Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Știința - asta punem în loc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
423 replies to this topic

Poll: Rațiune Științifică VS Manifestare Emoțională (37 member(s) have cast votes)

Ce alegi în contextul rezolvării unei probleme(oricare) ce necesită un raționament științific "rece"?

  1. Aleg să renunț la credințe în vederea rezolvării (29 votes [78.38%])

    Percentage of vote: 78.38%

  2. Nu voi renunța niciodată la credințe, nu vreau să fiu robot (6 votes [16.22%])

    Percentage of vote: 16.22%

  3. Nu știu (2 votes [5.41%])

    Percentage of vote: 5.41%

Vote Guests cannot vote

#415
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008

View Postnuda, on 12 septembrie 2013 - 21:30, said:

Stii ca-mi plac glumele tale. Dintre cele mai reusite de pe aici. Pai nu zice si Iisus sa ierti de saptezeci de ori cate sapte?
Adevarul este ca mi-am permis sa glumesc pentru ca nu mai stiam ce sa-ti raspund, ca si acum.

#416
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011

View Postjohnnickelby, on 12 septembrie 2013 - 21:40, said:


Adevarul este ca mi-am permis sa glumesc pentru ca nu mai stiam ce sa-ti raspund, ca si acum.

Ce este insa adevarat e faptul ca repetarea aceleiasi greseli duce la un moment dat la patima. Iar patima inradacinata adanc iti limiteaza mult posibilitatea iesirii din ea. Poate deveni chiar o gaura neagra in care sa traiesti vesnic. D-aia se intoarce fiul risipitor singur, ca a iesit din ea si d-aia se bucura atat Tatal. Asa incat un mic si neinsemnat pacat poate fi mai periculos decat unul mare...

#417
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcatalina1, on 29 august 2013 - 20:27, said:

Am o intrebare serioasa pentru atei: voi alegeti sa fiti atei? Daca maine ati vrea sa deveniti crestini sau altceva, credeti ca ati putea?

Dacă mâine apare Atotîndobitocitorul pe un noruleţ, da, aş crede cu lejeritate realitatea pe care o văd.

Singura chestie e că nu halucinez precum majoritatea credincioşilor.

#418
AlienBodo

AlienBodo

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 324
  • Înscris: 23.09.2003
nevermind

Edited by AlienBodo, 12 September 2013 - 22:22.


#419
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostOriginalCopy, on 12 septembrie 2013 - 22:10, said:

Dacă mâine apare Atotîndobitocitorul pe un noruleţ, da, aş crede cu lejeritate realitatea pe care o văd.

Singura chestie e că nu halucinez precum majoritatea credincioşilor.
Mă bucur de hotărârea care ai luat-o , aceea că dacă se va arăta pe nori îţi vei schimba credinţa , tu vei fi salvat pentru viaţa veşnică dar mai ai un pas , schimbarea caracterului (nu că nu l-ai avea ) acela de om drept , susţinător al adevărului , şi altruismul dezinteresat . Am mai multă încredere într-un ateu sincer decât într-un credincios mincinos, fâţarnic , duplicitar .

#420
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View PostOriginalCopy, on 12 septembrie 2013 - 22:10, said:

Dacă mâine apare Atotîndobitocitorul pe un noruleţ, da, aş crede cu lejeritate realitatea pe care o văd.

Singura chestie e că nu halucinez precum majoritatea credincioşilor.
Limbajul tau corect gramatical are tenta skizo, dar si mici lacune de logică,
pentru ca daca ai vedea tabloul descris, ai avea certitudini si nu credințe.

Tu esti mai performant decat un credincios, halucinezi in scris.

Edited by Jo_Malbun, 12 September 2013 - 22:30.


#421
blankaver_tmg

blankaver_tmg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 08.06.2013

View Postpacopaco1967, on 12 septembrie 2013 - 22:28, said:

Mă bucur de hotărârea care ai luat-o , aceea că dacă se va arăta pe nori îţi vei schimba credinţa , tu vei fi salvat pentru viaţa veşnică dar mai ai un pas , schimbarea caracterului (nu că nu l-ai avea ) acela de om drept , susţinător al adevărului , şi altruismul dezinteresat . Am mai multă încredere într-un ateu sincer decât într-un credincios mincinos, fâţarnic , duplicitar .


nu va aparea pe nici un nor. vezi-ti de treaba.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Am9UYI4qVA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by blankaver_tmg, 12 September 2013 - 22:35.


#422
Jo_Malbun

Jo_Malbun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 17.07.2013

View Postblankaver_tmg, on 12 septembrie 2013 - 22:32, said:


Bun clipul, surprinde bine „progresul” si stiinta ce se doreste pusa in loc.

#423
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

Ăsta e cu subtitrare în română...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cRmbwczTC6E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

...restul, nu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dkv0KCR3Yiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate cea mai interesantă parte

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lmTmGLzPVyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tD_XAX--Ono?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by jazzu, 20 September 2013 - 03:05.


#424
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

Quote

Astăzi ne vom îndrepta atenţia spre Universitatea de Stat din Arizona unde am reuşit să intru în legătură cu unul dintre cei mai importanţi savanţi ai lumii -- recunoscut mai ales prin cărţile publicate, participarea la numeroase emisiuni de televiziune ale unor posturi dintre cele mai prestigioase. Este vorba de profesorul american Lawrence Maxwell Krauss în virsta de 59 ani, cosmolog si fizician nu doar în cadrul Universităţii de Stat din Arizona deoarece domnia sa are o activitate bogată.

Menţionez aici faptul că Dr. Lawrence Krauss este directorul unui proiect special şi deţine un rol esenţial în Fundaţia Şcolii de Explorări ale Spaţiului Cosmic şi Pământului. După ce a obţinut un doctorat în fizică la Institutul de Tehnologie din Massachusetts în anul 1982, Lawrence Krauss şi-a continuat studiile obţinând o bursă la Harvard Society, devenind ulterior profesor de fizică la Universitatea Yale promovând prin mai multe trepte de încadrare. Începând cu anul 2008 este numit profesor la Arizona State University. Activitatea sa a atras atenţia celui mai important editorial de ştiri, cunoscutul The New York Times. Au urmat numeroase apariţii la televiziunea naţională. În anul 2008 a lucrat în cadrul comitetului de politica ştiinţei a Guvernului lui Barack Obama. În anul 2010 a fost ales director al Federaţiei Oamenilor de Ştiinţă Americani iar în iunie a acceptat o funcţie la catedra Colegiului de Ştiinţe Umaniste din Londra. A scris câteva cărţi şi a publicat peste 300 de articole ştiinţifice în domeniul fizicii teoretice şi a cosmologiei. Dr. Krauss este în prezent considerat unul dintre cei mai buni intelectuali care explică ştiinţa pe înţelesul publicului. Cartea sa numită "Un Univers născut din Nimic" a devenit best seller şi a fost prefaţată de cunoscutul biolog şi om de ştiinţă Richard Dawkins.

Nu am cum să prezint toate detaliile, deoarece mi-ar trebui probabil o jumătate de emisiune dedicate numai biografiei. Imaginaţi-vă cât de ocupat poate fi un om cu atâtea responsabilităţi. Nu a fost deloc uşor să pot ajunge la el şi să fac acest interviu. De fapt, domnia sa nu avea la dispoziţie niciodată mai mult de 15 minute -- aşa că am făcut mai multe înregistrări pe parcursul a 40 de zile după care le-am montat împreună. În cele din urmă, am ajuns la o finalizare şi vă invit să îl ascultaţi pe Lawrence Krauss într-o dezbatere pe tema Ştiinţă versus Religie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EWYCx-A1Bys?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate