Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Problema Digi TV Satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Vestax

Vestax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 18.02.2007
Salut.
De cateva zile tot incerc sa montez un digitv din pacate fara rezultat. Am gasit pozitia satelitului intelsat 1002 precum si inclinatia antenei. Dar semnal si calitate 0%.
Precizez ca locuiesc in spania madrid.
Am schimbat si lnb precum si cablul si fara rezultat. Aparatul mergea perfect acum o saptamana dar am fost nevoit sa schimb locatia si de atunci probleme.
Care poate fi cauza?

Oriunde as orienta antena nu reusesc sa prind semnal delic, este mereu 0%.
Trebuie setat ceva din reciver? Asa cum spuneam mai sus, acum o saptamana functiona perfect. Am sunat si la ei, e totul in regula cu abonamentul.

#2
tdicieanu

tdicieanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.06.2011
Verifica bine cablul ca eu asa am patit!

#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Cauza cea mai probabila e ”conserva” de receiver.
La ce te referi mi exact cand spui ca ai ”gasit pozitia” Intelsat 10-02?

”Dish Setup Data  View dish alignment line in Google Earth
Latitude: 40.4168°
Longitude: -3.7038°

Name: 0.8W INTELSAT 10-02 | THOR 5 | THOR 6
Distance: 37547km

Elevation:  43.2°
Azimuth (true):  175.6°
Azimuth (magn.):  176.9°
LNB Skew [?]:  -3.4°
Turn counter-clockwise standing behind the dish”

de aici

Edited by spider_zero_sapte, 10 October 2013 - 22:07.


#4
Vestax

Vestax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 18.02.2007
Am un satfinder , si in functie de ek am setat antena. Din cate vad sunt aceleasi coordinate cu cele de mai sus.
In cele din urma o sa chem o echipa. M am saturat sa tot incerc. Nu e nici aparatul nici cablul si nici lnb. Cred ca e nevoie de un aparat cu reglaj mai fin...

#5
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Sigur nu esti pe alt satelit?

#6
Vestax

Vestax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 18.02.2007
Nu, nu sunt pe alt satelit.

#7
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Si eu am montat o antena acum doi ani, in Madrid (Getafe, mai exact) si credeam ca sunt pe satelit, dar eram "pe langa". Mai apoi, cand plin de nervi (dupa vreo doua ore de "bibileala") am abandonat lucrarea, a venit fratele, afon total cu antenele, si a inceput sa miste usor de antena si in final a avut imagine la TV. Dupa doar 5 minute. Posted Image

#8
BogdanAtleti

BogdanAtleti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.10.2012
Mda. Aceeasi problema si la mine in 2010 cand am montat-o. Mai bine monteaza tu antena si cheama ceva baieti care se ocupa cu asa ceva sa o regleze.In Madrid sunt o multime. Mai mult de 20 de E un cred ca o sa platesti. Eu asa am procedat dupa cateva zile de tocat nervii.

Edited by BogdanAtleti, 14 October 2013 - 16:25.


#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Acum doi ani cereau 50 euro. Posted Image

#10
Vestax

Vestax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 18.02.2007
Am rezolvat. Era vorba de un reglaj fin, la mm.

#11
BogdanAtleti

BogdanAtleti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.10.2012

View PostVenboteam, on 14 octombrie 2013 - 19:28, said:

Acum doi ani cereau 50 euro. Posted Image
Eu locuiesc in Castellon.20 de euro mi-a luat in 2010. Antena era deja montata de mine,firul tras,nu reuseam nici cum sa o reglez.Acum am vazut ca a mai aparut inca un magazin in oras.Astia vand si monteaza si digi si focus.Au magazinul plin de decodoare.Am vazut ca baietii din tara se plang ca un se mai gasesc decodoare la digi.L-am intrebat pe baiatul de la magazin daca se aud ceva cu HD-ul la Digi. Raspuns:niciodata un o sa vezi asa ceva la digi  satelit ptr ca un ii intereseaza. Toate investitiile lor sunt ptr cablu si internet.

#12
Vestax

Vestax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 18.02.2007

View PostBogdanAtleti, on 16 octombrie 2013 - 16:15, said:

Eu locuiesc in Castellon.20 de euro mi-a luat in 2010. Antena era deja montata de mine,firul tras,nu reuseam nici cum sa o reglez.Acum am vazut ca a mai aparut inca un magazin in oras.Astia vand si monteaza si digi si focus.Au magazinul plin de decodoare.Am vazut ca baietii din tara se plang ca un se mai gasesc decodoare la digi.L-am intrebat pe baiatul de la magazin daca se aud ceva cu HD-ul la Digi. Raspuns:niciodata un o sa vezi asa ceva la digi  satelit ptr ca un ii intereseaza. Toate investitiile lor sunt ptr cablu si internet.

Sunt sigur ca era super informat acel om, vorbeste de parca e reprezentant comercial rcs-rds.
Da, rds se concetreaza mai mult in tehnologia internet-ului fix si al televiziunii prin cablu, sistemul satelit nu e tocmai punctul lor forte dar nu e nici de neglijat.
La ce oferte de internet sunt peste hotare, Romania chiar se poate lauda cu internetul de care dispune. De la 1 noiembrie, rds v-a lansat 1 Gbps internet fix, numit fiber 1000.
Asa ca, bravo rds!

#13
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Salutare,

Am incercat si eu sa instalez antena dar semnalul e intepenit la 10%.  Am cumparat o antena si LNB noi si acelasi lucru - semnalul e la 10% si nu creste/scade orice as face. Antena am orientat-o utilizand 3 programe de gasit sateliti asa ca, macar de principiu, e pe directia satelitului. (Intelsat 1002). Am cumparat si cablu nou, am sucit si rasucit antenna in toate partile, nu se intampla absolut nimic. Totul e intepenit la 10%.


Am 3 receivere si toate 3 sunt intepenite la 10% semnal si 10% calitate (le-am incercat pe rand).

Unde gresesc? Ceva idei?

Daca are importanta, locuiesc in Belgia


Multumesc

#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca ai semnal 10% inseamna ca nu esti pe satelitul care trebuie. Asa arata in aceasta situatie. Semnal sub 10% nu indica niciodata.
Si, fii sigur, ca din trei receptoare, daca era sa fii pe satelitul care trebuie (Intelsat 9002), macar unul avea semnal. Pentru ca spui ca lnb-ul si cablu sunt noi, deci excludem posibilitatea de "erori" pe traseu.

#15
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Venboteam, ok, nu sunt pe satelit dar tot rotind/miscand  antena in jurul pozitiei unde e satelitul nu trebuia sa miste nimic, nimic?
A venit si un nene care a mai montat vreo 2 la "ochi". Fara nicio masinarie, fara reglaje ultra fine, in 5-10 minute a gasit satelitul si totul a fost ok. La mine nu a reusit desi locuiesc la 2 strazi departare de ultimul montaj. A vizionat acelasi 10%...

#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
La nenea a functionat "norocul incepatorului", dar acum a avansat; fara satfinder e foarte greu, caci STB-urile au o inertie de afisaj, si e posibil ca tot miscand aleator sa fi si trecut prin pozitia optima, fara sa stii. Si nici nu costa mult un Satfinder cu ac, sub 10 Euro.

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Antenele satelit nu sunt ca alea analogice, de pe timpuri, ca mai invarteai de ele si prindeai cu purici si apoi... mai vedeai tu.
Aici ori esti pe satelit, ori nu. 1mm stanga, dreapta, sus sau jos poate inseamna enorm de mult!

#18
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Încercă să prinzi un satelit ”vecin” și care transmite canale belgiene.
Dealtfel în Belgia pare-se că ești pe centrul spotulului așa că o antenă mai mare de 65 cm
ar trebui să fie ok.
Încearcă să faci reglajul pe 11900 H 27500

De aici http://www.lyngsat-m...1002_spot1.html
http://www.lyngsat.c...lsat-10-02.html

Edited by spider_zero_sapte, 05 November 2013 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate