Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

U.P.C. a lansat primul cel mai rapid internet la download din ROMÂNIA (download 200 Mbps).

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[

 derick, on 28 august 2013 - 13:55, said:

UPC nu are cel mai mic upload! Exista Romtelecom cu 1 mpbs upload pe ADSL.

Pentru ca atat se poate pe ADSL, unde au VDSL sau fibra ofera 32Mb upload, si chiar se extind serios RTC, ii vad zilnic cum intind fibra in oras, nu imi picteaza rachete atasate de laptop.

#20
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009

 MembruAnonim, on 28 august 2013 - 14:16, said:

Cine ii huleste, cred ca n-ai inteles ce vreau sa scot eu in evidenta, mai repede au facut un upgrade la departamentul de marketing decat la retea. Eu imi doream vad o oferta competitiva, care sa puna piata in miscare, ori 200/6 nu face nici un fel de concurenta RDS si RTC.

Studiile alea de piata nu sunt chiar degeaba...eu in general folosesc netul pentru download si cu exceptia sharingului la torrente nu cred ca sunt multe persoane care folosesc masiv netul pentru upload. Pentru cazul meu de utilizare, la download abonamentul 150 de la UPC mi se misca semnificativ mai bine decat cel de 100 pe care il aveam la RDS (care si el se misca conform contractului, nu contest...dar 100 nu e 150 si 150 nu e 200, end of story)

#21
pozarul

pozarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 07.07.2007
Vad ca s-au pus pe-aici mii de intrebari si solicitari de lamurire "la ce iti trebuie download mare, cand ai upload mic"?
Eu va intreb altceva: La ce folositi voi vitezele alea mari de upload?
Intamplator am aflat de "marea lansare" a UPC de dimineata si m-am uitat pe net live la transmisie.
Din ce am vazut acolo, intr-un studio improvizat la o agentie media (Deci nu la ei in laboratoare), cu modemuri care sunt deja la vanzare au prins 970 Mbps la testul de viteza, deci ei pot da 1 Gb lejer, daca piata o va cere. Apoi au pus vreo 4-5 modemuri legate in serie (imi e neclara treaba asta momentan) si au testat viteze si mai mari. Au prins 4.7 Gb daca nu ma insel, insa momentan nu exista modemuri care sa tina. Si da, ati ghicit, totul prin amaratul ala de cablu coaxial.

Eu unul m-am saturat de "buffering"-ul pe VDSL de la Romtelecom pentru care plateam vreo 50 de lei si mi-am luat net de 120 (era maxim pe vremea aia de la UPC) la vreo 40 de lei. Sunt mai mult decat multumit.

Sa ma ierte preaslavitorii RDS-ului, cu fibra lor cu tot, dar nu am vazut sa faca ei vreun test care sa arate suprematia fibrei. UPC a vrut sa arate ca poate, si a facut-o. Atata tot.

Zicea cineva mai sus de viteze in Italia. Stai sa vezi in Elvetia cum platesti 50 de euro ptr 2 MB :)))

Atata timp cat piata vrea viteze mari de download, UPC o sa le dea, ca le e la indemana. Cand piata o sa ceara Upload, poate ca or sa dea si d-ala, ca din cate vad eu in alte tari au putut.

Era o stire acum vreo cateva luni ca odata cu cumpararea Virgin Media, UPC e cea mai mare companie de cablu din lume. Da , da , din lume. Si uite ca se vede treaba asta.

Poate stau aia de la RDS mai bine la upload, dar si tu stai 6 luni sa-ti vina box-ul hd.

#22
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Fara sa transformam topicul intr-o discutie UPC vs RDS in primul rand ce a facut astazi UPC se numeste PR sa vi in fata presei sa pui un modem sa arati ca poti atinge viteze asa mari nu inseamna absolut nimic, conteaza ce poti sa dai clientilor si mai mult cator clienti le poti da vitezele alea.

Asa e RDS nu a facut asa ceva dar exista pe acest forum teste in care RDS dadea 1 gbps fara nici o problema iar numarul clientilor RDS fata de UPC e net suprior.

Repet in teorie chiar si in practica poti oferi viteze enorme dar tot ceea ce conteaza este realitatea din teren.

Ca se spunea mai sus ca tot ce ofera UPC e pe amarutl ala de cablu coaxial.... ma tem ca nu e chiar asa.... e si ceva fibra la mijloc.

Piata o sa ceara upload atunci cand el va fi oferit clientilor de catre ISP, adica daca nu am viteza de upload cum naiba sa fie consumu de upload?

Daca vrei sa folosesti servicii de cloud sharing de gen Google Drive(cu spatiu de 15 gb) sau dropbox care si ala poate avea spatiu mare de stocare ce te faci cu un upload de 1-2-2-6 mb?

#23
12341234

12341234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 20.01.2013

 pozarul, on 28 august 2013 - 17:23, said:

Vad ca s-au pus pe-aici mii de intrebari si solicitari de lamurire "la ce iti trebuie download mare, cand ai upload mic"?
Eu va intreb altceva: La ce folositi voi vitezele alea mari de upload?
1) Backup. Cand am un card de 4GB plin cu poze, nu-mi place ideea unui upload de 6 mbps.
(Nu, a salva pozele pe un hdd ce-l lasi pe birou nu e considerat backup, ca e destul sa-ti sparga unu casa si ramai si fara el)

2) Tin un (fel de) media server acasa si ma conectez la el de oriunde as fi, facand apoi streaming. Deci am nevoie de upload 20 mbps+

3) Upload de torente catre abonatii UPC cu abonamente de 200 mbps Posted Image Ce-ai face tu cu marele tau download daca nu ar fi provideri care sa ofere upload mare? Hai, fii sincer.


 pozarul, on 28 august 2013 - 17:23, said:

Atata timp cat piata vrea viteze mari de download, UPC o sa le dea, ca le e la indemana. Cand piata o sa ceara Upload, poate ca or sa dea si d-ala, ca din cate vad eu in alte tari au putut.
Eu nu fac parte din piata? Ceilalti ce se plang de uploadul mic nu fac parte din piata? Vad ca piata cere upload, sau trebuie sa fii fanboi ca sa ai dreptul la preferinte?


 pozarul, on 28 august 2013 - 17:23, said:

Sa ma ierte preaslavitorii RDS-ului, cu fibra lor cu tot, dar nu am vazut sa faca ei vreun test care sa arate suprematia fibrei. UPC a vrut sa arate ca poate, si a facut-o. Atata tot.
Daca vrei sa vezi fibra de la RDS, cauta pe sectiunea RDS mesajele de anul trecut cand au lasat nelimitate unele conturi GPON. Oricum, ce legatura are fibra RDS cu viteza UPC?


 pozarul, on 28 august 2013 - 17:23, said:

Era o stire acum vreo cateva luni ca odata cu cumpararea Virgin Media, UPC e cea mai mare companie de cablu din lume. Da , da , din lume. Si uite ca se vede treaba asta.
Asa si? Daca in Romania nu ar fi fost o gramada de retele obscure de cartier, azi sigur nu am fi avut viteze asa de mari la net.


 pozarul, on 28 august 2013 - 17:23, said:

Poate stau aia de la RDS mai bine la upload, dar si tu stai 6 luni sa-ti vina box-ul hd.
Ce treaba are internetul cu box-ul HD? Ba chiar avantaj RDS: daca nu-ti trebuie TV, nu platesti pentru TV.

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu duce reteaua Astralezilor, de aia UPC nu da upload. Posted Image

#25
12341234

12341234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 20.01.2013
Aia din Ungaria nu e aceeasi tehnologie? Ar fi putut oferi 20 mbps upload lejer.

Cred ca problema lor e ca lumea chiar ar fi folosit acei 14 mbps in plus la upload.
Pe download, cat trage omul? (mai trebuie sa faca si ratie) Deci va sta in mare parte neutilizat. Fac overselling la greu, dar da bine in reclame.


E ca si Orange si Vodafone, care ofera abonamente cu 34539583958 minute in retea, dar 15 MB limita de trafic 4G, insa se lauda cu conexiuni mobile de 80 mbps+ Posted Image

#26
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Au anuntat ceva legat de televiziune IPTV ?

Nu am apucat sa vad toata conferinta live...

#27
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Eu unul felicit UPC.

#28
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Marketing si atat. Eu din aia 6Mbps amarati nu vad decat 4 si un pic 99% din timp (si banuiesc ca sunt multi ca mine) deci e absolut jentanta oferta UPC pt. 2013. Din pacate RDS-ul are pb. lui si departamentul lor de marketing a ramas blocat prin 2010. Ar fi foarte usor pt RDS cred sa vina cu o oferta de 200-250Mbs/100Mbps si sa isi si faca putina reclama la ea accentuand tocmai pe upload unde UPC e varza.
Doar asa ar misca si UPC Romania ceva la upload altfel isi vor bate joc in continuare de clienti castigand $ frumosi si laudandu-se cu tupeu ca au cel mai "grozav" internet din RO.
Trist deasemnea ca in lipsa concurentei UPC ne-a pus si la internet la coada filialelor europene.

Edited by MD, 28 August 2013 - 19:02.


#29
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

 MembruAnonim, on 28 august 2013 - 14:16, said:

Pentru ca atat se poate pe ADSL, unde au VDSL sau fibra ofera 32Mb upload, si chiar se extind serios RTC, ii vad zilnic cum intind fibra in oras, nu imi picteaza rachete atasate de laptop.

Ne zici si noua cati abonati RTC au access la VDSL cu 32 Mb upload? 10%? 5? Ca pe mine inca ma bat la cap cu oferta lor ADSL si nu stau in buricul pamantului. UPC macar specifica in care orase ai acces la viteza XY, la RTC trebuie sa suni si de fiecare data iti da alta viteza care teoretic AR TREBUI sa ajunga la tine, zici ca vine cu posta (romana).

Pana la urma, cine vrea 200 Mbps pe download, are posibilitatea sa descarce la "mega viteza" asta, cine nu, sa fie sanatos. Eu sincer nu am nevoie de viteza asta, deocamdata. Poate cand avem si noi posibilitatea de a face streaming la filme hd (nu vorbesc de porcaria aia de YouTube de la care faci cancer la ochi).

Edited by Skoopman, 28 August 2013 - 19:09.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu cati abonati, stiu doar ca aici RTC a intrat peste RDS si instaleaza FTTB (pana acum aveau VDSL 50/16) in timp ce UPC nu s-a mai extins in zona de pe vremea Astral, au doar cateva blocuri.

Cine a procedat mai rentabil, probabil UPC. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 28 August 2013 - 19:35.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://translate.goo...ar-500mbps.html

500/50 dar in laboratoarele lor din Amsterdam, si erau fumati cand au efectuat testele...

Este rusinos, pai inteleg ca Severina Pascu a prins 1 Gbps azi la eveniment in cămară, vreau sa vad inregistrarea.

Ceva tare:
“Transmit un mesaj si pentru concurenta! Vom mari si mai tare, nu doar la 200 Mbps !”, a spus un reprezentant U.P.C. Romania, care a mai amintit ca noua viteză va fi anunţată public printr-o campanie publicitara ce va folosi imaginea lui Horia Brenciu.

Deci reteaua poate spre clientul final sute de mega inca de la trecerea la standardul Eurodocsis 3 acum vreo doi ani dar ei dau drumul cu tzaraita, 120-150-200-240..., un eveniment la fiecare 'upgrade', un nou val de clienti vrajiti, eu v-am mai spus ca au de unde invata departamentele de marketing ale concurentei, sunt tari de tot astia.

Edited by MembruAnonim, 28 August 2013 - 22:43.


#32
Bavarezu

Bavarezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 24.12.2004
vor fi 200 mbps in conditii optime probabil gen soare pe cer, vantul nu bate deloc, iar marmota lucreaza la ei la suport tehnic.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bineinteles ca reteaua suporta asemenea viteze.

#34
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

 MembruAnonim, on 28 august 2013 - 22:39, said:

Deci reteaua poate spre clientul final sute de mega inca de la trecerea la standardul Eurodocsis 3 acum vreo doi ani dar ei dau drumul cu tzaraita, 120-150-200-240..., un eveniment la fiecare 'upgrade', un nou val de clienti vrajiti, eu v-am mai spus ca au de unde invata departamentele de marketing ale concurentei, sunt tari de tot astia.

Nu e chiar asa. Desi nu sunt fan UPC trebuie spus ca probabil trebuie sa plateasca in plus licentele pentru viteze mai mari, cei care sunt familiari cu echipamentele din telefonia mobila stiu ca se plateste licenta pentru absolut orice feature. De ex. la RDS toate echipamentele de pe 3G pot HSPA 21.6/5.76 Mbps, oare de ce nu au toate site-urile capcitatea asta activata ?

PS: RDS sigur nu va trece la 1 Gbps in urmatorii 2 ani, sunt prea multe lucruri care trebuie schimbate pentru a face asta, deci UPC isi poate face de cap. RDS poate doar la casele cu ONT sa ofere ceva de test cu 1 Gbps.

#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 MembruAnonim, on 28 august 2013 - 23:06, said:

Bineinteles ca reteaua suporta asemenea viteze.
Reteaua UPC suporta 1Gbps (net). Practic acum o limiteaza la 200 Mbps.

#36
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

 catalinhio, on 28 august 2013 - 14:05, said:

va doresc la toti carcotasii internet ca in italia adica invers proportionat ca cel din romania:viteze astronomice de 7 Mbps download cu 512Kbps upload si preturi de la 30 € in sus.asa macar veti avea ceva de comentatPosted Image
Aici e Românica, nu Italia. Noi cel mult mâncăm broaştele, nu fac reţele de net. Nici crocodili nu avem :)

 adrian001, on 28 august 2013 - 23:24, said:



Nu e chiar asa. Desi nu sunt fan UPC trebuie spus ca probabil trebuie sa plateasca in plus licentele pentru viteze mai mari, cei care sunt familiari cu echipamentele din telefonia mobila stiu ca se plateste licenta pentru absolut orice feature. De ex. la RDS toate echipamentele de pe 3G pot HSPA 21.6/5.76 Mbps, oare de ce nu au toate site-urile capcitatea asta activata ?

PS: RDS sigur nu va trece la 1 Gbps in urmatorii 2 ani, sunt prea multe lucruri care trebuie schimbate pentru a face asta, deci UPC isi poate face de cap. RDS poate doar la casele cu ONT sa ofere ceva de test cu 1 Gbps.
Pănă şi AKTA va băga GPON, RDS are în multe locuri, iar porturile sunt de 1 gbit/s, la oraşe ar putea da abonemente de 1Gbit/s la multă lume, la un preţ corect, dar de unde graba? Îi lasă pe ăştia mai întâi să dea cu capul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate