Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

MacBook Pro sau Contra?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Mi-a propus cineva sa-mi aduca un MacBook Pro din afara si ma intrebam daca ar merita banii (vre-o 1200-1300 $ sau pe la 3800-4000 lei).
Ar fi vorba de acesta:

http://www.pcgarage....n-eng-keyboard/

Eu avand nevoie de ceva cu care sa navighez, ascult o muzica la volum redus, fac un pic de web-design la nivel de amator, un pic Photoshop, illustrator etc. Voi vrea sa instalez obligatoriu Apache, MySQL, PHP etc

Ma intereseaza daca ar merita asemenea suma. Care sunt punctele tari ale unui macbook pro? Care sunt cele slabe in comparatie cu alte platforme? In afara de pret, evident.

Aspect important: cum se procedeaza cu programele necesare? Se pot instala si unele de pe DC+ sau torenti? Folositi iTunes? E bun si la altceva decat gestionare colectii de poze, muzica si filme? Nu prea sunt entuziasmat sa-mi pun toata viata mea in cloud-ul lu' Apple.

M-ar interesa si ce parti urate are: gen nu poti face nu mai stiu ce chestie simpla care o poti face pe windows etc. M-am jucat cu Mac-uri doar in magazin si chiar eram curios sa aflu de la utilizatori de zi cu zi cum e. Din ce am vazut eu arata fantastic de bine un macbook si calitatea sistemului de operare, partea estetica iti ia ochii..

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Cumperi un mac pt. sistemul de operare. Atat.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Eu as merge pe modelul Retina Display, de 15 inch.
13 inch e prea mic pentru asemenea dorinte (Photoshop, Webdesign)
Le am pe ambele si e clar ca 13 inch mi-as mai lua doar pentru deplasari.

2. Daca nu stii nimic despre Mac, e un "leap of faith".
Din punctul meu de vedere merita banii, dar depinde foarte mult de cati bani a si cat vrei sa cheltuiesti.
Despre piraterie nu o sa vorbesc.

Eu nu as mai lua un Notebook nou, fara SSD!

Vestea buna ca daca Mac OS X nu iti place, poti folosi oricand Windows pe el

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Maaai... merita daca ai bani bineinteles. La urma urmei e un produs de lux.

Pe mac programele nici nu se instaleaza. Le copiezi pur si simplu undeva si lucrezi cu ele :D. Da, poti instala 'pirăciuni' bineinteles insa nu e frumos sa se incurajeze asta aici. Dc++.. cine naiba mai foloseste asa ceva in 2013?! Muzica pe OS X eu ascult la VLC sincer sa fiu, insa iTunes e mult mai rapid ca pe windows. A, vezi ca pt iStore iti trebuie cont, chiar daca iei chestii free.

Poti lucra fara probleme cu php si mysql pe mac.

Dezavantaje: trebuie sa intelegi ca are mult mai putine programe decat windows. Adica daca ai chef de un programel sa-ti faca pin always on top pe nu stiu ce fereastra sunt sanse mari sa gasesti. Sau program de downloadat playlist intreg de pe youtube sa nu dai tu manual copy paste. Insa daca vrei acelasi lucru si pe mac... nu gasesti mereu :)). Cam asta ar fi.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Exista Installere pentru multe programe Mac, dar nu se abuzeaza de ele.
2. Inca nu pot zice ca nu am gasit un program alternativ pentru Mac; ce e drept, chestii super specializate s-ar putea fi greu de gasit.

#6
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
M-am jucat la magazin pe un MacBook Air aproape o ora. Posted Image
Ce sa zic, aparent impresionant, la inceput mi-a luat ochii grafica ca si data trecuta, jucandu-ma mai mult cu diverse programe, creari de foldere, salvari etc, am constatat ca nu este ce-mi doresc, mai ales la acel pret sau chiar mai mic adus din state. Chiar si in aproape o ora am reusit sa simt acea "incuiere", acel lockdown, nu ai libertatea in el. Cred ca este ok decat daca vrei/esti de acord, sa cumperi softuri si accesorii de la ei. Mai exista si varianta cu cioarda dar eu unul incerc sa fiu corect (cat pot) si sa instalez softuri legal.
In concluzie, bine am facut ca m-am dus sa ma joc pe el la magazin, cand plecam stiam ca nu voi cumpara asa ceva si nici nu aveam vre-o urma de regret.Posted Image

Multumesc oricum tuturor pentru binevointa si scuze ca v-am rapit timpul.

#7
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
cica o poza face cat o mie de review-uri:

Attached Files



#8
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Intre timp am vazut laptopul asta Dell la vanzare in SUA: http://www.dell.com/...-7537/pd?~ck=mn
Pare foarte ok si in plus are si ecranul touch, nu se stie niciodata ce utilizari gasesti.

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 Stan_Patzitul, on 30 septembrie 2013 - 16:25, said:

Chiar si in aproape o ora am reusit sa simt acea "incuiere", acel lockdown, nu ai libertatea in el.

Ce incuiere frate? Vrei sa trimiti rachete cu el si ti-a pus "lockdown"? Ce poate face windows si nu poate face os x?

 maryus75, on 30 septembrie 2013 - 16:30, said:

cica o poza face cat o mie de review-uri:

'E' acrii... :)

#10
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Frate potae, nu e acru nimic pt ca-mi permit.  Dar pur si simplu nu mi s-a parut ca ar merita acel laptop apple nici macar pretul din sua cu 1000 de lei sau mai mult sub cel din Ro.
PS pluralul de la acru e acri.

#11
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 potae, on 01 octombrie 2013 - 15:30, said:

'E' acrii... Posted Image
dap,"e acrii"rau.intre timp desktopul meu de 4200 Ron sterge pe jos ultralejer cu strugureii tai snobiPosted Image

#12
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai daca ai dedus ca nu merita ins. Ca totusi nu iti permiti sa dai atatia bani pt. "Cat face". Nu mai ziceti ca "e lockdown. Ca Nu e libertate frate" sau ca e prost cand de fapt nu prea va tine buzunaru'.

Desktopu tau de 4200 ron cu piese chinezesti: carcasa "chung pao", sursa "sîrtec", pîrtec etc :)). Si un ferrari condus zilnic are sanse sa se strice mai repede si mai des ca un logan sau alta masina obisnuita. Deci loganu sterge pe jos cu ferrari, nu?

#13
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 potae, on 02 octombrie 2013 - 15:31, said:

Pai daca ai dedus ca nu merita ins. Ca totusi nu iti permiti sa dai atatia bani pt. "Cat face". Nu mai ziceti ca "e lockdown. Ca Nu e libertate frate" sau ca e prost cand de fapt nu prea va tine buzunaru'.

Desktopu tau de 4200 ron cu piese chinezesti: carcasa "chung pao", sursa "sîrtec", pîrtec etc Posted Image). Si un ferrari condus zilnic are sanse sa se strice mai repede si mai des ca un logan sau alta masina obisnuita. Deci loganu sterge pe jos cu ferrari, nu?

ai dreptate,sper ca abtibildul ala  cu marul si sistemul ala de operare limitat sa iti tina de cald.Posted Image ca in rest nu prea are ce satisfactii raportate la pret sa ofere

#14
lenux

lenux

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 15.05.2007
@maryus75, daca vorbim de stabilitate, OS X e mai stabil decat Windows, dar pt un user avansat de Windows, sistemul de operare poate fi aproape sau la fel de stabil ca OS X.
Eu personal nu as da asa o suma mare pe un MacBook Pro, as prefera un laptop + Windows, eventual hackintosh
Nu cred ca exista sistem de operare perfect.
Si Windows are plusuri si minusuri, si Linux-ul si OSX-ul.

Edited by lenux, 02 October 2013 - 15:58.


#15
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
@potae

Deja devii penibil, tu ai măcar idee de unde provin piesele din produsele Apple ? Sau cine le asamblează ?
Dacă vii cu argumente din astea nu îţi dau mai mult de 14-15 ani.

Edited by driftking91, 02 October 2013 - 15:59.


#16
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 lenux, on 02 octombrie 2013 - 15:56, said:

@maryus75, daca vorbim de stabilitate, OS X e mai stabil decat Windows,
bineanteles,nu contest asta,dar trebuie sa iei in considerare ca OS X are suport pt. un harware bine determinat,nu poate fi folosit pe orice configuratie.pe cand windowsul se muleaza pe orice configuratie fara probleme.

#17
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 maryus75, on 02 octombrie 2013 - 16:04, said:


bineanteles,nu contest asta,dar trebuie sa iei in considerare ca OS X are suport pt. un harware bine determinat,nu poate fi folosit pe orice configuratie.pe cand windowsul se muleaza pe orice configuratie fara probleme.

din cauza ca nu vrea apple sa mearga si pe altceva inafara de macintoshuri. cheesus, tu crezi ca nu ar stii aia sa-l faca sa mearga pe orice? :))

driftking, da e facut in china dar nu chinezesc. foxconn preia comenzi atat de la apple si face produse cu piese de calitate si dupa standarde riguroase, dar si de la firme gen "Rototec" care are buget mai mic si foloseste piese mai ieftine si face telefoane de kkt. In china sunt doar fabrici de asamblare. nu acolo e proiectat. dar calculatoru chung pao nu doar ca e asamblat in china ci e si proiectat in china. si se vede dif. de calitate intre laptop apple si orice alt laptop no offence...

Edited by potae, 02 October 2013 - 16:20.


#18
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Se vede dacă compari un laptop de 1500-2000 de lei cu un Macbook.

La cât costă un Macbook Pro de 15'', varianta de top, click îmi iau un laptop bun, un desktop, consolă + TV, tabletă şi smartphone. Posted Image

Uite: http://www.pcgarage....ishlist/733619/

SSD-ul e pt. laptop, de restul un desktop după cum spuneam.

Edited by driftking91, 02 October 2013 - 17:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate