Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Bazin colectare apa de ploaie

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Stiu ca mai este un subiect de genul la categoria agricole dar pe mine ma intereseaza pentru alimentarea cu apa a unei locuinte/cabana. Mi-am cumparat recent un teren intr-o zona unde apa e la adancime destul de mare (17m prima panza freatica). Doearece fantanarii pot sapa pana pe la 20m maxim iar estimarea de 17m e destul de aproximativa e destul de riscant sa ma apuc de sapat una, s-ar putea sa ma aleg cu o groapa seaca foarte adanca si foarte scumpa Posted Image. Sa fac un put ma costa destul de mult, firmele din Cluj cerand intre 60 - 100eur/m (am sunat cred ca la vre-o 10 din Cluj si de prin ardeal).Toti au spus ca solul e mai dur in zona asta si de aceea costa mai mult ca in alte zone. In fine, ideea e ca momantan vreu sa construiesc doar o cabanuta de weekend, nu locuinta permanenta, casa urmand sa imi fac peste 2-3 ani. Pentru a avea totusi ceva sursa de apa ma gandesc sa fac un bazin de colectare apa de ploaie de pe acoperisul cabanutei si de pe terasa (~28mp). La cantitatea medie anuala de precipitatii ar trebui sa adun undeva intre 14 - 20m3 de apa pe an, suficient as zice pentru nevoile mele in zona.

Acum stiu ca recomandat ar fi sa fac unul din beton hidroizolat dar deocamdata nu vreau sa bag banii in beton pentru ca acest bazin va fi ceva provizoriu, pana la terminarea casei (2-4 ani) dupa care sa fac o solutie mai permanenta (put, retaua orasului, bazin de colectare mai mare). Daca as face din beton ar fi scump si m-ar costa si stricarea lui la construirea casei. Acestea fiind spuse m-am gandit la mai multe optiuni, bazin din comert care e pe la 2-4000ron unu de 2- 3000l, bazine din plastic de 1000l, 350ron bucata sau bazin din folie de iaz. Acum am ramas la ideea cu folie de iaz, deoarece la un pret decent as putea face unul de dimensiuni rezonabile. De exemplu folie de 6m/6m si 1mm grosime costa 670ron. Din asta as putea face un bazin 2m/2m/2m adica 8000l. Ma gandesc sa fac bazinul sapat in pamant, facut un cadru din scandura pentru a nu se prabusii pamantul iar pe interior sa pun ceva polistiren pentru a proteja folia impotriva perforarii. Bazinul ar fi amplasat sub cabana/terasa acoperita deci ar fi ferit de soare si de ploaie (pamantul din jur ar ramane uscat) deci scandura respectiva ar trebui sa reziste cativa ani, sper. Ce spuneti, e o ideie buna? Ar fi si alte optiuni la preturi rezonabile dar totusi sa pot aduna o cantitate bunicica de apa?

Edited by adi_stezar, 21 August 2013 - 09:29.


#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
locuiesti zilnic in cabanuta? ce necesar de apa ai nevoie pe saptamana?

nu este vreun put sau parau prin imprejurimi de unde sa tragi o teava? vreun vecin?
cam multa apa, iar apa care sta se inverzeste, incepe sa puta. mai ales ca ploaia spala diverse.

#3
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 rasistu, on 21 august 2013 - 09:49, said:

locuiesti zilnic in cabanuta? ce necesar de apa ai nevoie pe saptamana?

nu este vreun put sau parau prin imprejurimi de unde sa tragi o teava? vreun vecin?
cam multa apa, iar apa care sta se inverzeste, incepe sa puta. mai ales ca ploaia spala diverse.
Am spus ca va fi de weekend Posted Image. Practic iarna nu o sa merg decat foarte rar acolo iar vara ce sa zic o zi doua pe saptamana poate mai des cand o sa fie cald si frumos afara. Nu o sa am dus deci apa va fi folosita doar la WC, pentru spalat pe maini si la bucatarie. Nu stiu ce consum inseamna asta ca nu am cum sa masor sau estimez dar eu zic ca imi ajunge cata apa se aduna de la ploaie. Bazinul am zis ca vreau sa fie mare pentru ca eu o sa folosesc cabana mai mult vara cand ploile sunt putine si sa am rezerve suficiente din primavara. Daca o sa fie apa in exces pot oricand sa o folosesc la udat iarba dar nu cred ca o sa fie cazul Posted Image.

Nu am posibilitati din vecini, practic asta e problema ca inca nu sunt suficienti vecini sa vrea sa consturiasca acolo, e proiect de introducere apa aprobat dar lucrarile nu incep decat cand sunt mai multe solicitari, deci cativa ani buni.

Apa sper sa se mentina ok, de aceea m-am gandit sa-l pun sub cabana, sa stea la temperatura mai scazuta si sa fie ferit de soare, am inteles ca daca bazinul e inchis si ferit de razele soarelui apa ar trebui sa se mentina ok calitativ. Mai sunt case ceva mai departe de mine care au bazine de genul ca si sursa principala de apa dar sunt mult mai mari 18 - 25m3 si sunt facute din beton.

Edited by adi_stezar, 21 August 2013 - 10:08.


#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 adi_stezar, on 21 august 2013 - 09:28, said:

Doearece fantanarii pot sapa pana pe la 20m maxim iar estimarea de 17m e destul de aproximativa e destul de riscant...

Noi am făcut la țară puț la 43 m fără alte utilaje decât cele ale fântânarilor. 20m nu e o limită.

#5
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 Digix, on 21 august 2013 - 10:09, said:

Noi am făcut la țară puț la 43 m fără alte utilaje decât cele ale fântânarilor. 20m nu e o limită.
Ai facut fantana sau put? Fantanarii ce i-am gasit fac fantana mecanizat de max 20m. Au ceva utilaj cu care iti fac groapa de 1m diametru dar pot merge pana pe la 20m. Pentru put am apelat la firmele care fac put, care merg si la 100m, dar cum am spus, in zona Clujului cer preturi foarte mari, bani care nu vreau sa-i dau acum. Am vazut ca in sud se face put si cu 100ron/m dar nu am gasit nici unul sa faca in Cluj la pretul asta. Aici cel mai ieftin am gasit pe la 65Eur/m, la 50m ar iesii peste 3000 de eur. Am sunat la o firma din Timisoara care a fost recomandata ca lucreaza mai ieftin, i-am intrebat cu cat fac si au zis 130Ron pe/m. Am fost super bucuros ca am gasit in sfarsit una la preturi decente dar mi-au taiat rapid avantul cand mi-au zis ca in Cluj fac cu 70Eur+TVA. Pai de banii aia bag 2km de teava cat am nevoie pentru a aduce apa orasului singur fara sa mai astept dupa vecini Posted Image . In fine asta e alta poveste pentru alt topic, deocamdata am decis sa merg pe ideea colectarii apei de ploaie si as avea nevoie de sfaturi in directia asta.

Edited by adi_stezar, 21 August 2013 - 10:35.


#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Fântană este, diametru tuburi 80 cm.

#7
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 Digix, on 21 august 2013 - 10:38, said:

Fântană este, diametru tuburi 80 cm.
Ok, inseamna ca limitarea a fost data de aparatul ce-l foloseau la sapaturi, probabil manual se poate merge si mai adanc. Oricum o fantana pe la 25m adancime tot se apopie, chiar depaseste 2000Eur costuri si atunci prefer sa investesc banii aia in aducerea retelei orasului care imi va garanta apa potabila si de duritate acceptabila decat intr-o fantana. Acum revenind la bazinul de colectare, credeti ca ar fi ok construit asa? Mai are cineva bazin de colectare apa de ploaie? Cum e calitatea apei in timp?

Edited by adi_stezar, 21 August 2013 - 10:49.


#8
silviutzu

silviutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 22.08.2006
Tata si-a facut la curte put, adincemea de 25m, costul a fost de vreo 7-8 mil tevile, si manopera vreo 6 mil, cam un milion berea+ tigarile,totul manual cu niste oameni din sat care au sculele necesare. A durat doua zile

Edit..am uitat.. se puteau duce si mai jos, dar nu a fost necesar

Edited by silviutzu, 21 August 2013 - 11:47.


#9
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 silviutzu, on 21 august 2013 - 11:44, said:

Tata si-a facut la curte put, adincemea de 25m, costul a fost de vreo 7-8 mil tevile, si manopera vreo 6 mil, cam un milion berea+ tigarile,totul manual cu niste oameni din sat care au sculele necesare. A durat doua zile

Edit..am uitat.. se puteau duce si mai jos, dar nu a fost necesar
Ok, chestia asta se poate discuta la Foraje Fantani Puturi, am expus problema mea si acolo. Oricum costurile vad ca sunt foarte variabile in functie de zona, crede-ma, am cautat mult solutii la preturi rezonabile si n-am gasit pana acum. Am platit 3 "cautatori de apa" 1 geolog care a forat un put de test (nu a fost ieftin as zice) ca sa imi zica structura solului si sansele de apa + un fantanar care a inceput sa sape manual si dupa 4m a inceput sa caute tot felul de scuze si a abandonat (ba ca e tare solul ba ca e cald si nu poate merge la adancimi mari ca se sufoca) ... In fine, sunt pregatit sa merg mai departe si sa ma ocup de asta cand o sa vreau sa fac casa. Acum ma intereseaza metodele cele mai bune de a face un bazin de colectare apa de ploaie care sa fie la un pret rezonabil avand in vedere ca durata lui de viata vreau sa fie undeva intre 3 - 5 ani.

Edited by adi_stezar, 21 August 2013 - 12:10.


#10
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
groapa+folie+scanduri+rezervor plastic+pompa

#11
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
rezervor plastic? dece e nevoie de el daca pun folia?

#12
scm_ro

scm_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.08.2007
Eu la Bucuresti am de 3 ani rezervoare de 500 de litrii puse la burlane, unul la soare si altul la umbra. Folosesc apa doar la udat gradina atunci cand o am (apa) , in ultima vreme nu a mai plouat de o luna. Din cauza ca ploaia spala tot praful de pe acoperis si mizeria care se mai aduna prin jgheaburi (frunze etc) apa se impute foarte repede, mai repede in cel expus la soare si mai greu in cel de la umbra, dar apa tot murdara este chiar si dupa ce se decanteaza mizeria. Poti incerca sa pui periodic solutii pentru piscine ca sa impiedici formarea algelor si a mirosurilor dar praful tot se va aduna pe fund si se va forma mal ce va fi tulburat de pompa.

Acum 2 ani am scos de la cineva un rezervor de sub pamant (folosit de aproape 10 ani) cu apa din fantana si avea 10 cm de mal in el, gandestete cat se va aduna de pe acoperis.

#13
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Am gasit si un articol bun de ce e bine sa utilizam apa de ploaie : http://greenly.ro/ap...u-apa-de-ploaie , avantajul principal ar fi ca apa e demineralizata si curata daca se colecteaza de pe acoperis.

"Dacă este păstrată în rezervoare la întuneric (în general subterane), poate fi stocată ani de zile fără să își modifice calitățile. Numai la lumină se formează algele verzi specifice recipientelor de apă de ploaie, pe care le știm din curțile de la țară sau de la marginea orașelor. Lipsa sărurilor minerale și a luminii și temperatura constantă de 5-10 grade Celsius fac din apa de ploaie un mediu dificil pentru dezvoltarea microorganismelor."

Fingers crossed Posted Image sper sa aiba dreptate Posted Image

 scm_ro, on 21 august 2013 - 14:24, said:

Eu la Bucuresti am de 3 ani rezervoare de 500 de litrii puse la burlane, unul la soare si altul la umbra. Folosesc apa doar la udat gradina atunci cand o am (apa) , in ultima vreme nu a mai plouat de o luna. Din cauza ca ploaia spala tot praful de pe acoperis si mizeria care se mai aduna prin jgheaburi (frunze etc) apa se impute foarte repede, mai repede in cel expus la soare si mai greu in cel de la umbra, dar apa tot murdara este chiar si dupa ce se decanteaza mizeria. Poti incerca sa pui periodic solutii pentru piscine ca sa impiedici formarea algelor si a mirosurilor dar praful tot se va aduna pe fund si se va forma mal ce va fi tulburat de pompa.

Acum 2 ani am scos de la cineva un rezervor de sub pamant (folosit de aproape 10 ani) cu apa din fantana si avea 10 cm de mal in el, gandestete cat se va aduna de pe acoperis.

Pai chiar daca e la umbra are lumina si algele se formeaza. Am de gand sa pun ceva filtre care sa previna intrarea de frunze in bazin dar praful desigur tot va intra si se va depune pe fund, se decanteaza. Daca nu folosesti pompa submersibila nu are dece sa se tulbure, am de gand sa folosesc hidrofor tocmai pentru a evita tulburarea apei. Ma gandesc ca o sa iau si tablete de clor sa le bag in bazin periodic.

Edited by adi_stezar, 21 August 2013 - 14:34.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai sanse destul de mari ca intr-un timp relativ scurt, sa se dezvolte in apa tot felul de "crocobauri" de diverse specii si marimi, asa incat apa va deveni de nefolosit.

#15
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Oare tabletele de clor nu ar preveni asta? Sau nu sunt oarece substante sa previna dezovltarea de organisme in apa si totusi apa sa fie utilizabila?

#16
mf_iones

mf_iones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.01.2007

 adi_stezar, on 21 august 2013 - 10:00, said:

apa va fi folosita doar la WC, pentru spalat pe maini si la bucatarie

Apa de ploaie colectata de pe acoperis folosita la bucatarie?????

#17
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Nu ma refeream folosita la gatit ci doar la spalat vase si diverse. Nu vad ce problema ar fi prin asta, crezi ca apa de ploaie e mai proasta calitativ ca apa dintr-o fantana? Eu n-as crede, eu zic ca apa de ploaie e mult mai buna decat apa de fantana. Apa din fantana in majoritatea cazurilor e apa de ploaie trecuta prin sol, adica apa ce in drumul ei a colectat diverse saruri si minerale, lucru bun in unele cazuri dar in majoritatea cazurilor acestea sunt mai mult daunatoare decat benefice. Problema e daca o poti stoca ok calitativ o perioada mai indelungata? Sincer cred ca daca o pot trata cu ceva pastile de clor potrivite pentru consum alimentar ar putea fi si potabila. Adica statiile de epurare nu fac mare lucru in plus.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am un filmulet, in format mp4, facut cu telefonul in timpul forarii unui put. Inca nu stiu cum sa-l pun aici, dar am sa-l pun ca sa vezi ce mare "filozofie" este forarea unui put de pana la 20 de m adancime, E vorba de o freza, confectionata artizanal, o pompa de apa, o masina  de amestecat betoane, asemanatoare cu o rotopercutanta  si, singura chestie mai deosebita, adaptorul dintre masina de "forat", pompa de apa si teava de foraj. (care e un tub de plastic de 1,5 " diametru, bucati de 2 m lungime, care se mufeaza una in cealalta pe rand). Asa incat cu putina indemanare, ai putea sa-ti forezi si singur un put rezonabil. La noi, forarea unui put de 12-15m adancime costa 400-450 de lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate