Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Problema Digi TV Satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
In momentul in care ploua, stropii de ploaie formeaza o pelicula prin care se diminueaza semnalul. Nu rezolvi nimic cu umbrela. Antena trebuie reglata perfect si vei vedea ca vei avea probleme foarte rar, doar la furtunile puternice.
Cand efectuezi reglajul antenei, pentru a obtine maximul semnalului tre' sa reglezi pe de o parte antena stanga dreapta, apoi inclinat pe spate, in fata, si in final lnb-ul rotit undeva in jurul orei 7, cum privesti antena din fata.

#38
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Fara umbrela (gandeste-te la vant puternic); eu cu antena de 75 cm bine reglata nu pierd semnalul nici pe ploaie mooderata, si am acoperire mai mica decat tine.

#39
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
#38 + Invacom = probabil, dar nu pe transponderele DIGI 1,2,3.

#40
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Am glumit cu umbrela mai oameni buni! Deocamdata nu sunt pe stoc decat satfindere scumpute (40eur+) si nici nu am timp.
@venboteam. Pozitia LNB.ului e valabila pentru locatia mea?

In alta ordine de idei,am "urcat" un fir un etaj prin loop si se vede fix ca jos. Acum vreau sa iau 100m coaxial si sa le pun pe toate dintr.o bucata. Ambele fire sunt din 2 piese si cred ca mai pierd calitate pe drum. Cand am timp voi pune si al 3.lea tv in loop,de curiozitate. Am schimbat si cablurile de la receiver la tv cu unele scart dar nu vad nicio diferenta. Multam pt sfaturi!

Edited by blueyed, 13 November 2013 - 18:38.


#41
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Uite aici cu 6€, daca te uiti mai jos si mai ieftine; doar nu vrei neaparat digital, nu?
http://www.pricemini...TNT.html#sort=3

#42
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Ceva genul ala am eu. Si m-am descurcat cu el, de minune.
Cand vorbeam de pozitia lnb-ului am uitat ca tu esti in Belgia. Vezi si tu, rotind lnb-ul, in ce pozitie obtii semnal mai bun.
Si vezi poate te grabesti, ca pana reglezi tu antena s-ar putea sa schimbe Digi satelitul si sa nu mai ai semnal. :D

#43
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
POINTEUR SATELLITE SAT FINDER détection de satellite

Satellite & TNT

Produit Neuf6,00 €Port : 18,50€. Total 24,50€

Normal. Francezi excroci. Raman cu flamanzii [cei din Flandra nu nemancatii:)] mei care cica aduc pe stoc zilele astea. Se muta digi pe alt satelit? Mai nou si mai puternic sper.

Iaca si semnalul la tv2 prin loop

Attached Files


Edited by blueyed, 13 November 2013 - 22:51.


#44
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Ia vezi doua canale de pe Verticala. Le vezi simultan pe ambele tv-uri?

#45
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Care sunt alea sau ce inseamna canal pe verticala?

#46
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Cand introduci manual o frecventa, aceasta e de genul 12564V, sr: 27500 sau 12607H, sr: 27500. V si H inseamna polarizarea frecventei Vertical, respectiv (H)Orizontal.
Daca tin eu bine minte (Digi dth il am la tara), pe verticala erau, printre altele, Digi World si Digi Life, sau DigiSport 2.
Oricum, cand dai sa vezi lista de programe, ai un chenar in dreapta jos cu informatiile despre fiecare canal in parte. Acolo e trecuta frecventa si polarizarea.

#47
cristi772004

cristi772004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2012
Domnilor am citit toate discutiile voastre dar niciuna nu ma ajuta la problema care o am eu.
Am  2 receivere un hss-5160 si un hss1160.Un lnb cu 2 iesiri si parabola de 1m.
Problema e ca antena imi da nivel 77 si calitate 98 pe hss 5160 si 77 nivel  dar 25-35 % calitate celalalt.Le-am inversat intre ele si cel  di urma tot asa isi mentine parametrii.Deci cred eu ca ar fi decodorul.Voi ce credeti?
O alta problema este ca desi semnalul este bun la hss 5160 nu toate canalele au acelasi semnal chiar acum mai nou dupa o puternica furtuna am fost nevoit sa o reglez din nou dar programe ca digisport 1 sau digifilm nu se vad .Am oobservat ca programele care sunt pe 12,627ghz sau 12,607 ghz au cele mai mari probleme ,adica nu vad sau se blocheaza f des in schimb cele aflate pe 11,900 ghz sunt cele care vad cel mai bine.De remarcat si faptul ca sunt situatii cand am nivel 77 si 98 calit si nu se vede pe frecventele  mai sus amintite.Ce consilii sau sugestii imi da_ti?

#48
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Puterea semnalului si calitatea acestuia difera de la o frecventa la alta. E normal astfel ca pe un program (de pe o anumita frecventa) sa ai calitate 98%, iar pe un alt canal (de pe o alta frecventa) sa ai calitate 45% de exemplu. Chestiile astea se mai "armoniaza" din reglajele fine (stanga dreapta, elevatie, inclinatie lnb). Important e sa stii cum, iar cand faci reglajele fine, e de preferat sa le faci pe un canal cu "probleme".
In ceea ce priveste dereglarea antenei, daca furtuna i-a modificat pozitia, inseamna ca nu a fost bine fixata. Eu de 5 ani de cand am Digi (la tara), nu am avut probleme cu dereglarea ei.
In ceea ce priveste decodoarele, daca 1160-ul a avut aceleasi "rezultate" pe oricare din iesiri, inseamna ca problema e de la el. Trimite-l in service! Si cred ca si celalalt are unele probleme atat timp cat spui ca ai semnal bun, dar nu ai imagine.

#49
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Asadar:
am imprumutat un satfinder cu semnal acustic.prin casti. Ajungeam cu semnal la 100% dar cand strangeam suruburile scadea la 80. Dupa N incercari l.am lasat asa ca.mi tiuiau creierii.
-pentru celelalte decodoare am incercat N variante: loop, pus Lnb quad si tras fir.din 2bucati. Mergea putin dupa care murea. Asta dupa ce bibileam si ascundeam frumos firele. Intr.un final am pus fir dintr.o bucata si urcat la etaj pe langa tevi. La etajul 2 unde sta tata am pus prin loop ca ma lasasera nervii. 8ore am mesterit si tot la vorbele voastre am ajuns. Acum am sus semnal 75 si calitate 55. Mai devreme era 85 cu 70. Sunt convins ca nu am pus mufele perfect dar nu mai aveam rabdare. Oricum se vad toate posturile dar,ma repet,am 2 fire directe si unul in loop. V.ati dat seama ca mi.am luat cablu special pt antena satelit de 100m. A fost 24eur. Pe restul am aruncat banii pe fereastra. Acum astept prima ploaie sa vedem. Acum sunt nori negri dar nu am probleme cu semnalul. Multumesc pentru sfaturi si daca pot da si eu unul: nu va zgarciti la calitatea conecticii! (fire,mufe etc).

#50
SILVIUIOAN

SILVIUIOAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2009
as avea nevoie de i/o link RF, mai exact gasiti aici descrierea  . http://www.vanjak.co...roduct_id=33326
am gasit pe ebay , dar e cam scump. mi-ar trebui vreo 30 buc. ma poate ajuta cineva??
Multumesc

#51
viomobil

viomobil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,229
  • Înscris: 09.10.2007

View Postblueyed, on 18 noiembrie 2013 - 00:11, said:

...am imprumutat un satfinder cu semnal acustic.prin casti. Ajungeam cu semnal la 100% dar cand strangeam suruburile scadea la 80. Dupa N incercari l.am lasat asa ca.mi tiuiau creierii...
Incearca sa strangi suruburile cu antena putin "deviata" fata de punctul in care satfinderul iti arata 100%, in sensul invers de strangere, tocmai pt a compensa treaba asta.

#52
Mihai_Steaua78

Mihai_Steaua78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 30.09.2012

View Postcristi772004, on 17 noiembrie 2013 - 20:17, said:

Domnilor am citit toate discutiile voastre dar niciuna nu ma ajuta la problema care o am eu.
Am  2 receivere un hss-5160 si un hss1160.Un lnb cu 2 iesiri si parabola de 1m.
Problema e ca antena imi da nivel 77 si calitate 98 pe hss 5160 si 77 nivel  dar 25-35 % calitate celalalt.Le-am inversat intre ele si cel  di urma tot asa isi mentine parametrii.Deci cred eu ca ar fi decodorul.Voi ce credeti?
O alta problema este ca desi semnalul este bun la hss 5160 nu toate canalele au acelasi semnal chiar acum mai nou dupa o puternica furtuna am fost nevoit sa o reglez din nou dar programe ca digisport 1 sau digifilm nu se vad .Am oobservat ca programele care sunt pe 12,627ghz sau 12,607 ghz au cele mai mari probleme ,adica nu vad sau se blocheaza f des in schimb cele aflate pe 11,900 ghz sunt cele care vad cel mai bine.De remarcat si faptul ca sunt situatii cand am nivel 77 si 98 calit si nu se vede pe frecventele  mai sus amintite.Ce consilii sau sugestii imi da_ti?
Receptorul HSS-5160 nu arata semnal real ,semnalul real este cel de pe celalalt receptor la calitate de 25% pe 1160 iti va arata 98% pe 5160 asa am patit si eu cu al meu in comparatie cu un 7160-NA pe unul aveam nivel 80% calitatea 85%,si pe cel mic aveam maxim

#53
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Prima ploaie puternica, coafura (semnalul tv) rezista.

#54
blueyed

blueyed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.04.2007
Am revenit cu probleme. Tv.ul din living se vede perfect. Sus in dormitor am fir separat de la Lnb.ul quad si a mers perfect pana aseara cand a cazut brusc. Am crezut ca e mufa, am pus.o de 10 ori (am tot scurtat firul) dar semnalul si calitatea oscileaza f mult si continuu. Interesant e ca tv.ul 3 e in loop cu tv.ul din dormitor si se vede f bine cu 2-3 exceptii. Cum e posibil? Semnalul nu trece prin decodorul 2? (Cel care oscileaza) si pe urma in loop la 3? 2 nu se vede dar 3 da. Ciudat. Maine cand ajung acasa mai trag un fir de la antena la tv2 sa vad daca e firul dus sau e ceva cu decodorul. Pareri?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate