Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Numarul 666...mit sau adevar?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2187 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdjl, on Jan 12 2006, 11:38, said:

MAN, chiar dacă o fi adevărată sau nu faza cu 666, eu nu vreau buleitin electronic - nu vreau să comit nici o infracțiune, stați liniștiți, da' nu prea am încredere în chestiile super tehnoligizate (dacă o iau multe cimpoutere razna în același timp), și ce-l interesează pe x sau y unde mă duc, ce-s, securiști?
Este un numar spiritual, nu fizic. Numai popii invata lumea la prostii d-astea cu super-computeru', chipu' nu stiu care, etc...

Biblia are regula ei de interpretare:compari Scriptura cu Scriptura. Deci definitia lu' 666 o gasesti comparind ce scrie in Biblie cu ce scrie in Biblie. Nu cu ce vezi la TV.

#74
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostZanetti`, on Jan 12 2006, 16:43, said:

Apocalipsa 14:9-12
Apoi a urmat un alt înger, al treilea și a zis cu glas tare: „Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei, și primește semnul ei pe frunte sau pe mână,
10  va bea și el din vinul mâniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat în paharul mâniei Lui; și va fi chinuit în foc și în pucioasă, înaintea sfinților îngeri și înaintea Mielului.

     Pentru toti alarmistii, ii invit sa citeasca cu atentie primul verset, in care se arata clar ca, inainte ca Dumnezeu sa se manie pe cei care primesc semnul fiarei, va trimite un inger de-al Lui care va striga cu glas tare, ceea ce inseamna ca va auzi destul de clar TOATA LUMEA , sa nu se mai inchine nimeni fiarei si sa nu mai primeasca semnul ei pe mana sau pe frunte ! Deci, nu numai ca va fi un glas ce se va auzi in toata lumea, dar se va spune clar si care este acest semn si cine este fiara!
     Nu va ramane decat sa asteptati si sa incercati sa aveti mintea cat mai deschisa la acest aspect.

     Deci, daca biblia minte, e ok, nu aveti de ce sa va speriati; daca spune adevarul, atunci sigur dumnezeu va avea grija sa-si trimita un prooroc ce va anunta toata lumea despre intentiile sale, inainte de a le pune in aplicare!
     Inca ceva, de vreme ce Dumnezeu este un dumnezeu iubitor, sigur nu va fi vorba despre un semn care sa ti se puna fortat pe mana, ci un semn pe care il va putea refuza oricine! Faptul ca se pune pe frunte, inseamna ca este vorba de o acceptare ce tine de gandire, faptul ca se pune pe mana, inseamna ca va depinde de vointa omului, ca va fi un semn facut cu mana si nu neaparat un semn care se primeste efectiv pe mana!

#75
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
In mod clar pe mana inseamna "in actiunile lor" si pe frunte inseamna "in gandirea/deciziile/credinta lor".

#76
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View PostFranco222, on Apr 20 2007, 08:08, said:

In mod clar pe mana inseamna "in actiunile lor" si pe frunte inseamna "in gandirea/deciziile/credinta lor".

Si cum ramine cu "nimeni nu va mai putea cumpara sau vinde , daca nu are semnul " ?

#77
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Dom'le da astia aveau moneda in perioada apocalipsei?
Ca daca nu putem spune ca banu e si in mintea si in mana omului.
Si la cate simboluri sunt pe bani.... oho.
Dar cred ca euro e mai degraba semnul satanei pentru ca oricum nu stiau aia de america.

Na, ca v-am dat idei.

#78
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005
Intru linistirea Apocaliptilor si mult tematorilor de numere multiplicate, si pentru gloria si binecuvantarea Adevarului, in lupta sa cu spurcaciunea, prostia si mult-dureroasa ignoranta, acesta este marturia mea (revelata divin, prin gugal):
http://www.csad.ox.a...xy/beast616.htm
Este atat de greu sa fi rational? Pe omul antic sau medieval il inteleg, era mai aproape de animal decat de uman, dar omul modern care inca se teme de numere si demoni este pentru mine o totala necunoscuta....

#79
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View Postshaddy_, on Apr 20 2007, 10:27, said:

Si cum ramine cu "nimeni nu va mai putea cumpara sau vinde , daca nu are semnul " ?
Dar tu ce crezi monser? Ce iti trebuie ca sa cumperi sau sa vinzi?
Banul exista in vremea cand a fost scrisa Apocalipsa si de fapt exista cu mult inainte.
Se spune ca banul e ochiul dracului.

Edited by Franco222, 20 April 2007 - 11:04.


#80
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View PostFranco222, on Apr 20 2007, 10:08, said:

In mod clar pe mana inseamna "in actiunile lor" si pe frunte inseamna "in gandirea/deciziile/credinta lor".

Io n-as crede ca e doar o metafora cum crezi tu.Cred ca e ceva cat se poate de adevarat si palpabil ca de ex un cod scris pe un cip.N-ai auzit ca in curand o sa se identifice omul dupa retina?

#81
illidan

illidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.10.2004
Din toata discutia asta se pierde esentialul. Biblia e legata de spiritualitate si credinta. Daca eu aleg sa imi implantez buletinu in mana dreapta sau unde o fi mai bine doar ca sa nu il mai pierd si imi vad de viata mea in continuare exact ca si inainte sa fac treaba asta cu ce gresesc eu? Ce e rau in faptul asta nu inteleg. Si plus de asta spunea cineva ca noii nascuti vor avea chestiile astea implantate din nastere. Si asta ce inseamna?? ca toti cei nascuti mai tarziu cam .. peste 5 ani din momentu asta sa zicem (cand o sa intre chestia asta in vighoare) vor ajunge in iad automat doar pentru ghinionul ca s-au nascut mai tarziu? ...  :rolleyes:    De ce trebuie sa legam toate chestiile marunte din viata de Apocalipsa? De ce pe la finele anului 1000 se credea ca vine apocalipsa, la sfarsitul lui 2000 identic? Cate mii de ani mai trebuie sa treaca sa nu mai asociem cifrele care ne inconjoara cu cifrele Apocalipsei? Mai ales ca Biblia si in special Apocalipsa e plina de simbolisme deci nu trebuie luat mai nimic ad literam..    De ce nu pricepem odata ca toti anii astia (anu in care s-a nascut bush sau mai stie naiba care) sunt niste conventii aparute DUPA ce a fost scrisa Apocalipsa, si nici macar anul 1 nu e cunoscut cu aproximatie (se crede ca e undeva prin 4 ad). In fine daca esti crestin mai bine iti vezi de modul tau de viata in care sa iti respecti aproapele si lasa cifrele pentru cei care stiu ce sa faca cu ele..

Edited by illidan, 20 April 2007 - 11:20.


#82
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007
Pai nu e nimic rau in asta ,e doar Apocalipsa. :lol:

#83
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View PostFranco222, on Apr 20 2007, 09:56, said:

Dar tu ce crezi monser? Ce iti trebuie ca sa cumperi sau sa vinzi?
Banul exista in vremea cand a fost scrisa Apocalipsa si de fapt exista cu mult inainte.
Se spune ca banul e ochiul dracului.

M-ai lamurit de m-ai umplut de apa.Multumesc :)))

#84
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View Postpanselutza, on Apr 20 2007, 12:16, said:

Io n-as crede ca e doar o metafora cum crezi tu.Cred ca e ceva cat se poate de adevarat si palpabil ca de ex un cod scris pe un cip.N-ai auzit ca in curand o sa se identifice omul dupa retina?
Fiecare interpreteaza cum vrea. Totusi, faptul ca apar 2 locuri diferite in care poate fi  primit semnul, arata ca nu e vorba de o procedura standard.
Am putea cel mult forta o apropiere intre frunte si retina si intre mana si amprenta digitala.
@shaddy nu inteleg metafora ta cu apa  :lol:

Edited by Franco222, 20 April 2007 - 11:46.


#85
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postshaddy_, on Apr 20 2007, 10:27, said:

Si cum ramine cu "nimeni nu va mai putea cumpara sau vinde , daca nu are semnul " ?

     Apocalipsa 13
17 și nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei.

Apocalipsa 14
9 Apoi a urmat un alt înger, al treilea, și a zis cu glas tare: "Dacă se închină cineva fiarei și icoanei ei, și primește semnul ei pe frunte sau pe mână,

Apocalipsa 14
11 Și fumul chinului lor se suie în sus în vecii vecilor. Și nici ziua, nici noaptea n-au odihnă cei ce se închină fiarei și icoanei ei, și oricine primește semnul numelui ei!


     Dupa cum se vede clar mai sus, nimeni nu va putea sa cumpere sau sa vanda fara sa aiba acest semn! Cand se spune nimeni, este clar ca nici chiar fiul lui Dumnezeu, sau chiar Dumnezeu in persoana de ar veni pe pamant, nu vor putea cumpara fara sa aiba semnul sau numarul fiarei pe mana sau pe frunte! Deci nu este nici o posibilitate de scapare in privinta aceasta!!!
     Pentru a fi chinuit ,insa, de catre Dumnezeu, se cere o dubla conditie: sa ai semnul, dar sa te si inchini Fiarei! Deci, problema adevarata nu va fi primirea semnului, pe care oricum nu o va putea nimeni evita decat cel mult de se va duce sa locuiasca undeva in pustie, ci adevarata problema, adevarata greseala, va fi inchinarea in fata unei fiinte sau  a unui obiect ce nu va fi insusi Dumnezeu!
     Sfatul meu pentru  cei care se simt inspaimantati de asta: nu va mai inchinati la orice porcarie, ba chiar nu va mai inchinati la nimic! Cand va veni Dumnezeu in fata voastra, veti cadea singuri in genunchi, fara ca voi sa mai ziceti nimic, cum au cazut atatia apostoli in timpul viziunilor pe care le-au avut!

#86
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
De acord 100% cu Tudorel. Asta nu inseamna ca trebuie sa abandonati cercetarile.

#87
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpanselutza, on Apr 20 2007, 12:16, said:

Io n-as crede ca e doar o metafora cum crezi tu.Cred ca e ceva cat se poate de adevarat si palpabil ca de ex un cod scris pe un cip.N-ai auzit ca in curand o sa se identifice omul dupa retina?

     Ai dreptate, Panse, va fi si un semn fizic ce se va primi efectiv pe mana sau pe frunte. Am explicat ceva mai sus. Pacatul ce va fi pedepsit insa de catre Dumnezeu, nu va fi primirea semnului, ci inchinarea in fata fiarei si primirea semnului spiritual, nu a celui fizic.

#88
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View Posttudorel666, on Apr 20 2007, 12:52, said:

Ai dreptate, Panse, va fi si un semn fizic ce se va primi efectiv pe mana sau pe frunte. Am explicat ceva mai sus. Pacatul ce va fi pedepsit insa de catre Dumnezeu, nu va fi primirea semnului, ci inchinarea in fata fiarei si primirea semnului spiritual, nu a celui fizic.
Si cum ar fi sa te inchini?Faci crucea invers sau cum?
Io cred ca de inchinat ne vom inchina cu totii ,adica ne vom supune.Ca n-avem incotro.

Edited by panselutza, 20 April 2007 - 12:02.


#89
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postpanselutza, on Apr 20 2007, 13:01, said:

Si cum ar fi sa te inchini?Faci crucea invers sau cum?
Io cred ca de inchinat ne vom inchina cu totii ,adica ne vom supune.Ca n-avem incotro.

     Nu mai face confuzie intre a face semnul crucii si a te inchina! Orice copil de gimnaziu stie ca sunt doua cuvinte cu radacina diferita. Daca ar fi vreo legatura intre ele, ar trebui sa se numeasca incrucire si nu inchinare! Inchinarea inseamna de fapt supunere, dar nu este identica nici cu ingenuncherea fizica in fata cuiva. Este vorba despre o ingenunchere spirituala, in sensul ca eu consider doctrina respectiva drept ceva demn de urmat. Cu alte cuvinte, daca ma obliga cineva sa intru intr-o biserica crestina si sa ma inchin in fata icoaneler, dar cugetul meu spune, in timp ce fac asta, "lua-v-ar dracu de porcarii", sau ma gandesc ca am uitat sa cumpar kiri-kiri la papagal, atunci inseamna ca nu ma inchin in nici un caz icoanelor, ci doar ma supun stapanirii ce ma forteaza sa fac asta, iar supunandu-ma stapanirii, ma supun de fapt lui Dumnezeu.
     Deci inchinarea despre care se vorbeste in Apocalipsa, este o inchinare in duh, inchinare care nu este facuta catre Dumnezeu, ci catre o creatura de-a lui, indiferent ca este vorba de un om, o pasare, un animal, o bucata de lemn aurit, un sfant mort, o carte, o stiinta, o invatatura, sau fie si un simplu cuvant!
     Lui Dumnezeu trebuie sa te inchini in duh. Daca primeste cineva in duhul lui inchinarea catre orice altceva, atunci asta nu e deloc pe placul lui Dumnezeu, si pedepseste pe omul respectiv, indiferent ca primeste sau nu pe mana semnul Fiarei.

#90
sfx

sfx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 03.11.2005

View Posttudorel666, on Apr 20 2007, 12:19, said:

... iar supunandu-ma stapanirii, ma supun de fapt lui Dumnezeu.
...Daca primeste cineva in duhul lui inchinarea catre orice altceva, atunci asta nu e deloc pe placul lui Dumnezeu, si pedepseste pe omul respectiv, indiferent ca primeste sau nu pe mana semnul Fiarei.
Pai am doua nelamuriri:
1 - ce legatura exista intre "stapinire" si zeu sa zicem daca Basescu da un decret si te supui lui ...
2 - parca te contrazici, cind ai fost obligat sa faci un ritual practic, cu corpul, chiar daca ai fi avut altceva in minte, concluzionezi ca este suficient pentru a te supune zeului, apoi spui ca nu este pe placul sau inchinarea fizica spre obiecte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate