Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme cu rinichii

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Moldalmin am auzit ca-s teribile, nu am avut nevoie de ele.
Mersi ca mi-ai zis de tador ca am vazut undeva o cutie oricum parca goala si nu avea prospect, nu stiam la ce trebuie si nu m-am sinchisit sa caut pe net

#38
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostBuraga13, on 03 septembrie 2013 - 23:18, said:

Erau moldamin , crede-ma , si nu stiu de ce ma asteptam sa spui ca sunt sado-maso . Si nu , nu sunt , pur si simplu rezist la dureri si batranica chiar le avea .Posted Image

fiindca moldaminul e votat ca fiind aproape cel mai dureros posibil
si daca tie ti-au placut ...
no, bafta si sa scapi de probleme si sa te feresti de frig
si multa bere!

Edited by sydneyaus2005, 03 September 2013 - 23:21.


#39
Buraga13

Buraga13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.08.2013

View Postsydneyaus2005, on 03 septembrie 2013 - 23:19, said:

fiindca moldaminul e votat ca fiind aproape cel mai dureros posibil
si daca tie ti-au placut ...
Placut in sensul ca erau suportabile si nu ma urcam pe pereti de durere Posted Image =))

View PostWazot, on 03 septembrie 2013 - 23:18, said:

Moldalmin am auzit ca-s teribile, nu am avut nevoie de ele.
Mersi ca mi-ai zis de tador ca am vazut undeva o cutie oricum parca goala si nu avea prospect, nu stiam la ce trebuie si nu m-am sinchisit sa caut pe net
Sa nu ai vreodata nevoie ! E tare greu sa ai dureri de oase numai pentru ca se schimba vremea:)

Edited by Buraga13, 03 September 2013 - 23:26.


#40
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View PostBuraga13, on 03 septembrie 2013 - 23:20, said:

Placut in sensul ca erau suportabile si nu ma urcam pe pereti de durere Posted Image =))

tot ciudat, cred ca si in prospect la moldamin scrie ca te urci pe pereti

View PostBuraga13, on 03 septembrie 2013 - 23:21, said:

Placut in sensul ca erau suportabile si nu ma urcam pe pereti de durere Posted Image =))


Sa nu ai vreodata nevoie ! E tare sa ai dureri de oase numai pentru ca se schimba vremea:)

yeap, am avut si din alea si  treceau cu frectii lungi de tot

#41
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Ultima data injectii mari am facut prin 2002 la o pneumonie veche care primavara se apuca se treaba-noroc ca era sesiunea aproape gata (februarie)+vacanta (1 sapt) +liber (luat de mine), vreo 20 de ampiciline. Da intradevar la boala le vrei parca numai sa sti ca te face bine, dupa fiecare intepatura parca te simteai mai bine ca stare generala. Un fel de masochismPosted Image

Totusi nu stiu ce sa zic, sa stai desculta pe gresie e cam greu, nu as suporta prea mult timp, macar ceva un covor peste daca nu papuci. Sunt papuci dinaia de cauciuc deschisi sus.

Sper sa-ti treaca criza, am si niste cunoscuri care au cu sange in felul tau de fapt si e urat si asa
La mine e cu durere seaca criza, ca in os fara sa pot urina ore multe si cu greturi. Cata vreme am energie prima zi pot misca sa ajut eliminarea, daca se prelungeste peste 24 de ore  deja e f greu ca devii si molesit si vrei sa dormi non stop dar nu poti de durere

Edited by Wazot, 03 September 2013 - 23:30.


#42
Buraga13

Buraga13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.08.2013

View PostWazot, on 03 septembrie 2013 - 23:23, said:

Ultima data injectii mari am facut prin 2002 la o pneumonie veche care primavara se apuca se treaba-noroc ca era sesiunea aproape gata+vacanta +liber, vreo 20 de ampiciline. Da intradevar la boala le vrei parca numai sa sti ca te face bine, dupa fiecare intepatura parca te simteai mai bine ca stare generala. Un fel de masochismPosted Image
Ha ha Posted Image Posted Image Buna asta ! Dar sa stii ca e cam asa ..

View Postsydneyaus2005, on 03 septembrie 2013 - 23:22, said:


tot ciudat, cred ca si in prospect la moldamin scrie ca te urci pe pereti



yeap, am avut si din alea si  treceau cu frectii lungi de tot
Depinde de persoana :)) Sa fiu sincera cand am facut Penicilina , mai tare m-a durut decat la Moldamin

#43
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008

View PostBuraga13, on 03 septembrie 2013 - 23:27, said:

Depinde de persoana Posted Image) Sa fiu sincera cand am facut Penicilina , mai tare m-a durut decat la Moldamin
depinde, ca de fapt eu cand eram mic urlam si aveam durere si la un polidin. Depinde de starea organismului poate

Nu e chiar asa grea criza in cazul tau. Eu sa fi avut, adio stat la PC. Il inchideam de urgenta ca incepeam sa sar pe scaun si nu mai puteam sa tastez sau sa citesc nimic .

Am patit o criza tot in 2012 (ala a fost anul cu 3 crize la mine) in ianuarie m-a apucat brusc, cand eram la Pc seara, l-am inchis imediat ca deja doar ca nu urlam de durere. Nu mai aveam brusc pofta de mancare. Am luat tramadol (calmant-dar efectul e dupa vreo 15 minute) si m-am pus in pat putin apoi am inceput sa sar prin casa ca nu-mi gaseam locul.  Si am mai stat, m-am mai rostogolit de durere si dupa niste sarituri am simtit cum mi-a parcurs un corp strain undeva in interior ceva si mi-a trecut durerea partial apoi complet. Dupa o ora eram fara nici o simptoma sanatos iar, nu m-ar fi crezut nimeni

Nu-s bune nici sariturile dupa o varsta in fine eu sunt inca tanar.

Edited by Wazot, 03 September 2013 - 23:51.


#44
Buraga13

Buraga13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.08.2013

View PostWazot, on 03 septembrie 2013 - 23:33, said:

depinde, ca de fapt eu cand eram mic urlam si aveam durere si la un polidin. Depinde de starea organismului poate
Cam da . E o chestie psihologica, cu cat ti-e frica mai tare , cu atat doare mai tare .

View PostWazot, on 03 septembrie 2013 - 23:33, said:

depinde, ca de fapt eu cand eram mic urlam si aveam durere si la un polidin. Depinde de starea organismului poate

Nu e chiar asa grea criza in cazul tau. Eu sa fi avut, adio stat la PC. Il inchideam de urgenta ca incepeam sa sar pe scaun si nu mai puteam sa tastez nimic.

Am patit o criza tot in 2012 (ala a fost anul cu 3 crize la mine) in ianuarie m-a apucat brusc, cand eram la Pc seara, l-am inchis imediat ca deja doar ca nu urlam de durere. Nu mai aveam brusc pofta de mancare. Am luat tramadol (calmant-dar efectul e dupa vreo 15 minute)si am inceput sa sar prin casa.  Si am mai stat, m-am mai rostogolit de durere si dupa niste sarituri am simtit cum mi-a parcurs un corp strain undeva in interior ceva si mi-a trecut durerea partial apoi complet. Dupa o ora eram fara nici o simptoma sanatos iar, nu m-ar fi crezut nimeni

Nu-s bune nici sariturile dupa o varsta in fine eu sunt inca tanar.
Daca fac efort , risc sa-mi iasa rinichii din mine . am o singura pozitie in care pot spune ca e suportabila , intinsa pe spate , invalatucita cu un fular si cu laptopul in brate . Nu am ce face , de dormit , daca dorm , dorm 2 ore , ca dupa ma trzesc sa ma duc la baie si adio somn ..

Edited by Buraga13, 03 September 2013 - 23:46.


#45
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
pai pe mine ma enervau cand eram mic injectiile, incepand cu ideea ca-mi vede fundul tanti asistenta si pana ca ma doare si de ce sa ma doara ca mai bine iau pastile. Acum prefer chiar invers desi nu am mai facut injectii dmeult, cu pastilele distrugi stomacul de fapt si nu mai zic de absorbtia doar partiala uneori.

Multa sanatate, oricum nu e de dorit o criza renala de nici un tip, dar uneori au rolul de a elimina pietrele care daca raman in interior cresc si astupa complet rinichiul dupa mult timp.

Edited by Wazot, 03 September 2013 - 23:48.


#46
Buraga13

Buraga13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.08.2013

View PostWazot, on 03 septembrie 2013 - 23:47, said:

pai pe mine ma enervau cand eram mic injectiile, incepand cu ideea ca-mi vede fundul tanti asistenta si pana ca ma doare si de ce sa ma doara ca mai bine iau pastile. Acum prefer chiar invers desi nu am mai facut injectii dmeult, cu pastilele distrugi stomacul de fapt si nu mai zic de absorbtia doar partiala uneori.

Multa sanatate, oricum nu e de dorit o criza renala de nici un tip, dar uneori au rolul de a elimina pietrele care daca raman in interior cresc si astupa complet rinichiul dupa mult timp.
Si pe mine ma exaspera numai gandul ca ar trebui sa fac o injectie , dar am ajuns la concluzia ta mai bine injectii , decat pastile , si ca sa-l citez pe un fost profesor de-al meu , "O raceala fara medicamentatie , trece in 7 zile , iar o raceala cu medicamente trece intr-o saptamana " !

Multa sanatate iti urez si daca apar noutati in privire cu evolutia sau involutia 'pietricelelor' mele , anunt !

#47
Buraga13

Buraga13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.08.2013
Ca să dau o veste , una bună și una rea ! Aia rea e ca am piatra la rinichi + multe alte scazute ( calciu , magneziu , fier ) și aia bună e că mi-au facut niste calmante care se pare ca amelioreaza cat de cat + perfuzii .. doctorii sunt ok , asistentele la fel .


#48
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Ciudat sa fie piatra si calciul putin. Poate sarea sa fie problema nr1 + frigul

Simptome d-astea mai erau si la unele raceli in anumite zone, dar se pare ca e si piatra cu atat mai rau. Sper sa nu fie o criza cum era la mine de dureroasa. Multa sanatate.

Edited by Wazot, 04 September 2013 - 11:09.


#49
Buraga13

Buraga13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 27.08.2013
Momentan ma simt foarte bine . E posibil sa fie de la sare ...Sanatate multa!

#50
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
la femei mai e dupa o varsta problema ca oasele se decalcefiaza si devin fragile (incolo dupa 45 ani) iar dincolo in rinichi e invers adica se depune calciul.

#51
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostBuraga13, on 03 septembrie 2013 - 23:21, said:

Sa nu ai vreodata nevoie ! E tare greu sa ai dureri de oase numai pentru ca se schimba vremea:)
Ai asa ceva? In cazul asta exista probabilitate f mare sa fii infectata cu un streptococ, asta pe langa problemele la rinichi

#52
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Reumatismul si chestiile astea de la oase am citit ca ar proveni de la microbi proveniti din alte infectii din corp (rinichi, carii, raceli, altele) care infecteaza unele zone din oase dupa mai mult timp

#53
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View PostBuraga13, on 04 septembrie 2013 - 11:48, said:

Momentan ma simt foarte bine . E posibil sa fie de la sare ...Sanatate multa!
Abia acum am vazut topicul si nu e de gluma.
- urineaza in olita, ca sa vezi daca ai eliminat
- febra inseamna infectie, care trebuie tratata si nu trece usor
- dar mai periculoase sunt pietrele (exceptand Piatra Neamt), caci:
-- pot produce infectie intr-una; pe termen lung, compromit rinichiul
-- daca sunt mai multe, mici si se misca, risti blocaj renal, care te poate costa viata sau o interventie chirurgicala de urgenta, in locul unei solutii elegante; in cel mai bun caz, faci hidronefroza
- daca durerea se mentine, inseamna ca pietrele sunt mobilizate sau, cel putin, mobilizabile
- medicatia poate masca o asemenea evolutie periculoasa
Vorbesc din experienta ambilor parinti, intinsa pe 4 decenii. Daca n-ai mai eliminat pietre, ca alti colegi de pe forum, nu poti sti daca o poti face sau risti complicatiile amintite. Tratamentul care ajuta la eliminare poate sa nu functioneze in cazul tau, ci sa agraveze situatia. Fiecare persoana are nevoie de un tratament particularizat, indicat de medici cu experienta, pentru care un simplu consult nu e suficient. Eu iti recomand sa ajungi in sectia de urologie a unui spital.
Sugestia de a reduce consumul de lichide merita retinuta si aplicata, pe termen scurt, in cazul in care nu esti sub supraveghere medicala si intuiesti o evolutie spre un blocaj renal. Poti apela oricand la 112, care te poate duce la Spit.Judetean sau la un altul, cu o sectie de urologie mai buna (nu cunosc zona). E bine sa ai mereu bagajul facut, impreuna cu dosarul cu toate investigatiile, plus istoricul detaliat al simptomelor in mintea ta si a unei rude.
Nu vreau sa te sperii, probabilitatea sa se intample ceva tragic e mica, dar trebuie tinut cont de ea. Gandeste-te ca aici discuti numai cu supravietuitori, ceilalti nu te mai pot sfatui.

#54
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
Stiu pe cineva care de la 19 ani face in acest mod cu sange si cu dureri se semifebra poate din cauza sedentaismului initial m-am gandit eu. Si are ani destui si tot asa il apuca din cand in cand si dureaza 1-2 zile sau cateva ore criza.

Poate incerca sa faca o urografie (radiografie dupa ce ai fost injectat cu o substanta speciala colorata care ajunge in rinichi si face un fel de vizualizarea a canaliculelor de acolo care sunt ok si carre sunt astupate).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate