Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ajung banii de la banca dupa...

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)

Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.
 

Cum vă merge net-ul Vodafone, Partea a II-a.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15787 replies to this topic

#9685
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
E configurat prost, modifica numarul de conexiuni si sloturi si iti va merge bine.

#9686
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,846
  • Înscris: 21.08.2008
Aceleasi setari le-am avut si cand eram la Romtelecom si nu erau probleme. Acum, chiar daca este clientul deschis fara sa am vreo sarcina netul este gatuit grav.
Ma gandeam ca e ceva din modem, stiu ca sunt acolo setari si mai stiam ca UPC restrictioneaza accesul acestor clienti.

#9687
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Nu restrictioneaza de dinaintea raposatei... Nu are nici o legatura cu ce aveai la telekom, era alt timp de conexiune si alt echipament cu alte caracteristici.
Trebuie sa stii cum sa configurezi un client pentru a nu avea probleme altfel poti sa arzi si hardul foarte usor.

#9688
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,846
  • Înscris: 21.08.2008
Noroc de faptul ca intru extrem de rar si primesc eroarea de mai jos, probleme cu DNS.
Attached File  Fără titlu.jpg   64.85K   25 downloads Attached File  Fără titlu 2.jpg   122.36K   23 downloads

Edited by danghetau, 27 May 2016 - 13:31.


#9689
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Aia nu are legatura cu clientul... si cand ma refer la client ma refer la utorrent nu la setarile e care le-ai postat tu care sunt din modem.

#9690
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,846
  • Înscris: 21.08.2008
Stiu, de asta am si revenit cu interfata modemului.
Folosesc BitComet si cred ca e setat corect, cu aceleasi setari uneori merge foarte bine, alteori ca naiba. Parca mai citisem ca erau alti abonati UPC cu probleme pe partea de net cand foloseau clienti de acest fel.

#9691
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Pai sunt tot din cauza lor nu de altceva.

Problemele cu dns-urile se stiu de ceva timp, dar aici nu e nici o legatura.

#9692
Heini47

Heini47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.11.2013
Recomand qBittorrent, merge excelent daca este configurat corect. Mulg toata banda de net cu el :)

BTW:  [ http://www.speedtest.net/result/5358518180.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] E ok din punctul meu de vedere, indeed viteza de upload este retarda. Dar asta este :D

#9693
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,846
  • Înscris: 21.08.2008
Pe wi-fi sunt multumit eu spuneam ca in momentul in care am BC deschis, indiferent daca e ceva "la lucru" sau nu, modemul parca se blocheaza, nu pot accesa o noua pagina de net oricare ar fi si primesc eroare DNS plus altele. Nu stiu daca e configurat prost pentru ca doar BC poate folosi toata banda lejer, am incercat cu Ubuntu.
Daca apuca sa se conecteze merge toata banda alocata.

Acum am inchis BC si de doua minute ma chinui sa deschid goagal...
Attached File  Fără titlu.jpg   73.04K   15 downloads

Edited by danghetau, 27 May 2016 - 15:46.


#9694
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
De bun ce e.

#9695
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,846
  • Înscris: 21.08.2008
...netul de la UPWC, continui eu fraza.
Mai multa incredere am in BC decat in UPWC. Altii nu au probleme si nici macar nu configureaza BC, il lasa default. Dar nu au net de la UPWC.

#9696
hansoloro2

hansoloro2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,133
  • Înscris: 10.03.2012
http://www.speedtest...sult/5358729796

#9697
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,464
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdanghetau, on 27 mai 2016 - 16:16, said:

...netul de la UPWC, continui eu fraza.
Mai multa incredere am in BC decat in UPWC. Altii nu au probleme si nici macar nu configureaza BC, il lasa default. Dar nu au net de la UPWC.
Colegul @tdan08 folosește la greu torentul și nu are probleme. Și are net de la UPC.....si este tot din zona Moldova.....
Ceva nu este setat bine la tine.....
Am postat niște viteze pe wifi pe telefon cu o pagină două în urmă.....
Telefonul este un S7.

#9698
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

View Postdanghetau, on 27 mai 2016 - 16:16, said:

...netul de la UPWC, continui eu fraza.
Mai multa incredere am in BC decat in UPWC. Altii nu au probleme si nici macar nu configureaza BC, il lasa default. Dar nu au net de la UPWC.
Se completeaza una cu alta iti zic eu.. Bitcomet a fost odata, daca vrei performanta baga un deluge, un qbitorrent, un utorrent 2.2.1, configurate corect si mai vorbim dupa cine pe cine stoarce.

[ http://www.speedtest.net/result/5358798463.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si-a mai revenit fata de ieri cand aveam jumatate.

#9699
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,846
  • Înscris: 21.08.2008
Bine, tdan08 oricum sta mai bine ca toti si fara clientii mentionati.
Nu stiu ce sa zic, altii cu setarile default la Telekom sau Digi nu au probleme cu BC. Cred ca stiu sa configurez un client, mare branza n-ar fi dar o sa incerc de test ce mi-ati recomandat.
tdan08: care e clientul pe care-l folosesti in teste?

Edited by danghetau, 27 May 2016 - 18:35.


#9700
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,809
  • Înscris: 06.12.2006
Înainte foloseam utorrent.... La un moment dat am început sa am probleme cu el... Viteza limitata în jur de 30 mb/s, viteza instabila când 20 când 50...
Apoi am încercat Vuze....

A mers din prima cu 60 mb/s cu setările default.

Și se atunci am rămas la Vuze... Sunt foarte mulțumit și viteza este mereu intre 60 și 61 mb/s.... In afara de orele 18-21 când, probabil din cauza aglomerării rețelei, viteza scade pe la 50....

Dar de obicei intre orele 18-21 am alte treburi decât sa descarc torente. La orele alea nici măcar nu stau pe net când sunt acasă... Family time ;)

În rest eu nu am ce reproșa.... Totul merge perfect.... Atât netul cat și routerul.... De 2-3 luni, chiar nu am motive sa ma plâng... Netul, tvul și telefonia merg perfect.... Totul este stabil și nu au picat deloc în ultima perioadă...


Cum ați văzut în testele din ultimele săptămâni viteza mea este constantă în jur de 505... Nici măcar nu mai scade sub 500.
De asta am postat și un clip cu un download.... Sa arat ca viteza este stabila și constantă...

Asta ca sa îl contrazic pe tipul care spunea ca ma dau deștept și critic UPC ul.

Care zicea ca l-am jignit, dar nu mi-a dat niciun exemplu când s-a întâmplat lucrul asta. Pana la urma a demonstrat  cat de "inteligent" e prin faptul ca a dispărut ca un laș...

PS - Ma rog sa meargă asa mereu ca dacă as păți și eu o chestie cum a pățit simple_dreams nici eu nu am alternativa

Edited by tdan08, 27 May 2016 - 19:11.


#9701
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,846
  • Înscris: 21.08.2008
Multumesc si sa ai noroc in continuare cu serviciile UPC.

#9702
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,809
  • Înscris: 06.12.2006
Oricum, prin iarna am pățit și eu exact ca simple_dreams....
Diferența este  ca la mine  după vreo 30 de telefoane în interval se vreo 3 luni pana la urma s-a rezolvat. La simple_dreams a rămas în aer și nu s-a rezolvat nimic ... S-a ales doar cu promisiuni mincinoase...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate