Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3780 replies to this topic

#3745
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Menționez că nu am solar

#3746
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 15.03.2013
Nici eu.Nu stiu daca are colegul @gabiroua.

#3747
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Nu am. E doar un schelet de lemn peste care trag o plasa de umbrire cand se face foarte cald

#3748
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 19.02.2011

Vizualizare mesajsubway_guru, pe 04 aprilie 2024 - 12:00, a scris:

Eu asta mă întrebam dacă ați suferit avarii la solarii…
             A rezistat ,zona Roman,solar de cca 100m2 ,structura lemn,folie de 3-4 ani .

#3749
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,715
  • Înscris: 30.07.2003
Aici in sat a turtit un solar ordinar de genul celor care se gasesc la Leroy. A suflat vantul in lung, probabil au cedat contravantuirile longitudinale, daca are asa ceva. Teava subtire... S-au apucat sa incropeasca ceva din lemn, pe fuga.

Eu tocmai fac un solar nou, 6 x 8 m din lemn, si am intrebat un furnizor local de folie daca au si la ce pret. Nu prea mai aveau nimic, ca e cerere mare dupa vijeliile de zilele trecute.
In ultimele doua poze apare proiectul meu de solar, in fundal fiind solarul turtit, cand inca era pe picioare.

Trebuie sa ma misc mai cu talent, ca s-au facut mari rasadurile.

Attached Files


Edited by til, 05 April 2024 - 08:34.


#3750
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Vremea asta aiuristică cu temperaturi de luna mai la început de aprilie a dat tot calendarul agricol peste cap.
Am fost ieri în plimbare la țară după o pauză motivată de două săptămâni și am rămas uimit de ce am constatat.
Totul a luat avânt!
Aici în sud avem lumină și căldură cat cuprinde doar apa lipsește cu desăvârșire!
Probabil trebuie să mă pregătesc pentru o factură consistentă la curent pentru la vară.
Padre, ce faci? Nu scoți paparudele pentru un strip-dance pe tarla?
Ca singurul nor ce se anunță e unul de praf roșu saharian…

#3751
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Cred că trebuie să ne obișnuim cu acest nou calendar cu semi-toamnă, semi-iarnă, semi-primăvară și varăXXL

#3752
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Azi am făcut o plimbare la țară doar pentru reîncărcarea bateriilor fără prea mult chef de munca!
:)

#3753
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 15.03.2013
Azi am vopsit spalierul de la via din bolta si am ajustat lastarii de la via sadita acum 2 ani pentru conduere Guyot simplu.

#3754
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am stropit prunul Stanley si caisii cu Chorus+Zebra. Bine Zebra era tintita pe viespe la prun dar daca tot am dat si mi-a ramas am stropit si caisii. Am udat bine locul unde am semanat zilele trecute patrunjel, leustean, morcov si pastarnac. Am facut 2 hamburgeri pe gratar, am ras cateva beri si cam atat

#3755
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Cu leușteanul semănat te-ai luat după știm noi cine? 🤣🤣🤣

#3756
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Imi trebuie leustean ca sa am de ce priponi calul balan Posted Image)

Edited by gabiroa, 14 April 2024 - 08:19.


#3757
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Leușteanul se seamănă în alveole, turba, faci răsad... Apoi îl plantezi frumos și ai grija de el.

În "câmp" direct e complicat, leușteanul nu e pătrunjel, e mult mai pretențios.. Și nici nu îți trebuie atâtea plante, densitatea e inutila șamd...
În câmp seamănă gradinarii cu experienta care înțeleg secretele culturilor, au experienta și nu în ultimul rand au conditii(în special de sol) foarte propice.

Nu te mai lua după toți creștinii care va învăța să faceți numai rahaturi.

Ps: ca fapt divers, ala ar trebui luat nițel la întrebări, ia sa ne gândim cum vinzi tu frunze de leuștean de sub pomi unde stropești de te ia dracu?
Cine mănâncă de acolo? Fraierii care cumpără de la piață, de la "țărani"..



#3758
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am o tufa de leustean pe care am obtinut-o semanand intr-un ghiveci in casa. Dupa aia, prin mai am plantat in gradina. Am scos tot balotul din ghiveci si l-am pus in pamant. Dar am problema ca la momentul respectiv din lipsa de minte l-am pus langa carashcambeta sub prun. Chiar ieri l-am jumulit bine si am adus pentru ciorba. Problema e asa cum zici si tu ca curg pesticidele pe el. Ieri am cules, dupa aia am stropit si acum vreo 2 saptamani nu ma ating de el. Asa ca am sapat intr-un colt al gradinii unde e mai adapost circa jumate de metru patrat. Am maruntit bine am facut niste santulete de jumate de centimetru am pus semintele din 2 pliculete care zaceau prin camara ( unul era expirat unul in termen ). Am astupat cu grebluta si am udat cu pistolul ala destept. Si de-acu incolo ud in fiecare zi si sa vedem. Daca iese bine daca nu inseamna ca am facut munca voluntara

#3759
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,062
  • Înscris: 18.12.2007
Am transplantat in curte doua clematite si trei passiflore. Urmatoarele cateva zile cald si apoi rece (mai ales noaptea), sper sa fie ok.

#3760
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Prognoza meteo
https://youtu.be/X7z...4FovA9GeDFdoOEI

#3761
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 22.04.2017
Azi am tuns pentru a patra oara gazonul anul acesta. In februarie era cam vai de mama lui. Multe locuri goale. Am comandat niste fertilizant corespunzator ca si valori de minerale de la o firma care are ca activitate gazonul de iarba. Nu mi-a ajuns sa dau pe toata suprafata. Am dat la inceput cu un dispozitiv din ala de imprastiat. Se bloca mereu. Am renuntat la el. Am continuat sa imprastii manual. Binenteles neuniform. La suprafata ramasa nefertilizata am dat in continuare cu 16/16/16. Am in permanenta in dotare. Binenteles apoi am irigat corespunzator prin aspersie. Dupa vreo 4-5 zile am intrat in panica. Zonele cu petice goale sau marit. Nici nu va dati seama cat am putut sa-mi bag...Eu ma exteriorizez foarte repede. Sunt o fire colerica. dar am suflet bun. Apoi dupa vreo saptamana, gazonul a inceput sa aiba o crestere foarte mare. Sau acoperit peticele alea goale si iarba era uniforma la inaltimea de 12-15 cm. Bingo! Am scapat, sper. Apoi la un interval de 7 maxim 8 zile iarba avea 15-18 cm. Am trecut la tuns. Binenteles ca am pus colectarea la gramada de compost. Azi am schimbat procedura. Dupa ce am plivit ieri cu sapaliga buruienile, Azi am pus iarba colectata, pe zona unde am mure. Un mulci perfect.
P.S. Cei care nu aveti gazon, nici sa nu va faceti!
Eu acum sunt obligat de mine, sa-l duc mai departe.
Am trecut si trec prin multe implicari in productia si intretinerea de legume, flori, pomi, arbusti fructiferi, plante aromate....dar mai greu si daca doriti sa aveti un gazon ca la britanici, nu cred ca poate sa fie.
Eu sunt genul care cand ma implic in ceva, merg pana la capat. Multi dintre voi stiti deja acest lucru.
O noapte linistita sa aveti si sa fiti feriti de seceta si daunatori!
P.S. 2  Gurule astept ploaia. Se spune ca la nastere, la nunta , la zile omagiale daca vine apa de sus, este belsug in familie si sanatate pentru toti.
Maine cu voia acelei forte care ne domina si ocroteste, am reusit sa fac 69 de ani. Urez multa sanatate tuturor colegelor si colegilor de pe aceasta arie si de pe acest forum!

#3762
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
La mulți ani, Iorgule👍
Sa fii sănătos!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate