Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ardei pt.boia dulce

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
ok trimite pe pm adresa exacta si luni cand ajung pe langa o posta iti trimit semintele cu mare drag

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
@anknic, tu ce fel de uscator ai?

#21
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
alaska. am vrut sa imi ia unul profi, dar am zis sa incerc cu unul mai ieftin intai sa vaz ce si cum, l-am gasit pe asta anul trecut cu 50 de lei redus si...l-am luat, acuma nu imi mai iau altul pana nu crapa asta.

anul trecut am facut vegeta de casa (anul asta nu am mai avut timp...dar poate totusi reusesc sa mai fac un pic) si a fost ceva formidabil!

#22
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ati renuntat la a face boia de casa? Eu anul asta am cultivat ardei Szeget 80, ieri i-am cules si i-am insirat pe ata sa se usuce.

#23
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Tot Szeget 80 am si eu ... nu am cules nimic ... desi multe fructe sunt rosii!

#24
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am cateva fire de Doux tres long, parca asa se numeste, ceva soi frantuzesc, deocamdata e verdeeeee :) Semanasem si Szeged 80 dar nu a germinat nici macar o samanta!

#25
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Si eu am stat si m-am gandit daca sa astept sa se inroseasca toate fructele de pe tufa sau sa culeg pe masura ce se coc.Am ales a doua varianta, ma gândesc ca astfel ajut planta sa ii coaca mai usor pe cei ramasi.Nu stiu daca am decis corect.Anul viitor o sa pun si doua soiuri ptr boia iute,

#26
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Si eu voi culege fractionat.
Pentru boia iute: macin cativa ardei iuti si-i adaug peste o cantitate mica de boia dulce.

Numai bine!

#27
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Asa o sa fac anul asta.Dar ptr anul viitor cumpar seminte din soiuri dedicate , sa vad diferenta.

#28
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Azi am recoltat Szeged 80 ... vreo doua galeti de 10 l ... atat era copt si rosu!
Cum uscati voi ardeiul asta? ... pe ata (la soare)? ... spalat bine, taiat pe jumatate si uscat la cuptor/deshidratator?

#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
cem mai bine se usuca insirat la loc cald si ventilat, nu in soare direct...daca e insa mai racoare, cum se.intampla spre toamna, e pozibil sa se mai strice daca e insirat normal, adica des...
eu cand am multi d'astia care se preteaza la.uscat ii insir sau mai degraba ii pun cateva zile la soare pe un gratar de plasa,  o rama de 2.5x0.8 m....
Taiati nu am incercat, evit sa ii tai si sa-i usuc dupa desi e mult mai usor dupa aia...motive igienice.
eu ii spal dupa uscaresi ii zvant din nou in conditii mai controlate.
i-as face asa la deshidrator.

inainte de macinat oricum trebuie uscati suplimentar, nu ii poti face direct de afara sau ii faci foarte greu, trebuie sa fie raci/uscati bine ca sa ii macini. eu macin iarna cand fac foc la cuptor/soba, sau ii bag vreo 2 ore la cuptor.
  daca ai nervi incearca sa dai fum pe 1-2 siruri asa cruzi, dupa aia ii usuci...vezi ce iese, mie imi place, altora nu...as zice ca iese ceva super bun...poti incerca sa pui si ceva iutesoft, sa faci un soi de cipotle.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate