Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

(viotl) Casa noastra - La trei căluți

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1727 replies to this topic

#1351
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Exista zice-se un stas care reglementeaza aceste valori in functie de material si diametru:
-teava PVC100 = 2%
-teava PVC125 = 1,5%
-teava PVC150 = 1%
-teava PVC200 = 0,8%

Ce-i dam eu cu 2,5% e prea mult. Deci 2% se recomanda.
In practica eu zic ca intre 1 si 2% este bine bine. 1% daca ai debit, familie numeroasa si 2% daca esti single Posted Image

Caminele de vizitare se fac la 50-60m dar pentru ca un sarpe de desfundat are cam 10m sti deja la ce distanta sa faci oa stfel de gura. Eu nu am facut camine ci doar o ramificatie Y cu iesire in sus si capac la fiecare maxim 10m, in special inainte de coturi.

Edited by kpk1, 14 June 2015 - 22:12.


#1352
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postinu1711, on 14 iunie 2015 - 11:45, said:

Cam mult 40m. Eu am 17 de la casa pana la poarta. Probabil ca de la casa pana la fosa imi vor ramane vreo 10-12m.
Nu tot trebuie sa faci guri de vizitare din x in x metri? Nu mai stiu cat era x.Posted Image 10m? Daca intr-o gura de vizitare dintr-asta faci si ruperea de panta?
Da' ia stai putin! Unde duci tu maro-ul la 40m de casa???
Uite unde il duc...

Attached File  sant 1.jpg   193.92K   175 downloadsAttached File  sant 3.jpg   207.86K   74 downloadsAttached File  sant 3.jpg   207.86K   74 downloads

deci, undeva dupa baraca aia va fi fosa vidanjabila. De la casa la strada sint app 65 de metri, fosa va fi la app 40 de metri.
Mini guri de vizitare vor fi la fiecare teava, adica din 6 in 6 metri. Cine a desfundat o teava stie de ce...

deci, la 9 metri am app 36 de cm cadere, adica x4

deci, la 10 m, 40. La 40 de m, 160. Deci, trebuie sa compemsez 120 in 7 imbinaturi de teava.
Pai, sa vad ce cadere compenseaza doua coturi de 15*.

Ai ca sint pe drumul cel bun.

vai capul vostru ce va constipati daca nu-mi iese.....

Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by viotl, 14 June 2015 - 22:41.


#1353
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postviotl, on 14 iunie 2015 - 22:09, said:

Cred ca e norocul tau. Pai cum frate.... Eu n-as zice asa ceva nici fript! Adica cum, tu nu stii de ce e in stare o nevasta furioasa? Ioi, da' ce noroc au unii! Posted Image!


O nevasta naspa e de-ajuns...dar toate de pe softpedia? Bod, esti ok? ""!


Ehe...mi-a dat Dumnezu o nevasta jos palaria....va doresc si voua asa ceva....oricum, sa nu fie suparata!Posted Image

View Postviotl, on 14 iunie 2015 - 22:30, said:

Uite unde il duc...

Attachment sant 1.jpgAttachment sant 2.jpgAttachment sant 3.jpg


Faci un pat de nisip cu panta ce-ti doresti....si pui teava...e simplu.....si cum ti-am mai zis...canale din 10 in 10m de unde se poate avea acces la tubulatura; si bineintales, canale la fiecare cotitura!

Edited by BodCasa, 14 June 2015 - 22:44.


#1354
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBodCasa, on 14 iunie 2015 - 22:33, said:

Ehe...mi-a dat Dumnezu o nevasta jos palaria....va doresc si voua asa ceva....oricum, sa nu fie suparata!Posted Image
O fi, da' ca a mea nu-i... nu-i nici una...

View PostBodCasa, on 14 iunie 2015 - 22:33, said:

Faci un pat de nisip cu panta ce-ti doresti....si pui teava...e simplu.....si cum ti-am mai zis...canale din 10 in 10m de unde se poate avea acces la tubulatura; si bineintales, canale la fiecare cotitura!
Ntz!
Asa ma costa nisipul mai mult decit teava!

Si frate, unde ati facut managementul tevilor.... daca tava are 6 m, de ce sa pun canale la 10? Nu pricep. Foaia tot goala. Ori 6 ori 12, nu? Oricum, am luat deja 8 teuri...

Edited by viotl, 16 June 2015 - 22:39.


#1355
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cum vrei tu....
Pune la 6 sau la 12 m....
Appropo, nu pune cotul in acele canale, lasa-le canal "gol", si pe fund faci trecere din beton pe unde sa alunce kk!

#1356
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Suntem in august. Ce-ai mai facut la conac ?

#1357
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Si voi cam ce mai faceti asa? :D

#1358
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Pe caldurile astea @viotl se  plimba si noi muncim :D
Pai e corect nanasule?!
@Astrule, tu ce mai zici ? Cum iti mai este ? Ce ne mai povestesti de viata si de dincolo ? :D Uite cata tema ti-am dat.

Edited by kpk1, 13 August 2015 - 10:14.


#1359
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
de viata de dincolo?Posted Image

#1360
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Mai ce sa zic, e bine si frumos. Putin cam intunecat si cam cald. E unu rosu, cu coarne si coada cam suparat tot timpul si ne mai baga in cazanul cu smoala cand il apuca nabadaile, dar mie stie ca imi place in beton asa ca imi face hatarul din cand in cand Posted Image In rest e bine, 40 de virgine pe zi si meniul e fish & chips + beer.
In curand vin si poze de pe santiere, big ones de data asta ;)

Edited by Astrul, 13 August 2015 - 11:07.


#1361
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
vezi sa fie aditivat betonul ala........

#1362
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Astia toarna C35/45 aici.....o sa va pun si poze daca sunteti cuminti

#1363
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmanuko, on 02 august 2015 - 14:23, said:

Suntem in august. Ce-ai mai facut la conac ?

View PostAstrul, on 13 august 2015 - 01:31, said:

Si voi cam ce mai faceti asa? Posted Image

Uf.
Ce sa facem.... pauza.
Cum am mai zis mai devreme asa a ramas. Un pic de compartimentare la mansarda, un pic de nivelare prin curte...
Asta e. Job, cursuri, majorate, balcon, caldura, nehotarire...
Am cam ajuns intr-un impas. Sintem in punctul unde trebuie sa hotarim instalatiile la mansarda ca sa putem continua/incheia cu peretii. Si usile de interior. Si nu ne putem hotari. Am petrecut multe ore cu soata invirtindu-ne prin casa, incercind sa ne imaginam cam cum ar veni, mobile/sanitare etc, si n-am avansat prea mult. Ca sa putem decide cam ce sa cerem electricianului si instalatorului. Si, dupa ce luasem ceva viteza, vine un amic sa ne dea peste cap, eram chititi pe IPAT si el ne sugereaza IPEL... ca se schimba radical toate de la un cap la altul.
Evident, puteam sa fac un proiect pentru asta. Eh, dupa ce am vazut cum unora nu le-a iesit cum au vrut cu toate proiectele lu' peste.... am zis ca mare lucru nu o fi daca le gindim singuri. Ei uite ca nu-i usor. Numai ca, nu-i asa, orice proiectant ma va intreba...acelasi lucru: Ce mobile pui, si unde? Ce sanitare? Si asa sint intr-un cerc vicios. Norocul meu ca nu sint nevoit sa ma mut...  Ne-am plimbat prin magazine, am intrat pe saituri, am citit in reviste..... Se cristalizeaza niste idei, dar greu, foarte greu....
In fata trebuia sa iasa un loc destul de larg, inaltat, unde sa pot intoarce masina. Eh, dupa ce am nivelat am vazut ca pamintul disponibil de la fundatia casei e muult prea putin, si daca ar fi sa aduc pamint din alta parte as da faliment. Si trebuie regindit tot. Acu' ce sa fac.... asta era gindita de mine inca din faza de proiect. ii ziceam sotiei: aici o sa fie aleea, o sa vina asa, acolo garaje, aici o fintina, o sa dai roata asa in jurul ei si gata. Nu intelegea. Acum a inteles...dar ce sa-i faci, acum nu se mai poate! Asa ca ne-a venit alta idee, sa facem garajele chiar in fata, in dreptul aleii.. dar se cam vede naspa din strada. Ar fi misto pe de o parte, as putea sa fac sa se intre direct in casa. Dar naspa pe alta - bate crivatul direct in usi, si iarna o sa fie  zapada ca la nebuni acolo.... o gramada de batai de cap.
In plus...m-a arvunit nevasta la gradina. Ea, fata de oras, de bloc, soricioaica de birou.... A prins gustul gradinii. Am mai zis. Chestia e ca am pierdut o gramada de timp cu asta.... Oricum, recolta a fost placuta pina acum....

Una haioasa pe chestia asta: ca in orice casa, si la noi treburile sint impartite, fiecare cu responsabilitatile lui. Ea gateste, eu spal vasele...Posted Image! Pe cind se punea gradina la cale, visa ea irigatii prin picurare, vrajeli din astea. I-am explicat ca inca nu e cazul, dar na, cind n-ai avut jucarii cind erai mic.... Intr-o zi in ddmn a vazut ea un distribuitor d-ala cu doua iesiri de pus la robinetul din curte si repede sa-l ia. Am oprit-o, zic hai sa vedem intii daca se potriveste la robinet. Pisici, s-a suparat si n-am vazut ciorba calda vreo trei zile... Ca adica de ce nu poa' sa-si ia jucaria. Bine ma n-auzi. Am luat-o. Ei ce sa vezi...era mai mare, nu se potrivea! Ei nevasta, cum e? Daaa, maaa, ai dreptate, gata, si ce vrei acuma. Si nu putem face nimic? Pai facem, cum sa nu, ca de-aia te-ai maritat cu inginer. Da' ai un pic de rabdare. M-am chinuit ceva si am gasit o reductie(sh-sh, sa nu-i spuneti ca mi-a luat doar un minut!), m-am mai chinuit un pic si am montat-o.... Eh, a prins curaj. Si cind a mai vazut si trei stropitori in acelasi timp... Gata, fericita.

In fine. Cer scuze amicilor carora nu le-am raspuns... Florin, Octavian, Marian, @papanini.... Nu prea am timp sa gindesc. Mai intru si mai trolez pe-aici, dar doar asa sa mai descarc stresul. Poate voi gasi timp! Dar, deja nu mai e de actualitate. Asta e, nu dati cu rosii!

Edited by viotl, 14 August 2015 - 04:34.


#1364
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
IPEL are costuri de exploatare de 3 ori mai mari decat IPAT.

#1365
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu zic nu. Dar daca intri pe Amass..... N-am timp acu, pun linkul mai tirliu.

#1366
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Auzi, poti sa-i zici asta si nevesti-mii? da' in limba femeiasca, ca asta normala..... da cu virgula.

#1367
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postviotl, on 14 august 2015 - 09:07, said:

daca intri pe Amass.....
Nu stiu ce-i ala Amass.

O instalatie IPEL te face dependent de o singura sursa de energie: curent electric.
La ora actuala, 1 kWh electric costa cam 0.50 RON.

O instalatie IPAT iti permite sa conectezi orice sursa de caldura (centrala electrica, centrala gaz, centrala peleti, cazan lemne, panouri solare, pompe de caldura, ...).
La ora actuala 1 kWh de caldura din gaz costa cam 0.18 RON.

O casa unifamiliala are un consum de ordinul a 10.000 - 15.000 kWh de caldura pe an.

#1368
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
In limba femeiasca e cam asa: E bani multi si are radiatii, poti sa faci cancer ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate