Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

MISA & Bivolaru - pro si contra

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28765 replies to this topic

#18253
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007
Apropos de intreprinzatori. Sa nu uitam ca MISA, la origine, ca organizatie a fost facuta de niste tineri care NU isi mai doreau sa mai munceasca pentru stat (la vremea aceea era singurul angajator). Chiar G. (marele inspirator al acestui mod de viata, un adevarat precursor) in primii ani, te incuraja sa te lasi de serviciu pentru a te ocupa de "spiritualitate". Era si este inca, dupa atatia ani, obsesia tuturor: sa te ocupi de "spiritualitate" (oare de ce sa nu o traiesti?), evident in contra lumescului "dus la serviciu si muncit cum face toata lumea". Sa ne amintim si relatarile lui Claudiu din Shambhala (sau de unde o fi fost si el), care la un moment dat spune ca una din entitatile care i se parea lui ca erau pe acolo se arata foarte mirata ca isi castiga traiul doar din spiritualitate. Aici au "vorbit" obsesiile grupului vechi si au iesit din subconstientul lui Claudiu taman la fix, ca sa ne arate, ca mintea poate juca feste si celor care se dedubleaza, sau "vorbesc" cu Dumnezeu (BTW, "Dumnezeul" lui Jean sau al Svetlanei avea un limbaj de lemn adevarat, imbibat cu obsesii colective). Revenind, cei vechi au fost, cu cateva exceptii, o mare sursa de deturnare de la activitati obisnuite si un indemn la incercare de "smecherii" prin care sa se poata obtine bani multi cu efort putin. Au fost desigur printre ei, si printre cei care au venit dupa 89, unii "vizionari", care au intuit ca prostia interna poate fi exploatata cu succes, mai ceva decat cea externa. Fiindca daca prostia externa, prin evolutia lucrurilor in economia de piata putea sa se micsoreze, prostia interna putea fi usor tinuta la nivel sau chiar crescuta :)

Edited by Jedi Knight, 21 March 2007 - 14:19.


#18254
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

 krm, on Mar 21 2007, 10:51, said:

Bineinteles ca a fost ideea altora. Dar nici el nu a zis nu cand fetele veneau cu bani. ba mai mult.....Si nu cred ca el o sa zica nu daca fetele vor spune NU!

Adica trebuie sa inteleg, ca s-a trezit una cu veleitati de curva shakti, sa il convinga pe marele eliberat ca videochatul si dansatul la bara pot fi spiritualizate? Te pomeni ca e vorba chiar de Cami aia, pe care o punea maestrul la confe cu fetele sa isi arate titele ca sa o creada damele ca si le-a marit. Ca asta a fost prima de care am auzit ca s-a dus ca dansatoare in Japonia. Si cretina de mine se gindea la o Aglaia Gheorghe. Mama ce ma enervez, cind imi aduc aminte.

Si cu alte cuvinte, am avut un maestru, dar n-a fost el asa de tare ca maestru, cum a fost curva (care i-a inoculat ideea asta geniala) de curva si cutra si cum vreti voi. Ptr ca era ea prea putoare ca sa isi cistige banii muncind cinstit.
Si ceva similar si in celelalte domenii in care au luat-o pe aratura.
Deci noi sintem de vina ca nu ne-am avut grija de maestru. Ca n-am stiut sa ni-l pastram curat si senin, ca in cintecul ala al lui Sterian. Tavalire. Mai, dar incepe sa mi se faca mila de el.
Sinteti zbanghii de tot?
Daca cei citiva intreprinzatori au fost in stare sa il dea cu roatele in sus chiar asa, inseamna ca era omul de atunci cam tot asa de labil ca un pustan la pubertate.
Ori mie mi-e cam greu sa cred asta.

#18255
Jedi Knight

Jedi Knight

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 14.01.2007

 cecilia.ghitulescu, on Mar 21 2007, 15:11, said:

Sinteti zbanghii de tot?
Daca cei citiva intreprinzatori au fost in stare sa il dea cu roatele in sus chiar asa, inseamna ca era omul de atunci cam tot asa de labil ca un pustan la pubertate.
Ori mie mi-e cam greu sa cred asta.

Pai nu a zis nimeni asta, odata ce el a consimtit tot, ba chiar a "sustinut" si a si propus multe din lucruri. MISA este o impletire interesanta de obsesii, ca la martisor: una sexuala cu una de smecherie "spirituala", la care se adauga ciucurii naivitatii.

#18256
hermes3

hermes3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.03.2007

 bhairava, on Mar 21 2007, 05:12, said:

asa e, da nu-i asa.
dpdv comercial, evident, tranzactia a fost corecta.
dpdv moral, totusi, e cam de kkt sa prostesti copii mai mici ca tine.
eh well.

Infantili? Da. Si unii si altii.
Insa in ce sens i-a prostit?
A zis ca le da stari, le-a dat stari.
A zis ca o sa evolueze, well, avand in vedere cum se defineste la misa termenul de evolutie
(vezi definitia pt. vira si shakti) poate chiar au evoluat.

#18257
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

 cecilia.ghitulescu, on Mar 21 2007, 15:11, said:

Adica trebuie sa inteleg, ca s-a trezit una cu veleitati de curva shakti, sa il convinga pe marele eliberat ca videochatul si dansatul la bara pot fi spiritualizate? Te pomeni ca e vorba chiar de Cami aia, pe care o punea maestrul la confe cu fetele sa isi arate titele ca sa o creada damele ca si le-a marit. Ca asta a fost prima de care am auzit ca s-a dus ca dansatoare in Japonia.

nu esti departe de adevar.
mai ia in calcul si-o diana dochinoiu, si incepe sa se contureze o imagine nu tocmai departe de realitate.

#18258
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

 Jedi Knight, on Mar 21 2007, 14:25, said:

Pai nu a zis nimeni asta, odata ce el a consimtit tot, ba chiar a "sustinut" si a si propus multe din lucruri. MISA este o impletire interesanta de obsesii, ca la martisor: una sexuala cu una de smecherie "spirituala", la care se adauga ciucurii naivitatii.
mama, ce suflet de poet. M-ai terminat.  :kisstogether:

#18259
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

 hermes3, on Mar 21 2007, 15:41, said:

in ce sens i-a prostit?

Quote

avand in vedere cum se defineste la misa termenul de evolutie

ti-ai raspuns singur.
exact cu asta i-a prostit.

#18260
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

 hermes3, on Mar 21 2007, 14:41, said:

Infantili? Da. Si unii si altii.
Insa in ce sens i-a prostit?
A zis ca le da stari, le-a dat stari.
A zis ca o sa evolueze, well, avand in vedere cum se defineste la misa termenul de evolutie
(vezi definitia pt. vira si shakti) poate chiar au evoluat.

Mai, hermesica, ce stari le-a dat? Ca te iau de aripioare.
Si incepi si tu cu definitiile. :P
Au evoluat de la stadiul de melc cu cochilie la ala de melc fara casuta - limaxul ala- dar numa fetele, ca au facut streaptease... s-au dezbracat de casuta.  :w00t:

#18261
ina111111

ina111111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2007
@ dildo

am dat pe link-ul cu filmul produs de misa, dar nu vad ce si cum si  de unde se descarca...
imi zici si mie cum functioneaza?  please...

#18262
bhairava

bhairava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.12.2006

 ina111111, on Mar 21 2007, 16:10, said:

@ dildo

am dat pe link-ul cu filmul produs de misa, dar nu vad ce si cum si  de unde se descarca...
imi zici si mie cum functioneaza?  please...

de pe adresa indicata, downloadezi TORRENTUL filmului respectiv.
torrentul este un fisier cu informatii despre TRACKERUL (serverul) care are LISTA cu alti utilizatori ce descarca in acel moment filmul. pentru a face asta, trebuie sa deschizi fisierul TORRENT cu un program specializat. acest program se va conecta la TRACKER, va downloada o LISTA DE PEER-i (utilizatori) si va incepe sa downloadeze de la toti.

asta este explicatia pe scurt.

aici gasesti o lista cu intrebari, explicate pe larg : http://dessent.net/btfaq/

pentru a descarca PROGRAMUL care utilizeaza fisierele TORRENT, poti incerca de ex  http://download.utor...6.1-install.exe

succes.

#18263
ghe

ghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.01.2007
Azi citind o carte despre Sintii Parinti  am ajuns la un pasaj in care se vorbea despre trinitate si atunci cand am citit binecunoscuta fraza" Am facut omul dupa chipul si asemanarea noastra!" si apoi altele similare, nu m-am putut opri sa nu ma gandesc la acel "noi" / "ne" din scrisorile lui GB.

Si ma gandeam ca poate omul, daca tot i s-a spus atat de des ca e dumnezeu si unii faceau si consacrare adresandu-i-se lui ca lui Dumnezeu, poate chiar a inceput sa creada ca E DUMNEZEU! Si poate de aia se crede trei intr-unu' ca detergentu ( ca asa e si trinitatea crestina) iar forta sa e intreita si nu impatrita sau incincita...si chiar semneaza cu .."mereu acelasi" adica neschimbat, imuabil...bla bla bla

Si daca mai punem la socoteala si ideea ca.."daca maestrul greseste asta inseamna ca dumnezeu greseste si ar fi aberant" ( nu ma injurati ca nu tin minte citate exacte, dar asta era ideea..) atunci incep sa cred ca omul nostru, partial pentru ca i-o spun altii, partial pentru ca se crede singur, a ajuns sa se vada ca fiind identic cu Dumnezeu sau chiar Dumnezeu insusi!

Si atunci ajungi sa spui: Doamne, ca mare ti-e gradina!
maine-poimaine auzim ca isi creeaza si un univers propriu!!!!
:lol:

de ce nu?, pana la urma ne dadea exemplu atat de des tanjuru si kanjuru ala si cum sa devii un mic Dumnezeu....ca poate chiar a ajuns sa creada ca e adevarat si ca poate si el!  :P Doar sunt atatia care fac tot ce zice si care cred in el orbeste...(klopete nu da cu mantre ca stiu povestea cu tanjuru ...ma rog, cel putin stiu ce ai spus tu despre ;)   )

:)

Edited by ghe, 21 March 2007 - 17:53.


#18264
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

 ghe, on Mar 21 2007, 16:50, said:

Azi citind o carte despre Sintii Parinti  am ajuns la un pasaj in care se vorbea despre trinitate si atunci cand am citit binecunoscuta fraza" Am facut omul dupa chipul si asemanarea noastra!" si apoi altele similare, nu m-am putut opri sa nu ma gandesc la acel "noi" / "ne" din scrisorile lui GB.

Vezi ce se intimpla cind iesi din neutralitate? Nu era mai bine asa mai detasat?  :P

Quote

Si ma gandeam ca poate omul, daca tot i s-a spus atat de des ca e dumnezeu si unii faceau si consacrare adresandu-i-se lui ca lui Dumnezeu, poate chiar a inceput sa creada ca E DUMNEZEU! Si poate de aia se crede trei intr-unu' ca detergentu ( ca asa e si trinitatea crestina) iar forta sa e intreita si nu impatrita sau incincita...si chiar semneaza cu .."mereu acelasi" adica neschimbat, imuabil...bla bla bla
Pai Dzeu se crede el, mie mi-a fost clar de cind cu mailul pe care mi l-a scris si acolo tot asa scria.
Io ma mir ca se mai oboseste sa semneze. Ca aici in Germania aia de sint prea importanti, cind scriu la amarasteni, pun pe un Stoienel de-al lor sa semneze cu mentiunea im Auftrag (hai zi Deria cum se traduce ca nu stiu) si gata.
Dar na, ca i-am dat o idee acum.

Quote

Si daca mai punem la socoteala si ideea ca.."daca maestrul greseste asta inseamna ca dumnezeu greseste si ar fi aberant" ( nu ma injurati ca nu tin minte citate exacte, dar asta era ideea..) atunci incep sa cred ca omul nostru, partial pentru ca i-o spun altii, partial pentru ca se crede singur, a ajuns sa se vada ca fiind identic cu Dumnezeu sau chiar Dumnezeu insusi!

Si atunci ajungi sa spui: Doamne, ca mare ti-e gradina!
maine-poimaine auzim ca isi creeaza si un univers propriu!!!!
:lol:

Universul propriu il are deja, ce sa mai creeze la el? Noi doara din universul ala evadaram.  :rolleyes:
Si faza cea mai misto e ca a ajuns in faza finala a universului propriu, in care unul din intreiti (hai ajutati-ma eruditilor,ca teoriile astea nu le-am tinut minte niciodata si nu mai stiu care cu ce era, ca mereu ma enervau) face praf universul. Ca sa o ia de la capat.
Deci nici misa nu mere mai departe la infinit, o buleste unul din intreiti. Si o ia da capo, dar atunci nu mai e misa, poate misa reloaded...dar nu misa. :P

Quote

de ce nu?, pana la urma ne dadea exemplu atat de des tanjuru si kanjuru ala si cum sa devii un mic Dumnezeu....ca poate chiar a ajuns sa creada ca e adevarat si ca poate si el!  :P Doar sunt atatia care fac tot ce zice si care cred in el orbeste...(klopete nu da cu mantre ca stiu povestea cu tanjuru ...ma rog, cel putin stiu ce ai spus tu despre ;)   )

Eu de minunile astea nu imi mai aduc aminte, de denumiri zic, ca mi se pune mintea si aia cita e pe off, daca nu e  vorba de ceva al carui rost sa-l vad imediat.  
Dar am observat ca se oftica mosul ceva de speriat kanjuru de el pe aici.
Si daca nu tanjuru pe tine, asta e ptr ca ai iesit din neutralitatea aia. :naughty:

Edited by cecilia.ghitulescu, 21 March 2007 - 18:30.


#18265
ioncostco

ioncostco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2006

 hermes3, on Mar 21 2007, 04:13, said:

Plecarea in Suedia a fost o greseala.
Misa a avut si va avea mult de suferit datorita luptei pt.ciolan.
Este adevarat. Dar oamenii pe care ii cunosti tu nu au charisma lui G. si nici puterile paranormale lui G. . Deci chiar daca ar vrea sa faca
ceea ce face G. (si fii sigur ca unii vor  :P ), nu pot.

Evident, ORICINE SE POATE INDREPTA DACA VREA, doar sa vrea.

Cat despre pacalit, asta este discutabil.
Eu nu cred ca oamenii au fost pacaliti la misa.
Fiecare a avut ce si-a dorit.
"Iubitele" lui G. si ale vip-urilor aveau privilegii, cu totii stim asta.
Daca nu era misa ar fi gasit un alt grup, unde sa fie "iubitele" conducatorilor, sa aiba privilegii si sa priveasca
dispretuitor la muritorii de rand. Deh, vanitatea omeneasca ...
Cat despre karma-yoga, cate/cati ai vazut sa practice karma-yoga ingrijind bolnavi, batrani, cersetori?
(vezi Karma-yoga a lui Shivananda, carte care se gaseste de cumparat la curs si pe care multi o au in biblioteca)
De ce?
Fiindca nu e prea placut.
In schimb s-au dus sa faca "karma-yoga" in japonia. De ce?
Fiindca le-a placut.
Nimeni nu iti poate vinde ceea ce tu nu vrei sa cumperi!
Unde este inselaciunea?

In situatia actuala, daca G. se retrage, nu pot decat sa ma intreb cine ii va lua locul ?
Mihai Stoian & co? .....

Bine, dar care e raspunsul la intrebare? Intrebarea e ce crezi tu ca va trebui sa faca (sau ca va face) Grig in continuare atunci cand isi va da seama ca a gresit (tu singur pari sa accepti asta eventual poti sa detaliezi ce crezi tu ca a gresit ca pare diferit mica mea lista si de ceea ce cred cei mai multi din userii anti - eu inclusiv)? Nu intreb de MISA ci ce crezi tu ca un om ca el ar trebui sa faca daca is va da seama de asta, in contextul MISA sau nu (dar lasa-ma cu mihai st si cu cei care au facut Karma Yoga ca s-a discutat pe forum destul).  

PS Habar nu ai pe cine cunosc eu :nonobad: . Pe bune.  :peacefingers:

#18266
ioncostco

ioncostco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2006

 bhairava, on Mar 21 2007, 02:02, said:

Prin urmare, intrebarea ta este ce cred eu, de ex, ca ar trebui sa faca G ca sa "indrepte" lucrurile ?
Sau altfel spus, cum as face eu cursul ? :)
[...]

Nu chiar, nu ma refer la curs si nici la MISA si nu cred ca tu poti raspunde  :coolspeak: . Intrebarea e mai mult pentru cei care se roaga pentru Grig sa isi dea seama ca a gresit (nu pare cazul tau :) si era raspuns la postul lui Hermes) . Deci in primul rand tre sa crezi ca a gresit si apoi ca e indreptabil pt ca el e om (sau invers). Sa zicem ca D-zeu (sau Grig :) ) iti asculta ruga si Grig zice: Am gresit (i.e. confirma temerile tale). Care crezi ca ar fi, sau ar trebui sa fie, continuarea. Ce trebuie indreptat si cum? Si daca accepta (trebuie?) ca a facut ilegalitati va trebui sa se lase judecat?

Nu, nu se accepta un raspuns de genul e corupti toi domle' pt ca nu de asta e vorba (si Bha a raspuns deja plus ca sunt forumuri specializate), inteleg ca din nefericire legea este un model imperfect dar pana una alta e ceva la care ne putem relationa cat de cat iar eu daca sunt peste, ma ridica si mi s-ar parea injust :rolleyes: (probabil ca nu as fi prea priceput in meserie si n-am nici charisma si de asta nu as rezista mai mult de 24 de ore :naughty:). E posibil un raspuns la obiect?

#18267
ioncostco

ioncostco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2006

 bhairava, on Mar 21 2007, 05:12, said:

asa e, da nu-i asa.
dpdv comercial, evident, tranzactia a fost corecta.
dpdv moral, totusi, e cam de kkt sa prostesti copii mai mici ca tine.
eh well.

Simpatic :coolspeak:

#18268
klopete

klopete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.10.2006

 hermes3, on Mar 21 2007, 13:41, said:

Infantili? Da. Si unii si altii.
Insa in ce sens i-a prostit?
A zis ca le da stari, le-a dat stari.
A zis ca o sa evolueze, well, avand in vedere cum se defineste la misa termenul de evolutie
(vezi definitia pt. vira si shakti) poate chiar au evoluat.


Avind in vedere shaktizarea tuturor lucrurilor cred ca termenul de evolutie se transforma in OVULATIE. Era mare chin cu oprirea ciclului menstrual si reuseau doar acelea care ramaneau insarcinate, dar le trecea dupa ce GB le convingea sa avorteze.

Edited by klopete, 21 March 2007 - 19:38.


#18269
oybur

oybur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.12.2006

 bhairava, on Mar 21 2007, 15:56, said:

ti-ai raspuns singur.
exact cu asta i-a prostit.
Catre toti looser-ii care-si pierd vremea pe-aici si se dau destepti: faceti voi o scoala de Yoga mai buna decat a lui G.B! Iar daca nu puteti, mai taceti din gura, ca v-ati facut destul de ras demonstrand cum e sa-ti petreci viata cautand nod in papura, frecand menta in discutii sterile si fiind contra-ceva si pro-nimic altceva!
Si in final, raspunsul la o intrebare care va framanta: DA, e (mult) mai bine sa fii spalat pe creier decat murdar pe creier!

#18270
cecilia.ghitulescu

cecilia.ghitulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,251
  • Înscris: 14.10.2006

 klopete, on Mar 21 2007, 18:37, said:

Avind in vedere shaktizarea tuturor lucrurilor cred ca termenul de evolutie se transforma in OVULATIE. Era mare chin cu oprirea ciclului menstrual si reuseau doar acelea care ramaneau insarcinate, dar le trecea dupa ce GB le convingea sa avorteze.
Dragule, nu-mi lua ultima speranta. Macar de cicluletzul ala sa ne fi putut scapa cu yogagicareala profunda si plenara.
Am luat special cu mine cartulia cu Mensturatia, ca sa caut cind oi avea vreme, sa vad ce si de unde s-a inspirat si care e faza cu adevarat. Si daca tot ai deschis discutia, e vreo dama care a scapat de maretul cicluletzul? Sau care stie pe una demna de incredere care sa fi reusit figura?
Ca la faza cu marit titisoarele stiu eu pe una care si-a luat de pe net nu stiu ce crema si parca si ceva de inghitit. Si inaintarea nu i s-a marit vizibi  in vremea cit s-a tratat, in schimb i-a venit cicluletzul de fo doua ori pe luna. Asa ca halal distractie.  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate