Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Android vs iOS vs Windows 8.x/10 vs Linux [Tablete]

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Care OS este cel mai bun pentru tablete? (184 member(s) have cast votes)

Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete?

  1. iOS (39 votes [19.21%] - View)

    Percentage of vote: 19.21%

  2. Android (77 votes [37.93%] - View)

    Percentage of vote: 37.93%

  3. Windows (73 votes [35.96%] - View)

    Percentage of vote: 35.96%

  4. Linux (8 votes [3.94%] - View)

    Percentage of vote: 3.94%

  5. Altul / Altele (1 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  6. Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta! (5 votes [2.46%] - View)

    Percentage of vote: 2.46%

Vote Guests cannot vote

#55
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uite ca s-a rezolvat! Continuturile celor doua topicuri au fost reunite. Posted Image
Multumesc moderatorului Mur.

Ii rog pe cei care votasera la topicul nou si nu si-au exprimat votul la acest topic sa voteze din nou!

Nu uitati ca puteti alege mai multe variante de raspuns si ca topicul se refera la tablete sau hibride smartphone-tableta/ phablets (in care cuvantul "tableta" este esential). Pentru smartphone-uri exista topicul alaturat.
De asemenea, va invit sa cititi primul mesaj de la topic inainte de a vota!

#56
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Reiau prima intrebare de la topic:

View Post_-_, on 12 octombrie 2013 - 10:49, said:

Ce sistem de operare considerati ca este cele mai potrivit pentru o tableta sau hibrid smartphone-tableta / phablet: iOS, Android, Windows 8 sau superior, Ubuntu touch, Blackberry sau altul?
In cazul in care considerati ca singurul tip dezirabil de tableta este o tableta hibrida / cu dual-boot sau triple-boot, atunci puteti opta pentru mai multe variante de raspuns.
Argumentati raspunsul/ raspunsurile!
Mai adaug ca puteti opta pentru mai multe raspunsuri indiferent daca aveti sau nu in vedere modele hibride gen ASUS Transformer AiO P1801 (cu Windows 8 + Android), Ekoore Python S3 (cu Windows + Linux + Android) etc. Daca sunteti utilizatori de tablete diferite cu OS-uri diferite sau percepeti ca fiind la nivel de egalitate mai multe sisteme de operare atunci, de asemenea, puteti opta pentru alegerea mai multor variante de raspuns...
Fata de cine nu are nicio opinie imi exprim rugamintea sa opteze pentru ultima varianta de raspuns pentru ca si numarul de voturi pentru ultima varianta de raspuns este relevanta in contextul topicului.

#57
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Windows mi se pare cel mai potrivit OS la o tableta.

#58
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Windows mi se pare cel mai potrivit la un laptop sau desktop, parerea mea.
Iar la tablete depinde de fiecare model, sunt tablete bune si cu W si cu android si iOS

#59
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu eram total impotriva lui Windows RT sau Windows Phone. Avusesem si experiente foarte neplacute cu vechiul Windows Mobile, asa ca nici nu mai voiam sa aud de OS-uri pentru dispozitive portabile de la Microsoft. Actualmente, am inceput sa imi schimb treptat parerea despre ele. Personal n-as cumpara un dispozitiv cu RT sau WP, dar acum ca a disparut criza de aplicatii (la ora actuala gasesti cam orice in Windows Store sau WP Store) nu mai sunt surprins cand vad cat se bucura cate un coleg de smartphone-ul cu WP 8. Cam la fel ar fi si in ceea ce priveste tablete cu Windows RT. Cu toate acestea, nu as recomanda nimanui o tableta care sa nu aiba cel putin Windows 8 (full, cu interfata Desktop).
In ceea ce priveste tabletele cu Android, cele mai multe aplicatii din Play sunt pentru smartphone-uri si nu sunt optimizate pentru tablete, comparativ cu iOS pentru care Apple se straduieste permanent sa existe aplicatii compatibilizate cu toate dispozitivele lor si chiar reuseste sa faca aceasta.
Deci, oricat de buna ar fi o tableta cu Android este degeaba daca foarte multe aplicatii nu ruleaza cum trebuie, daca nu ai decat browsere rudimentare si fara suport flash, daca nu ai software 100% compatibil cu formatele Microsoft Office sau Open Document Format, daca gestionarea memoriei si a resurselor se face intr-o maniera foarte departata de optimum, daca multitasking-ul lasa de dorit in ceea ce priveste rularea mai multor instante ale unei aplicatii, rularea in acelasi timp pe display a mai multor aplicatii, comutarea intre aplicatiile active etc.

Este drept ca si Android are avantajele lui pe o tableta fata de iOS sau Windows (mai ales in ceea ce priveste anumite situatii particulare), insa daca ar fi sa cantarim avantajele si dezavantajele generale, atunci eu le-as ordona astfel (usor diferit fata de topul realizat anterior):
1. Windows 8.x (Core edition / Pro);
2. Windows 8.x RT;
3. iOS
4. Ubuntu touch / for tablets
5. Android / Fire OS
6. BlackBerry Tablet OS
7. Windows 7 Home Premium sau superior (deoarece versiunea Starter nu are suport pentru multi-touch)
8. Windows XP Tablet PC edition 2005 (desi nu ar mai trebui adus in discutie, deoarece suportul pentru el a incetat inca din 2011)
9. Altele

Ca sa plasez aici (pentru comparatie) si un top al OS-urilor pentru smartphone-uri, preferintele mele sunt in aceasta ordine:
1. Android
2. iOS
3. Windows Phone 8
4. Ubuntu for phones
5. Blackberry
6. Windows Phone 7
7. Windows mobile
8. Symbian
9. Altele

#60
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Eu asociez form factorul de tableta cu utilizarea serioasa dar ultraportabila, deci business in primul rand. Am 2 tablete care zac prin casa aiurea, 90% din timp se joaca copiii pe ele, pentru ca partea de utilizare business este subreprezentata serios.

Asa ca la tablete am votat cu Windows cu conditia sa fie cu adevarat integrabil intr-un mediu de lucru office. Mai e mult de lucru pana acolo, dar este cel mai bine pozitionat. Cand voi schimba X220-ul meu, o voi face cu ceva gen Surface 4 sau 5, care sa se poata docka usor intr-un display mare si tastatura + mouse si sa aiba compatibilitate totala cu aplicatiile de business legacy cu care lucrez. Dar mai e destul pana atunci.

Optiunea urmatoare este Android (pentru flexibilitate - conturi multiple - si transparenta in managementul activelor de catre departamentele IT - remote wipe, antivirus), niciodata iPad - care este doar o jucarie scumpa care are prea multe restrictii pentru a putea fi utilizata serios intr-un mediu corporate.

Sigur, depinde de tipul de munca - un blogger / developer / creativ poate lucra in mod independent pe cam orice platforma, avand doar niste tool-uri specifice si un cont de email online. Pentru mine insa nu este suficient.

#61
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postglumetu, on 12 decembrie 2013 - 10:24, said:


niciodata iPad - care este doar o jucarie scumpa care are prea multe restrictii pentru a putea fi utilizata serios intr-un mediu corporate.


never say never.
a intrat anul asta la mine in birou o doamna cu un ipad. nu stiu ce generatie, oricum nu are importanta.
doamna respectiva, reprezentatnta de firma mare, cred ca farmaceutice sau medicale, ceva de genul.
cand ma uit mai atent la ipad, ce sa vezi? windows, frate. pe ipad.
curios, evident, o intreb de tableta. si mai evident, doamna habar nu avea.
de fapt, doamna avea un vm de windows pe ipad cu aplicatii windows pe serverele companiei.
megacool. si acum ma intreb de ce ipad si nu altceva.

#62
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postglumetu, on 12 decembrie 2013 - 10:24, said:

Eu asociez form factorul de tableta cu utilizarea serioasa dar ultraportabila, deci business in primul rand. Am 2 tablete care zac prin casa aiurea, 90% din timp se joaca copiii pe ele, pentru ca partea de utilizare business este subreprezentata serios.

Asa ca la tablete am votat cu Windows cu conditia sa fie cu adevarat integrabil intr-un mediu de lucru office. Mai e mult de lucru pana acolo, dar este cel mai bine pozitionat. Cand voi schimba X220-ul meu, o voi face cu ceva gen Surface 4 sau 5, care sa se poata docka usor intr-un display mare si tastatura + mouse si sa aiba compatibilitate totala cu aplicatiile de business legacy cu care lucrez. Dar mai e destul pana atunci.

Optiunea urmatoare este Android (pentru flexibilitate - conturi multiple - si transparenta in managementul activelor de catre departamentele IT - remote wipe, antivirus), niciodata iPad - care este doar o jucarie scumpa care are prea multe restrictii pentru a putea fi utilizata serios intr-un mediu corporate.

Sigur, depinde de tipul de munca - un blogger / developer / creativ poate lucra in mod independent pe cam orice platforma, avand doar niste tool-uri specifice si un cont de email online. Pentru mine insa nu este suficient.


Pentru mediul cu adevarat "corporate", Apple ofera suport foarte bun (deployment, remote management) etc. Aici vorbesc de aplicatii cu circuit inchis, aplicatii ce pot fi instalate de pe serverele proprii si alte chestii de genul  asta. Legat de "remote wipe" tu vorbesti serios? Functia e prezenta pe iOS de cand a aparut iCloud 9de pe la iOS 4). Tu ai impresia ca iPad-ul se foloseste pe post de "digital flightbag" pentru ca e un dispozitiv "de jucarie"? Aceesi intrebare cand vine vorba de spitale... Nu face confuzie intre politica Apple vizavi de "corporate" si cea vizavi de "personal use". Uite, de exemplu, saptamana trecuta am lucrat la niste bucati dintr-o aplicatie de prezentare pentru un showroom. Nu stiu exact cum functioneaza, dar PM-ul mi-a cerut UDID-ul, apoi mi-a trimis un link de unde am instalat respectiva aplicatie. Fara Jailbreak, fara nimic.


@iladi doamna avea un remote desktop. iPad-urile sunt de preferat pentru ca 1. sunt foarte solide; 2. Au autonomie foarte mare.

Edited by filip.serban, 12 December 2013 - 13:14.


#63
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Apple nu are un suport foarte bun corporate - m-am confruntat cu problema asta ani bunicei (nu in ultimii 2 ani, intr-adevar). Da - stiu ca si Apple are remote wipe si management (implementam si noi acum pentru telefoane Apple), insa e mai multa flexibilitate la setare pe tot ce inseamna infrastructura in cazul Android - acolo configurezi un fisier de hosts si esti gata. La iOS e mai complicat.

In plus, orice deployment corporate pe iOS isi asuma (stiut sau nestiut) pierderea partiala a controlului infrsastructurii, pentru ca exista zone de sistem low-level in care Apple nu te lasa sa intri. Pentru un departament de IT, exista un risc, mic, dar implicit. Exemplu clasic: integrand device-uri iOS in infrastructura ta nu vei sti niciodata daca device-urile alea poarta virusi (nu neaparat de iOS), pentru ca iOS nu te lasa sa ii scanezi device-urile pentru asa ceva. Si in general iOS-ul combina cel mai mare numar de exploit-uri cu cea mai mica vizibilitate asupra acestora si cu o traditie destul de saraca in securitate informatica.

Aici nu vorbesc teorii, dar chiar am citit la vremea respectiva un analiza interna destul de cuprinzatoare al unui CTO de la una dintre cele mai mari firme de IT din lume, prin care se expuneau slabiciunile fiecarei platforme - de departe cea mai robusta alternativa era Android, cu dezavantajul evident al unei plaje hardware extrem de eterogene. Dar robustetea, configurabilitatea si transparenta software-ului faceau Androidul cea mai buna varianta. Intre timp s-au dezvoltat console de suport foarte tari pentru toata plaja de configuratii, atat pe Android cat si pe iOS, deci nu mai e o problema.

Strict pentru mine, Android nu ma ajuta pe tableta pentru ca nu are aplicatii de business serioase (si stie si el sa faca RDC la Windows daca vrei, ba chiar avem tablete Android cu care consilierii nostri umbla si culeg date direct in sistemul IT) iar alea care exista sunt la stadiul de joaca / experiment.

@iladi: daca e s-o spunem pe aia dreapta, faptul ca facea RDC pe Windows nu inseamna ca folosea iOS la locul de munca, singura functie de business a lui iOS folosita fiind sa asigure acces la Windows, nu? Posted Image

Edited by glumetu, 12 December 2013 - 13:32.


#64
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postglumetu, on 12 decembrie 2013 - 13:31, said:

Apple nu are un suport foarte bun corporate - m-am confruntat cu problema asta ani bunicei (nu in ultimii 2 ani, intr-adevar). Da - stiu ca si Apple are remote wipe si management (implementam si noi acum pentru telefoane Apple), insa e mai multa flexibilitate la setare pe tot ce inseamna infrastructura in cazul Android - acolo configurezi un fisier de hosts si esti gata. La iOS e mai complicat.

In plus, orice deployment corporate pe iOS isi asuma (stiut sau nestiut) pierderea partiala a controlului infrsastructurii, pentru ca exista zone de sistem low-level in care Apple nu te lasa sa intri. Pentru un departament de IT, exista un risc, mic, dar implicit. Exemplu clasic: integrand device-uri iOS in infrastructura ta nu vei sti niciodata daca device-urile alea poarta virusi (nu neaparat de iOS), pentru ca iOS nu te lasa sa ii scanezi device-urile pentru asa ceva. Si in general iOS-ul combina cel mai mare numar de exploit-uri cu cea mai mica vizibilitate asupra acestora si cu o traditie destul de saraca in securitate informatica.

Aici nu vorbesc teorii, dar chiar am citit la vremea respectiva un analiza interna destul de cuprinzatoare al unui CTO de la una dintre cele mai mari firme de IT din lume, prin care se expuneau slabiciunile fiecarei platforme - de departe cea mai robusta alternativa era Android, cu dezavantajul evident al unei plaje hardware extrem de eterogene. Dar robustetea, configurabilitatea si transparenta software-ului faceau Androidul cea mai buna varianta. Intre timp s-au dezvoltat console de suport foarte tari pentru toata plaja de configuratii, atat pe Android cat si pe iOS, deci nu mai e o problema.

Strict pentru mine, Android nu ma ajuta pe tableta pentru ca nu are aplicatii de business serioase (si stie si el sa faca RDC la Windows daca vrei, ba chiar avem tablete Android cu care consilierii nostri umbla si culeg date direct in sistemul IT) iar alea care exista sunt la stadiul de joaca / experiment.

@iladi: daca e s-o spunem pe aia dreapta, faptul ca facea RDC pe Windows nu inseamna ca folosea iOS la locul de munca, singura functie de business a lui iOS folosita fiind sa asigure acces la Windows, nu? Posted Image

In sfarsit, o discutie din care mai aflam cate ceva nou (cel putin eu). Hai s-o pastram asa.

#65
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
scuze, am vrut sa zic console de management, nu de suport.

#66
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qUriIlU6tb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Nu arata rau, dar doar atat, nu ma refer ca mai are lag si ca nu functioneaza in intregime deocamdata.

#68
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mai e de lucru la el... Inca nu s-a lansat versiunea oficiala. Sa speram ca vor fi rezolvate micile neajunsuri!

#69
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O reeditare a videoclipului de mai sus, deoarece versiunea anterioara nu mai este disponibila:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T7X53Fhq5pE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postglumetu, on 12 decembrie 2013 - 10:24, said:

Eu asociez form factorul de tableta cu utilizarea serioasa dar ultraportabila, deci business in primul rand. Am 2 tablete care zac prin casa aiurea, 90% din timp se joaca copiii pe ele, pentru ca partea de utilizare business este subreprezentata serios.

Asa ca la tablete am votat cu Windows cu conditia sa fie cu adevarat integrabil intr-un mediu de lucru office. Mai e mult de lucru pana acolo, dar este cel mai bine pozitionat. Cand voi schimba X220-ul meu, o voi face cu ceva gen Surface 4 sau 5, care sa se poata docka usor intr-un display mare si tastatura + mouse si sa aiba compatibilitate totala cu aplicatiile de business legacy cu care lucrez. Dar mai e destul pana atunci.

De acord dar acum nici Surface Pro 2 nu intra la categoria business.
Parca stiu ca una din cerintele de business este nu doar dock ci si service/hatch pentru schimbare/update de HDD/RAM/SSD, eventual pentru secure-erase in caz de defect. Chestie pe care evident ca nu o are Surface.
Din motivele astea nici Apple nu va intra in lumea corporate prea usor, desi in lumea programatorilor este suprinzator de raspandit. Fratele meu a lucrat la Motorola, a avut 2 Apple (din care unul s-a defectat, iar nimic nou in lumea business) iar acum la HP are un Mac dar si un Elitebook (ar fi fost culmea).

#71
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostHansolo, on 16 decembrie 2013 - 22:14, said:

Din motivele astea nici Apple nu va intra in lumea corporate prea usor, desi in lumea programatorilor este suprinzator de raspandit.

Aici te inseli, Apple are prezenta masiva in lumea "corporate". E drept, nu la noi, dar in "afara" este.

Edited by filip.serban, 17 December 2013 - 11:19.


#72
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Nu ma insel deloc, am mentionat cateva criterii mai sus plus informatii directe nu din auzite. Mentionam de mac-uri, nu de IPAD-uri care in lumea corporate de afara sunt doar un gadget nu un instrument de productivitate. Iar Mac-urile reprezinta o anomalie/abatere de la regula, in gama respectiva orice corporate stie de ofertele business ale Dell/HP.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate