Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dăunează Canonical (Ubuntu) open-source?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Canonical a facut aceasta mutare mai mult pentru a scapa de distributii parazite gen Linux Mint... nu ca ei ar fi cu mult diferiti. :)

#20
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
@ovilix     Eu zic sa mai citesti si sa intelegi ce citesti. Daor daca cutai dupa ce am scris eu ai fi inteles ca nu ai dretate (inca astept link cu un  DE ruland in xWayland).
"Yes, that's the idea, but since it will be upstream, it sticks to upstream release cycles and need some work.
Anyway, there will be no valid benchmark to counterbalance for a simple reason: one is to measure a DE on XMir, while XWayland was never designed, intended nor is any need to run a DE on XWayland. The idea of XWayland is to run rootless and run single apps on it. And that should be the idea of XMir, too."
http://phoronix.com/...enchmarks/page2
Sper ca acum e clar.

"XMir e rootless"
Fals, xMir e rooted:
"I haven't said there is some end user advantage (that would be said by a fanboy ), but there may be a development advantage that would help on improving XMir, but as mrugiero has said, there are some optimizations that apply to XMir with a root X and that doesn't apply on a rootless environment".

"Iti mai repet, inca nu e la o forma stabila. Cine naiba ar distribui ceva neterminat si instabil? Poate doar Canonical, restul nu."
Fals.
Stable client API    22 Oct 2012   - de asa ceva ai nevoie ca sa portezi aplicatiile.

#21
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Stable client API 22 Oct 2012   - de asa ceva ai nevoie ca sa portezi aplicatiile.
Poate 2013, nu 2012.
Deci pana la 22 oct. 2013 mai e. Vedem cu lansarea Ubuntu 13.10. Desi acolo Mir nici nu va fi destul de stabil pt. folosinta. Va fi un fel de preview. Versiunea stabila anuntandu-se pt. Ubuntu 14.04. Dar te las cu ale tale dezinformari. Oricum nu ajungi nicaieri cu ele, nu tu influentezi care va fi serverul pt. display.
La cata dezinformare arunci pe aici..... e cazul de polemica la greu.
Eu iti recomand sa citesti despre Wayland.
Nici nu ai inteles ca interfetele desktop nu ruleaza pe XWayland sau XMir.
Nu am cum sa continui discutia asta daca tu nu ai habar si imi dai citate care adeveresc ceea ce spun.

PS: Iti mai spun o data ca nu intelegi nici in romana, nici in engleza. XMir si XWayland nu vor rula interfete grafice, nu au fost create pt. asta. Citeste naiba ce imi citezi. Ca tu zici ceva si citatul altceva. Esti pe dinafara.
PSS: XWayland e rootless si foarte bine ca e asa, cand va fi nevoie se vor debarasa de el fara grija si alte modificari prin codul Wayland. Daca era rooted era un dezastru. Eu prefer rootless.

Edited by ovilix, 11 September 2013 - 17:40.


#22
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
Si pentru @ovilix face tot felul de confuzii sa clarificam putin lucrurile:

Wayland este un protocol – care face legatura intre “display server” si clientii sai, care vor desena decoratiunile ferestrelor (printre altele). Pentru a putea comunica este necesar ca acei clienti sa cunoasca API-ul.


Weston (the reference implementation of a Wayland Compositor) este managerul de ferestre (printre altele controleaza unde si cum apare fereastra), de referinta, pentru Wayland .


xWayland este iti asigura functionarea aplicatiilor scrise pentru X11 sub Wayland, deoarece acele aplicatii nu au API-urile necesare ca sa ruleze direct. Aici se incadreaza si Unity 7 pentru ca Ubuntu inca foloseste X11 deci nu are API-urile necesare ca sa ruleze sub Wayland. De aceea in viitor o sa folosesaca xMir.
Dar cum sub xWayland nu se poate rula nici un DE (inca astept linkul care sa ma contrazica) Unity 7 nu poate rula.


@ ovilix
“Poate 2013, nu 2012.”
Daca citeai macar ce era pe Wikipedia si tot ai fi stiu:
“Stable client API 22 Oct 2012”
http://en.wikipedia....server_protocol)


O alta limiatre a Wayland este lipsa suport pentru input 3D (ex: Leap Motion), ceva de genul:
https://www.leapmotion.com/


In contrast Mir este un server nu un protocol (se ocupa de mult mai mult. De aceea este mai simplu sa fie suportat de alte aplicatii sau drivere. Volumul mare de munca se face in Mir (este server side) spre deosebire de Wayland unde volumul mare de munca este la clienti (client side). De aceea cei de la KDE au nevoie de aproape 1 an pentru o portare Wayland complecta).

Sper ca s-a inteles este ultimul post pe aceasta tema.

#23
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostLensFlare, on 11 septembrie 2013 - 17:05, said:

Canonical a facut aceasta mutare mai mult pentru a scapa de distributii parazite gen Linux Mint... nu ca ei ar fi cu mult diferiti. Posted Image
No, face parte din strategia Canonical de ”individualizare”, de a deveni un produs distinct, de-a evada din lumea Linux. Apple way!
Ubuntu nu e distribuție, e ”OS”, folosește kernel ”Ubuntu”, Unity, Mir, șamd. Deja are aplicații contra cost în USC, urmează ca toată șandramaua să fie pe bani.

#24
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View Postshogun1, on 11 septembrie 2013 - 19:57, said:

urmează ca toată șandramaua să fie pe bani.

Vor avea nevoie de un super Steve Jobs ca sa reuseasca, mai ales ca intra pe domeniul Microsoft.

Edited by LensFlare, 11 September 2013 - 20:15.


#25
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Si pentru @ovilix face tot felul de confuzii sa clarificam putin lucrurile:
Wayland este un protocol – care face legatura intre “display server” si clientii sai, care vor desena decoratiunile ferestrelor (printre altele). Pentru a putea comunica este necesar ca acei clienti sa cunoasca API-ul.

Weston (the reference implementation of a Wayland Compositor) este managerul de ferestre (printre altele controleaza unde si cum apare fereastra), de referinta, pentru Wayland .

xWayland este iti asigura functionarea aplicatiilor scrise pentru X11 sub Wayland, deoarece acele aplicatii nu au API-urile necesare ca sa ruleze direct.

Corect.

Quote

Dar cum sub xWayland nu se poate rula nici un DE (inca astept linkul care sa ma contrazica) Unity 7 nu poate rula.
Aici o dai cu bata in balta.
XWayland e facut pt.

Quote

xWayland este iti asigura functionarea aplicatiilor scrise pentru X11 sub Wayland, deoarece acele aplicatii nu au API-urile necesare ca sa ruleze direct.
Unity nu e o simpla aplicatie. El va rula prin propriul compozitor direct prin Wayland, nu XWayland.

Daca tu pui botul la wikipedia e naspa.
Eu ti-am spus din ceea ce au declarat cei de la Canonical.

Quote

O alta limiatre a Wayland este lipsa suport pentru input 3D (ex: Leap Motion), ceva de genul:
Asa o fi, dar se poate implementa. Nu te contrazic. Doar spun ca nu e imposibil.

Quote

n contrast Mir este un server nu un protocol (se ocupa de mult mai mult. De aceea este mai simplu sa fie suportat de alte aplicatii sau drivere. Volumul mare de munca se face in Mir (este server side) spre deosebire de Wayland unde volumul mare de munca este la clienti (client side). De aceea cei de la KDE au nevoie de aproape 1 an pentru o portare Wayland complecta).
Nu cred ca dureaza 1 an sa puna pe picioare un compozitor. Din ce stiu eu au deja unul.
Mir o fi server de protocol, nu neg nici asta. Pt. drivere Wayland e ok, am mai citit asta undeva.
La Wayland, adevarat, e munca pt. compozitor cand vine vorba de client side. Dar nu te apuci pe fiecare an sa rescri compozitorul. Il faci o data apoi il intreti si adaugi imbunatatiri.

PS: Eu le doresc succesuri cu Mir. Dar au sanse 50:50 cu el. Iar daca nu are sanse, nu stiu cine se rezuma sa foloseasca doar la drivere open-source.

Edited by ovilix, 11 September 2013 - 21:08.


#26
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postsame75, on 11 septembrie 2013 - 14:10, said:

Nu stiu de ce va agitati. Ne place sau nu, Canonical are curaj sa experimenteze. E mai bine sa ai de ales intre doua variante, decat sa nu ai niciuna, corect? Competitia este tot spre binele nostru.
Asa e mai degraba prosteala, nu competitie. Fragmentarea asta tehnologica si diversele "idealuri" ale diversilor dezvoltatori (care nu au ca scop multumirea utilizatorului final, ci doar satisfacerea propriilor egouri), impiedica linux sa devina o alternativa cat de cat viabila pe segmentul desktop.

#27
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@MrReason nu vor ramane amandoua tehnologiile, sper.
Se va decide asupra unui desktop server, momentan ai Xorg.
Prefer Wayland pt. ca exista posibilitatea sa iti faci propriul compozitor astfel incat nu mai e nevoie sa portezi 11.000 de aplicatii pe Wayland (eventual tranzitia e usoara dupa ce ti-ai scris compozitorul) sau sa le rulezi prin XWayland (care e doar o unealta pt. tranzitie).

PS: Intel a dat pass lui Mir si XMir, vedem ce fac AMD si NVIDIA.

#28
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007

View PostMrReason, on 11 septembrie 2013 - 21:51, said:

Asa e mai degraba prosteala, nu competitie. Fragmentarea asta tehnologica si diversele "idealuri" ale diversilor dezvoltatori (care nu au ca scop multumirea utilizatorului final, ci doar satisfacerea propriilor egouri)

Dezvoltatorii nu dezvolta ca sa-i multumeasca pe altii, ci in primul rand ca sa-si satisfaca propriile necesitati. Daca nu iti convine ce face Canonical, nu te obliga nimeni sa folosesti solutiile lor. Daca nu iti convine nicio varianta existenta, nu ai decat sa-ti dezvolti propria tehnologie.

View PostMrReason, on 11 septembrie 2013 - 21:51, said:

impiedica linux sa devina o alternativa cat de cat viabila pe segmentul desktop.

Linux nu si-a propus sa devina o alternativa viabila la ceva. Linux nu are o strategie de dezvoltare pe termen lung, ci mai curand evolueaza natural. Daca nu poti sa te impaci cu gandul asta, vei fi nevoit sa ramai la o solutie comerciala.

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postsame75, on 12 septembrie 2013 - 10:24, said:


Dezvoltatorii nu dezvolta ca sa-i multumeasca pe altii, ci in primul rand ca sa-si satisfaca propriile necesitati. Daca nu iti convine ce face Canonical, nu te obliga nimeni sa folosesti solutiile lor. Daca nu iti convine nicio varianta existenta, nu ai decat sa-ti dezvolti propria tehnologie.



Linux nu si-a propus sa devina o alternativa viabila la ceva. Linux nu are o strategie de dezvoltare pe termen lung, ci mai curand evolueaza natural. Daca nu poti sa te impaci cu gandul asta, vei fi nevoit sa ramai la o solutie comerciala.
ai dreptate frate, ar putea oricand sa aibe 50 % din piata, dar nu vor!

stii ce imi pare rau: ca nu mai gasesc unde am citit mai demult, cred ca la Sabayon (dar nu sunt sigur), ca isi propun sa cucereasca lumea sau ceva de genul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate