Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

BlackBerry Z30

- - - - -
  • Please log in to reply
842 replies to this topic

#829
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Tot asa a zis si johanis, cica ghinion.
Aplicatiile BlackBerry merg, dar nu prea merge sa sari gardul. Vrei messenger, nu merge, vrei Google maps, nu merge, vrei..., ups, nu merge.

Edited by geekos, 26 June 2017 - 16:11.


#830
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Vrei messenger ai o gramada de messengers, vrei maps, ai o gramada de maps on/off line si lista continua, daca te cramponezi in G shit atunci nu vad de ce ti-ai lua altceva decat android din capul locului. Eu folosesc cu succes waze, sygic, navfree si maps-ul nativ pentru navigatie si inca nu am gasit locuri prin Europa unde sa se intapeneasca. Messenger pe fb folosesc in browser daca e musai, altfel exista watsapp, gtalk/hangouts, skype, trillian care este un multichat, bbm care este si pe android, sms, etc....
Mai zi-mi un sistem de operare care integreaza in el magazinul de aplicatii ale altui so!
Si la bal si la spital nu merge! Cum nici android sau ios nu sunt perfecte, la fel, nici BlackBerry nu este!

#831
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Mie nu îmi mai găsea sateliții la waze pe silver edition , lucru care i-a pus capac ! Nici here nu mergea și la restul programelor de navigație îmi arătau că sunt în mare pe lângă Coreea.
Dacă nu îmi lipsea navigația atunci poate mai stăteam cu pașaportul!
Tot îmi lipsește pașaportul deși am și z30 și s7edge, tastatura fizică era altceva. Pe s7edge mă chinuiesc , era altă viată cu telefonul lat !

#832
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu ma cramponez de G shit, numai ca la ora actuala, g maps este cea mai tare app, dupa care vreau sa folosesc Here Maps. Si nu vreau compromisuri, vreau sa am libertatea sa folosesc ce am eu chef. Iar waze este tot a lui G, nu ti se strepezesc dintii cand o folosesti? Si nu vreau sa folosesc messenger din browser, ca atunci cand fiica-mea nu are semnal, vreau sa o sun pe messenger.
Nu spun ca IOS sau Android sunt perfecte. Primul smartphone pe care l-am manevrat a fost iPhone si la care am renuntat pt un Android din cauza limitarilor idioate impuse de producator. Asa si cu BB, il am l-am testat suficient cat sa am o idee clara cu ce se mananca, dar nu este pt mine, tot din cauza limitarilor. Altfel l-as fi folosit, imi place background ul negru si senzatia de telefon solid. Cred ca discutia poate continua pe argumente nu pe crize de fanboy

#833
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
De fapt senzatia este o certitudine, chiar sunt telefoane solide!
Argumente nu simt nevoia sa iti dau, pe mine nu ma limiteaza/incomodeaza la nimic os-ul, si nu am nici update-ul cu google services instalat. Deci, fiecare dupa cum ii trebuie, ca sa dau de copil am investit 100 de lei intr-un ceas pe care il poarta la mana si nu mai e nevoie sa scoata telefonul de pe unde si-l tine ;)
Navigatia o folosesc foarte rar si nu am greturi sa folosesc waze!
As avea greturi sa folosesc un android insa momentan nu simt nevoia!

#834
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Nu are semnal dar are internet?

#835
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Tocmai datorita greturilor, zic ca te comporti ca un fanboy

#836
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Deci e ok sa fii fanboy android sau iphone, dar daca esti fanboy symbian sau BlackBerry e de porc!
Tare!
Ps: pentru cel care vroia BlackBerry : nu iti lua ca e naspa, se uita lumea ciudat la tine, ia un flagshit de la cel mai mare producator de masini de spalat ;)

#837
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu, nu e ok sa fii fanboy nici android nici iPhone. Este ok sa dai jos ochelarii de cal si sa vezi realitatea. Fiecare ecosystem are avantaje si dezavantaje. Din pacate, tu, nu intelegi lucrul asta si ridici in slavi BlackBerry si dai cu noroi in ceilalti.
BlackBerry a avut piata in mana, la degetul mic. Din pacate a avut parte de un management deficitar, care n-a inteles ca piata asteapta inovatie. Si uite asa, din mogulul pietei smartphone, a ajuns sa nu mai produca telefoane. Acum isi pun brandul pe telefoanele chinezilor de la TLC. Au mai primit o gura de oxigen ca au luat niste bani pe patente si marele lor avantaj este divizia de software unde au achizitionat pe unii care au realizat un SO cu raspuns in timp real, cu aplicatii in industria spatiala in principal.
Deci in momentul de fata, asta este cu BlackBerry, au pierdut piata, i-au pus cruce sistemului de operare si au trecut in barca androidului. SO va fi updatat pana isi reinoiesc aia din senatul si guvernul american telefoanele, dupa care nu mai are sens sa bage bani in actualizarea lui cu patchuri de securitate.
Imi doresc sa vad device-uri calitative, la nivelul Passport in viitorul apropiat, dar ramane de vazut.
In concluzie, a sfatui pe cineva, in 2017, sa cumpere un telefon scos acum 2 ani, cu un SO mort, mi se pare nerealist

#838
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
No, eu o sa imi mai cumpar unul mai pe la iarna asa, daca asta ma va fi tinut deja 3 ani consider ca pentru 1000 de lei fac o afacere foarte buna luand unul nou, ca si alternativa pe android as lua un jaf in bugetul respectiv.
Ca sa continuam polemica BlackBerry cu android nu are nimic in comun cu BlackBerry decat priv-ul si utilizarea contracost a numelui de catre TCL (ca TLC era o trupa de negrese prin anii 2000).
Asa ca BlackBerry compania e una si BlackBerry android phone e alta!
Fiecare isi face realitatea personala, daca mie imi este foarte util bbos si mersul pe jos trebuie neaparat sa defilez cu producatorul de masini de spalat s+ si sa ard combustibilu' la semafor?
Daca omul vroia sfaturi si opinii despre android mergea in aria de android nu in cea de BlackBerry. Eu i-am spus parerea mea de fost,actual si viitor utilizator de BlackBerry, doar BlackBerry in urmatorii minim 3 ani!
Nerealist este sa sfatuiesti pe cineva sa dea 1000 de euro pe un telefon care in 2 ani va fi inutilizabil cum e orice android!
A sfatui pe cineva sa cheltuie 200 de euro pe un device care va merge impecabil peste 2 ani mi se pare mai potrivit!
Acum, deh, fiecare cu ochelarii lui ;)

Edited by farausername, 28 June 2017 - 14:16.


#839
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Chiar nu inteleg ce explicatie este ca BB este una si BB cu android este alta? Tu ai citit mai sus, sau doar ti-au sarit niste denumiri in ochi si apoi ti-ai dat cu parerea?
Vrei sa tragi de BB OS, n-ai decat, nu te tine nimeni sa nu faci asta.
Ti se pare ca am sfatuit pe cineva ca sa dea 1000 euro pe un telefon cu android sau fara? Si mai lasa fixatiile cu Samsung sau LG, ca nu sunt singurii care fac telefoane, sunt altii care au inventat device-ul ala pe care scrie blackberry.
Si ma rog de ce nu merge un Android mai mult de 2 ani, ai avut tu in ultimii 10 ani si ai ajuns la concluzia asta? Uite ca N5-ul meu merge bine merci din 2013 si nu sughita. Si Moto G prima generatie este inca in viata. Si atunci de ce as da 200 euro pe un Z30 si nu pe un Nexus?
Una este sa sfatuiesti pe cineva si alta sunt aberatiile de fanboy. Si daca a intrat in aria asta, numai tu ai dreptul sa dai sfaturi, in calitate de impatimit BB? Uite ca am si eu BB si Android si cred ca sunt mai in masura sa fac comparatia fata de un hater.
Vezi ca in afara de TLC si TCL, mai sunt vreo doua locuri unde n-am pus virgula, cum de le-ai ratat?

Edited by geekos, 29 June 2017 - 00:58.


#840
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si eu am android din 2010 care functioneaza pe post de telefon si modem insa atat. Pe aia cu virgula si negresele de la TLC n-am priceput-o! Cand vorbesti de inventii poate ne spui si cum sta treaba cu mailurile pe mobil si care e locul androidului in poveste !
Daca nu stii diferenta dintre BBRY si blackberry android, mai googaleste!
Nu sunt vreo autoritate si chiar nu ma doare nici macar la basca de ce foloseste unul sau altul, pana a fi hater sau fanboy e cale lunga, nu ma atasez de obiecte ca altii.
E bine totusi sa avem masura cuvintelor pe care le scriem!
Spor la citit :) :)

Edited by farausername, 29 June 2017 - 07:45.


#841
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Se vede ca nu te doare, la fiecare 2 propozitii nu spui altceva decat bb e cel mai tare si androidul e de kkt, iar la a treia pomenesti de chestia cu masinile de spalat (pana una-alta, aia mai fac si chip-uri pe care le vand lui Apple, iar ailaltii fac ecrane care le vand la ceilalti oem, asta ca tot veni vorba de googalit).

#842
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai da, pentru mine asa stau lucrurile, ca n-am nici android si nici cipuri, am masini de spalat, aere conditionate ,casetofoane si televizoare. Ca telefoane am BlackBerry, deci unde e nelamurirea?

#843
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu e nicio nelamurire, m-am lamurit complet.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate