Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

The Hobbit: The Desolation of Smaug (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#91
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Salutare!

As vrea sa merg maine la film cu Orange la Cinema Pro, in Bucuresti. Vad ca nu mai poti face rezervare la ei pe site. Sa ma risc si sa merg, ori nu mai sunt sanse sa prind locuri?
Avand card Hollywood Multiplex, prefer aici. La Mall Vitan este mai greu cu transportul.

#92
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostLordRevan, on 17 decembrie 2013 - 14:27, said:

As vrea sa merg maine la film cu Orange la Cinema Pro, in Bucuresti. Vad ca nu mai poti face rezervare la ei pe site. Sa ma risc si sa merg, ori nu mai sunt sanse sa prind locuri?
Avand card Hollywood Multiplex, prefer aici. La Mall Vitan este mai greu cu transportul.
Astazi, daca vrei, am rezervari la 18.30, la 21.45, la 15.15 (dar nu cred ca ajungi) la Cinema City din Afi Cotroceni. Il vezi nu numai 3D, dar si HFR Posted Image Si daca platesti cu cardul BCR, ai 2 bilete la pret de 1, adica dai pe ambele bilete vreo 20 lei.

Sau daca vrei Orange neaparat, maine la Movieplex in Plaza. Am aici 2 rezervari, la 12.30 si la 15.30, parca. Toate locuri centrale ;)

Edited by HighHopes, 17 December 2013 - 14:43.


#93
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Ma tenteaza astazi la Afi, cel de la 19:30. Cum am putea face?

Multumesc frumos!

#94
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
E 18.30, nu 19. Ai mesaj privat Posted Image

Edited by HighHopes, 17 December 2013 - 14:56.


#95
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostHighHopes, on 17 decembrie 2013 - 14:32, said:

am rezervari la 18.30, la 21.45, la 15.15
Am aici 2 rezervari, la 12.30 si la 15.30
Văleu maică dragă, da' tu nu glumeşti cu rezervările... Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 17 December 2013 - 15:52.


#96
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Vazut duminica. Faaaiiin. Multe efecte speciale, dar fain, si haios pe alocuri.

Mi-a placut ca apar elfii aici, adica Legolas si Tharanduil (era ta-su, ma, io nu stiam) si inca o elfa de-i pica cu tronc unui gnom. Si, fugitiv, Galadriel.

#97
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostTinkerbelle, on 17 decembrie 2013 - 15:51, said:

Văleu maică dragă, da' tu nu glumeşti cu rezervările... Posted Image
Am si pentru vineri, dar nu cred ca esti prin zona Posted Image
Acum serios vorbind, nu sunt vreo obsedata (cred), dar asa fac la toate filmele pe care vreau sa le vad si la care nu stiu cand imi permite timpul sa ajung - rezerv la cat mai multe ore/zile/sali sa fiu sigura ca, atunci cand pot sa merg la film, am locuri bune asigurate.


Intre timp l-am vazut si HFR si as merge din nou numai pentru asta. Sunt niste scene de-o claritate care pe mine m-a impresionat.
Anul trecut tot HFR l-am vazut, dar parca n-a fost atat de fain. Acum a fost imaginea extrem, dar extrem de clara, de fluida, de limpede, diferena e semnificativa. A fost mult de tot penste IMAX, nici nu se compara, e ca legea aia din logica in care nu compari niciodata ce nu e comparabil; unele scene parca nici nu le vazusem, atat de estompat si de moda veche mi se pare acum IMAX :D

Si daca pana acum aveam dubii, acum sunt sigura: Peter Jackson e primul personaj care apare in film Posted Image

#98
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostHighHopes, on 17 decembrie 2013 - 23:02, said:

Anul trecut tot HFR l-am vazut, dar parca n-a fost atat de fain.
Posted Image
http://www.engadget....ation-of-smaug/
Peter Jackson promises improved High Frame-Rate for The Desolation of Smaug
Quoted by Variety, Jackson repeated claims that this new process improves the quality of 3D, and says he experimented with a different approach to color grading that takes away from the HD-ish look many disliked the first time around.

View PostHighHopes, on 17 decembrie 2013 - 23:02, said:

Acum a fost imaginea extrem, dar extrem de clara, de fluida, de limpede, diferena e semnificativa.
Eu am să-l văd joi seara, în variantă hibridă, IMAX HFR 3D. Abia aştept. Posted Image

View PostHighHopes, on 17 decembrie 2013 - 23:02, said:

de moda veche mi se pare acum IMAX
Iar ecranele normale sunt demne de muzeu, triviale chiar, la stadiul ăsta. :P

Edited by Tinkerbelle, 18 December 2013 - 00:04.


#99
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Asa chef mi-o venit sa il mai vad inca o data... :D

#100
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Film prost! Scenariu prost! Regizor lenes.
Asta a fost un rezumat sincer: Mai incolo puteti zice ce vreti voi: CGI SI CGI + un scenariu prost + niste personaje sterse din seria aia LORD of the shit! la care iara nici un om s-a uitat mai mult de primul episod.

Dintr-o carte de 300 de pagini? au facut 3 filme? La dracu ca m-ar mira ca mizeria asta sa primeasca nota mai mare de 2 pe IMDB.
Nu tu poveste - Nu tu nimica!

Edited by Mos-Nicolae, 18 December 2013 - 00:45.


#101
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View PostTinkerbelle, on 18 decembrie 2013 - 00:03, said:

Eu am să-l văd joi seara, în variantă hibridă, IMAX HFR 3D. Abia aștept. Posted Image
Vreau si eu asa cevaaaa <3 Care-s sansele sa doteze IMAX-ul nostru pentru HFR pana sa scoata Hobitul din cinematografe? :(

Edited by HighHopes, 18 December 2013 - 01:19.


#102
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostMos-Nicolae, on 18 decembrie 2013 - 00:37, said:

Film prost! Scenariu prost! Regizor lenes.
Asta a fost un rezumat sincer: Mai incolo puteti zice ce vreti voi: CGI SI CGI + un scenariu prost + niste personaje sterse din seria aia LORD of the shit! la care iara nici un om s-a uitat mai mult de primul episod.

Dintr-o carte de 300 de pagini? au facut 3 filme? La dracu ca m-ar mira ca mizeria asta sa primeasca nota mai mare de 2 pe IMDB.
Nu tu poveste - Nu tu nimica!
Dispari, sa nu te mai vad! Auzi la el, episod :)) ...

Edited by DaniJ90, 18 December 2013 - 01:25.


#103
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostHighHopes, on 18 decembrie 2013 - 01:17, said:

Care-s sansele sa doteze IMAX-ul nostru pentru HFR pana sa scoata Hobitul din cinematografe?
Contactează pe cineva de la cinematograful tău favorit, pt. a primi lămuriri.

Noul proiector IMAX HFR-capable costă în jur de 300.000$ din ce-am văzut pe net.
Nu cred că multe cinematografe sunt dispuse să facă o astfel de investiție numai pt. filmele The Hobbit.

Am postat pe pagina anterioară lista cu puținele IMAX-uri din Europa capabile să ruleze versiunea HFR.
Cel mai aproape de România este CineplexX-Donau în Viena, deși nu știu dacă ai drum până acolo. :lol:




#104
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostDeria_Leena26, on 17 decembrie 2013 - 16:31, said:

Vazut duminica. Faaaiiin. Multe efecte speciale, dar fain, si haios pe alocuri.

Mi-a placut ca apar elfii aici, adica Legolas si Tharanduil (era ta-su, ma, io nu stiam) si inca o elfa de-i pica cu tronc unui gnom. Si, fugitiv, Galadriel.

Aceleasi impresii le am si eu dupa vizionarea filmului, astept sa apara blu-ray ca sa-l pot vedea acasa, am conditii mai bune decat la Cinemacity.

#105
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Ieri seara am fost cu mandra la film pentru prima oara la Cinema City. Mi s-a parut peste celelalte cinematografe la capitolul de tratare al clientilor (ce tare m-am bucurat cand am primit M&M-uri :D). De asemenea, prima oara cand vad un film la calitatea 48 HFR. Prima oara nu prea stiam ce inseamna, dar de cum a inceput filmul mi-am dat seama ca eram obisnuit cu asa ceva din jocurile pe calculator (care sunt recomandate a fi jucate la 60 cadre/secunda).


Filmul m-a facut sa astept aparitia pe Blu-Ray pentru a-l mai vedea o data. Pentru mine a meritat aceasta vizionare.

Necitind cartile, am fost surprins la modul placut de scenariu. Singurele faze cu care nu am fost de acord au fost infruntarile de pe rau si in acea casa din Orasul de pe Lacuri. Ambele mi s-au parut trase de par.
Au lasat destule fire epice care vor conzluziona in ultima parte si actiunea mi s-a parut naturala, venita de la sine, fara prea multe abureli.
Ca si interpretare, niciun actor nu m-a dezamagit. M-am bucurat s-o revad pe Evangeline Lilly dupa rolul din Lost. Chiar sunt curios de ce se va alege de personajul ei. Martin Freeman a jucat foarte bine, intrandu-si bine in pielea personajului. I se potriveste ca o manusa acest rol.
Coloana sonora a fost la inaltime, iar cum spunea un forumist mai sus ca aceasta se indeparteaza de cea din LoTR, ceea ce este un lucru bun.


Acum am vazut pe imdb ca Bard si Girion sunt unul si acelasi personaj. Nu mi-as fi imaginat asta. +1 pentru scenariu.

Nu am inteles de ce Legolas era mirat ca-i curge sange din nas.

Faptul ca Legolas pleaca in urmarirea acelui orc Bolg are legatura cu discutia dintre el si Tauriel in care aceasta ii spune ca inamicul devine din ce in ce mai puternic si pentru a se apara nu trebuie sa se limiteze la granitele Codrului Intunecat (ceva de genul acesta, pe albia unui rau cand pleaca sa-l salveze pe Kili)?.

#106
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostLordRaptor, on 17 decembrie 2013 - 13:27, said:

Pai uite ca malls inca mai acheseaza.
Mai e pe aici?

#107
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
HighHopes e malls.

#108
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostLordRevan, on 18 decembrie 2013 - 13:19, said:


1Nu am inteles de ce Legolas era mirat ca-i curge sange din nas.

2Faptul ca Legolas pleaca in urmarirea acelui orc Bolg are legatura cu discutia dintre el si Tauriel in care aceasta ii spune ca inamicul devine din ce in ce mai puternic si pentru a se apara nu trebuie sa se limiteze la granitele Codrului Intunecat (ceva de genul acesta, pe albia unui rau cand pleaca sa-l salveze pe Kili)?.
1Probabil era prima data.
2Nu, cred ca pentru nas.

View PostLordRaptor, on 18 decembrie 2013 - 13:26, said:

HighHopes e malls.
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate