Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3779 replies to this topic

#3169
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu-mi fac probleme, temperatura in sera nu a fost pana acum cu mult mai mare fata de cea de afara, maxim 2-3 gr. C. Deschid aerisirea  la coama la maxim, adica 2 m si  usile fata spate 2,5 x 3 m. Avantajul aerisirii este ca se deschide spre Est, soarele mangaie plantele pana in ora 12. Daca totusi vor fi probleme voi pune plasa de umbrire peste sarmele de cultura, partea proasta aici este ca trebuie numai la latimea de 2 m din cauza ca am carligele care sustin sarmele de arcade. Voi vedea ce va fi.
Pana atunci ma pregatesc de plantat cultura a doua, rosiile din cultura timpurie sunt aproape de final iar rasadurile sunt aproape toate inflorite sau cu boboc si unele dintre ele au depasit 50 de cm.

Attached Files



#3170
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Dar de ce nu poti pune plasa pe exterior ? Nu cred sa incurce cu nimic deschiderile daca montezi plasa cu ele deschise la maxim.
Pusa la interior nu mai este nici pe departe la fel de eficienta in scaderea temperaturii.

#3171
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Plasa deasupra sarmelor de sustinere, o pui pe fasii, la ce latimi doresti. O fixezi intr-o parte si cealalta o manevrezi cand vrei tu.
La mine era din doua bucati. Cand o strangeam, prin tragere usoara, o tinem fixata cu ajutorul unor inele de plastic.
Bambinele de la pescuit sunt ideale pentru asa ceva.
Dar sunt sigur ca ai vazut la vremea respectiva foto puse de mine cu aceasta modalitate.

Ridule
La ce aerisire are el acolo eu as pune-o pe interior. Nu va fii problema de crestere a temperaturii.

Edited by 1orgu, 14 June 2017 - 09:22.


#3172
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 rid, on 14 iunie 2017 - 09:16, said:

Dar de ce nu poti pune plasa pe exterior ? Nu cred sa incurce cu nimic deschiderile daca montezi plasa cu ele deschise la maxim.
Pusa la interior nu mai este nici pe departe la fel de eficienta in scaderea temperaturii.
Ai uitat ca am aerisire la coama?
Ma avantajeaza foarte mult inaltimea solarului de 4,62 m.

Gata, am rezolvat.

Attached Files



#3173
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
N`am uitat, d`aia am si zis ca daca pui plasa de umbrire cu aerisirile deschise la maxim ar trebui sa mearga. Cand se inchid e posibil sa prinda ceva plasa pe acolo, dar nu conteaza ca are elongatie destula.  Protectie insecte + mai putine grade decat daca ai monta`o in interior. Eu n`as pune`o altfel, e prea profi ce ai tu acolo ca sa te incurci cu ea pe interior. Gandeste o solutie ca`i pacat :)

#3174
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Ar fi o varianta sa pun din doua bucati, partea stanga care este spre vest, cea cu aerisirea si partea dreapta. Deocamdata ramane fara, e bine dpdv termic.
Cand am fost anul trecut in vizita la raposatul @menegerul pe 20 iunie, erau afara in jur de 36 gr. C, in sera lui era aproape la fel, fara plasa de umbrire, nu mai retin daca avea termometru. Avantajul la sera lui era inaltimea, 7,5 m si faptul ca era in camp deschis unde mai batea vantul, la mine vantul nu prea exista.

#3175
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Din doua bucati ar iesi si mai bine chiar daca implica mai multa manopera. Numa' sa nu te vad cu panglici panglici pe interior(cum zice fratele Iorgu) si varfurile rosiilor incalcite in plasa ca nu mai dau like`uri :)

#3176
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010

 Achimitom04, on 13 iunie 2017 - 18:19, said:



Driver,mai leaga florile la temperaturile alea? Vezi sa nu ai arsuri pe fructe.
S- a intamplat acum 1 luna,trebuia sa- mi deschida cineva solarul si nu a mai ajuns,cand am facut- o eu erau multe zeci de gr dar timp scurt. Din 20 aprilie e deschis non- stop si pe furtuna!

#3177
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 rid, on 14 iunie 2017 - 13:50, said:

Din doua bucati ar iesi si mai bine chiar daca implica mai multa manopera. Numa' sa nu te vad cu panglici panglici pe interior(cum zice fratele Iorgu) si varfurile rosiilor incalcite in plasa ca nu mai dau like`uri Posted Image

Hai ma Ridule ca are destula inaltime pana la sarmele de sustinere.
Poate doar cateva chery sa ajunga acolo.
Dar cum face corsica doua culturi, nu cred ca ar fii probleme cu varfurile plantelor.
Ce daca nu-i dai like-uri? Da Iorgu si pentru tine.

#3178
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

 1orgu, on 14 iunie 2017 - 14:36, said:

Poate doar cateva chery sa ajunga acolo.

Zuccherino deja au ajuns la sarme, la 2,6 m:

Attached Files



#3179
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Gata.
Ma predau. Nici nu-mi inchipuiam sa nu fie ca Rid.
Ma omori cu zile cu foto de acolo.Dar pana la vara mai este nitel si bag si eu iar foto cu tomatele la inaltimea aia. Binenteles in spatiu protejat.

#3180
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Oare daca pun arpagica acum in pamant pt ceapa verde,am sanse sa o fac buna sau va da tija?

#3181
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Mie anul trecut mi-a ieșit. Dar cu muuuuulta apa.

Edited by Hapygarden, 14 June 2017 - 20:06.


#3182
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Apa nu e o problema,am nelimitat :)

#3183
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Merge, eu pun arpagic si prin Iulie ca sa am verde tot anul.

#3184
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Verde, ai? Nu știam de ce umbli asa vesel prin gradina.... :)
Ceapa roșie am avut eu.... Din aia de apa. O fi și asta important.

Edited by Hapygarden, 14 June 2017 - 20:58.


#3185
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Pai ceapa de apa nu se pune bre din rasad?
Matale ai pus arpagic rosu lunguiet , e alta mancare de peste fata de ceapa de apa.
Arpagicul incolteste oricnd, nu e problema, problema e daca emite sau nu tija florala mult prea devreme. Si sa ai arpagic.
Daca tot  vreti ceapa verde de ce nu puneti samanta de fistulosumuri d'ale lui guru?
E rasad, e drept, mai pretentios de ingrijit decat o lunga de arpagic, dar altfel e robust, nu e ardei, il semeni intr-o ladita si aia e.
La plantare la fel, e destul de robust, nu moare chiar daca e vipie..faci un sant de namol , o infigi si aia e...


#3186
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Nu știu preacu®viosenia ta ca nu mi-am dat doctoratul în ceapa. La noi, la aia mai lunguiața ii zicem de apa. Indiferent de cine a fost ma-sa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate