Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Cum vă merge net-ul Vodafone, Partea a II-a.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
15787 replies to this topic

#15751
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Am de vreo 10 ani ConnectBOX -ul ăla alb. Și s-a îngălbenit de la lumina. Cum îl reîmprospătez? Oare merge cu apa oxigenata sau oxidant de par, apoi învelit în folie transparenta și pus la ultraviolete?
Am văzut că "albeau" așa carcasele vechi de la jocuri sau tastaturile la restaurarea obiectelor vechi.

#15752
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Voi aveti probleme cu intenetul? De aseara foarte multe site-uri fac figuri, nu se incarca deloc sau se incarca partial pe toate dispozitivele - ERR_NAME_NOT_RESOLVED.
Am dat restart la modem/router, degeaba.

Le-a picat DNS, e altceva in neregula?

#15753
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017
Da, mi s-a intâmplat și mie. Am trecut pe DNS-ul Cloudflare între timp

#15754
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Acum pare ca functioneaza, de pe la ~10:00.

Am sunat la ei dimineata, nu stia nimic, a zis ca verifica cu echipa tehnica pe extern.
De aseara e asa, mergea pe butuci, dar era prea tarziu sa ma mai intereseze.

Bine de stiut, poate chiar schimb complet DNS-ul, sa vad care ofera ceva protectie sau rapiditate in acces.

#15755
Alberto4

Alberto4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 12.05.2017
Am sunat și eu la ei și mi-au spus să dezactivez firewall-ul din interfața routerului dacă vreau să accesez site-urile respective, nu cred că mai trebuie să adaug alte comentarii.

#15756
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 08.09.2006

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2024 - 14:11, said:

Am de vreo 10 ani ConnectBOX -ul ăla alb. Și s-a îngălbenit de la lumina. Cum îl reîmprospătez? Oare merge cu apa oxigenata sau oxidant de par, apoi învelit în folie transparenta și pus la ultraviolete?
Am văzut că "albeau" așa carcasele vechi de la jocuri sau tastaturile la restaurarea obiectelor vechi.

Cel mai bine il declari stricat și să ți-l înlocuiască cu unul nou… cred ca 10 ani de funcționare sunt de-ajuns, mai ales ca il ai în custodie, mu ai dat bani pe el.

#15757
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Acum au doar negre și nu se asortează cu mobilierul. ;)
Vreau să îl fac alb
L-am dat cu apa oxigenata: niciun elect

#15758
Sceleron

Sceleron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 05.12.2010
Se face cu acetona, dar nu o sa mai nimeresti niciodata luciul sau rugozitatea etc. Poti proba intr-un loc care nu e la vedere, sa vezi care este efectul.
Atentiune, nu recomand, spun doar cu ce merge :)

#15759
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
In Timisoara inca dau albe. Am primit eu anul trecut in martie la abonare. Am si unul negru ramas. Daca s-ar putea transfera, ti l-as da, ca pare nou, doar ca au lipit o eticheta cu vodafone peste sigla UPC. :)) si eu as ramane cu cel negru, care doar aduna praf. La un moment dat ma batea gandul sa fac ceva pe homelab cu el… dar nu am un CMTS la indemana. Partea interesanta e ca daca il leg la retea de la splitter, primeste un IP public dintr-un pool “CMTS UNK” adica “Unknown”, am fisier de config, dar nu cred ca exista ruta default in tabela de rutare, pentru ca nu am acces la internet, insa am acces la DNS-urile VDF si pot chiar face interogari in DNS.

View Postdorin_2k, on 04 februarie 2024 - 15:59, said:

Acum au doar negre și nu se asortează cu mobilierul. ;)
Vreau să îl fac alb
L-am dat cu apa oxigenata: niciun elect

Edited by l0calh0st, 06 February 2024 - 23:50.


#15760
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Cum a inceput caldura, a scazut si nivelul de putere in downstream, pe 20 de canale media e undeva la 7-8 dBmV. In schimb in ultimele doua saptamani de cand e uptime modem-ul, plin de erori T3. Desi astea nu ar trebui sa indice o problema grava, totusi indica un zgomot in reteaua de cablu. La voi cum e?

#15761
hjjhhjh3232323565

hjjhhjh3232323565

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.02.2022

View Postl0calh0st, on 26 februarie 2024 - 21:25, said:

Cum a inceput caldura, a scazut si nivelul de putere in downstream, pe 20 de canale media e undeva la 7-8 dBmV. In schimb in ultimele doua saptamani de cand e uptime modem-ul, plin de erori T3. Desi astea nu ar trebui sa indice o problema grava, totusi indica un zgomot in reteaua de cablu. La voi cum e?


E ok pana in prezent, sper sa nu am probleme ca si tine

Dar la tine daca tot persista, suna in call center la vodafone si spune-le "ce ai pe suflet" si daca nu te rezolva, trimite-le un mail atat la anpc cat si ancom(mailurile celor doua companii le gasesti pe site-urile oficiale)  si la subiect treci probleme vodafone si in continut detaliezi ce si cum, le spui ca ai vorbit si in call center la vodaone si nu te-au ajutat cu nimic si te ajuta astia. Dau si amenzi fara numar  pentru ca nu sunt respectati abonatii la serviciile de telecomunicatii de iti plangi in pumni !!! Posted Image

Spor si succes !!! Posted Image


Astept vesti daca ti-am dat pontu' Posted Image

#15762
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007
din cauza deselor caderi de net a celor de la vodafone (televiziune nu era afectata) am facut contract cu digi doar pt internet, nici nu mi-am mai batut capu' sa le reclam situatia - pana prinzi un operator uman iti creste par alb in cap

Attached File  Imagine.jpg   60.93K   86 downloads

ps fiberlink popular

#15763
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
8,50 lei doar primul an sau nelimitat?

#15764
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,196
  • Înscris: 27.06.2007
doi ani (durata contractului);
cat o fi dupa o sa vad atunci

#15765
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 26.12.2015
Nu e pe 2 ani, ci pe 4/6/8, maxim 12 luni aplicată reducerea. Și nu e consecutivă. Primele 3 luni de contract și ultimele 3 sau primele 3 din fiecare an, de exemplu.

Edited by Cosmin_Andrei, 03 March 2024 - 13:15.


#15766
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Ce se intampla in ultima vreme cu Vodafone pe partea de TV/internet? Din 2 in 2 saptamani pica netul. Astazi iar e avearie mare ca pare ca Bucurestiul, Ploiestiul sunt afectate..
Nu mai inteleg sincer cum e posibil asa ceva...

#15767
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Nici în Cluj Napoca, cel puțin unde mi-e biroul, nu merge de vreo 45 de minute internetul. Acum vreo 10 minute au spus că mai durează cam 30 de minute să-și revină.

#15768
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,450
  • Înscris: 01.12.2001
Și în Sv la fel. Am incercat sa sun la CC dar timpul de așteptare 40 minute.
Am inceput discuția cu Tobi pe WhatsApp, am fost de acord cu resetarea modemului și în 2 secunde s-au aprins LED-urile roșii, s-a început resetarea lui și în 3 minute am avut net.
Însă după 5 minute iar au început sa pâlpâie led-urile de wifi și de sincronizare.

Acum merge. Sa vad cat.
E prima dată când vb cu Tobi și s-a rezolvat.


Reset s-a făcut însă nu la setările din fabrică.
Rămas SSID și parole. Cred că un restart la cald doar

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate