Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Dăunează Canonical (Ubuntu) open-source?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Ubuntu In a Nutshell: App Upload Process
http://www.jonobacon...upload-process/

E mai veche, dar merita mentionata.

PS: Un alt motiv sa nu folosesc Ubuntu.
PSS: Incep sa isi formeze propriile standarde si pe ceilalti ii fubite in fund. Rusinos dar adevarat.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mie mi-ar placea sa fie asa, din cate inteleg eu, ca nu prea ma pricep.
un miez stabil pe care dirverele sa functioneze stabil (de preferinta proprietare) si fiecare aplicatie cu treaba ei si sa se poata updata independent de sistem, atuncu cand apar update-uri de la dezvoltator. practic, nici nu ai mai avea nevoie de editii intermediare, poate doar ca beta si ai scoate odata la 3-4 ani o editie cu suport de 5-7 ani.

#3
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Tu nu ai observat ca vor sa distribuie aplicatii separat de sistem prin SDK-ul lor, ce sunt semidinamice.
Tu iti dai seama ca aplicatiile facute cu acel SDK vor fi acesibile doar pt. cei care folosesc Ubuntu?
Driverele nu au nici o treaba cu partea de click packages.
Se indeparteaza al naiba de mult de ceea ce e Gnu/Linux la momentul actual.
Partea proasta e ca reinventeaza roata si nu trimit cod upstream.

#4
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Sa copieze oare Ubuntu modelul Apple?Posted Image

#5
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu ma deranjeaza pe cine copiaza. Nu asta e problema.
Ei isi fac propriile standarde si reinventeaza roti.
Eu stiam ca in open-source e altfel, dar se pare ca ei nu pricep partea asta.
Ma astept ca prin 2016 Ubuntu sa fie exact ce e azi RHEL.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
niste motive au, ca doar nu sunt tampiti.
ca si cu mir, un motiv au avut pentru a-l dezvolta.

#7
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Acelasi motiv pt. care au dezvoltat: upstart, Unity, apparmor etc.
Ideea e de a reinventa roata, a nu trimite nimic upstrem si de a face caca pe standardele UNIX.

Edited by ovilix, 10 September 2013 - 10:27.


#8
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Iar ne luam de Canonical ? Nu contribuie cu nimic, ai dreptate, dar tu esti ultima persoana care ar trebui sa vorbeasca despre reinventat roata, restul forkurilor inutile si de cacat nu te deranjeaza.
Daca wayland facea progrese mai mari in ultimii 6 ani poate nu se ajungea aici, daca gnome 3 nu era asa de rahat la lansare poate nu se ajungea aici. Cat a existat gnome 2 n-am vazut canonical facand miscari dubioase, te-ai gandit ca poate nu le convine cum evolueaza lucrurile ?

Unity mai e cum mai e, dar gnome 3 inca evolueaza spre touch, acum spune-mi tu, cate device-uri touch ce folosesc sau vor folosi gnome 3 exista ? Nada, nimic , 0, munca lor pentru a se adapta la touch e degeaba, nimeni nu va folosi gnome shell pe touch, pot sa adauge ei butoane cat casa si sa scoata optiuni pana il fac antiprost si degeaba.

Faceti va rog un subiect "lets bash caconical" si nu mai poluati subiectu asta.

Blablabla trebuie sa contribuie si blablabla opensource, no one fucking cares, deja imi e scarba de discutia asta pe toate forumurile.

Edited by Gh3r0m, 10 September 2013 - 12:02.


#9
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View PostGh3r0m, on 10 septembrie 2013 - 11:49, said:

Iar ne luam de Canonical ? Nu contribuie cu nimic, ai dreptate, dar tu esti ultima persoana care ar trebui sa vorbeasca despre reinventat roata, restul forkurilor inutile si de cacat nu te deranjeaza.
Daca wayland facea progrese mai mari in ultimii 6 ani poate nu se ajungea aici, daca gnome 3 nu era asa de rahat la lansare poate nu se ajungea aici. Cat a existat gnome 2 n-am vazut canonical facand miscari dubioase, te-ai gandit ca poate nu le convine cum evolueaza lucrurile ?

Nu ma deranjeaza fork-urile si alte proiecte, ma deranjeaza ca ei nu dau nimic upstream si vor sa sparga ceea ce numesc eu Gnu/Linux.
De ce nu au contribuit la Wayland? Proiectul nu e asa in urma, Intel contribuie cu oameni acolo, acelasi lucru putea face si Canonical.
Wayland promite si cred ca exact in prima parte a anului 2014 va fii inclus in distributii, exact in aceasi perioada va fi lansat si Mir. Deci...
La fel si cu Gnome-Shell, puteau sa dea o mana de ajutor sau puteau sa mearga pe KDE.
Nu uita ca la baza au tot Gnome3, deci nu cred ca le era dor dupa Gnome 2. Daca le era dor, ramaneau la Gnome2 sau il fork-uiau.

Cand vine vorba de un server grafic nu e ca si cum am vorbi de Gnome-shell sau Unity. E necesar un singur server grafic, interfete pot fi 1000.
Acum observi unde e buba?

Blocarea dezvoltatorilor pe platforma ta fie ea si open-source e de prost gust. Sa nu  mai zic ca si-au redenumit distributia din Ubuntu Linux in Ubuntu, kernelul din Linux in Ubuntu Kernel. Scuze, dar vad clar unde bat oamenii astia.
Daca ai impresia ca ei ajuta cumva cu cea comunitatea te inseli, desi sunt dependenti de comunitatile open-source.

Edited by ovilix, 10 September 2013 - 12:04.


#10
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010

View Postovilix, on 10 septembrie 2013 - 12:03, said:

Nu ma deranjeaza fork-urile si alte proiecte, ma deranjeaza ca ei nu dau nimic upstream si vor sa sparga ceea ce numesc eu Gnu/Linux.
De ce nu au contribuit la Wayland? Proiectul nu e asa in urma, Intel contribuie cu oameni acolo, acelasi lucru putea face si Canonical.
Wayland promite si cred ca exact in prima parte a anului 2014 va fii inclus in distributii, exact in aceasi perioada va fi lansat si Mir. Deci...
La fel si cu Gnome-Shell, puteau sa dea o mana de ajutor sau puteau sa mearga pe KDE.
Nu uita ca la baza au tot Gnome3, deci nu cred ca le era dor dupa Gnome 2. Daca le era dor, ramaneau la Gnome2 sau il fork-uiau.

Cand vine vorba de un server grafic nu e ca si cum am vorbi de Gnome-shell sau Unity. E necesar un singur server grafic, interfete pot fi 1000.
Acum observi unde e buba?

Blocarea dezvoltatorilor pe platforma ta fie ea si open-source e de prost gust. Sa nu  mai zic ca si-au redenumit distributia din Ubuntu Linux in Ubuntu, kernelul din Linux in Ubuntu Kernel. Scuze, dar vad clar unde bat oamenii astia.
Daca ai impresia ca ei ajuta cumva cu cea comunitatea te inseli, desi sunt dependenti de comunitatile open-source.

Cum vrei sa contribue la Wayland cand dezvoltatorii nu au acceptat ca XWayland sa poate rula Unity. Vrei ca utilizatorii sa nu foloseasca nici o interfata grafica, sa foloseaca doar terminalul?.
Wayland e ce tot ce isi poate dori Microsoft o tragedie din toate punctele de vedere (mantenanta va fi un cosmar trebuie aplicate 2 seturi de pach-uri de catre echipe diferite; este "backward compatibility" suna bine doar la prima vedere dupa, iti dai sema ca nu exista cod perfect si cand aparare problema ca faci .... daca poti faci tot felul de scamatori -cum faci si in X acum- daca nu asa ramane etc ).

#11
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

Quote

Wayland e ce tot ce isi poate dori Microsoft o tragedie din toate punctele de vedere (mantenanta va fi un cosmar trebuie aplicate 2 seturi de pach-uri de catre echipe diferite; este "backward compatibility" suna bine doar la prima vedere dupa, iti dai sema ca nu exista cod perfect si cand aparare problema ca faci .... daca poti faci tot felul de scamatori -cum faci si in X acum- daca nu asa ramane etc ).
Asta e pe Xorg nu pe Wayland.

Quote

um vrei sa contribue la Wayland cand dezvoltatorii nu au acceptat ca XWayland sa poate rula Unity. Vrei ca utilizatorii sa nu foloseasca nici o interfata grafica, sa foloseaca doar terminalul?.
Unde ai vazut tu informatia aia?
Dezvoltatorii Wayland nu pot interzice asa ceva, proiectul e cu sursa deschisa.
Dezvoltatorii Wayland lasa la mana celorlalti dezvoltatori de DE-uri si WM-uri sa isi scrie propriul compozitor.
Ceea ce zici tu nu e decat o dezinformare.

#12
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
@rich1974 &ovilix

xWayland ruleaza doar rootless => unele aplicatii si DE (ex: Unity 7) nu pot rula. Pt a putea rula trebuia rescris tot xWayland + ceva modificari in Wayland (parca), deci Canonical trebuiea sa faca propria implementare care era mai mult sau putin compatibila cu Wayland.


Vesti bune de la AMD:
"After the kernel-side AMD Berlin APU support was merged for the Linux 3.12 while the user-space Mesa Gallium3D and Radeon X.Org driver support was just merged on Friday evening for this first HSA APU. "


Asta cu aproape 6 luni inainte de lasare.

Edited by Sakara, 11 September 2013 - 12:44.


#13
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Nu, nu e asa.
Trebuie doar sa scrie un compozitor pt. Wayland.
Gnome, KDE au facut asta.
Aia de la Canonical au vrut altceva, nu are treaba "cu nu se putea in Wayland".
Citeste ce e Wayland, pt. ca nu el se ocupa cu decoratiunile ci compozitorul.
Compozitor ce si-l scrie fiecare in functie de necesitati.

Edited by ovilix, 11 September 2013 - 12:44.


#14
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
@ ovilix daca tu imi arati ca se poate rula un DE ( Unity 7) in xWayland mai discutam. Si ca sa te scutesc de cautare iti spun de pe acum ca nu se poate fiind rootless.
Daca il rescrii abtii tot ceva diferit => tot fragmentare.

Edited by Sakara, 11 September 2013 - 13:47.


#15
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Tu confunzi Wayland cu XWayland?
Ca nu sunt acelasi lucruri.
XWayland e facut doar ca sa ruleze aplicatiile recente Xorg printr-un layer.
Wayland e urmatoarea tehnologie ce va inlocui Xorg.
Nu e nici un rootless, crezi ca Intel baga bani in asa ceva doar de farmec?
Ti-am spus au nevoie doar de un compozitor propriu pt. Wayland.
KDE are asa ceva.
http://www.phoronix....item&px=MTQxNjc
http://www.phoronix....item&px=MTM4ODE
http://tech.slashdot...-run-on-wayland

Gnome Wayland:
https://wiki.gnome.org/Wayland

Eu zic ca se poate. Daca ei au reusit reusea si Canonical. Dar sa dorit altceva.
E ca aia cu Unity, apparmor etc. Adica au reinventat roata doar ca sa se indeparteze de comunitati si sa isi formeze propriile standarde.

Edited by ovilix, 11 September 2013 - 13:56.


#16
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010
Tu nu intelegi:
-doar daca esti magician reusesti sa rulezi Unity 7 in Wayland. Nu poti rula programe scrise pt X11 in Wayland ai nevoie de xWayland care, nu il poate rula pentru ca este  rootless.
"xwayland[19] was written to enable running X11 applications through an X server, optionally rootless, running as a Wayland client."
http://en.wikipedia....server_protocol)
-tie ti se pare normal ca un cadilog sa te opereze pe creer? Dezvoltatorilor Wayland li se pare normal ... altfel nu are cere celor de la KDE, Gnome etc sa le invete API-ul si sa scrie ei codul. Pana se invete dureza, pana sa scrie cod optimizat va rura si mai mult e cam ilogic.

-cei de la KDE au anunta ca mai au nevoie de cel putin 1 an pana sa suporte Wayland.
"While KDE's KWin has experimental Wayland support in KDE 4.11, it won't be until about one year from now where the Wayland support for the KDE desktop is fully baked and offered in a release form. "
http://www.phoronix....item&px=MTQxNjc

Nu mai consuma atata propaganda Wayland. Daca le pasa de protocol angajeau programatori e noaptea mintii sa nu ai angajat nici unul, cu norma intreaga, atat timp si sa sutii ca iti pasa de sorta linux-ului pe desktop sau mobil.

#17
same75

same75

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 28.01.2007
Nu stiu de ce va agitati. Ne place sau nu, Canonical are curaj sa experimenteze. E mai bine sa ai de ales intre doua variante, decat sa nu ai niciuna, corect? Competitia este tot spre binele nostru.

#18
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View PostSakara, on 11 septembrie 2013 - 14:05, said:

Tu nu intelegi:
-doar daca esti magician reusesti sa rulezi Unity 7 in Wayland. Nu poti rula programe scrise pt X11 in Wayland ai nevoie de xWayland care, nu il poate rula pentru ca este  rootless.
Iti trebuie un compozitor, atat. XWayalnd tine doar de aplicatii, nu de DE. Cand vi cu din astea sa fie obiective, adica link etc.
"xwayland[19] was written to enable running X11 applications through an X server, optionally rootless, running as a Wayland client."
http://en.wikipedia....server_protocol)
Exact ce am zis si eu. Nu are legatura cu DE-ul din moment ce ala ruleaza nativ Wayland.
-tie ti se pare normal ca un cadilog sa te opereze pe creer? Dezvoltatorilor Wayland li se pare normal ... altfel nu are cere celor de la KDE, Gnome etc sa le invete API-ul si sa scrie ei codul. Pana se invete dureza, pana sa scrie cod optimizat va rura si mai mult e cam ilogic.
Asta e valabil si la Mir, XMir. Normal ca trebuie sa invete cum functioneza API-ul. Dar e valabil la amandoua, Mir nu e mai breaz. API-ul Wayland nu e mare rahat in comparatie cu Xorg. Atunci e ilogic si Mir si XMir. Tu am impresia ca nu pricepi, amandoua sunt cu sursa deschisa.
-cei de la KDE au anunta ca mai au nevoie de cel putin 1 an pana sa suporte Wayland.
Ai vazut tu Wayland stabil? Cand va fi stabil o sa ai si pe KDE default. KDE deja suporta Wayland, la fel si Gnome.
"While KDE's KWin has experimental Wayland support in KDE 4.11, it won't be until about one year from now where the Wayland support for the KDE desktop is fully baked and offered in a release form. "
http://www.phoronix....item&px=MTQxNjc
Iti mai repet, inca nu e la o forma stabila. Cine naiba ar distribui ceva neterminat si instabil? Poate doar Canonical, restul nu.
Nu mai consuma atata propaganda Wayland. Daca le pasa de protocol angajeau programatori e noaptea mintii sa nu ai angajat nici unul, cu norma intreaga, atat timp si sa sutii ca iti pasa de sorta linux-ului pe desktop sau mobil.
De unde sti tu ca nu lucreaza nimani acolo cu norma sau fara norma? De unde ai tu informatiile asta? Vreau link.
M-am saturat de lucruri subiective.

Quote

xwayland[19] was written to enable running X11 applications through an X server, optionally rootless, running as a Wayland client.[20] This is similar to the way X applications run in OS X’s native graphics environment.
Qt applications can switch between graphical backends like X and Wayland at load time with the -platform command-line option.[21] In January 2011, Wayland support was moved into the Lighthouse branch of the upstream Qt repository.[22] Qt Lighthouse is shipped in the Qt 4.8 release.[23]
Nu am inteles ce e rau in asta?

Quote

Mir, like Wayland, is built on EGL[6] and utilizes some of the infrastructure originally developed for Wayland[7] such as Mesa’s EGL implementation[6] and Jolla’s libhybris.[8][9] The compatibility layer for X, XMir, is based on XWayland.[10]
XMir e rootless ca si XWayland. Iar nu vad dezavantajul.

View Postsame75, on 11 septembrie 2013 - 14:10, said:

Nu stiu de ce va agitati. Ne place sau nu, Canonical are curaj sa experimenteze. E mai bine sa ai de ales intre doua variante, decat sa nu ai niciuna, corect? Competitia este tot spre binele nostru.

Prea multa dezinformare. Si nici nu a citit ceva despre saracul Wayland.
Apoi vine su argumente de cacao fara nici o sustinere.
O fi Mir superb, dar hai sa nu dam cu sapca in rahat aiurea.

PS: Mi se rupe mie pana la urma ca e Mir sau Wayland. Dar daca producatorii de placi video nu vor suporta Mir, atunci sa il foloseasca Canonical. Intel deja si-a spus cuvantul, mai sunt 2.

Edited by ovilix, 11 September 2013 - 16:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate