Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

BlackBerry Z30

- - - - -
  • Please log in to reply
842 replies to this topic

#811
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015

View Postmonolite, on 01 aprilie 2017 - 15:39, said:

am gasit la un amic un Z30 care arata foarte bine si il vinde cu 280 ron

mai merita cumparat ? bateria cred ca mai tine foarte putin cred ca ar trebuii sa schimb si bateria
Nu in nici un caz. Bateria costă. Dar dacă totuși vrei să il cumperi te rog să faci un apel telefonic si să fi atent la difuzoare.

#812
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011

View Postvaranhia, on 02 aprilie 2017 - 07:30, said:

Nu in nici un caz. Bateria costă. Dar dacă totuși vrei să il cumperi te rog să faci un apel telefonic si să fi atent la difuzoare.

casca bazaie un pic dar numai cand e volumul la maxim
cu 2-3 nivele mai jos nu mai face

cat costa o baterie originala ? ca am gasit si la 53 ron noua ...dar nu prea imi vine a crede parca

apropo de Whatsapp ... dupa iulie 2017 se va mai putea utiliza in vreun fel ? macar cu aplicatie mai veche android ? sau o sa fie blocat accesul de tot ?

Edited by monolite, 02 April 2017 - 18:50.


#813
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Bateria originală 40-60 euro, o să continue sa bazaie si ma rău. Vrei un sfat? Nu-l cumpăra, am și eu un Z30 dar nu-l vând, la vară când vin acasă il dăruiesc unui băiat de la spălătoria de mașini pentru că e cuminte.

#814
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
50 lei nu mi se pare o avere. Pana la urma este o baterie nu prea mare si de la un model vechi de telefon. Cat ai vrea sa coste? Ca sunt OEM sau nu... OEM nu cred ca mai gasesti, chiar daca sunt prezentate ca OEM pe amazon, ebay, etc. Poate in service-ul Blackberry sa gasesti OEM.
Daca vrei whatsapp si casca bazaie, nu-l cumpara, ca e cam multisor la bani. Ia-ti un android teapan. A fost o reducere misto la Altex la Moto G4... daca urmaresti, prinzi ceva modern si la bani ok in loc sa dai ~300 lei pe un telefon destul de vechi si la care trebuie sa-i mai cumperi si baterie.
Eu unul nu l-as cumpara.

#815
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Watsapp merge cu apk de android si aplicatia waa, vezi pe bbforum. Si decat un android de 600 lei mai bine BlackBerry la jumatate de pret, dar asta e o parere subiectiva de la un utilizator de BlackBerry.

#816
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
is constient de vechimea telefonului insa imi place modul in care arata si e construit
se simte altfel in mana fata de orice plastic de pe Samsung
iar la bani aia SH nu vad ce as putea cumpara care sa se compare cat de cat

#817
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postfarausername, on 02 aprilie 2017 - 19:49, said:

Watsapp merge cu apk de android si aplicatia waa, vezi pe bbforum. Si decat un android de 600 lei mai bine BlackBerry la jumatate de pret, dar asta e o parere subiectiva de la un utilizator de BlackBerry.
Ma faci sa rad cu BB vs Androidul tau. Am ambele sisteme de operare si in afara de limtari impuse de un SO mort, nu am gasit nimic deosebit.
Da, ca si build quality, este un telefon destul de solid, dar asta nu este un atribut exclusiv al BB Z30.

View Postmonolite, on 02 aprilie 2017 - 22:23, said:

is constient de vechimea telefonului insa imi place modul in care arata si e construit
se simte altfel in mana fata de orice plastic de pe Samsung
iar la bani aia SH nu vad ce as putea cumpara care sa se compare cat de cat
Pai, cine te pune sa iei Samsung? Nu ai aflat ca exista telefoane mobile care se numesc altfel? Care sunt peste sapunierele de la samsung si costa mai putin?
Uite aici, telefoane de calitate superioara care nu te costa un rinichi precum samsung sau apple
Moto G4 la 550 lei, Moto X Play la 750 lei si uite la Altex, noi Moto G4 Play la 650 lei sau la 620 lei pe alb.
Daca-ti place, iati-l. Insa cumperi un telefon care foloseste un sistem de operare tras pe linie moarta chiar de catre producator. Blackberry nici nu mai produce telefoane (telefoanele produse sub brandul Blackberry sunt facute de o firma chinezeasca, cu sistem de operare android). Vei avea un handicap major atunci cand vei vrea sa instalezi o aplicatie.
Daca nu ar fi nimic in neregula cu telefonul, atunci ~300 lei nu este o avere.

#818
monolite

monolite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 15.08.2011
am luat pana la urma SH un Lumia 650 alb dual sim cu 280 ron la cutie impecabil

ramane mai incolo sa cumpar un BlackBerry KeyOne ... prima dragoste ramane Posted Image

Edited by monolite, 04 April 2017 - 20:48.


#819
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Sa-l stapanesti sanatos

#820
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Mi s-a brick-uit Z30. Cand incerc sa intru in settings, nu merge, ramane ecranul negru. Am incercat sa-i fac un factory reset cu sachesi, dar nu merge.

#821
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ok, daca cineva se loveste de problema descrisa mai sus, a mers reparat tel prin reinstalare OS din bb link
http://support.black...umber=000034045

#822
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Salut, mai merita cumpărat acest telefon in 2017 ?

#823
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Tu faci sondaj de opinie?

#824
Catalinrgb

Catalinrgb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 02.06.2014
Am întrebat pe 2 topice pentru a afla de ambele telefoane . Deci dacă se poate un răspuns la întrebarea mea îți mulțumesc.

#825
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View PostCatalinrgb, on 25 iunie 2017 - 16:51, said:

Salut, mai merita cumpărat acest telefon in 2017 ?
Nu. Motivul este SO care este mort. Harware-ul este ok.

#826
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si ce nu poti face cu os-ul mai exact?
Ps: a primit update acum 3 luni, ca fapt divers asa!

#827
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
A primit update care mi-a brickuit telefonul. Din cate inteleg, nu sunt updateuri de software, sunt niste patchuri de securitate. Probabil o sa se mai intample pana isi schimba aia din senatul american telefoanele.
Un SO tras pe linie moarta este depasit moral. Pierzi suportul pt aplicatii.

Edited by geekos, 26 June 2017 - 13:28.


#828
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Ghinion, ultimul update l-am facut in martie 2015, telefonul merge impecabil, la fel si aplicatiile!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate