - 19:04, said:

3. mergi personal la magazinasele din zona, vorbesti cu patronii, te interesezi ce cumpara, de unde si cu ce pret si vezi daca puteti colabora. Cam aici te vad pentru inceput. Trebuie sa te interesezi si de en-gross pentru cazurile de supraproductie.

Ce mi-ai spus pana acum m-a facut sa ma simt pe marginea prapastiei Posted Image dar noroc ca m`am prins de o craca si mi-ai dat o idee. la asta nu m`am gandit. De trecut la carnetel si in legatura cu intrebarea anterioara, satul se afla la 18km de loc. Roman, jud. Neamt.



 Super Chief, on 18 octombrie 2013 - 19:22, said:

Sa nu zic si de o mica cultura de ciuperci Shiitake.
M-am gandit si la o ciupercarie. Am o sura de ~25m2 pe care vreau s`o reconditionez sau eventual s-o refac si poate chiar pe o suprafata mai mare. Nu munca ma sperie pe mine ci castigul pe care`l am dupa toata munca depusa.

Edited by MrSilviu, 18 October 2013 - 19:41.


#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MrSilviu, on 18 octombrie 2013 - 18:31, said:

Da, corect ... sunt constient de asta. Dar uite, sa luam spre exemplu Kaufland. Cu cine trebuie sa discut (ma refer la functie) in legatura cu un posibil contract?

Intrebarea corecta nu e "cu cine" ci "cu cat"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate