Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Aparat foto pentru portret

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Despre poze discutam dar nu trebuie sa neglijam modelul.. Marca de aparat nu recomand la acest nivel pt ca piata s-a schimbat dramatic in ultima peioada. Deci sfatul meu pt cei care fac doar astfel de poze cu prietenii ar fi sa nu mai se impovareze cu un aparat foto. Poate sa iasa la fel lucrarea si cu un telefon. Vorbesc serios. Daca intradevar vrei sa iti iasa mai bine pozele trebuie sa intelegi un minim din tehnica de fotografiere. Sa eviti anumite situatii de lumina.. Eu stiu soare la amiaza sau noaptea de exemplu. Sa iti cumperi un minitrepied de exemplu. Sunt multe solutii pt a-ti imbunatatii cadrele  cu ceva cunostinte.. Inlocuirea unei petarde de aparat cu alta petarda, nu rezolva mai nimic

Edited by nenis, 19 October 2013 - 16:28.


#38
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ia SX260 si termini balciul.
Poti sa pui oricand si oricate poze cu tine dupa aia.

Aici poza
http://forum.softped...2#entry13966533

Si aici feedbackul
http://forum.softped...8#entry13978813

Are si recunoastere faciala si va focaliza intotdeana pe fetele cunoscute, indiferent ca e grup sau altceva.

Nu strica nimic nici putin zoom.

#39
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postundercoverbrother, on 19 octombrie 2013 - 17:00, said:


Are si recunoastere faciala si va focaliza intotdeana pe fetele cunoscute, indiferent ca e grup sau altceva.


cum adica domne cunoscute. Adica focalizeaza doar pe neamuri si prieteni apropiati  ignorandu-i pe cei mai putini apropiati sau care e treaba ?  ca suna interesant ce zici

#40
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Exact. E dat dracu'.

Stii f bine la ce ma refer. Fetele cunoscute aparatului, nu cunoscute pozarului, dar nu se stie niciodata...

#41
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
nenis, tu ai ratat ca esti pe aria de point and shoot? :) Aici nu cred ca se discuta prea des de tehnica si lumina.

Initiator, de ce nu mergi tu frumos intr-un showroom mare, gen f64 sau emag, si testezi pana gasesti ceva sa-ti placa?

#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La f64 au aranjat si un mini studio, si poate sa mearga acolo in costumul de baie...

Edited by loock, 19 October 2013 - 19:24.


#43
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
loock, asta-i cea mai tare replica a ta de cand citesc pe aici :D

#44
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
ca lege, din pacate pozarul nu prea are poze cu el insusi (ea insasi), fie si in costum de baie

#45
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.06.2006
de scandal rau pozele[dar misto],cred ca doamna\domnisoara vrea sa ridice nivelul...Posted ImagePosted Image Posted Image  ... de atentie la multi de pe aiciPosted Image
o asteptam sa mai publice pozePosted Image

#46
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Fuji seria Fxx pentrucă are senzor mai bun decât majoritatea compactelor si lentile acceptabile sau un mirrorless sh mai ieftin gen Samsung NX100 sau Sony Nex3 sau Olympus EP1 + lentilă de portret. Nu e nevoie să te sperii că ai de făcut setări la mirrorless, pentrucă poți folosi modul program sau scene cu portret.

#47
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Eu zic sa astepte pana or scoate astia de la Vertu scula dotata cu un prime 85mm. Pentru portret, ca asta s-a cerut.

#48
jl_rona

jl_rona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.09.2007
am revenit... astazi de black friday am comandat scula.
un Canon EOS 1100D body - 12.2 MPx , LCD 2.7 + un obiectiv Canon EF 50mm f/1.8 II
m-oi fi pacalit? 13 milioane a costat scula. maine ma duc s-o iau. mi-e cam frica, cine stie ce dreaq oi fi luat. am luat scula la propria-mi imaginatie, combinand sculele din oferta. Posted Image
de portret sper sa fie bun, da de la distanta de vreo cativa metri o merge?

am fost la F64 dar m-am uitat ca boul numai la compacte, dintre care nu mi-a placut nici unul.

era fuji X10 care are lentila si senzorul cat de cat decente, dar imaginea este foarte albastra si mai era canonul ala mic S110 parca-i zicea, care nu e bun de nimic, insa aia tare il laudau. canonul scotea pozele portocalii. parca eram un dovleac de halloween. Posted Image iar de la distanta pozele ieseau sterse rau. era evident ca la dimensiunea aia de cutie de chibrituri nu poa sa fie bun.

astea 2 erau lens de la 1:2.0 .... pana la...

iar pe restul pe toate scria lens de la 1:3.5... pana la.... deci nu mai avea rost sa mai pierd timpul cu ele.

acuma m-oi fi pacalit cu scula asta compusa dupa mintea mea, nu zic, da macar nu mai poa sa zica nimeni ca am postat threadul gresit la DSLR-uri. Posted Image

ma gandesc, acuma daca obiectivul asta nu merge de la cativa metri, po sa-i cumpar si alt obiectiv mai inchis, nu? io stiu? Posted Image

si creca am inteles si de ce nu mai merg bine sculele din ziua de azi. in afara poluarii, a e-urilor si a lentilelor nemtesti pe care le-au inlocuit cu lentile chinezesti, au schimbat si tehnologia la senzori: acuma mai toate au senzor cmos in loc de ccd.

canonul meu A420 de care a ras lumea avea senzor ccd. de aia mergea brici.
dap, pana si Sanyo Xacti DSC-S4 cu care am facut pozele asta vara are senzor ccd. astia-si bat joc de noi, pe bune. adica acuma dau 13 milioane pe un senzor cmos?! iar inainte luam senzor ccd la 3-5 milioane!
bun asa!

scula asta pe care am dat o gramada de bani are senzor cmos, deci ma astept sa fie un rahat.

View Postneur0, on 05 noiembrie 2013 - 11:27, said:

Fuji seria Fxx pentrucă are senzor mai bun decât majoritatea compactelor si lentile acceptabile sau un mirrorless sh mai ieftin gen Samsung NX100 sau Sony Nex3 sau Olympus EP1 + lentilă de portret. Nu e nevoie să te sperii că ai de făcut setări la mirrorless, pentrucă poți folosi modul program sau scene cu portret.

merci mult, dar din pacate mi-am luat scula.Posted Image

Edited by jl_rona, 22 November 2013 - 04:30.


#49
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
CMOSul e mai bun la ora actuala pt foto.
La filmare, depinde de la caz la caz.

#50
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Felicitari! Setupul pe care il ai cu putina cunoastere poate scoateportrete bune.. O sa iti fie dificil ca vad ca ai obiectiv fix . Ma gandesc ca la viziunea ta cu ,,ma scoate mai de departe "sau mai stiu eu cum zici tu acolo,  iti va fi foarte greu sa te obisnuiesti cu o focala unica ( dealtfel buna pt portret )

#51
jl_rona

jl_rona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.09.2007

View Postnenis, on 22 noiembrie 2013 - 13:38, said:

Felicitari! Setupul pe care il ai cu putina cunoastere poate scoateportrete bune.. O sa iti fie dificil ca vad ca ai obiectiv fix . Ma gandesc ca la viziunea ta cu ,,ma scoate mai de departe "sau mai stiu eu cum zici tu acolo,  iti va fi foarte greu sa te obisnuiesti cu o focala unica ( dealtfel buna pt portret )

Multumesc. Posted Image merge binisor, si am avut mult noroc cu baiatul de la ghiseu care mi-a zis: de ce nu cumperi si obiectivul inclus ca este doar 100 de lei? Si l-am luat si pe ala pe care scrie 1: 3.5 - 5.6 si cu ala de fapt am reusit sa fac niste poze. Nu le mai pun aici ca era mizerie rau in casa, iar eu nu dormisem decat 2 ore. Poate cu alta ocazie. Posted Image

Obiectivul de portret pe care l-am luat eu e cam bani aruncati, cel putin deocamdata nu stiu la ce l-as putea folosi.

Am stat toata noaptea sa invat cum se foloseste scula si am invatat fara carte sa fac film, am facut un film cat de cat decent cu lentila pusa pe automat, dar nu exceptional, probabil ca nici nu filmeaza el exceptional, probabil ca atata e tot ce poate aparatul
(insa filmul in casa unde distanta de la perete pana la mine e de vreo 3m jumate a trebuit facut cu obiectivul 3.5, pentru ca ala fix nu ma scoate toata in cadru!) Ughhh!

Si la poze e aceeasi situatie cu acel obiectiv "de portret". Nu as fi crezut. Asa ca nu stiu la ce este bun. I-am facut o poza lu taica-miu si a iesit asa: Am facut-o foarte de aproape, e adevarat.

http://postimg.org/image/4hhgakhq9/

io stiu daca e buna? fidelitate are imaginea, dar pe o zona mica, atata cat a prins  focusul, pe laterala e in ceata. asa o trebui sa fie portretele astea? sa nu focalizeze in adancime? sau cum este?!

nu exista vreo optiune de focus in mai multe puncte? ca eu nu reusesc sa bag focus decat un patrat si atat.

si mai e o imensa problema: eu imi fac poze singura cu timer-ul, eu centrez eu dau cu capul, ca nu vreau sa stau la mila nimanui, dar cu acest aparat este greu sau aproape imposibil sa focalizezi "corect" un subiect care nu exista.

Am mai citit si eu pe net si astia zic ca sa iti alegi o "momeala", un obiect care este cam la aceeasi distanta la care vei fi tu.

Aici este ce am gasit:

http://photography-o...ad.php?t=676449

Pai albesc in stilul asta!! Chiar nu exista alta varianta de focalizare? Am incercat in ONE SHOT, AI FOCUS, Al SERVO, am facut poze cu clarul facut manual, automat, am incercat in varianta Auto, in varianta de portret, de peisaj, le-am incercat pe toate dar nu iese nimic. Nu se poate sa fie asa un chin. Trebuie sa fie o smecherie, sau nu este?! Asta e culmea, acuma am DSLR si il am doar ca sa ii pozez pe altii?!

Jesus!

Anyway, va urez un black friday fericit si sa va cumparati ce va doriti voi si sa veniti sa va laudati cu ele aici. Sa imi spuneti si mie ce v-ati luat, ca eu nu prea stau sa citesc celelalte threaduri. Deocamdata nu am dat in boala fotografiei. Vreau doar sa il fac pe harbul asta sa meagra. Atat. Posted Image Pentru azi am invatat destul. Dar treaba nasoala e ca ies pozele bine numai daca nu sunt io in cadru.  Posted Image

Culorile imi plac. Posted Image macar atata. Posted Image Dar numai de aproape. Posted Image De la distanta de 3-4 m ies cam rosii pozele si doar am pozat cu lentila de 3.5, ce draci are?! Am vazut multe poze de acest gen la altii, dar nu imi plac.

View Postundercoverbrother, on 22 noiembrie 2013 - 13:29, said:

CMOSul e mai bun la ora actuala pt foto.
La filmare, depinde de la caz la caz.

stai asa ca pana la senzor mai este. deocamdata tre sa invat sa reglez scula...

Edited by jl_rona, 23 November 2013 - 08:07.


#52
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pai cam asta se urmareste la portrete, sa nu focalizezi in adancime. Asta tine si de apertura, cu cat mai mare (valoare mai mica), cu atat separi mai mult subiectul de fundal.
Tu ai aceeasi problema ca si mine dar putin din alt punct de vedere. Nu vrei sa faci poza de pe margine, detasata de ce se intampla. Vrei de aproape din mijlocul actiunii ca sa zic asa.

Ca de la necunoscator cu ceva simt tehnic la potograf amator,  cu cat cu cat apertura e mai mica (valoare mare), cu atat scade adancimea pozei si implicit si focalizarea prinde mai mult din acea adancime. E ca un elastic de care tragi. Cu cat e mai lung cu atat e mai subtire, numai ca pe dos.

Pe dos in sensul ca tu reglezi cat de subtire sa fie si el se lungeste. Asta daca reglezi tu apertura. Daca apertura e automata e cum ziceam la inceput. Lungimea lui e adancimea prinsa in focus.

Ps. Fotograf, nu potograf :)

Sa nu uit. Mijlocul elasticului este in punctul pe care focalizezi. Ala e punctul tau de referinta, nu aparatul, si tragi de ambele capete, milocul ramanand in punctul ala.

Un capat inspre tine iar celalalt spre fundal.

#53
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. portret care nu este caricatura, distanta de focalizare minima, trebuie sa fie de ~ 1,5m.

Este vorba de regula celor 5 diagonale spatiale ale obiectului, care sa redea natural volumetria.

La capul uman, asta inseamna ~ 1,5m

La o cladire vazuta pe colt, poate insemna distante considerabile, si de multe zeci de metri.

La distante mai mici de 1,5m, fuga perspectivala deformeaza portretul uman; in cazul portretului, reda fata borcanata, nasul mare, urechile mici, iar daca unghiul de incadrare nu este perpendicular, apar deformari caricaturale si la corp, cu picioare absurd de mici, etc.
Si caricatura poate fi justificata, dar nu trebuie sa devina un manierism.
Am vazut o nunta facuta cap-coada cu fisheye, care deformeaza si in butoi, nu doar perspectival.
Toti mirii erau insa tineri cu tatuaje nebune si atitudini rebele, cu accent pe grupuri, asemanari si contraste, si astfel fotografiile au fost extrem de bune, chiar cu mare valoare de originalitate artistica. Dezavantajul ar fi ca este ceva unic si irepetabil.
Altfel, in general, cei care fac nejustificat nunti cu 20mm de aproape, merita batuti cu ranga....

La distante mai mari de 1,5m, portretul se aplatizeaza, si incepe sa devina inexpresiv d.p.d.v. volumetric, caz in care astfel de incadrari se utilizeaza justificat doar in cazuri speciale, in care se urmareste redarea stilizata, o oarecare detasarea de planul material, sau se reda o legatura care sugereaza o scara monumentala intre om si mediu.

La focale de 200mm pe FF35, poti face portret ambiental citadin, sau peisaj citadin sau in natura, cu oameni ca si elemente de decor sau de raportare.
Pe crop ar fi focale de 120-135mm

La focale de 300mm pe FF35 ( ~ 200 pe crop APS-C), deja aplatizarea este semnificativa.
Portretul cu oameni incadrati intregi, eventual chiar in grup cu astfel de focale, se sustine prin lumina plata si difuza, care elimina umbrele, pt. o compozitie decorativa, cu pata plata, ritm si simetrie, module decorative, ornamente, costume populare de ex., etc.

Obiectivul EF 50 f 1.8 II are focala reala 51mm.

Cropul senzorului Canon APS-C este de 1,62 pe latura, deci obiectivul incadreaza ca un 82mm pe FF35  (51 x 1,62)
Asta inseamna ca focala este chiar usor cam scurta pt. un obiectiv de portret obisnuit.
Uzual, 85mm este focala normal de portret pe FF35, asa ca esti destul de aproape.

Obiectivul normal de portret ( 85-90-100 mm pe FF35, si 50-60 pe APS-C, se utilizeaza pt portret bust de la ~ 1,5 m

Un 55mm ar incadra ca un 89-90mm pe crop-ul Canon, si ar fi poate si mai OK.

Pt. portret ambiental de interior sau de spatii mici, se utilizeaza focale de 14-17mm pe FF35, si de +/- 10mm pe APS-C
Se pastreaza mereu minim ~ 1,5m pana la subiect.

Cu focale ultrawide ceva mai lungi, 20-24 pe FF35 si 12-16 pe APS-C, poti face portret de grup in spatii reduse, portret intreg, plan general, etc.
Problema la ultrawide este ca reda deformare in picatura spre colturile imaginii, deformare care nu prea se poate corecta in prezent.
Corectia deformarii in butoi, creste deformarea in picatura, si invers.
Deformarea in picatura, distorsioneaza grotesc capetele umane, extrem de neplacut.

Cu 28mm pe FF35 ( 17-18 pe APS-C), se pot face iar incadrari mai largi, portret intreg, portret de grup, redari in raccourci, etc.
Unele obiective, inca redau deformare in picatura la 28mm, atentie !

Cu 35mm pe FF35 si 22-24 pe APS-C, se poate face portret intreg, portret de grup, etc.

Cu 39-43mm pe FF35, si 26-28mm pe APS-C, se poate controla perspectiva la limita; este cel mai wide obiectiv normal, si de fapt este chiar focala normala ideala, diagonala cadrului senzorului ( 43 pe FF35, ~ 26 pe APS-C Canon si 28mm pe APS-C Sony/Pentax/Nikon)
Focala normala ideala, nu este nici wide si nici tele.

Cu ~ 50mm pe FF35 ( 50-58) si ~ +/- 35mm pe APS-C, ai obiectiv normal standard.
Poti face portret plan american, incadrare de la genunchi chiar la un grup de oameni.
Evident, in f. de distanta, se poate utiliza si pt incadrari mai largi, intregi, etc.
La incadrari mai stranse, distanta de incadrare redusa, exagereaza perspectiva, deci nu se utilizeaza pt. portret bust decat daca este caricatura.

Intre 60-80 pe FF35 si 40-50 pe APS-C crop 1,53, poti face portret mai larg pana la bust, insa nu si incadrat strans, deoarece distanta devine mica si apare fuga perspectivala care deformeaza.
Pe crop 1,62 Canon, merge la limita acel EF 50 f 1.8 II, chiar si pt. incadrari ceva mai stranse deca bust, insa nu este bun pt. incadrari foarte stanse.

Cu 85-90-100mm pe FF35 si +/- 55-60mm pe APS-C, ai obiectiv normal de portret, pt bust si la limita si pt portret ceva mai strans.

Cu 135mm pe FF35 si maxim 85mm pe APS-C Canon ( pe crop 1,53 merge si 90mm), ai focala maxima pt portret strans, care nu aplatizeaza exagerat formele.

Cu 200mm pe FF35 si 135 pe crop, deja am amintit mai sus, aplatizarea devine evidenta, si se utilizeaza  fie pt detasare spitituala, fie pt portret ambiental citadin sau in peisaj.

Cu 300mm pe FF35 si 200 pe crop, deja trebuie compozitie decorativa, lumina plata, pata plata, ritm si simetrie, ornamente, module, costum popular, etc.

Cu 400-600-1700++, faci poze de surfing, sau detalii astro, sau esti paparazzo...

Legat de diafragma, pt. detasarea subiectului de fundal, se prefera obiective luminoase, cu diafragma mari, +/- f 1.4.
Ca sa NU apara langa subiect frunzulite, gardulete, bloculete, gemulete, ghetoutze, masinutze fara relevanta, etc., etc.
Profunzimea de claritate, ( DOF, depth of field), depinde de diafragma reala si de lungimea focala.
Indirect depinde de marimea senzorului si diafragma relativa.
Senzorul mare are diagonala mare, deci focala normala este mare, si asta poate atrage si diafragma reala mare la obiectivele luminoase.
Senzor mare, diafragma deschisa, focala mare, toate redau DOF mic, si invers.
Constientizarea DOF-ului a adus si constientizarea bokehului, care este o caracteristica particulara a obiectivelor, de a reda intr-un anumit fel planurile nefocalizate.
Blurarea poate sa arate foarte bine, bine, so-so, dar poate sa arate si groaznic, horror, scarbos, de la exagerat de cremos care este foarte aprioape de bine insa totusi nu este bine !, si pana la ingrozitor de vibrat si tulburat ametitor, cu dublari si contraste discnfortante, si pana la fineturi de genul bright lights cu forma poligonala data de diafragma nerotunda, exagerat de bright lights, bright rings, deformari de coma si astigmatism, etc...

Edited by loock, 23 November 2013 - 12:26.


#54
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Baga apertura mica, alege in meniu incandescent sau fluorescent dupa becurile din casa si ar trebui sa fie mai ascultator.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate