Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

O noua teapa. Firma R&R SERENDIPITY SRL isi culege victimele

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 ioneldamian, on 08 octombrie 2013 - 14:15, said:

Daca sunteti atat de destepti, ar trebui sa stiti ca trebuie sa ai cont daca vrei sa lasi un comentariu... Asa cum am mai scris am gasit intamplator subiectul, insa trebuia sa-mi fac cont sa-mi pot posta opinia mea. Dar nici nu inteleg de ce ma acuzati pe mine? Atunci putem lua astfel incat amnesia20, care a inceput subiectul este o persoana inventata? Fiindca momentan are 6 comentarii in total? Asa ar fi logic....dupa cum trageti voi concluziile....
E prea suspect sa-ti faci cont aici doar pentru a posta in contra partida cu initiatorul postului.
Ori si el are o firma de profil si tu esti concurenta ori omul are dreptate si tu esti de la firma mai sus mentionata si incerci sa dregi busuiocul.
Problema este ca un client multumit tine minte maxim numele produsului.Un client nemultumit tine minte si numele firmei.
Spre exemplu pepsi ,acum ceva timp,se numea sitraco.Iti garantez ca nu stia nimeni decat brandul (pepsi,7up sau mirinda) dar nu stia nimeni ca le zicea sitraco.
Doar daca lucrai acolo,aveai contact cu ei s-au le faceai o reclamatie stiai numele firmei ca te interesa.
Postul tau e scris prea pe fata.
Eu spre exemplu iubesc Samsung la maxim,dar daca vad un topic unde unul vorbeste de rau de samsung nu intru sa postez pro samsung .Doar daca as avea interese in firma as face-o.
He he

#74
Georgi30

Georgi30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.06.2014
Buna ziua
Am mare rugaminte la dvaostra

Am si eu o o bunica care a fost pacalita de acesti nenorociti. Din fericire nu a apucat sa dea niciun ban, a platit doar avansul care este o suma mica...
Vom notifica in scris firma, invocind acel articol cu denuntarea unilaterala a contractului, pe care o vom trimite prin posta cu confirmare de primire. Apoi vom scrie si un email de informare ca nu mai doresc produsul, ca am denuntat contractul si ca doresc avansul inapoi - desi sincer ma lipsesc de ei, numai sa scapam din necazul asta...
Este suficient? Sa-i amenintam cu OPC-ul? Din posturile de pe forum au fost reclamatii girla si ei platesc amenzi apoi isi vad de treaba...
Ideea este ca nu vreau sa se trezeasca bunica cu produsul la usa pt ca nu-l mai vrem. Putem sa refuzam livrarea, nu?
Mai putem face ceva?
Multumesc

PS Suntem din Bucuresti

#75
Georgi30

Georgi30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.06.2014
Va rog, nu mai este nimeni interesat de acest subiect? A fost si bunica mea pacalita. Va rog, un sfat.

Este suficient denuntarea contractului? Putem refuza produsul daca totusi il livreaza? La nr de telefon nu raspunde nimeni.
Luni la prima ora expediem scrisoarea. Am vazut ca in contract au clauza de denuntare "Cumparatorul are dreptul de a denunta contractul in termen de 7 zile de la data livrarii":

Dar noi nu vrem sa le livreze...
multumim

#76
taviori

taviori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2007
Salut,

Am mai citit si eu despre acest subiect ( mama cu toate astea a cumparat , parca vrajita ... ) si cineva spunea ca daca refuzi pachetul ( livrarea ) nu au ce sa mai zica , legal vorbind. Pentru ca nu ai nici un produs de la ei si atunci pentru ce sa te dea in judecata ...  "Livrare" inseamna sa existe o semnatura / buletin serie etc,  cum ca produsele au fost primite de cineva. Dar daca nu le primesti , nu va exista livrare. Si nici nu o sa le bage in cutia postala sau sa le lase la usa ... Deci atata timp cat nu exista o semnatura de preluare a pachetului nu va exista nici posibilitatea de a dovedi ceva. Dar avansul dat , ramane dat... Poate or sa insiste te miri cu ce amenintari dar nu au ce sa faca, trebuie sa refuzi si atat, nimic scris ca ai primit ceva.  Scrie in contract ceva de refuz primire la livrare ? Nu cred ...
Sper sa reusiti , pentru ca produsele sunt fara nimic deosebit, ca sa nu mai zic de pret ...

#77
Georgi30

Georgi30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.06.2014
Da,  scrie in contract ca ïn cazului refuzului " cumparatorul va pierde avansul si va suporta cheltuielile de livrare si cheltuielile administrative determinate de contravaloarea totala a produselor comandate : 15% pina la o valoare de 2000 lei, si 10% peste aceasta valoare""....

Din ce am citit in OG 106/1999 nu cred ca aceste clauze sunt legale

""Anunţarea comerciantului exonerează consumatorul de orice obligaţie, cu excepţia celei de a înapoia comerciantului produsele livrate, contractul considerându-se desfiinţat.""
""În cazul în care consumatorul nu a efectuat nicio plată şi nici nu a primit produsul sau nu i s-a prestat serviciul conform contractului, exercitarea dreptului de denunţare a contractului de către consumator dezleagă ambele părţi de orice obligaţie.""

Bunica are 80, sta singura si mi-e ca vor face presiuni asupra ei

#78
taviori

taviori

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2007
Mi se par extrem de nesimtiti. Cred ca e bine sa faci o intrebare si la OPC.
Chiar si cu aceste cheltuieli tot nu platesti suma ceruta de ei pe produs . Produs care e egal cu nimic, nu poti spune ca daca l`ai cumparat rezolvi ceva cu el ....
Plus ce ai gasit scris in OG.
Daca d`na nu raspunde la usa e mai sigur. Nu sunt mafioti :) , doar nesimtiti si tupeisti.

In cazul meu , mama a platit fara sa stea pe ginduri, de`aia zici ca a fost vrajita. Acu` foloseste aparatul ca de, a dat ceva bani pe el, altfel ramanea in cutie. Dar modificari nu sunt, tot miscarea si optimismul o fac sa fie mai sanatoasa.

Mai cauta, poate gasesti oameni cu mai multe informatii.
Sunt sigur ca vei reusi sa nu le dai ce vor.

Scuza`ma , cum dovedesc ei refuzul daca nu semneaza nimeni , nimic pe hartia de livrare? Vor sa intimideze cu acele " cheltuieli administrative "...

#79
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Daca este sa tratam cauza nu doar efectul, trebuie remarcat ca toate problemele au ca si cauza labilitatea foarte mare a bosorogilor actuali, care speriati de foame raspund pavlovian la termeni precum: Gratis, Bonus, etc.
O alta problema este faptul ca se lasa "inregimentati". le place sa fie plimbati la emisiuni sa bata din palme, sau pe la manastiri de catre partide, uite ca la plimbari isi gasesc si nasul.

Este peste capacitatea mea de a intelege ce cauta un bosorog octogenar paralel cu medicina la orice seminar ce tine de probleme de sanatate de orice fel, indiferent ca tine de acele probleme sau nu.

Eu vorbesc ca sunt patit, unul din bunicii mei a chiorat, fiind puternic afectat de glaucom, afectiune incurabila, am fost cu el si in Germania, n-au avut ce sa-i faca, exista experimental niste senzori ce se implanteaza pe creier, dar pt tineri si experimental,,,
Ei bine, a gasit el pe cutarica care s-a operat nu stiu unde, din pacate sau din fericire n-a mai apucat sa se opereze, ca a murit de pancreatita.

Chiar eram curios ce-i faceau aia, ii puneau ochi de cristal?
______________
Un alt aspect pe care-l reprosez batranilor pe langa lipsa de modestie si moderatie, este acea inversunare in a trai care-mi e inexplicabila, la 70 de ani trebuie sa te gandesti in ce te ingropi, nu la paturi flausate!
Nu zic sa nu se trateze, insa unii cauta minuni si miracole, desi ei sunt cu un picior in mormant. Inteleg tinerii sa se agite, si sa se agate de orice, insa batranii nu-i pot intelege!

#80
Georgi30

Georgi30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.06.2014
Stimate domn,

Sunteti prea acid cu cei in virsta... Da, sunt naivi, da, usor de inselat... Din pacate ea este  in mod inexplicabil  in ultima vreme victima repetata a tot felul de nenorociti care profita de virsta si credulitatea ei:

1. A fost victima escrocheriei telefonice cu accidentul- sunata si i s-a spus ca baiatul a avut un accident...A scapat pentru ca avea 2 telefoane ( pe fix a fost sunata si ea in acealsi timp si-a apelat baiatul pe mobil)
2. A fost sunata la interfon de un individ ( din toate apartamentele de la parter... aproape ca nu cred ca a fost o itnimplare ca a sunat tocmai la ea) care a rugat-o sa-i dea voie sa sune la telefon ca nu stiu ce a patit cu masina... Apoi a inceput s-o intrebe daca are sa-i imprumute niste bani, ca vezi doamne apelantul nu raspunde etc... I-a dat ceva maruntis ca sa scape de el... S-a speriat de moarte ..
3.A batut la usa  un alt individ care s-a prezentat ca fiind de la furnizorul de electricitate si trebuie sa citeasca contoarul... I-a dat voie in casa si pt ca tipul i-a cerut putina apa... i-a sustras niste bani care avea pe hol...

ETC... Ce sa va spun... sunt siderata si aproape ingrozita de lumea in care traim... Este o persoana activa, sanatoasa care nu are probleme de sanatate deosebite... Citeste fara ochelari, merge zilnic pe jos ... etc Desigur ca am certat-o in fel si chip ca am invatat-o sa nu mai deschida usa oricui... etc.

Si stimate domn... cind esti batrin si ... momentul "Marii Treceri"se aproprie... ai da orice sa mai traiesti un pic... asa ca orice miraj al imbunatatirii starii de sanatate si vitalitate intuneca mintea si sunt usor de pacalit.

Va doresc sanatate si sa aveti batrini fericiti (si batrinete la fel... )

#81
MarCo2014

MarCo2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2014
R&R Serendipity au prezentare in Bucuresti la Doubletree Hilton Hotel sect3 Nerva Traian 3A incepand cu 02 IULIE 2014 , orele 18

#82
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Interesant... in urmatoarele saptamani trebuie deci sa ne asteptam la o noua avalansa de batrani lasati fara pensii sau economiile de-o viata.
Si apoi va urma alergatura rudelor care vor incerca sa returneze tot felul de minuni tehnologice: veioza care trateaza negii, aparatul de masat unghiile, periuta de dinti cu maner flausat, etc...

#83
shmoker

shmoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.01.2007
Ei acum sunt in Baia Mare, si incearca aceleasi chestii. Nu este niciun corp de control pentru acesti escroci?
E vorba ca saptamana trecuta (saptamananile trecute) au fost in Satu Mare si au vandut peste 30 de saltele cu impulsuri ... bla lba bla, saltele care se gasesc pe site-uri de vanzari cu 2500-3000 de lei, ei cer 6000 (dar cu un avans de 50 de lei primesti discount de 2500, si primesti inca N chestii "la oferta").

#84
mariah1

mariah1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2014
Acum sunt in Craiova!

#85
dan198411

dan198411

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2014
Tocmai am trecut printr-o teapa cu sotia mea aveti mare grja firma SC.Ysiiea.SRL
Youth and Student International Information and Employment Agencyi
Str. Pitesti Nr.12, ap.3, Cluj Napoca am fost trimisi prin contract de aceasta firma la o ferma la cules de mere,conditiile de cazare au fost total diferite cu ce scria in contract, in contract scria ca avem un magazin  market la 1km jumate in realitate era la 12 km de noi am fost prima data cu taxi sa cumparam de mancare si ne-a luat 25 de lire dus si 25 intors si mancarea 50 de lire, dupa primele zile de munca fermieru a zis ca saptamana ce urmeaza nu are de munca si ca daca vrem putem merge in vacanta cateva zile in Londra, in prima sap de munca am luat salariu 80 de lire si sotia 60. Am sunat la firma si ne-am spus ofuul si un tip pe nume Max care ar fi seful firmei ne-a zis daca nu ne convine sa mergem acsa. Am platit 260euro bilete avion,comision firma 330 euro dosaru cam 50 de euro,alta teapa ne-a pus sa venim in Cluj unde am mai platit pana in cluj 3 milioane zicand ca toti pleaca din Cluj find obligatoriu,plus ca am avut 200 lire banii de rezerva pt orice ventualitate pe care i-am cheltuit in 2 sap pe mancare si taxi.. A fost o experienta f neplacuta,se vad cu banii in mana si nu ai mai intereseaza de tine..deci Teapa.

#86
Klaxa

Klaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.07.2004
INTERNATIONAL M SERENDIPITY este noua denumire sub care actioneaza R&R SERENDIPITY (se poate verifica usor prin info cod fiscal la mfinante: ambele din Harghita, ACELASI NR.TELEFON). Am fost invitata telefonic la o sesiune de analize gratuite (habar n-am cum m-au ales, nu sunt chiar atat de batrana! Posted Image ) si am participat, din pura curiozitate.

Speaker-ul lor e un tip talentat, cred ca ar putea vinde si nisip arabilor. Si cum publicul tinta este format din batrani bolnavi, creduli si usor impresionabili, misiunea lui nici nu e asa de grea. Marfa pe care o vinde pare a fi solutia tuturor problemelor lor: o saltea magnetica saltareata si un "ceas" laser minune care te vindeca de toate relele. Pretul pe care il anunta initial este de 4500 salteaua si 7500 ceasul, deci 12000 lei!!! Apoi iti acorda un voucher de 3300 lei pentru ceas si-ti ofera salteaua gratuit, la pachet cu ceasul. Deci ajungi la 4200 cu ambele, super oferta!

Aviz amatorilor! Posted Image

#87
Klaxa

Klaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 06.07.2004
Si o completare: "ceasul" laser vindecator se vinde pe AliExpress cu 85 de dolari. Iar salteaua presupun ca e si mai ieftina.

NU fac reclama!!! Vreau doar sa sugerez, celor doritori sa testeze eficacitatea "aparatelor medicale de uz casnic" - cum ei le numesc - sa le cumpere de acolo, in loc sa plateasca firmei SERENDIPITY un pret de 10 ori mai mare. Posted Image

#88
mariusdela6

mariusdela6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2009
Acum tin sesiuni la City Hotel -Bucuresti

#89
inginer_EN

inginer_EN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.01.2015
Da!Au dreptate cei care spun ca este o tentativa de prostire cum au mai fost si altele in Iasi(in alte forme) Cel care tine discursul de convingerer amesteca jumatati de adevaruri cu minciuni 100%,dar mai greu de detectat de cei nescoliti suficient. De ex."Gagarin a stat in cosmos 108 minute.Cind a aterizat a fost luat cu ambulanta. De ce? Pentru ca a fost in afara camoului magnetic al Pamantului.(sic)Va dati seama ce s-ar intampla daca s-ar intrerupe putin timp campul magnetic al Pamantului?"
-(0 doamna)Am cadea toti jos.
-(eu) campul magnetic nu are nici o legatura cu gravitatia.
-(o alta doamna) Da,asa este.
-Prezentatorul) Suntete de acord?
Da. Sunt profesoara.
-De fizica?
-Nu.
Apoi discutia a luat alta tema.Nu mai soun de "analizele" medicale care mi s-au facut Inchei.Am obosit.De curiozitate duceti-va.Dar numai de atat.

#90
Georgi30

Georgi30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.06.2014
Revin cu postare pentru a multumim celor care au precizat exact pasii si legislatia prin care le poti veni de hac acestor escroci si iti poti recupera banii. Am procedat intocmai si au trimis prin mandat postal chiar si avansul.

Asa ca ... sper ca oamenii sa caste ochii si sa isi informeze fiecare persoanele n virsta din familie sa fie alerti sa nu mai creada orice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate