Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Licentele... intre mentalitate si necesitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#37
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002

Quote

mda..... deci voi, mircuitorii :> v-ati gandit vreodata sa cumparati programul ? eu il folosesc zilnic si am si uitat ca e shareware  

:) :) :) :) :)

#38
real_guest

real_guest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2003
De cate programe aveti nevoie permanenta si cate programe folositi doar in anumite situatii ?
Adica, Corell Draw 10, AutoCAD si alte minuni de softuri ultraspecialiazate ACASA ?
De platit pentru o licenta era vorba sau despre care este mai bun ?
Eu, ca utilizator, nu sunt dispus sa platesc oricat mi se cere, in special, cand mi se baga pe gat "compatibilitatea", "exclusivitatea" si altele inca din momentul in care imi cumpar calculator.
Din putina istorie pe care o stiu as spune asa : initial, deceniile 8, chiar 9, limbajele de programare (C, Pascal, Basic s.a.m.d) nu prea au tinut cont de OS, dar aplicatiile unora, fie ele free, share sau pe bani grei, au avut grija sa fie compatibile in mod ciudat numai cu anumite OS-uri sau chiar procesoare, cu alte programe, drivere si alte minuni ale tehnicii noi.
Deci, am ajuns sa platim pentru ca, indiferent de mentalitatile comuniste sau nu, de economia de piata, perfecta sau nu, de teoria conspiratiei sau de spiritul de turma al utilizatorilor/cumparatorilor cei care au avut grija ca la masina ta sa poti sa-i schimbi rulmentii de la roata indiferent de tara in care esti, nu au binevoit sa fie programatori, sefi  de firma in domeniul soft sau crackeri, creatori de computere si periferice, vanzatori de soft si alte meserii conexe IT.

Imi pare rau ?!? sau poate NU - pentru ce am scris !

#39
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
eu postez la topic-ul initial
Sa ne luam sau nu licente ?

eu am licenta de Xp pt ca mi s-a parut ca macar atat pot face si eu pt industria software . De ce il face lumea tampit pe Bill Gates?
Credeti ca un om care a strans o avere de 70 miliarde de dolari e un tampit? Majoritatea romanilor straluciti nu pot strange 5000$ ?
Eu folosesc Adobe Premiere  pt captura digitala (crack-uit)
licenta costa 500 $ . De 500 $ ma duc in Grecia si vin cu caseta DV plina cu imagini sa le capturez cu Adobe . Daca dau 500 $ pe Adobe nu mai am bani sa ma duc in Grecia , nu mai filmez si nu mai am ce draq captura cu Adobe , prin urmare nu am ce face cu el ?
Deci ce sa aleg O excursie in Grecia sau un Adobe Premiere licentiat ? si mai sunt multe de platit rata la masina , telefoane , intretinere , prietena .
Si in plus mie imi place mult sa calatoresc si asta ma costa mii de $ anual.

Dar din asta raman cu satisfactii ale locurilor pe care le-am vazut si amintirile mele de la batranete nu cu satisfactia ca am cumparat software ca sa imbogatesc niste bastani de la Adobe , Macromedia sau Microsoft

castig destui bani pt un roman , dar si traiesc bine si asta costa si deci nu mai imi raman bani si de software.

#40
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

Quote

WindowsXP este una dintre cele mai mari realizari in domeniul software.Nu mertia 100$ ?!

  Deci.. scuzati ca am postat atat de tarziu... acum am intrat prima data pe aces thread :) . Sa revenim... CUM SA MERITE ATAT ?! Dupa parerea mea... un soft destinat populatiei intregi ar trebui sa coste MULT mai putin. Uita-te de ex. la Borland Delphi 7. Costa 3500 $ pentru ca e folosit doar de o mica parte a celor care folosesc calculatorul (sa nu mai vorbim de AutoCad...). Acum gandeste-te la cate persoane folosesc Windows XP. (cel putin de 50 de ori mai multi decat folosesc Delphi 7)...  Acum gandestete din nou  :drac:  . Sunt utilizatori care de-abia isi strang bani pentru un P 1 @ 300 Mhz care costa approx. 100 $ . Cum ti se pare sa mai dea inca atat doar pentru un soft, bani pe care Microsoft nici nu ii simte, dar el trebuie sa scoata din buzunar aproape un salariu (mediu pe economie).

   Deci... parerea mea e ca Licentele nu sunt pentru home users :) Poate pentru cei care chiar au bani sau au vreo firma la care se mao fac controale . In rest... mai bine investesti acei 100 $ pe partea hardware decat pe soft ! wtf... chiar credeti ca ii luati painea de la gura lu' Bill Gates daca folositi Windows-ul sau orice alt soft Microsoft sau orice-ar fi nelicentiat ?

#41
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
100 $ e un cost rezonabil pentru un OS.
Iar WindowsXP este de departe cel mai bun OS pentru desktop, nu numai pentru home users ci si pentru firme mici care au 2-3 functionari cu o bruma de cunostinte Windows/Office.

Va dati seama cati bani ar trebui investiti in scolarizarea Linux?
O sa spuneti ca poate nea' contabilu' de 45-55 de ani sa puna mana pe documentatia Linux si sa invete sa-l foloseasca...
Iar eu am sa va raspund cu rugamintea de a nu mai fuma iarba atunci cand postati pe forum !!!

Au reusit sa bage Linux intr-un pachet retail: LindowsOS 3.0.
Cost: $59.95

De ce sa dai $59.95 pe o masina japoneza, cand un Mercedes e 99$ ?!?

#42
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001
The|SpAwN: nu crezi ca exagerezi...Spui ca programele costa prea mult pentru salariile din Romania...Dar preturile telefoanelor mobile, a componentelor, nu sunt prea mari pentru salariile din Romania?

#43
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
la mobile deja intram in alt domeniu.....jmechereala....lauda....etc
la asta suntem buni

#44
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
asta asa e !
un telefon nu ai de unde sa iei gratis asa ca scoti banu greu pe el!
pe cand un soft de PC poti oricand sa piratezi!
asta e romanul s-a nascut hot si nu poate scapa de chestia asta!

#45
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
in plus un telefon este one-time investment, restul sunt doar manevre, mai pui 1$, il schimbi ...

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
continuand ideea, vreau sa vad cati o sa zica: "uite ce soft mi-am cumparat!" si cati "ce mobil beton am" :drac:

#47
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
i0nutzb, eu daca m-as lauda la cunoscuti "ia uite ce mandrete de XP mi-am luat cu licenta!" s-ar uita la mine ciudat (Asta nu mai e in toate mintile/ nu mai are pe ce da banii/ etc.)

#48
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
zubaida din cauza celor ca tine care gasesc o rushine in a cumpara ceva cand poti sa-l furi se duce dracu tara asta!

#49
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Dragos20, ma bucur ca ai reusit sa descoperi de ce "se duce dracu tara asta", dar ar fi de preferat sa inlocuiesti discutia (a se citi atacul) persoanei cu discutia topicului.

Nu stii nimic despre mine, asa ca nu ai dreptul sa emiti astfel de judecati. Fara suparare.

#50
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 28.11.2001
... si uite asa s-a dus si 3DO ...  :(  ...


Cretze :cya:

#51
citizenx

citizenx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by dragos20
eu postez la topic-ul initial
Sa ne luam sau nu licente ?
 
eu am licenta de Xp pt ca mi s-a parut ca macar atat pot face si eu pt industria software . De ce il face lumea tampit pe Bill Gates?
Credeti ca un om care a strans o avere de 70 miliarde de dolari e un tampit? Majoritatea romanilor straluciti nu pot strange 5000$ ?
Eu folosesc Adobe Premiere  pt captura digitala (crack-uit)
licenta costa 500 $ . De 500 $ ma duc in Grecia si vin cu caseta DV plina cu imagini sa le capturez cu Adobe . Daca dau 500 $ pe Adobe nu mai am bani sa ma duc in Grecia , nu mai filmez si nu mai am ce draq captura cu Adobe , prin urmare nu am ce face cu el ?
Deci ce sa aleg O excursie in Grecia sau un Adobe Premiere licentiat ? si mai sunt multe de platit rata la masina , telefoane , intretinere , prietena .
Si in plus mie imi place mult sa calatoresc si asta ma costa mii de $ anual.

Dar din asta raman cu satisfactii ale locurilor pe care le-am vazut si amintirile mele de la batranete nu cu satisfactia ca am cumparat software ca sa imbogatesc niste bastani de la Adobe , Macromedia sau Microsoft
 
castig destui bani pt un roman , dar si traiesc bine si asta costa si deci nu mai imi raman bani si de software.

ok...sa o luam cu inceputul...:)
dragos 20...spui ca tara o duce de rapa pentru ca lumea nu cumpara soft...dar acum cateva luni, spuneai ca decat sa cumperi Adobe Premiere, mai bine te duci in Grecia...Ai avea bani sa cumperi acel program dar mai bine...daca tot este gratis...Nu ti se se pare corect ca atat timp cat te folosesti de acel program si ti se pare folositor, sa cumperi acel program? Asa ca nu te mai lua de alti useri atat timp cat tu esti cu musca pe caciula... :degetele:  :ciocan:

#52
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
stai ca aici e alta vrajeala!
folosesc Adobe-le de 2 ori pe luna si el costa cam 600$!
parerea mea e ca nu se merita!
dar OS-ul care il folosesti zilnic trebuie cumparat ca nu e mare lucru 100$!
si in plus cu unul fara licenta poti sa ai o groaza de probleme care o sa te termine nervos!

Repet , unele programe sunt prea scumpe pentru home-useri dar macar un OS poti sa cumperi!

#53
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Un muncitor obisnuit (angajat - tamplar, vanzator, tesator, etc.) castiga aproximativ 150$/luna (restul sunt doar pe hartie). Pentru a cumpara Windows cu licenta trebuie sa munceasca 1 luna zi de zi fara sa manance nimic, fara sa mai socotim si copii, hainele, etc. Daca mai socotim si toate celelalte soft-uri, pai, bietul om trebuie sa munceasca o juma' de an fara sa consume nimic.
    Cat despre telefoane, sa fim seriosi!, 90% sunt cumparate din Regie la mana a doua sau a treia, la un pret de 50$ dupa ce in prealabil s-au facut rost de bani din "manevrele" de la vanzarea vechiului telefon.
    Intre ce SO optam? Pai "a opta" inseamna ca ai mai multe variante, nu?

#54
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by dragos20
stai ca aici e alta vrajeala!
folosesc Adobe-le de 2 ori pe luna si el costa cam 600$!
parerea mea e ca nu se merita!
dar OS-ul care il folosesti zilnic trebuie cumparat ca nu e mare lucru 100$!
si in plus cu unul fara licenta poti sa ai o groaza de probleme care o sa te termine nervos!

Repet , unele programe sunt prea scumpe pentru home-useri dar macar un OS poti sa cumperi!

nu e nici o ALTA vrajeala. indiferent de cate ori foloseshti un produs, daca il foloseshti fara licentza, eshti ilegal. e foarte simplu.

daca merita sau nu merita? parerea ta e ca nu merita. PAREREA ta nu conteaza pt ca parerea ta nu este ceruta in cazul legalitatii sau ilegalitatzii foosirii unui produs. Parerea ta conteaza atunci cand decizi daca CUMPERI shi foloseshti produsul sau NU il cumperi shi NU il foloseshti. Aceea este decizia care itzi este oferita shi de la care se ashteapta parerea. restul e furt...

romania...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate