Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Despre bursa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mihail95

mihail95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.06.2013
Salut!

Mereu am fost confuz in ceea ce priste bursa. Stiu ca sunt mai multe tiouri de brusa: bursa monetara bursa de valori bucuresti etc. Cum functioneaza tot mecanismul cu brusa? Spre exemplu in cladirea aceea mare din Bucuresti pe care scrie BVB ce fel de oameni stau acolo? Ce fac acei oameni? Cum pot sa ajung si eu acolo? Daca vreau acum sa investec la bursa (de ex. la BVB) ce trebuie sa fac? Ce sunt acele Forex Plus5000 sau TradeVille?Ce legatura au cu bursa? Ce sunt acele cladiri pe care scrie "invest"...am vazut si la mine in oras...mi s-a spus ca acolo stau brokerii care investesc la bursa?!? Ce trebuie sa faci ca sa ajungi broker? Trebuie sa fii neaparat broker ca sa investesti la bursa?

Multumesc !

#2
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

View Postmihail95, on 18 august 2013 - 18:20, said:

Cum functioneaza tot mecanismul cu brusa?
Depinde despre ce tip de bursa vorbesti . Exista forex (specula pe cursul de schimb) , bursa de marfuri ( specula pe marfuri : petrol , gaze , metale) si ranzactionarea actiunilor unor companii.

View Postmihail95, on 18 august 2013 - 18:20, said:

Spre exemplu in cladirea aceea mare din Bucuresti pe care scrie BVB ce fel de oameni stau acolo? Ce fac acei oameni?
Brokeri in general . Tranzactioneaza

View Postmihail95, on 18 august 2013 - 18:20, said:

Cum pot sa ajung si eu acolo?
De ce ai dori sa ajungi acolo ?

View Postmihail95, on 18 august 2013 - 18:20, said:

Daca vreau acum sa investec la bursa (de ex. la BVB) ce trebuie sa fac? Ce sunt acele Forex Plus5000 sau TradeVille?Ce legatura au cu bursa?
Fie iti gasesti un broker care sa faca plasamentele pentru tine , fie te apuci tu sa tranzactionezi online.
Alea sunt platforme de tranzactionare online.
Prin intermediul lor cumperi si vinzi .

View Postmihail95, on 18 august 2013 - 18:20, said:

Ce sunt acele cladiri pe care scrie "invest"...am vazut si la mine in oras...mi s-a spus ca acolo stau brokerii care investesc la bursa?!?
Exact , sunt brokeri. Asteapta sa le dai bani , ei promit sa investeasca si sa iti "asigura" un profit. Daca ai noroc erg la firma lui Sima si te asigur eu ca o sa pierzi toti banii.

View Postmihail95, on 18 august 2013 - 18:20, said:

Ce trebuie sa faci ca sa ajungi broker? Trebuie sa fii neaparat broker ca sa investesti la bursa?
Sa gasesti prosti care sa iti dea bani pe mana , promitandu-le "multi" bani in schimb.  Nu.

Vei primi raspunsi mai detaliate pe aria Money and Business.

#3
mihail95

mihail95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.06.2013
sa inteleg ca daca iti dai banii pe mana unor agentii de brokeraj nu iti controlezi tu banii? Ei fac toate investiile pentrut ine fara ca tu sa zizi nimic??

#4
vpi

vpi

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.08.2013
te poti preocupa personal de achizitii si de vanzare...diferenta se cuantifica la profit sau pierdere
totul e sa stii cat ,cand sa cumperi si sa vinzi...aici intervin o sumedenie de factori pe care ajungi sa-i cunosti in timp. e si noroc,fler.
poti urmari in timp util toate tranzactiile si interveni la momentul oportun.

#5
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
jucatorii de la bursa se impart in doua categorii:

din prima categorie fac parte cei care castiga mai mereu avand acces la diverse informatii, ponturi, etc

iar din a doua categorie fac parte incepatorii sau cei fara experienta  care pierd mai mereu si platesc castigurile celor din prima categorie

in mod sigur nu faci parte din prima categorie de jucatori ........... daca vrei sa faci bani cauta sa-i faci intr-un mod mult mai sigur

Edited by wide, 18 August 2013 - 20:47.


#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postmihail95, on 18 august 2013 - 19:43, said:

sa inteleg ca daca iti dai banii pe mana unor agentii de brokeraj nu iti controlezi tu banii? Ei fac toate investiile pentrut ine fara ca tu sa zizi nimic??

In ziua de azi majoritatea tranzactiilor se plaseaza electronic...majoritatea bancilor iti ofera online trading, la pachet cu contul daca vrei asta. Dar inainte de a te apuca sa-ti "spargi" economiile, trebuie sa studiezi mult ce si cum. Companiile serioase iti ofera acces la tot felul de chestii, de la bund-urile nemtesti la actiuni de prin China sau mai stiu eu pe unde. Restul lumii, adica alea de apar pe toate gardurile si prin Romania acum iti vor oferi forex si alte chestii de-astea cu levier de sute de ori, unde practic sansele tale sunt nule, ai face mai bine sa intri in primul cazinou cu economiile sau sa cumperi de toti banii niste lozuri in plic, sansele de castig vor fi mai mari asa ;)

Uite ceva aici daca vrei sa inveti pe bune > http://ghid.agf.ro/1...inita-bursiera/

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Lasa bursa daca vrei sa ramai cu banii

#8
mihail95

mihail95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 05.06.2013
Am inteles in mare ce trebuie sa fac daca vreau sa investesc la bursa dar tot mai am cateva intrebari despre sistem :D
Mi-ati spus ca in cladirea mare de la BVB din Bucuresti stau oameni care tranzactioneaza si ca in cladirile pe care le vedem prin orase (cele pe care scrie "invest") stau tot oameni care tranzactioneaza. Care este deosebirea dintre oamenii care stau in cladirea BVB si oamenii care stau in celelalte cladiri??  Cum poti sa ajungi broker pe piata de capital?? Am inteles ca poti face niste cursuri...cele de la Asociatia Brokerilor din Romania si ca ei iti vor da un certificat de broker cu care te vei putea angaja. Trebuie sa ai musai certificatul asta?? Numai aceasta asociatie face cursuri de broker? Daca fac facultatea de finante banci asigurari si burse de valori din cadru ASE "echivalez" cumva cursurile de mai sus?? Pot sa ma angajez ca broker dupa ce facultatea?
Multumesc! :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate