Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Filme cu armata japoneză.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012
Salut, în ultima vreme ma cuprins o plăcere de a vizualiza filme/seriale cu armatele japoneze/chineze(după mine e aproape același lucru).
Mai exact cu armatele imperiale antice.
Dacă știți vreun film/serial cu/despre așa ceva, vă rog să lăsați reply.
Mulțumesc.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
cum sa consideri CN si JP aceeasi chestie?! Sunt diferiti, atat ca aspect, dar mai ales ca limba si traditii.

ps. Tora!Tora!Tora! e film japonez.

#3
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012
Poţi să-mi postezi două linkuri sau două poze aici cu membru al armatei imperiale CN şi JP? Eu nu am găsit pe google deosebiri.

Edited by burn_day, 07 September 2013 - 14:07.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
De cativa ani, sunt la moda serialele cocoreene, evident cu armatele lor...

Ocazional mai apar in ele, si asa zisi chichinezi si jnapanezi.

Am remarcat ca ai precizat antice, atribut care restrange mult sfera de interes.

Oricum, se poate sublinia ca sunt diferente foarte semnificative intre culturile chineze, coreene si japoneze, chiar daca exista si similitudini, de la ochii oblici si pana la apartenenta la anumite religii in timp.

Edited by loock, 07 September 2013 - 14:19.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
ochii oblici seamana, dar nu rasar. Sunt diferiti japonezii fata de coreeni si chinezi :P
plus ca, chinezii au tenul mai galben decat japonezii.
China a avut o foarte mare influienta pentru japonia, dar pana atunci, si dupa, diferentele sunt considerabile.

#6
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Tora! Tora! Tora! http://en.wikipedia....ra!_Tora!_Tora! e un film despre atacul de la Pearl Harbour , din 7 decembrie 1941,
nu are nimic de a face cu " cu armatele imperiale antice." asa cum doreste "burn_day" ( ganja-man-ul Posted Image )

#7
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postburn_day, on 07 septembrie 2013 - 13:31, said:

Salut, în ultima vreme ma cuprins o plăcere de a vizualiza filme/seriale cu armatele japoneze/chineze(după mine e aproape același lucru).
Mai exact cu armatele imperiale antice.
Dacă știți vreun film/serial cu/despre așa ceva, vă rog să lăsați reply.
Mulțumesc.
Pe TVR2 rulează serialul Trei regate (San guo), China, 2010, cu următoarea distribuție:
Hao Chen (Diao Chan)
Jianbin Chen (Cao Cao)
Yulin Fan (Sun Jian)
Peter Ho (Lu Bu)
Weide Huang (Zhou Yu).

Scurtă descriere: Ecranizare după "Cronica celor trei regate", celebrul roman popular semnat de Luo Guanzhong, un cărturar al secolului al XIV-lea. Acțiunea filmului acoperă un interval istoric de un secol (184-280 en), o perioadă haotică din istoria Chinei, când, după răscoala țărănească a Turbanelor Galbene, imperiul se divizează în trei regate (Sanguo) Wei, Wu și Shu, care se vor lupta între ele pentru supremație.

Eu l-am văzut când rula pe TVR3, acum ceva timp, și chiar merită vizionat. E mai mult decât un serial despre China antică, e artă și poezie chineză la un loc. Prin mimica și gestica actorilor chinezi, prin costumele și decorurile prezente, dar și prin dialogurile sugestive, pare mai degrabă o piesă de teatru decât un simplu film.

Dacă te aştepţi la tipul de film/serial gen american vei fi dezamăgit, dar, doar din punctul acesta de vedere.

#8
burn_day

burn_day

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 420
  • Înscris: 01.08.2012

View Postlex404, on 07 septembrie 2013 - 14:20, said:

ochii oblici seamana, dar nu rasar. Sunt diferiti japonezii fata de coreeni si chinezi Posted Image
plus ca, chinezii au tenul mai galben decat japonezii.
China a avut o foarte mare influienta pentru japonia, dar pana atunci, si dupa, diferentele sunt considerabile.
Mă refeream la armuri, arme.

View PostTeophileos, on 07 septembrie 2013 - 14:44, said:

Tora! Tora! Tora! http://en.wikipedia....ra!_Tora!_Tora! e un film despre atacul de la Pearl Harbour , din 7 decembrie 1941,
nu are nimic de a face cu " cu armatele imperiale antice." asa cum doreste "burn_day" ( ganja-man-ul Posted Image )
Destul de bun filmul.

View Postcleopatra00, on 07 septembrie 2013 - 15:01, said:

Pe TVR2 rulează serialul Trei regate (San guo), China, 2010, cu următoarea distribuţie:
Hao Chen (Diao Chan)
Jianbin Chen (Cao Cao)
Yulin Fan (Sun Jian)
Peter Ho (Lu Bu)
Weide Huang (Zhou Yu).

Scurtă descriere: Ecranizare după "Cronica celor trei regate", celebrul roman popular semnat de Luo Guanzhong, un cărturar al secolului al XIV-lea. Acţiunea filmului acoperă un interval istoric de un secol (184-280 en), o perioadă haotică din istoria Chinei, când, după răscoala ţărănească a Turbanelor Galbene, imperiul se divizează în trei regate (Sanguo) Wei, Wu şi Shu, care se vor lupta între ele pentru supremaţie.

Eu l-am văzut când rula pe TVR3, acum ceva timp, şi chiar merită vizionat. E mai mult decât un serial despre China antică, e artă şi poezie chineză la un loc. Prin mimica şi gestica actorilor chinezi, prin costumele şi decorurile prezente, dar şi prin dialogurile sugestive, pare mai degrabă o piesă de teatru decât un simplu film.

Dacă te aştepţi la tipul de film/serial gen american vei fi dezamăgit, dar, doar din punctul acesta de vedere.
Mă voi uita la câteva episoade şi voi reveni cu un reply.
Până atuncea, încă sunt deschis la sugestii.

Edited by burn_day, 07 September 2013 - 15:30.


#9
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
M-au pasionat și pe mine într-o vreme (au o anumită picturalitate în imagini), mi-am amintit că mai căutase cineva cam același lucru în urmă cu niște ani și dădusem și eu un răspuns, pe care-l găsești AICI. De atunci au mai tot apărut filme de genul ăsta (lesne de găsit pe imdb, dacă te interesează). Pe același topic mai poți găsi „oferte” ca să zic așa.

#10
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
http://www.imdb.com/title/tt0498380/

E bun filmul, mi-a placut ca e "povestit" din perspectiva japoneza, nu din cea americana (ei au venit, ai au facut, ei au salvat, etc).

#11
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 19.07.2008
Ran, Kagemusha, Seven Samurai :D

Mai mult primul daca esti interesat de lupte, sange and co.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate