Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Ansambluri noi 2013 - 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013
Salut,


Va invit sa impartasiti ce ansambluri curente sau viitoare mai cunoasteti.
Eu unul am studiat ce e pe aici, as vrea sa stiu daca se mai construieste ceva si merita.

#2
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 depp14, on 14 octombrie 2013 - 20:41, said:

Salut,


Va invit sa impartasiti ce ansambluri curente sau viitoare mai cunoasteti.
Eu unul am studiat ce e pe aici, as vrea sa stiu daca se mai construieste ceva si merita.

in romanica nimic nu merita .... preturile sunt cu mult supraevaluate

daca vrei sa cumperi ceva cel mai bine cu aceeasi bani cauti ceva prin afara, grecia, italia, spania, etc

e mult mai ok daca gasesti ceva la noi cu chirie la un pret rezonabil pt ca ai posibilitatea sa-ti schimbi domiciliul si locatia cand doresti

Edited by wide, 14 October 2013 - 21:45.


#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
@ wide Si in conceptia ta, ar cam trebui sa facem toti naveta de prin Italia, Spania si Grecia? Poate nu toti avem ca obiectiv "visul italian" si cel spaniol..

#4
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Nu merita sa iti iei in niciun ansamblu construit in timpul si dupa bula imobiliara!
Fii reticent in privinta lor, foarte multe au vicii ascunse, au fost construite cu materiale ieftine si proaste, ca era cerere mare prin Prima Casa.

#5
Madalin13

Madalin13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.10.2013
Salut! Eu as dori sa achizitionez un apartament in Militari Residence, dar de la un alt dezvoltator. Blocul este situat langa Militari Ballroom. Problema este ca imobilul nu este racordat la Apa Nova, ci are put propriu. Are cineva informatii cu privire la riscuri, costuri sau experiente cu astfel de puturi?

#6
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013

 patty1, on 14 octombrie 2013 - 22:00, said:

Nu merita sa iti iei in niciun ansamblu construit in timpul si dupa bula imobiliara!
Fii reticent in privinta lor, foarte multe au vicii ascunse, au fost construite cu materiale ieftine si proaste, ca era cerere mare prin Prima Casa.

Nu e dracul asa de negru in orice ansamblu! Probabil pentru un pret bun ti se ofera si calitate..
In orice caz, exista un plan de rezistenta pe care il poti combate daca ai dubii..
Stiu ca nici blocotetze comuniste nu agreezi, asa ca se restrange destul de mult oferta :)

#7
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Sincer, intre blocotetzele comuniste si cele noi, mai degraba le-as alege pe cele comuniste.
E vorba de minimizarea riscurilor.
Am vazut exact cum se construiesc cele noi, am avut norocul sa am pe cineva in familie care chiar se pricepe la constructii si legislatia in constructii.
Pentru mine varianta unui apartament in bloc nou este exclusa total.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 diahim, on 14 octombrie 2013 - 21:58, said:

@ wide Si in conceptia ta, ar cam trebui sa facem toti naveta de prin Italia, Spania si Grecia? Poate nu toti avem ca obiectiv "visul italian" si cel spaniol..

Ia-ti un apartament  in Terra Residence, au peretii misto si subtiri, daca ai o nevasta mai guresa noaptea o sa exciti tot blocul, sa nu mai spun si altele......si toate astea le platiti la preturi de Washington,

#9
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013

 patty1, on 15 octombrie 2013 - 07:43, said:

Sincer, intre blocotetzele comuniste si cele noi, mai degraba le-as alege pe cele comuniste.
E vorba de minimizarea riscurilor.
Am vazut exact cum se construiesc cele noi, am avut norocul sa am pe cineva in familie care chiar se pricepe la constructii si legislatia in constructii.
Pentru mine varianta unui apartament in bloc nou este exclusa total.

Si ce facem cand, dupa ce trec 30 de ani, valoarea blocului/apartamentului scade vertiginos.
Peste acea perioada o sa vorbim de aceste apartamente cum vorbim acum de cele din 1940-1950. Nici nu vrem sa auzim de ele :))

Ma gandesc ca numai investitie nu e :|

#10
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Corect, ideal ar fi o casa .... preturile caselor au scazut considerabil in ultimii ani.
Problema in Bucuresti este infrastructura spre zonele mai limitrofe, unde gasesti teren pentru casa. Poate se va rezolva si asta cu timpul.

#11
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013

 patty1, on 15 octombrie 2013 - 07:52, said:

Corect, ideal ar fi o casa .... preturile caselor au scazut considerabil in ultimii ani.
Problema in Bucuresti este infrastructura spre zonele mai limitrofe, unde gasesti teren pentru casa. Poate se va rezolva si asta cu timpul.

Bun, pana aici tot la concluzia asta am ajuns si eu..
Dar! Ca sa fie casa casa ai nevoie de cel putin  350 mp de teren :)) Ori un teren "okish" nici macar spectaculos, intre alte case, nu in camp.. e cel putin 100E/mp.
Asta inseaman 35.000 dintr-un foc.

Apoi adaugam costul casei care e musai 50.000 - 60.000 cu finisaje. Si uite asa se aduna..

Mie unul imi este foarte greu sa iau o decizie :)

#12
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Nu neaparat, eu am gasit si cu 60-65 euro mp in zone ok.
Cu cat este terenul mai mare, cu atat pretul scade, sau poti sa negociezi.
Este posibil sa fim 2-3 familii (prieteni foarte buni), sa luam teren de aprox. 1000 mp si sa-l impartim.
Costurile ar scadea semnificativ. Ramane de vazut ....

#13
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 depp14, on 15 octombrie 2013 - 07:56, said:


Bun, pana aici tot la concluzia asta am ajuns si eu..
Dar! Ca sa fie casa casa ai nevoie de cel putin  350 mp de teren Posted Image) Ori un teren "okish" nici macar spectaculos, intre alte case, nu in camp.. e cel putin 100E/mp.
Asta inseaman 35.000 dintr-un foc.

Apoi adaugam costul casei care e musai 50.000 - 60.000 cu finisaje. Si uite asa se aduna..

Mie unul imi este foarte greu sa iau o decizie Posted Image


Te duce la mai mult o casa "la cheie" la care mai adaugi si costul bransamentelor de utilitati + gardul de imprejmuire al terenului. Costurile ajung lejer la 70.000 - 80.000 euro, in functie de finisajele alese!

#14
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Chiar si in cazul unui duplex? :)

#15
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013

 bogdan10, on 16 octombrie 2013 - 07:48, said:



Te duce la mai mult o casa "la cheie" la care mai adaugi si costul bransamentelor de utilitati + gardul de imprejmuire al terenului. Costurile ajung lejer la 70.000 - 80.000 euro, in functie de finisajele alese!

Nu cred, cel putin nu reiese asta daca ne uitam pe jurnalele de constructie..

Si bineinteles nu trebuie finisat tot odata. Le mai potrivesti in timp.
Dar cu 80.000-90.000 cred ca te descurci sa ridici ceva decent la 140 utili..

#16
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Eu am o cunostinta care si-a ridicat casa cu 65.000. La cheie.
Fara finisaje cu pretentii, ci decente. Asa ca se poate.
Un apartament comunist de 3 camere este in momentul acesta 60.000 sau peste 60.000, ca sa facem o comparatie.

#17
depp14

depp14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.09.2013

 patty1, on 16 octombrie 2013 - 07:58, said:

Eu am o cunostinta care si-a ridicat casa cu 65.000. La cheie.
Fara finisaje cu pretentii, ci decente. Asa ca se poate.
Un apartament comunist de 3 camere este in momentul acesta 60.000 sau peste 60.000, ca sa facem o comparatie.

Probabil fara teren :P

#18
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Nu, cu tot cu teren. A facut ceea ce as vrea si eu sa fac, si anume sa se adune 2-3 familii, sa cumpere un lot de teren mai mare la un pret pe metru patrat semnificativ mai redus, sa il imparta, si fiecare cu casa lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate