Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Schimbare format subtitrare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
aralmoenax

aralmoenax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2005
Tot respectul pentru cei care se apleaca asupra problemelor celor multi si neajutorati.Eu sunt unul care face parte din categoria a doua. Revin - pentru a putea vedea unele filme divx  pe un dvd Sony  subtitrarea  trebuie sa fie sub sau srt .Am folosit Subresync  dar terminatia devine  sub.srt. si nu poate fi  incarcata.Ce trebuie sa fac?Multumesc

#2
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
Formatul .sub este bazat pe cadre (frames) si este de forma {1284}{1302} iar formatul .srt este bazat pe timpi. Incearca sa folosesti SubtitleWorkshop ptr conversii dintr-un format in altul, desi se pare ca la tine nu e cazul devreme ce spui ca playerul tau "stie" si de sub si de srt.
Cum faci? Deschizi fisierul cu Wordpad si vezi daca ai cadre sau timpi. Apoi stergi extensia care nu corespunde formatului real al subtitrarii.
Succes.

#3
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Aici e cazul sa amintesc de comportarea lui DVD-lab Pro, legata desigur de suburi.
El declara ca accepta si .sub si .srt. De fapt, le accepta doar pe cele din urma. Asta imi arata ca exista mai multe versiuni de .sub pe care eu nu le cunosc.
Foloseste, deci srt, transformarea cu Subtitle Workshop e un fleac.

#4
aralmoenax

aralmoenax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2005

 Ageamiu, on Dec 4 2005, 13:52, said:

Aici e cazul sa amintesc de comportarea lui DVD-lab Pro, legata desigur de suburi.
El declara ca accepta si .sub si .srt. De fapt, le accepta doar pe cele din urma. Asta imi arata ca exista mai multe versiuni de .sub pe care eu nu le cunosc.
Foloseste, deci srt, transformarea cu Subtitle Workshop e un fleac.
Multumesc, am sa incerc solutia propusa de tine!

#5
aralmoenax

aralmoenax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2005

 aralmoenax, on Dec 4 2005, 18:30, said:

Multumesc, am sa incerc solutia propusa de tine!
Am incercat propunerea ta dar nu a mers! Tot nu se incarca titrarea.Este vorba de filmul Half Light cu traducere luata de pe Softpedia!!!!!!!!!!

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Este foarte posibil ca playerul tau sa citeasca numai formatul xsub.
Acel format nu exista independent ci trebuie introdus in fisierul pe care il vei face si va avea extensia .divx.
Cauta pe aici srttobmp si vezi cum se procedeaza.

enjoy,
Mtz

#7
aralmoenax

aralmoenax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 01.10.2005

 Mtz, on Dec 7 2005, 00:06, said:

Este foarte posibil ca playerul tau sa citeasca numai formatul xsub.
Acel format nu exista independent ci trebuie introdus in fisierul pe care il vei face si va avea extensia .divx.
Cauta pe aici srttobmp si vezi cum se procedeaza.

enjoy,
Mtz
Multumesc  maestre am sa incerc !

#8
nervOptik

nervOptik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.08.2007

 aralmoenax, on Dec 4 2005, 11:25, said:

Tot respectul pentru cei care se apleaca asupra problemelor celor multi si neajutorati.Eu sunt unul care face parte din categoria a doua. Revin - pentru a putea vedea unele filme divx  pe un dvd Sony  subtitrarea  trebuie sa fie sub sau srt .Am folosit Subresync  dar terminatia devine  sub.srt. si nu poate fi  incarcata.Ce trebuie sa fac?Multumesc
Salut, am aceeasi problema ... am descoperit ca unele srt-uri merg, altele nu ... la fel si cu suburile.
Problema este din alta parte ... si anume:
Am deschis srt-urile care merg si cele care nu merg si am observat diferenta:

3
00:00:38,770 --> 00:00:42,946
<i>Existã multe Universuri
ºi multe Pãmânturi,</i>

(acest srt nu merge pe DVD)


0,0:00:38.770,0,0:00:42.946 "Existã multe Universuri </p> ºi multe Pãmânturi
(asta merge)

Este formatul intern de vina ... cred ca s-a trecut de la cel de jos la cel de sus, si DVD_urile pot sa citeasca doar formatul vechi.
Ma rog ... din formatul de jos mai e scos culoare, marimea fontului .. .etc ...

Eu am incercat sa dau REPLACE in Word la "," la "." si apoi de la " --> " la "," .... din pacate nu merge, pt ca primele 0-rouri sunt cu "," intre ele ... si le face pe toate ... si trebuie sa stai si sa faci manual virgulele ... asa ca m-am plictsit .. am vazut ca merge ... dar m-am lasat pagubash.
Poate stie cineva formatul vechi ... si daca exista vre-un program sa le transforme.
Merci

#9
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Toate SRT-urile verificate de mine sint in formatul de sus.
Cel de jos nu prea seamana a SRT.
Totusi, se poate descoper usor.
Iei Subtitle Workshop, incarci orice titrare/orice format, dai Save As... > va aparea fereastra cu toate formatele. Ori le iei pe rind (nu sitn chiar asa multe), ori pe cele mai cunoscute: Sub Rip, Micro DVD, Sonic, SubStream, SubCreator, SubViewer etc.

#10
leroy007

leroy007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.09.2008
Salutari
Toti avem probleme, de ce as fi eu altfel? Pe dvd-ul meu unele subtitrari apar in acest mod:

<i>Existã multe Universuri
ºi multe Pãmânturi,</i>
Cu alte cuvinte, parametrii care sunt folositi pentru ca textul sa apara italic sunt redati ca atare pe ecranul tv.
Cu tot respectul cuvenit va adresez aceasta intrebare: Ce-i de facut?
Cu calde multumiri!

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incarci subtitrarea in Subtitles Workshop, click pe un rand oarecare, Ctrl+A ca sa selectezi toate subtitlurile, click dreapta si de acolo folosest de 2 ori optiunea pentru italic.
In final va trebui sa nu mai ai niciun rand cu italic.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate