Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Despagubire RCA-Dosar penal

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14 răspunsuri în acest subiect

#1
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 14.08.2007
Acum cateva zile am avut un accident rutier, mergeam pe un drum cu prioritate cu 2 benzi pe sensul meu si eram pe banda a 2-a (noaptea, carosabil uscat, cer senin, in jurul orei 23 am avut o mica curba si dupa aia am observat o masina in dreptul meu (5 pers in masina si eu eram cu inca 2), soferul iesise dintr-un peco si avea semn de cedeaza trecerea si obligat la dreapta, nu mi-a acordat prioritate si l-am luat in plin venind perpendicular in el, am pus frana dar aveam un limitator de viteza care m-a dus ca sania in el (l-am lovit frontal - nimeni de la mine nu a patiti nimic, iar la el 2 persoane vatamate). Am fost testati cu alcooltestul amandoi 0 si sange. El a fost declarat vinovat intr-o anexa 2 care specifica ca nu mi-a acordat prioritate pe acel drum si i s-a facut dosar penal. Procesul verbal mi-a zis la politie  ca abia peste 2 sapt mi-l dau si sa-l semnez.  Politia mi-a dat o scrisoare catre asiguratori -anexa 2 (carpatica) si  soferul care nu era proprietarul masinii nu mi-a dat asigurarea (nu doreste ca despagubirea sa se faca in baza politei de asigurare- Specificat in scrisoare) + o nota de reparatie de la politie. La momentul accidentului a venit Isu , criminalistica  (poze, video, masuratori). Acum problema ii ca cei de la carpatica nu ma despagubesc daca nu au acea copie rca de la vinovat (pentru dosarul de daune). Ce ar trebui sa fac in acest moment?????? Inspectorul de daune de la carpatica a facut poze la masina la tot...

#2
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.209
  • Înscris: 15.05.2007
Ai casco?

#3
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 14.08.2007

 prisonbreak, on 02 octombrie 2013 - 00:46, said:

Ai casco?

Nu am Casco

#4
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Fara CASCO n-ai ce face, trebuie sa procuri de undeva o copie a RCA-ului celuilalt.

#5
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 14.08.2007
Si daca nu imi da copia RCA?  Plus ca nu am nici un telefon de-al lui, iar politistul nu mi l-a dat.

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Ti-ai cam luat teapa...

Trebuie sa fie adresa lui in PV.  Cauta-l acasa, poate e om civilizat si ti-l da.
Am fost in situatia ta, acum multi ani.  Nici nu mai stiu cum de n-am avut RCA-ul celuilalt, dar, ca sa nu-mi fac masina pe CASCO, cu regres, m-am dus la om la usa.  A fost civilizat omul si mi-a dat RCA-ul.

Altfel, unica sansa ar fi "Fondul de garantare pt victimele accidentelor" (nu stiu denumirea exacta, ceva de genul asta), dar nu stiu daca te incadrezi.  Ala-i un fond strans de la asiguratori, pt a despagubi victimele accidentelor cu autori necunoscuti.


L.E.  Eu parca am avut RCA-ul aluia, dar fara nr de inmatriculare trecut pe el.  Era masina proaspat cumparata, si avea doar seria de sasiu, cum se face RCA-ul pt inmatriculare.  Si tot n-am putut face reparatia pana n-am facut rost de o copie RCA cu nr masinii trecut.

Editat de Barboso, 02 octombrie 2013 - 01:11.


#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.845
  • Înscris: 08.10.2005
pai politia a solicitat copii dupa rca-ul vostru asa ca trebuie sa il aiba si pe al aluia.
vorbeste cu politistii
oricum aia de la carpatica sunt cam varza din cate se aude

Editat de onlyone, 02 octombrie 2013 - 01:19.


#8
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.723
  • Înscris: 22.11.2007
E o scapare de lege, chiar daca ala a fost vinovat el nu e obligat sa iti dea tie copie dupa rca. Ce nu inteleg eu este de ce face asa? Sa iti faca tie rau? sau de ce, te-ai certat injurat cu el? Atata timp cat el a mentionat pe proces expres lucrul asta, ca nu vrea sa se faca despagubirea pe rca e clar ca omul nu ti-a dat rca-ul intentionat.

Singura varianta ramane sa il dai in judecata sa iti recuperezi dauna. Evident va dura ani de zile Posted Image

Editat de bossake, 02 octombrie 2013 - 02:52.


#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.266
  • Înscris: 24.01.2008
Auci !
N-am citit cu atentie primul post, ca ala nu vrea sa dea RCA-ul..  De rahat situatia, atunci.  Am crezut c-a fost doar o omisiune...

Da' chiar e idioata legea.  De ce ma mai obliga sa fac RCA, daca nu-s obligat sa-l si dau ?
CASCO ramane sfant.

#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.332
  • Înscris: 16.09.2005
Faci masina pe banii tai in service autorizat. Cu factura de la service si cu documentul in care se mentioneaza ca nu doreste ca reparatia sa se faca in baza RCA, il dai in judecata pe cel vinovat. V-a plati atat costul reparatiei cat si cheltuielile judiciare.
O alta posibilitate ar fi sa-l cauti pe adevaratul proprietar al masinii, poate obtii de la el copia RCA. Adresa o iei din dosar de la politie.
Vezi ca vei fi chemat ca martor in procesul penal al vinovatului. Ai grija sa-l infunzi bine de tot.

#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.185
  • Înscris: 11.07.2007
Citesc acest topic si ma uimesc cand vad atatia care care isi dau cu parerea fara sa aiba un pic habar de lege !

Nu este nicio problema daca vinovatul nu doreste sa iti dea RCA-ul . Nu decide el dreptul de despagubire ! Daca masina apare aici asigurata
http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=8
poti face un print screen si il atasezi restului de acte !

In ce priveste Carpatica, s-au schimbat multe, acum procedura de despagubire e mult mai corecta decat inainte !

Daca mai intampini probleme da-mi un semn ca ti-i scutur eu pe baietii de la Carpatica !

#12
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.177
  • Înscris: 05.09.2007
apropos de carpatica, tipul care mi-a instrumentat dosarul are copilul coleg la scoala cu al meu, recent si-a cerut scuze ca nu a fost vina lui. a spus ca a primit mail din prima zi ca dosarul meu e respins, intre timp si-a dat demisia pt ca a luat bataie in agentie saracul(are un mic handicap fizic). am inteles de la el ca faceau asta pt ca ei rulau banii si aveau de castigat chiar daca plateau mai tarziu penelitati si cheltuieli de judecata.
daca vinovatul are dosar penal si e trimis in judecata, daunele nu sunt stabilite in instanta ? asa mi s-a spus cand am fost si eu in situatia asta, ca daca ii fac plangere vinovatului o sa intarzii cu despagubirea la masina.
pt initiator, eu mi-am recuperat dauna in 10 luni(executie silita +20 k euro) apoi au facut recurs si dupa inca 10 luni am castigat si acolo.

#13
your_daddy

your_daddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 14.08.2007

 kos_funny, on 02 octombrie 2013 - 06:58, said:

Citesc acest topic si ma uimesc cand vad atatia care care isi dau cu parerea fara sa aiba un pic habar de lege !

Nu este nicio problema daca vinovatul nu doreste sa iti dea RCA-ul . Nu decide el dreptul de despagubire ! Daca masina apare aici asigurata
http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=8
poti face un print screen si il atasezi restului de acte !

In ce priveste Carpatica, s-au schimbat multe, acum procedura de despagubire e mult mai corecta decat inainte !

Daca mai intampini probleme da-mi un semn ca ti-i scutur eu pe baietii de la Carpatica !

Am intrat pe acest site dar nu l-am gasit... oricum eu stiu ca are rca fapt mentionat in anexa 2 data de politie... si cei de la carpatica l-au gasit in baza de date

#14
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.657
  • Înscris: 16.12.2008

Quote

am pus frana dar aveam un limitator de viteza care m-a dus ca sania in el
???

#15
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.185
  • Înscris: 11.07.2007

 your_daddy, on 02 octombrie 2013 - 10:35, said:

Am intrat pe acest site dar nu l-am gasit... oricum eu stiu ca are rca fapt mentionat in anexa 2 data de politie... si cei de la carpatica l-au gasit in baza de date
Daca l-au gasit ei nu te mai doare capul !
Ai procedat asa cum ti-am spus la telefon ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate