Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Aparat foto pentru portret

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
loock  mai usor cu domnisoara ca poate face AVC  de la atata informatiePosted Image

jl rona pozele cu aparatul  asta ies frumoase si clare  cu proprietarul, doar daca acesta e in costum de baie.Posted Image Deci asteptam cu interes  Deci focalizare doar one shot deocamdata sau foloseste Live VIew cum faceai la aparatele alea cu lentile nemtesti. Un singur punct e cel mai sigur si il alegi pe cel care il vrei cu rotita. Te prinzi tu pana la urma.. Obiectivul de 50 mm e mai bun decat cel de kit de care esti acum incantata. O sa te prinzi si de asta. Pozele portocalii ies din cauza balansului de alb reglat prost. Cand faci de aproape probabil ca lumina de blitz si auto al aparatului iti dau niste culori mai aproape de realitate . Cand faci mai de departe deja intra lumina becurilor din casa care probabil sunt tungsten. Oricum cu reducerile astea ametitoare la DSLR-uri vom avea concurenta serioasa la impozat si multi colegi foarte ,,simpatici" de acum incolo . Abia astept . De ce dreacu scrie cu bold???Posted Image  In fine nu conteaza


  

Edited by nenis, 23 November 2013 - 12:16.


#56
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
AVC poate sa insemne si accident vascular cerebral, dar poate sa insemne si Application Visibility and Control Posted Image

#57
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
La a doua varianta ma refeream Posted Image

#58
jl_rona

jl_rona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.09.2007
Loock, tu esti un doctor, mai am mult de invatat ca sa ajung pana undeva departe de tine,
dar problema mea cea mai mare este ca nu pot sa fac portret si aproape nimic cu timer. Totul iese in ceata, pentru ca nu focalizeaza ceva care nu exista.
Singura solutie daca se poate ar fi sa focalizeze in mai multe puncte sau sa focalizeze "in adancime". Si aici nu ma refer la obiectivul de 50mm ci si la celalalt. Cu celalalt ies un pic mai putin neclare, dar tot in ceata. Nu reusesc sa focalizez cu timerul decat dintr-o pura intamplare. Cum rezolvam aceasta problema?

There are single & divorced people everywhere, you know?

View Postnenis, on 23 noiembrie 2013 - 12:05, said:

loock  mai usor cu domnisoara ca poate face AVC  de la atata informatiePosted Image

jl rona pozele cu aparatul  asta ies frumoase si clare  cu proprietarul, doar daca acesta e in costum de baie.Posted Image Deci asteptam cu interes  Deci focalizare doar one shot deocamdata sau foloseste Live VIew cum faceai la aparatele alea cu lentile nemtesti. Un singur punct e cel mai sigur si il alegi pe cel care il vrei cu rotita. Te prinzi tu pana la urma.. Obiectivul de 50 mm e mai bun decat cel de kit de care esti acum incantata. O sa te prinzi si de asta. Pozele portocalii ies din cauza balansului de alb reglat prost. Cand faci de aproape probabil ca lumina de blitz si auto al aparatului iti dau niste culori mai aproape de realitate . Cand faci mai de departe deja intra lumina becurilor din casa care probabil sunt tungsten. Oricum cu reducerile astea ametitoare la DSLR-uri vom avea concurenta serioasa la impozat si multi colegi foarte ,,simpatici" de acum incolo . Abia astept . De ce dreacu scrie cu bold???Posted Image  In fine nu conteaza


  

aha merci mult, nu stiam la ce foloseste rotita aia. o sa mai incercam.
da, nu am incercat sa reglez balansul ca eram prea obosita.
Am becuri din alea clasice Edison le zic eu.
Ce impozat?! ce vorbesti tu acolo? Posted Image

EDIT: Loock, borcanarea nasului, ca si alte defecte reale majore sau minore gen burtica, celulita, riduri etc. se rezolva in photoshop.  Posted Image
Mi-am facut poze exact de la 1m jumate si nu a iesit nimic. a iesit un ceva nedefinit intr-o ceata totala.
Poza pe care i-amfacut-o lu taica-miu a fost prima de incercare daca merge aparatul. l-am pozat de la mai putin de 50 mm cred, dar aia mi se pare poza "cea mai buna" dpdv al culorilor si chiar si a fidelitatii imaginii. Mie imi place sa se vada cosurile si punctele negre de pe fatza. Posted Image

Edited by jl_rona, 23 November 2013 - 14:48.


#59
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Ai trepied? Pe ce pui aparatul cand il pui pe self timer?.. Alegi punctul de focus central . Dai aparatul pe AV..  Pui ceva fix in locul unde o sa fugi tu dezorientata ca sa fii in cadru .. Focalizezi cand apesi pe declansator si fugi fix acolo. O alta varianta ca sa nu mai fugi, ar fi sa faci focusul acolo unde stii ca vei sta la poza si dupa aceea dai butonul  ( depe obiectiv)de AF pe MF adica pe focus manual . Si asa va ramane. Va fi focusul exact acolo unde l-ai gasit automat la operatia anterioara

Edited by nenis, 23 November 2013 - 14:35.


#60
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca ai becuri normale alege 'incandescent' in meniu.

#61
jl_rona

jl_rona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.09.2007

View Postnenis, on 23 noiembrie 2013 - 14:35, said:

Ai trepied? Pe ce pui aparatul cand il pui pe self timer?.. Alegi punctul de focus central . Dai aparatul pe AV..  Pui ceva fix in locul unde o sa fugi tu dezorientata ca sa fii in cadru .. Focalizezi cand apesi pe declansator si fugi fix acolo. O alta varianta ca sa nu mai fugi, ar fi sa faci focusul acolo unde stii ca vei sta la poza si dupa aceea dai butonul  ( depe obiectiv)de AF pe MF adica pe focus manual . Si asa va ramane. Va fi focusul exact acolo unde l-ai gasit automat la operatia anterioara

am trepied dar nu e bun de nimic si in orice caz nu poti sa mergi cu trepiedul pe plaja ca te ia lumea la misto rau de tot. si asa sunt de comedie horror cand imi fac singura filme pe plaja. Posted Image)

aparatul il pun pe ce apuc, de aia l-am stricat pe celalalt, ca l-am scapat cu lentilele in nisip. la mare e rau de tot cu nisipul ala, nu stiu cum se poate rezolva problema si sincer imi e mila sa il iau pe asta la mare in conditiile in care eu fac poze cu mainile ude, pun aparatul pe unde apuc (pe un sezlong, scaun de plaja etc. )

pai ce sa pun? tre sa-mi cumpar o papusa gonflabila?! nu stiu dar mi se pare aiurea ca nu focalizeaza tot, adica stii ce vreau sa spun, fa clar in latime in lungime si in adancime, cum fac alea automate, ce o fi asa de greu? nu o sa iasa arta, dar nici nu pot sa ma astept la cine stie ce cu timerul.

aha, o sa incerc sa vad daca stiu ce spui cu AF pe manual, am inteles asa teoretic, dar deocamdata nu imi dau seama. merci mult.

uite aicea e o mostra de poza. cam asa ies pozele, adica ca un kkt.

http://postimg.org/image/7it9fckq5/

asta cred ca e facuta cu obiectivul de 3.5, ca cu alalalt nu ma descurc deloc, dar tot naspete ies.

iar ce zice loock cu borcanul, se rezolva.

ia uite ce am scos din caricatura care eram ieri: nu e ok? Posted Image

http://postimg.org/image/yty3inak5/

bine, daca poza era clara era mult mai greu sa fac toate chestiile alea pe ea, dar nasul borcan se rezolva chiar daca poza e foarte clara.

in plus mai e o treaba, blitzul e prea puternic chiar si de la 1m jumate. ori ies cu ochii inchisi, ori ies speriata ca in poza asta unde m-am fortat sa tin ochii deschisi.

bine, merci pt chat si pentru sfaturi, o sa incerc sa vad si ce a zis un baiat aicea cu aperture, caruia nu i-am raspuns.

acuma ma culc la loc si poate ma duc pe la altex poate mai gasesc ceva resturi de black friday. Posted Image

vikend placut! :)

Edited by jl_rona, 23 November 2013 - 15:57.


#62
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Pai pt cum vrei tu sa iasa focalizarea, ti-am zis, trebuie apertura mica (cifra mare).
Asta cică ar fi abordarea amatoriceasca a problemei dar pt ce vrei tu aia e.
Am scris pe topicul asta pt ca intr-un fel suntem la acelasi nivel dar mai ales pt ca am vazut ca tratam anumite probleme cam la fel.


#63
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Daca tot exista afinitatiile astea intre voi, poate ne pui si tu un autoportret full body in costum de baie Posted Image

#64
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Adevarul este ca e greu pt unul priceput sa se mai puna in pielea nepriceputului, mai ales daca priceputul nu e obisnuit sa se pune des in postura asta.
Dar am sa las priceputii sa se desfasoare ;) pt ca nu vreau sa deturnez discutia.

Dar luati-o si voi cu inceputul, nu cu materia de admitere la facultate.

#65
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
A fost o glumita nevinovata domne .  Ne mai amuzam si noi...Si parerile tale sunt binevenitePosted Image  . Nu o lua ca pe o invitatie la a nu mai posta .

#66
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
jl_rona daca tot esti asa de pasionata de auto portret de ce nu iti cumperi o telecomanda pt aparat si lucrurile se vor simplifica. Sau cauta solutii sa controlezi aparatul cu telefonul mobil (ori wireless ori pe usb.)

#67
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ba, de mult n-am mai ras atata! Noroc ca au pus astia topicul la Fun Area ... aaa Recycle Bin, ca altfel nu-l vedeam. nenis merita o bere! Dar si jl_rona, ca nu se supara, are simtul umorului si tine la "tavaleala".
Posted Image

#68
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
La prima vedere, varianta cu telecomanda, pare OK, insa nu prea este.
1100D are jack de 2,5mm de tip sony stereo pt. telecomanda pe cablu, insa ai nevoie de una cu fir f. lung, eventual manufacturata custom.
Telecomanda wireless nu stiu daca suporta 1100D ( este ceva banal si pt. compacte, insa 1100D este very low end....)

Nu este OK, deoarece la portret de la ~ 1,5m, focalizarea este o treaba foarte delicata cu un senzor cat de cat maricel, si pe un subiect cu nas, ochi, urechi, maini, genunchi in fata pe scaun, etc.

Pe auto nu merge asa ceva, mai ales cu 50 f 1.8 setat cu diafragma deschisa wide open sau pe aproape.

La focala de 26-28mm, sau mai scurta, (intamplator 26-28mm este si focala normala ideala de altfel pe APS-C), cu obiectivul diafragmat la f 8, si focalizat inainte pe un text plasat in zona de 1,5m distanta, apoi sos obiectivul din AF si trecut pe MF ca sa ramana fixata focalizarea, treaba functioneaza destul de bine, si ai profunzime de claritate sa dai si la altii....
Si ai rezolva si incadrarea mai larga, insa pt. corp intreg ai nevoie de o distanta oricum mult mai mare de 1,5m, in. functie si de inaltimea subiectului, in jur de +/-  3m pt. incadrare verticala, si in jur de +/- 4 m pt. incadrare orizontala.

Pt. incadrari mai stranse insa, focale mai normale pt portret 50-85mm pe APS-C de la ~ 1,5m, profunzimea de claritate este destul de mica, si nu mai tine varianta cu auto.
Daca se mai si seteaza o diafragma deschisa f 1.8 de ex., deja profunzimea de claritate este milimetrica pe un senzor maricel.
Varianta cu diafragma deschisa, trebuie exclusa din start, cu exceptia cazului in care folosesti o camera f. avansata, care comunica de ex. cu un smartphone sau tableta wireless, si poti seta efectiv punctul de focus pe ochiul dorit mai in fata, plus declansare, sau alte variante de tethering, fie ele si pe cablu USB sau de alt fel dedicat, sau combinatii cu ecrane complet rabatabile in fata la camera sau cu ecrane cuplate pe HDMI sau USB, etc...

Daca nu dispui de asa ceva, inchizi diafragma la f 8 ( f 5.6- f 11), ca sa ai o profunzime de claritate cat mai mare.
Evident, trebuie sa faci ori ceva self portret ambiental, care sa justifice profunzimea de claritate,  dar pt asta se folosesc in general hiper-ultra-wide-uri, sau spatii foarte largi, fie sa aranjezi fundalul in asa fel incat sa nu strice imaginea - fundal simplu, fara detalii, chiar hartie alba sau colorata, fundal foarte indepartat si fara contraste, fundal indepartat si cu elemente care apar redate frumos cu setarile alese la diafragma, etc...

Edited by loock, 24 November 2013 - 01:27.


#69
jl_rona

jl_rona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.09.2007

View Postcalexe, on 24 noiembrie 2013 - 00:50, said:

Ba, de mult n-am mai ras atata! Noroc ca au pus astia topicul la Fun Area ... aaa Recycle Bin, ca altfel nu-l vedeam. nenis merita o bere! Dar si jl_rona, ca nu se supara, are simtul umorului si tine la "tavaleala".
Posted Image

da ba nene, daca iti arat ce poze mi-am facut cu noua scula...cazi pe spate. Posted Image
da-s prea dezbracata ca sa le pun aicea, ma baneaza, nu stiu cum sa facem. Posted Image
da nu a mers decat cu obiectivul ala de peisaj, cu ala de portret am incetat sa ma mai chinui. intai sa invat cu asta bine.

e meseriasa scula, ce sa zic. imi place. pentru mine e chiar prea bun. mi-am facut poze de Halloween cu masca si fara costum de baie.
Au iesit unele dintre ele cam intunecate, nu stiu ce ce, in aceeasi pozitie cu acelasi blitz iar treaba cu focalizarea e cum a explicat o gagica de pe un blog de moda:

pui aparatul cam unde o sa stea el, focalizezi pe un obiect langa care o sa stai tu ca sa-si ia distanta. altfel nu merge.
cum a zis nenis: focalizezi pe automat  si p-orma il treci pe manual. cu ocazia asta daca iti faci mai multe poze stand in acelasi loc scutesti si aparatul de uzura cu focalizarea automata.

View Postnenis, on 23 noiembrie 2013 - 22:15, said:

jl_rona daca tot esti asa de pasionata de auto portret de ce nu iti cumperi o telecomanda pt aparat si lucrurile se vor simplifica. Sau cauta solutii sa controlezi aparatul cu telefonul mobil (ori wireless ori pe usb.)

ce tot spui tu acolo cu telecomanda?!

View Postnenis, on 23 noiembrie 2013 - 16:22, said:

Daca tot exista afinitatiile astea intre voi, poate ne pui si tu un autoportret full body in costum de baie Posted Image

Yessss!

Edited by jl_rona, 10 December 2013 - 16:44.


#70
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
nunu, tu pune pozele cu incredere, mentionezi doar ca sunt nud artistic si treaba e ca si rezolvata. E important sa-ti fie analizata creatia, mai ales de un tip ca nenis care e expert in "skin toning"

#71
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Felicitari pt blog(v.l.).

Pacat de unele comentarii.

Ps. Vad ca nu ai pus nimic nou totusi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate