Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2629
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cu pălincă.

#2630
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 edy_wheazel, on 07 iulie 2015 - 15:12, said:

Iar daca apa e dura se pune Cocolino.

Vrei sa spui Calgon, nu? :lol:

#2631
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
@xmanyacs77, nu le dezinfectau dar nici nu aveau speranta de viata prea mare. :)

#2632
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Ii lasau pe turci sa guste mai intai.

#2633
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014

 Bolund, on 07 iulie 2015 - 15:50, said:

Ii lasau pe turci sa guste mai intai.
Chit ca pe atunci ne vizitau romanii si ca probleme cu turcii au venit ceva mai tarziu :)

#2634
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013

 LensFlare, on 07 iulie 2015 - 15:50, said:

@xmanyacs77, nu le dezinfectau dar nici nu aveau speranta de viata prea mare. Posted Image

Eu am sugerat sa se foloseasca bicarbonat de sodiu alimentar!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 July 2015 - 15:58.


#2635
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Procedura e ok, calculele nu am timp sa le verific. de baza este la final sa scoti cat mai multa apa, astfel incat fantana sa se spele . Nici aseptica nu e buna, se poate scrie o carte de ce ,  scopul este sa omoram coloniile de bacterii...

 pacopaco1967, on 07 iulie 2015 - 15:08, said:

Pentru dezinfectia apei se foloseste clorul gazos  , nu  inalbitor de rufe .  
Doar in apa potabilizata industrial se introduce clorul gazos. in fanatani se poate folosi hipoclorit , fara probleme... oricum nu ai cum sa introduci clor gazos in apa din fantana. risti se se desoarba rapid, iar chimistii stiu, clorul este un gaz toxic, utilizat in primul razboi ca gaz de lupta. deci uitati ideea cu clor gazos in fantana, chiar daca, cu putin noroc, faceti rost de o butelie ...
initiatorul a spus:
Dimineata dam drumul sa curga apa la robinet in fosa septica pana cand dispare mirosul din clor din apa. E bine ca dupa ce dispare mirosul de clor din apa, sa mai lasam sa curga putin, dupa care puteti lua un esantion de proba si sa o duceti la un laborator specializat.
asta reduce mult riscul de a infesta panza freatica, care oricum e mic.

Quote

Mai frate , dar chiar ca scoala romaneasca scoate tampiti pe banda rulanta .
abtine-te.  imi aduci aminte de alti absolventi, care se temeau de apa ca are doar 2 atomi de hidrogen ...

 myshyk, on 07 iulie 2015 - 14:56, said:

Ai auzit de problemele de sanatate aparute din cauza clorinarii apei din bazinele de inot? Ce parere ai despre acestea?
probleme apar pentru ca pun prea mult clor, care se desoarbe si te irita.
initiatorul spune sa punem clor, apoi sa scoatem apa din fantana, in timp ce in bazinele se pune clor si se da drumul la oameni sa faca baie.
baga clor si apoi ne lasa sa ne balacim in zeama aceea cloroasa, crezand ca asa omoara si ciupercile de pe picioarele unora.
ca se mai intoxica unul, altul, sunt detalii.
daca ar avea un calcul ca mai sus, ce volum are bazinul, ce concentratie trebuie sa fie clorul,  nu ar fi nici un pericol..
pe de alta parte, daca ingrijitorul ar sti toate astea, n-ar mai fi ingrijitor de bazin, ar avea o meserie ca lumea.

Edited by strongsss, 07 July 2015 - 19:35.


#2636
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
De ce sa mai pui clor, daca tot scoti apa?

#2637
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
dar de ce sa dam cu var / daca tot facem murdar / toata lumea se intreaba /si-l intreaba/ pe agentul sanitar /

Daca apa sta in fanatana,  se dezvolta colonii de bacterii. acestea sunt periculoase. simpla scoatere a apei nu asigura eliminarea lor. mai raman pe peretii fantanii de exemplu ...

#2638
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pe vremuri,(si chiar si in prezent) la sate, cel putin in Banat, fantanile erau igienizate cu var nestins, (clorura de calciu) si sare grunjoasa. Se lasa doua-trei zile sa se limpezeasca  apa, apoi se baga la consum si in casa si la animale si in gradina. Nu stiu exact proportiile, dar asta era procedura.

Edited by myshyk, 07 July 2015 - 20:42.


#2639
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Curatarea cu var nestins este OK, daca nu sunt semne ca fantana este infestata.o data pe an, orice fantana ar trebui desnisipata si curatata cu var nestins.
daca fantana este nefolosita ani intregi, trebuie ceva mai puternic.

atentie. nici unul din procedee nu va scapa de nitriti/nitrati. daca aveti asa ceva in fantana , cautati o alta panza freatica.
o fantana muuuuult mai adanca, sau sapati alta, in alt loc.

#2640
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Mie mi-a placut aia cu "sa curga apa la robinet in fosa septica pana cand dispare mirosul din clor din apa".
Oare ce capacitate ar trebui sa aiba fosa si drenul? Oare mediul bacterian din fosa ce parere are despre tratamentul asta?
Serios, exista produse dedicate de dezinfectat eficiente. Nu vad de ce ne-am bate capul cu inalbitor, cu ce concentratie a folosit fiecare producator, cu regula de 3 simpla etc.

#2641
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
A verificat cineva nivelul TDS a apei filtrate prin ultrafiltrare la bloc? Daca la osmoza nivelul iese pana in 100,la ultrafiltrare cat iese?

Si inca ceva,la un sistem cu osmoza se potriveste membrana de ultrafiltrare in carcasa filtrului osmotic?

Edited by bleano1, 15 July 2015 - 16:57.


#2642
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,352
  • Înscris: 29.07.2013

 bleano1, on 15 iulie 2015 - 16:35, said:

A verificat cineva nivelul TDS a apei filtrate prin ultrafiltrare la bloc? Daca la osmoza nivelul iese pana in 100,la ultrafiltrare cat iese?

Si inca ceva,la un sistem cu osmoza se potriveste membrana de ultrafiltrare in carcasa filtrului osmotic?

TDS = Total Solide Dizolvate. Ultrafiltrarea nu retine dizolvatele ! TDS va avea aceeasi valoare daca nu ai si alte trepte inaintea membranei UF.

Da, sunt membrane UF care sunt concepute pentru carcasa respectiva.

#2643
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Pai cand am zis ultrafiltrare ma refeream la tot sistemul cu toate cele 4 filtre+membrana,care alte trepte?Posted Image

 argonaut, on 15 iulie 2015 - 18:53, said:


Da, sunt membrane UF care sunt concepute pentru carcasa respectiva.
Eu banuiam ca exista dar vad ca e un secret mare in a dezvalui si ce modele se potrivesc.

Eu vreau sa-mi iau asa ceva http://cdn.allshops....tds-1265493.jpg
iar cand vine momentul schimbarii membranei osmotice,sa fac un downgrade si sa pun o membrana UF,

#2644
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,352
  • Înscris: 29.07.2013
[ http://i00.i.aliimg.com/wsphoto/v0/32322446320/Crown-Promotions-for-font-b-UF-b-font-10-inch-flat-pressure-wet-hollow-fiber-ultrafiltration.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa arata membrana respectiva.

Poti downgrada sistemul dar de ce nu-l soliciti direct asa ?! Posted Image

#2645
bleano1

bleano1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.01.2014
Sa inteleg ca se ia o membrana din asta ('http://www.wts-onlin...oni-pi-662.html')
se desface si se ia din interior acel filtru? caci nu gasesc separat ce mi-ai aratat.
Nici ideea ta nu-i rea ,sa comand direct asa ,insa pe viitor sa stiu de unde sa comand membrana UF.

Edited by bleano1, 15 July 2015 - 21:31.


#2646
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Revin cu o problema pe care am expus-o intr-un post mai vechi. Problema era cu mersul sacadat al sistemului de osmoza inversa. Pana sa apuc sa schimb senzorul de presiune m-am tot jucat cu cel vechi, si ba mergea mai bine, ba dintr-o data mergea rau de tot. Intr-un tarziu m-am decis sa schimb filtrele de dinaintea membranei de osmoza si odata cu filtrele am cumparat si un presostat nou. Am schimbat primul filtru, cel de sedimente si pe urmatorul, cel de carbon. Pe al treilea l-am lasat pe pozitie la recomandarea celor de la care am cumparat cartusele de schimb. Presostatul insa nu l-am schimbat in primul rand pentru ca sistemul era intr-un din perioadele bune cand mergea normal si am zis sa-l mai las sa vad ce se mai intampla, si in al doilea rand pentru ca sistemul este inca in garantie. Surpriza este insa ca dupa ce am schimbat filtrele chiar merge ok, si au trecut vreo 2 luni de cand e asa si nu mai face figuri. Poate sa fi fost problema cu mersul sacadat din cauza filtrelor? E drept filtrul de sedimente era plin de namol. Insa nu inteleg de ce sa se fi comportat asa sistemul din cauza filtrului. Are cineva vreo explicatie? Eu ma gandeam ca mai degraba ar trebui sa intre in avarie ca nu are apa suficienta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate