Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cum vă merge net-ul Vodafone, Partea a II-a.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15787 replies to this topic

#9649
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Din pacate cred ca ma alatur acestui club.. eu cu un prieten avem o problema (culmea, la abonamentul de 200 mbps, cu modemuri care nu sunt Connect-Box), la modul ca la un moment dat sa zic ca stau pe facebook si google, iar la un moment dat vreau sa deschid o alta pagina si imi scrie ceva de genul : DNS Error. Culmea e ca paginile deschise merg perfect, chiar daca le inchid, dar pagini cu un alt nume nu merg... asta asa cate 5 minute, si face iarasi dupa un anumit timp... lui ii face mai des si deja i-am recomandat sa se mute la RCS in vara cand ii expira contractul, mai ales ca nu se uita la televizor.. deci RCS-ul e perfect... Tot zilele astea m-a intrebat un prieten unde sa se aboneze la internet, l-am intrebat daca se uita la TV si a zis ca vrea doar internet, i-am recomandat din prima DIGI, are 300 mbps si 100 mbps fara spike-uri... merge perfect.

Daca DIGI lucra la partea de TV cum trebuie... se forma cel mai mare monopol, Romtelecom de pe vremea lu Ceausescu numai ca pe fibra.

Edited by queron, 25 May 2016 - 20:42.


#9650
Heini47

Heini47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.11.2013
Vad ca toata lumea se plange de UPC, sunt abonatul lor de 2 saptamani si pot sa zic ca am ramas surprins. Avand in vedere ca am avut internet de la 4 firme diferite pana sa ajung la ei. Este stabil nu am ping si se misca excelent indiferent de vreme. Singurul lucru care ma enerveaza este connect box-ul asta, are bataie mica pe wifi. In schimb nu stiu ce sa zic de cei care se plang ca au probleme, posibil sa fie aglomerata reteaua. Eu am infrastructura noua pe fibra optica, doar ce au ajuns in zona in care locuiesc.

Edited by Heini47, 25 May 2016 - 21:12.


#9651
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
HFC, infrastructura doar pe fibra nu exista la UPC, in Connect Box tot cablu coaxial iti vine...

#9652
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

 queron, on 25 mai 2016 - 20:39, said:

Din pacate cred ca ma alatur acestui club.. eu cu un prieten avem o problema (culmea, la abonamentul de 200 mbps, cu modemuri care nu sunt Connect-Box), la modul ca la un moment dat sa zic ca stau pe facebook si google, iar la un moment dat vreau sa deschid o alta pagina si imi scrie ceva de genul : DNS Error. Culmea e ca paginile deschise merg perfect, chiar daca le inchid, dar pagini cu un alt nume nu merg... asta asa cate 5 minute, si face iarasi dupa un anumit timp... lui ii face mai des si deja i-am recomandat sa se mute la RCS in vara cand ii expira contractul, mai ales ca nu se uita la televizor.. deci RCS-ul e perfect... Tot zilele astea m-a intrebat un prieten unde sa se aboneze la internet, l-am intrebat daca se uita la TV si a zis ca vrea doar internet, i-am recomandat din prima DIGI, are 300 mbps si 100 mbps fara spike-uri... merge perfect.

Daca DIGI lucra la partea de TV cum trebuie... se forma cel mai mare monopol, Romtelecom de pe vremea lu Ceausescu numai ca pe fibra.
Doar am zis acum cateva zile ca sunt probleme de dns la upc. E repetitiva treaba, o data la nu stiu cat timp revine beleaua.

Heini47 mai ai de invatat despre diverse lucruri inclusiv upc. Nu ai cum sa nu ai ping, iar infrastructura dupa cum zice si queron este HFC. Si inca un sfat, respecta pe cei care zic ca au probleme, data viitoare vei fi chiar tu :)

#9653
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Eu daca incep sa patesc mai des reziliez direct, nici nu stau sa ma complic.

#9654
Heini47

Heini47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.11.2013
Dar nu am zis ca nu ii respect pe cei care au probleme, am facut o afirmatie. E parerea mea personala despre UPC. :)

#9655
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,804
  • Înscris: 06.12.2006
pe langa faptul ca orange intra pe net fix, dar deocamdata nu are acoperire mare, face investitii masive in reteaua mobila

de exemplu in bacau ofera viteze de 300/50.... pana si retelele mobile au un upload decent de 50 mbps
cateodata simt ca merge mai bine pe 4G ul de la orange decat wirelesul de la upc

uneori prefer sa uploadez prin orange decat prin upc

bine, voi o sa ziceti ca traficul prin retelele mobile este limitat.... asa este
dar eu intreb, cat o sa mai dureze pana cand si retelele mobile o sa ofere trafic nelimitat?
eu preconizez ca in 4-5 ani o sa avem trafic nelimitat si la netul mobil
deja se ofera din ce in ce mai multi mega....

deocamdata upc ul, sa spunem, ca nu a pierdut de tot lupta, dar senzatia mea este ca a ajuns oarecum intr-un punct mort...
probabil ca undeva anul viitor o sa lanseze de ochii lumii prin cateva orase viteza de 1 gbps (provbabil cu vreo 50 upload)
ramane de vazut cat de stabila o sa fie aceasta viteza....

in urma aliantelor  care se fac intre companii ca telekom-orange sau vodafone-rds practic se deschid multe orizonturi si oportunitati legate de netul fix si mobil. acum, daca te abonezi la orange primesti oferte avatnajoase cu pachete atat de net fix cat si de net mobil.
upc ul nu are aceste oportunitate.... ramane singur si izolat.... vom vedea daca are de castigat....

[ http://www.speedtest.net/android/1942039564.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9656
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
In contextul actual a inceput sa nu mai aiba. Iar daca nu schimba ceva repede, vor ramane de caruta. Nu-i vad pe cei de la Telekom si Orange sa nu intre si in oraselele mici unde e prezent doar UPC si poate inca un operator local. Si atunci vor incepe sa-si dea palme. Eu chiar le-o doresc, asa poate se trezesc.

#9657
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Deocamdată mie îmi merge în parametri conexiunea la internet. 200 Mbs plătesc, 200-205 Mbs primesc! Asta pe fir...
Dar... că trebuie să fie şi un dar, de ceva timp routerul face figuri la partea de wireless, când zbârnâie, când se târăşte. Am ajuns să-l restartez cam des în ultimul timp...

#9658
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,804
  • Înscris: 06.12.2006
Orange 4G

[ http://www.speedtest.net/android/1959471552.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

UPC wireless

[ http://www.speedtest.net/android/1959573442.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

UPC cablu

[ http://www.speedtest.net/result/5355452574.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine, comparatia intr-un fel nu-si are locul... Pentru ca pe partea wireless telefonul nu poate mai mult de 100 mbps.... Fain este ca pe partea de date mobile duce pana la 300 mbps (dar nu am abonament de 300)

Incet, incet diferentele intre netul mobil si cel fix se diminueaza....

Deocamdata singura problema majora la netul mobil este traficul limitat.....

Edited by tdan08, 26 May 2016 - 11:51.


#9659
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Sincer as prefera 150/50 decat 500/25 (4xx/25).

#9660
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am telefon care poate Cat4 (150/50) dar la UPC nu a urcat vreodata peste 50 chiar langa modem. In schimb, pe 4G la mama naibii in camp (Carrefour) am prins si 75Mbps.
Netul prin LAN este sfoara, 202-205Mbps, la wi-fi e problema de stabilitate...

#9661
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Cine vrea sa se mute de la UPC, daca vrea doar internet, fara televiziune sa se duca la RCS, daca vrea si televiziune sa aleaga Telekom, dar atentie, sa fie pe FTTH (fibra pana in casa), altfel sa aleaga RCS.

#9662
coldfear

coldfear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 22.04.2010

 Heini47, on 25 mai 2016 - 21:11, said:

Vad ca toata lumea se plange de UPC, sunt abonatul lor de 2 saptamani si pot sa zic ca am ramas surprins. Avand in vedere ca am avut internet de la 4 firme diferite pana sa ajung la ei. Este stabil nu am ping si se misca excelent indiferent de vreme. Singurul lucru care ma enerveaza este connect box-ul asta, are bataie mica pe wifi. In schimb nu stiu ce sa zic de cei care se plang ca au probleme, posibil sa fie aglomerata reteaua. Eu am infrastructura noua pe fibra optica, doar ce au ajuns in zona in care locuiesc.
Si la mine e noua si cum da un strop, merge cu stropi... . Ultima oara s.a rezolvat doar dupa ce am sunat la ei. Dar, curios, ei au insistat ca nu au intervenit cu nimic.

#9663
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 tdan08, on 26 mai 2016 - 08:51, said:

in urma aliantelor  care se fac intre companii ca telekom-orange sau vodafone-rds practic se deschid multe orizonturi si oportunitati legate de netul fix si mobil. acum, daca te abonezi la orange primesti oferte avatnajoase cu pachete atat de net fix cat si de net mobil.
upc ul nu are aceste oportunitate.... ramane singur si izolat.... vom vedea daca are de castigat....
Credeam ca  Vodafone se uneste cu UPC cum face prin Europa....

Edited by 654321, 26 May 2016 - 17:20.


#9664
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Niște teste făcute acum pe telefon....

Attached File  uploadfromtaptalk1464278218981.jpg   128.21K   25 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464278222558.jpg   232.63K   25 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464278226038.jpg   233.91K   27 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464278229386.jpg   272.09K   25 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464278247858.jpg   101.46K   24 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464278251039.jpg   233.1K   19 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464278254856.jpg   233.4K   18 downloads

#9665
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Viitorul luminos:
[ http://www.speedtest.net/result/5356615770.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/5356618560.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/5356622597.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9666
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,459
  • Înscris: 24.05.2010
Să înțeleg că merge mai bine la mine pe wifi decât ție prin cablu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate