Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690
 Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 

Iritatie pe gat barbierit

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006

 Man-Of-Steel, on 24 noiembrie 2013 - 22:42, said:

Incercati sa folositi piatra de alaun,dupa fiecare barbierit sau chiar zi de zi.Si eu ma mai iritam pe gat imi ieseau cate 3-4 cosulete mici galbene,de cand ma dau cu piatra de alaun am vazut ca nu mai am.

Si cum se foloseste?
Dai cu ea in loc de balsamul de dupa ras? Dai inainte de balsam sau dupa balsam?

De fapt se poate combina cu un balsam de dupa barbierit?

#110
Man-Of-Steel

Man-Of-Steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.10.2013

 Workman, on 28 noiembrie 2013 - 15:17, said:

Si cum se foloseste?
Dai cu ea in loc de balsamul de dupa ras? Dai inainte de balsam sau dupa balsam?

De fapt se poate combina cu un balsam de dupa barbierit?

Dupa ce ai terminat de barbierit,te stergi pe fata,umezesti piatra sub jet de apa si freci cu ea pe fata,cand simti ca nu mai aluneca cum trebuie,o umezesti iar.

Edited by Man-Of-Steel, 28 November 2013 - 15:29.


#111
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006

 Man-Of-Steel, on 28 noiembrie 2013 - 15:28, said:

Dupa ce ai terminat de barbierit,te stergi pe fata,umezesti piatra sub jet de apa si freci cu ea pe fata,cand simti ca nu mai aluneca cum trebuie,o umezesti iar.

Aha, deci se elimina de tot balsamul...

#112
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Nu stiu MED27 daca nu e prea tarziu dar incearca si aici are cam tot ce trebuie stiut despre barbierit. Te asigur ca vei primi si tot sprijinul de care ai nevoie, sunt multi oameni cu experienta si foarte binevoitori acolo.
http://forum.barbieritdelux.ro

Edited by testor73, 04 April 2014 - 07:30.


#113
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010
Poate gasesc pe cineva cu problema similara.
Eu când mă barberesc mi se irita buza superioară și dupa aceea, dupa cateva ore bune si a 2-a zi mi se usuca pielea si am acolo sub nas o chestie asemănătoare cu mătreaţa. De obicei cand ma dau cu spirt sau after shave nu ii chiar asa de grav, se reduce problema cam la 70-80%.
Chestia îi ca daca stau mai mult de 3-4 zile nebarberit mi se roseste zona aia de sub nas de zici ca am bagat gura in bulion si am decis sa ma barberesc mai des, dar degeaba ca tot iritat sunt.
A mai patit cineva la fel? Doar in zona asta am aceasta problema, am mai avut si in partea dreapta a barbiei(cam cat o unghie), dar a dispărut si am ramas doar cu buza superioara.
Dupa bărbierit îi rosu dupaia se face alb si apare matreata asta de care nu stiu cum sa scap.

#114
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,514
  • Înscris: 04.05.2006
Du-te la dermatolog. Chestia aia nu are legătură cu frecventa barbieritului. Pot fi mai multe afecțiuni, unele destul de nasoale

#115
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Mergi la dermatolog cum zice si @richelieu. Din descriere pare a fi dermatita seboreica. E o afectiune care se manifesta in general in zona de sub nas sau pe aripile nasului, in jurul gurii, ori in zona sprancenelor. Desigur, apare si prin alte locuri, dar astea-s mai frecvente. Din cat am citit eu pe net (ca m-am confruntat si eu cu problema asta), nu are o vindecare definitiva, insa poate fi tinuta sub control.

Exact aceeasi manifestare o aveam si eu. Ma barbieresc la cateva zile ca am un par des, gros, tare si pe deasupra combinat cu o piele sensibila. Dupa barbierit petele alea rosii se intensificau, apoi la 1-2 zile dispareau si peste inca o zi apareau cojite d-astea albe asa ca matreata. Daca le zgandaream cu unghia cadeau, ramanea sub ele o piele rosie, si procesul o lua de la capat.

Daca dadeam cu Advantan crema dispareau, insa nu e o solutie recomandata. Functioneaza, dar nu se poate folosi pe termen lung. Asa ca am facut cate un tratament de 1-2 saptamani odata la 4-6 luni, iar in rest am dat cu unt de shea. Untul a functionat destul de bine, insa tot se vedeau asa fad niste pete. Macar nu se mai cojeau, nu mai erau foarte rosii zonele alea. La mine erau in doua zone, deasupra buzei superioare, una in stanga si una in dreapta, cam de marimea unei unghii.

Din decembrie am incercat o solutie care pare sa functioneze cel mai bine: crema Ivadermaseb de la Ivatherm (e o crema, la tub de 40 de grame si costa cam 40-50 lei). De cand o folosesc nu mi-au mai aparut nici pete, nici scuame. Cred ca o sa fac o pauza, o sa incerc sa dau iar cu unt de shea, sa le mai alternez. Din ce-am tot citit, daca e dermatita seboreica ceea ce ai acolo, o sa trebuiasca sa tot experimentezi diverse solutii, creme, etc. pana sa gasesti ceva ce functioneaza. Pielea fiecaruia reactioneaza diferit si ce merge pt cineva, s-ar putea sa nu mearga pt tine.

#116
pascutz

pascutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.11.2010
Exact cum ai descris tu problema mi se întâmplă. Am avut inainte, acum vreo 5 ani o crema cu care ma dadeam si mi s-a ameliorat. De fiecare dată când ma dădeam cu ea nu mi se mai rosea pielea si nici nu mai aparea matreata, si scria sa ma dau zilnic, dar multe zile uitam si imi aminteam doar la barberit. Și m-a cam lasat atinci in perioada aia si dupa un timp iarasi a apărut. Anul trecut am mers la farmacii sa cumpar iarasi crema si mi-au spus ca nu se mai face si altceva nu mi-am mai luat ca am sperat ca daca dau cu spirt sau ma barberesc mai des nu o sa imi mai apara. Înainte ma barbeream odată pe săptămână sau chiar la 2 saptamani si atunci incepea sa ma mănânce foarte tare si se rosea sub barbă. Acuma ma barberesc mai des, nu mai astept saptamana sa ma barberesc, ca ma irit foarte tare si ma mănâncă, dar imi apare matreata aia si îi jenantă ca îmi tot atragea atentia cate unul că am mancat si nu m-am șters la gură sau mai stiu eu ce alte expresii.
O sa ma documentez si eu despre dermatitata seboreica si o sa dau si o vizita la dermatolog sa văd cum rezolv sau macar controlez problema.
Multumesc mult de informatii, acuma stiu mai multe stiu si cum se cheamă problema si o sa văd ce pot face. Pana acuma am constatat ca trebuie sa ma dau cu ceva cremă grasă, ca daca nu se usuca pielea si se face acea matreata.
Multumesc frumos!

#117
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 pascutz, on 01 martie 2015 - 00:33, said:

Poate gasesc pe cineva cu problema similara.
Eu când mă barberesc mi se irita buza superioară și dupa aceea, dupa cateva ore bune si a 2-a zi mi se usuca pielea si am acolo sub nas o chestie asemănătoare cu mătreaţa. De obicei cand ma dau cu spirt sau after shave nu ii chiar asa de grav, se reduce problema cam la 70-80%.
Chestia îi ca daca stau mai mult de 3-4 zile nebarberit mi se roseste zona aia de sub nas de zici ca am bagat gura in bulion si am decis sa ma barberesc mai des, dar degeaba ca tot iritat sunt.
A mai patit cineva la fel? Doar in zona asta am aceasta problema, am mai avut si in partea dreapta a barbiei(cam cat o unghie), dar a dispărut si am ramas doar cu buza superioara.
Dupa bărbierit îi rosu dupaia se face alb si apare matreata asta de care nu stiu cum sa scap.
Dermatita seboreica.
Toata viata o vei avea...asta nu se vindeca.
Incearca sa nu mai mananci grasimi animale,zahar,alcool,cafea..etc si o sa vezi in timp o ameliorare.
Uite aici un topic in care poti sa mai citesti cate una alta.
http://forum.softped...tita-seboreica/
ps:incearca sa te dai cu nidoflor 7 zile si o sa vezi ca o perioada iti vor trece.

Edited by I2O, 02 March 2015 - 20:29.


#118
cosmin_leonard85

cosmin_leonard85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2007
Salut, am citit toate postarile de aici, am avut aceeasi problema mult timp si am scapat cu urmatoarele chestii.
1. Piatra de alaun este cea mai tare. Aproape ca nu credeam ca un mineral care lasa pielea atat de uscata sa previna iritatia de a doua zi.
2. Lotiune de la lab series, electric shave. Se aplica inainte de barbierit si ajuta la ridicarea parului si degresare. Restul.... Apa rece, dus fierbinte.... 0 efecte pozitive
3. Un Aparat de ras electric remington cu 3 capete. Prima oara e usor iritant....dar dupa e mult
Mai practic decat lama de ras.
4. Dupa piatra de alaun, o lotiune de calitate, nu nivea sau gillette.

Eu imi dau cu piatra de alaun ori de cate or trec prin baie si mi se pare cea mai tare chestie si totusi neinventata de om. Multumesc celui care a postat informatia la tine pe
Topic.
Numai bine!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate