Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema Digi TV Satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Nenea asta a avut noroc de vreo 3 ori. A nimerit satelitul f usor la "ochi". Maine vine sa invarta de antena noua dar am sa.mi iau si un satfinder. Am pe telefon vreo 3 programe dar mi.e greu sa aliniez antena cu telefonul. Va tin la curent

#20
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postspider_zero_sapte, on 05 noiembrie 2013 - 22:18, said:

Încercă să prinzi un satelit ”vecin” și care transmite canale belgiene.
Prima mea incercare de reglaj a fost din intamplare pe un satelit vecin, la care satfinderul imi arata semnal; am reglat antena sa fie la maxim, apoi am dat un blindscan (cu un Echosmart). Surpriza mare: nimic!!!
Am aflat atunci de Meteosat (10), la 0 grade, care nu are nici un post de TV sau radio, doar date. Asta asa ca sa fiti avertizati, ca se poate intampla.

#21
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Nenea a mai nimerit.o odata. Mi.a agatat satelitul "la ochi". Acum am problema cu imperecherea....receiver/cartela.  Sunat deja a 4.a oara. Dupa ce ca mi.au dat echipamente sh INFECTE, m.au uscat de bani pt ele, nu sunt in stare sa activeze cartelele. Mi.a trebuit Digi....

#22
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
S.a rezolvat si activarea dar am alta belea. Am pus un spliter si nu mai am semnal. Vroiam sa plec cu 3 decodoare din el dar nu am semnal nici daca pun doar unul. Scot spliter si pun fir direct de la antena,merge. Toata conectica e noua.

#23
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Vezi ca programele astea sunt pe doua polarizari (orizontal si vertical). Cu splitter nu o sa reusesti sa vezi niciodata programele de pe vertical pe mai mult de un receptor.
Ca sa nu ai probleme iti trebuie un lnb cu 4 iesiri si cablu separat pentru fiecare receptor. Daca nenea ala ar fi fost meserias, probabil ti-ar fi spus. :)

#24
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Sau faci loopout dacă nu ai LNB cu 4 iesiri. Sincer nu stiu daca functioneaza chestia asta pe mai mult de 2 receptoare, dar poti incerca. Mai scutesti si din cablu cu ocazia asta.

#25
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Am lnb cu 4iesiri pe antena de la digi dar o sa.mi trebuiasca un km de cablu.Ma gandeam ca un decodor pe spliter ar trebui sa mearga. Nu le.am pus pe toate. Incerc si cu loop.

#26
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Nu rezolvi nimic cu loop. In momentul in care primul receptor va viziona un program de pe Vertical, celelalte receptoare nu vor mai fi capabile sa receptioneze niciun canal de pe Vertical.
Singura solutie ca sa vezi toate programele, pe toate receptoarele, fara restrictii, e sa legi fiecare receptor la cate o iesire din LNB.

#27
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Te vei munci dublu; o data sa le pui in loop (bineinteles ca nu-ti va placea), apoi sa le pui cablu separat. Pe pariu.

#28
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Am pus in loop, unele programe se vad perfect, altele decent, altele deloc. Interesant e ca desi nu am luat pachetul unguresc vad perfect toate canalele iar digifilm de ex pt care platesc nu se vede deloc. In week.end schimb lnb.ul single cu cel quad de la digi si ma apuc de tras fire. Problema e ca trebuie sa duc semnal pe 3 etaje si nu vreau sa gauresc la fiecare. Alternativa ar fi km de cabluri prin casa...

Edited by blueyed, 07 November 2013 - 21:33.


#29
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Alta acum....prima ploaie = 60% din canale nu sunt disponibile. Am o umbrela de vara de 3m diametru...o pun sa nu o ploua pe sarmana antena:)

#30
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Pune o antena mai mare nu o umbrela mare:))))

#31
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Problema ta e din cauza norilor, nu din cauza stropilor de ploaie. Ori antena nu e reglata (foarte) bine, ori ai nevoie de o antena ceva mai mare. Posted Image

#32
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Antena e de 80cm. Asa "face toate"? Focus, dolce etc? La ce bani am bagat in echipamente imi luam net mai rapid si vedeam online ca pana acum. Sunt profund nemultumit de antena asta cu tot cu satelit.

#33
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
La cati bani ai bagat in echipamente... te-ai calicit si ai adus un "carpaci", care nici macar un amarat de satfinder nu are... Posted Image
Cauta si tu un "profesionist" care are habar su de "secretele" acestei meserii si apoi o sa se merite investitia. Antena aia trebuie reglata perfect stanga-dreapta, tre sa aiba elevatia corecta, lnb-ul ala trabuie si el reglat la milimetru, nu e chiar atat de usor, cum pare... Daca montatul antenelor satelit era atat de usor, instalatorii adevarati ar fi murit de foame.  

P.S. Ca paranteza, nu ca acum ar fi vorba despre gasirea satelitului (asta l-ai gasit acum, acum tre sa faci reglajul fin), ce tarif are amaratului ala, de nu e in stare sa isi ia un amarat de satfinder de 10-15 euro?

#34
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Nu m.am calicit si nu m.a taxat. Avem o cunostinta comuna careia i.a pus antena si merge perfect. Cu profesionistii e mai greu ca toti se dau experti dar se mosmondesc cu orele. O sa.mi comand un satfinder,e doar 15eur

#35
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca o sa iti cumperi un satfinder, il vei monta pe fir si vei observa ca, la usoara modificare a pozitiei antenei, semnalul va creste sau va scade. La fel si la rotirea usoara a lnb-ului. Cu cat vei avea semnalul mai puternic, cu atat vor fi sanse mai mici sa pici semnalul cand se innoureaza.

#36
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Am inteles cum functioneaza satfinderul. Acum cu nori negri aveam semnal. A inceput ploaia, pa semnal...cred ca satfinder + umbrela e solutia:))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate