Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

(viotl) Casa noastra - La trei căluți

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1727 replies to this topic

#1333
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Viotl pastreaza panta recomandata si daca nu vrei sa umpli curtea cu camine fa rupere cu doua coturi in 15* a.i sa nu depasesti 2%. Sau mai poti mari diametrul conductei de canalizare la 160, dar este o solutie mai scumpa.
Cazul expus de @casuta papusilor este unul extrem si cred ca problemele nu au aparut din doua motive:
1. Dupa o "sesiune" de vin "necuratu/rahatu" nu are o consistenta suficienta pt. a se agata/depune.
2 si cel mai probabil. Necuratu a ajuns msi departe cu ajutorul apelor curate evacuate din casa.
Cred cu convingere ca un rahat nu ajunge in fosa/canal cu cei 6-9 litri de apa cu care a plecat la drum la o panta asa mare.

Edited by adinosh, 14 June 2015 - 14:43.


#1334
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Vio cand s-o infunda da-i drumul pe teava la sobolanul ala de-i zici matale veverita care numai cartita nu e sa faca movile in curte. Si-ti face el culoar de-ti curata si tubul.

Cum masuram si cu ce sa ne dam seama de panta tevii de scurgere? ca acum am si eu o dilema.

Edited by StudioOne, 14 June 2015 - 15:21.


#1335
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Cu un furtun de nivel si o ruleta.
L.E. Defapt raspunsul meu a fost la intrebare cu ce si nu cum...
Trasezi un nivel orizontal. Il marchezi cu doua (sau mai multe daca sageata sforii se arcuieste) mici bucati de otel beton infipte in peretele santului. Apoi, functie de lungimea tronsoanelor de teava verifici cu ruleta si pozitionezi conducta in panta pe care o doresti. Absolut orice teava trebuie asezata pe un pat de nisip iar dupa pozitionare astupata tot cu nisip macar zece cm, apoi zece cm pamant si folie.

Edited by adinosh, 14 June 2015 - 15:49.


#1336
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu se poate frate, douazeci de mailuri si doar doua posturi...noroc cu prietenul yahoo ca are memorie mai buna decit sp. Oricum m-am utilizat ceva, open-read-close, open-read-close....

Daca intereseaza pe cineva, pe mine nu ma deranjeaza acest gen de discutii, bachiuar imi face placere, uuu, nici nu stiti ce multa placere imi face...

Edited by viotl, 14 June 2015 - 21:43.


#1337
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View PostStudioOne, on 14 iunie 2015 - 15:21, said:

Cum masuram si cu ce sa ne dam seama de panta tevii de scurgere? ca acum am si eu o dilema.
Eu am sapat santul si am infipt tevi de fier beton in el.
Am trecut cu furtunul de nivel pe la fiecare si am marcat cota de orizontal la toti tarusii.
Dupa care am calculat pe hartie ce cota de adancime ar trebui sa am la tarusul X, cu regula de 3 simpla, avand in vedere diferenta de nivel intre cap si coada.
Eu oricum sunt la polul oups cu o panta destul de mica dupa aceste standarde.

Ideea e ca la o teava mai groasa de 110 se poate merge cu o panta mai mica.
La o teava de 110 daca panta e mai mare de 2,5% se fac din loc in loc coturi cu coborari pe verticala pentru a atenua panta. Varianta ortodoxa e sa montezi camine de vizitare din loc in loc si sa respecti panta.
Unii mai inteligenti monteaza si un separator de grasimi dupa bucatarie Posted Image

#1338
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Intreba cineva de un anumit mesaj de trimis pe pm. Cine, ca il am, bratul lung si nemilos al sp nu ajunge chiar peste tot....

#1339
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu stiu ca la canalizare panta ideala este 1%........

#1340
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sint inginer si sa crap daca inteleg teoria asta, si, spre marea mea rusine si dezolare, nu am facut teoria curgerii kk in scoala... Si n-ar fi o problema, ca ma duce capu' la tot felul de mecanici, ale fluidelor, solidelor, ale lor amestecate, si tot nu pricep cum doamna apa nu se imprastie in 40 de metri astefel incit respectind legea lui arhimede sa il il duca pe domnul kk in buna pace pina la fosa vidanjabila.... Nu pricep si pace. Si ca sa vezi, cica normativele zic ca panta la tevi utilitatre publice sa fie de 0.05%.... Adicatelea, acei 6-9 litri sa stea compacti de-a lungul tevii ca sa asigure flotabilitatea lui kk... cu vin sau fara vin.

#1341
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View PostBodCasa, on 14 iunie 2015 - 21:49, said:

Eu stiu ca la canalizare panta ideala este 1%........
Americanski asa lucreaza.

Am fost si eu in mare dilema care e panta corecta desi teava e aceeasi.

Pana la urma cred ca daca esti intre 1 si 2,5% e bine. :)

#1342
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
da Bod, mersi, ce baiat de treaba esti, dupa ce am muncit juma' de simbata sa sigur un pat corespunzator tevii de 110 pe marea lungime de 6 metri cu panta de 4%, acu' zi si tu ca am muncit degeaba...:D!

ne sparge nasu' nevasta-mea la amindoi... norocul tau ca esti departe! :P!

#1343
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
@viotl
Cred ca in spatele pantei sunt niste calcule si experimente dependente de stilul de folosire al canalizarii.
Una e canalizarea de bloc pe 110 care are debit nenica, nu gluma si alta e panta de casa unde ai doar 3-4 locatari si unul mai pleaca de acasa pe mare mult timp :D
In cazuri diferite se cauta o panta care sa asigure la un volum mic de lichid+solid sa ajunga amandoua in fosa.

#1344
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postkpk1, on 14 iunie 2015 - 21:55, said:

@viotl
Cred ca in spatele pantei sunt niste calcule si experimente dependente de stilul de folosire al canalizarii.
Una e canalizarea de bloc pe 110 care are debit nenica, nu gluma si alta e panta de casa unde ai doar 3-4 locatari si unul mai pleaca de acasa pe mare mult timp Posted Image
In cazuri diferite se cauta o panta care sa asigure la un volum mic de lichid+solid sa ajunga amandoua in fosa.
adicatelea, spre linistea mea, a nevestei si a softepediei, sa fie 1%?
Asta e, bag coturi si gata, dar 1% e ok? Garantat?

#1345
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postkpk1, on 14 iunie 2015 - 21:52, said:

Americanski asa lucreaza.

Am fost si eu in mare dilema care e panta corecta desi teava e aceeasi.

Pana la urma cred ca daca esti intre 1 si 2,5% e bine. Posted Image

Eu cred ca practica bate teoria....si mai toti merteri plumbieri cu care am discutat asa mi-au zis....1%.

View Postviotl, on 14 iunie 2015 - 21:55, said:

da Bod, mersi, ce baiat de treaba esti, dupa ce am muncit juma' de simbata sa sigur un pat corespunzator tevii de 110 pe marea lungime de 6 metri cu panta de 4%, acu' zi si tu ca am muncit degeaba...Posted Image!

ne sparge nasu' nevasta-mea la amindoi... norocul tau ca esti departe! Posted Image!

Zice la un moment dat un coleg de canale sau guri de vizitare......sa stii ca e o idee buna.......si diferentele de panta le "furi" in acele canale, nu mai zici ca in caz de "ceva buchon", avand un canal la fiecare 6ml sa zicem, se poate efetua debuchonarea mai usor!

PS,Ghinionul meu, as prefera sa fuga toate nevestele de pe forum dupa mine cu lopata, si sa fiu acasa decat sa fiu departe si sa am norocul asta.....Posted Image

#1346
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Eu zic sa treci de 1% mai mult.
1% e minimul pentru cel putin o familie numeroasa.
Eu as merge catre 1,5-2%.

#1347
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postviotl, on 14 iunie 2015 - 21:57, said:

adicatelea, spre linistea mea, a nevestei si a softepediei, sa fie 1%?
Asta e, bag coturi si gata, dar 1% e ok? Garantat?


100 la 1000......aia este panta ideeala......Atunci kk este inpins, daca se depaseste acel 1%, apa trece pe langa si de acolo se intampla multe bushoane....

#1348
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci credeti-ma - imi imaginam de curind, in una din multele mele reverii, ca o sa cumpar o oala de noapte, o folosesc, apoi, dupa ce intind cele 7-8 tevi de 6 metri (cumparate deja de un an) o sa dau drumul continutului si sa urmaresc prin cele 7 gauri de urmarire cum curge. Deci planul e ca intre fiecare din cele 7-8 tevi sa instalez un teu "T" cu o teava care sa iasa deasupra, pentru interventii. Si cind descarc continutul oalei, pentru test, sa postez prieteni la fiecare sa urmareasca, si sa strige:"apa!"..."kk!"... si atunci o sa vad eficienta.
Naspa e ca, eventualele corecturi inseamna citeva zile de munca pe care nu le am.

Deci.... 1%? Ultima strigare?

#1349
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PS,Daca nu e buna imi schimb numele pe sp cum vrei tu!Posted Image

#1350
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBodCasa, on 14 iunie 2015 - 22:01, said:

ionul meu, as prefera sa fuga toate nevestele de pe forum dupa mine cu lopata, si sa fiu acasa decat sa fiu departe si sa am norocul asta.....Posted Image
Cred ca e norocul tau. Pai cum frate.... Eu n-as zice asa ceva nici fript! Adica cum, tu nu stii de ce e in stare o nevasta furioasa? Ioi, da' ce noroc au unii! :P!


O nevasta naspa e de-ajuns...dar toate de pe softpedia? Bod, esti ok? ""!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate