Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

La 2 dbi distanță de semnal pe smartphone

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Sunt undeva unde am semnal pe 2100 mhz, dar doar pentru voce, netul merge doar din când în când. Îm aduc aminte, acum 8 ani îmi făcusem propria antenă yaghi de wifi, a mers beton. :)
Sigur, la un smartphone nu avem un dipol. Totuși nu s-ar putea calcula un director pentru el să mai aducă măcar un câștig de 2 dbi? Probabil e o prostie dar totuși, poate e cineva mai la curent cu antenele interne să mă lămurească.

#2
hupogramos

hupogramos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.687
  • Înscris: 25.03.2009
Se poate face prin cuplaj inductiv. Asa au car-kit-urile mai noi. De la antena externa vine un cablu care se continua cu o bobina aflata in suportul de telefon plasata astfel incat sa alimenteze prin fluxul ei magnetic antena telefonului. Nu cred ca merita sa te complici cu metode artizanale, vezi daca exista asa ceva de cumparat. Eventual poti improviza antena yagi daca nu vrei sa o cumperi si pe ea.

#3
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.609
  • Înscris: 22.01.2011

Vizualizare mesajhupogramos, pe 23 august 2013 - 21:48, a scris:

Eventual poti improviza antena yagi daca nu vrei sa o cumperi si pe ea.
Atentie insa la cablu, sa fie de foarte buna calitate, implicit cu pierderi mici, altfel tot efortul de a confectiona antena va fi anulat de rezultate care sigur nu vor fi pe masura asteptarii.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.155
  • Înscris: 04.02.2011
Nu prea merge în situația respectivă, am încercat cu o antenă yaghi și nu merge mai bine. În locul respectiv prind ceva reflexii care se fazează în câteva puncte, ori pentru a le amplifica pe toate ai nevoie de o antenă mai puțin directivă, cum sunt sectorialele. Totuși, să iau o sectorială pe 2100 mhz, mi se pare o soluție mai complexă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate