Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

vanzarea legumelor

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004

View Postionutz_t, on 08 octombrie 2013 - 22:22, said:

Ca protectie antiinghet, preventiv, pe timpul serii, un producator de legume mi-a zis ca a facut "fum" in solar ... pentru cateva ore, dupa care dimineata a aerisit bine. Nu am intrebat exact metoda folosita, dar am inteles ca e frecvent utilizata printre cei cu solarii, ca si protectie de scurta durata impotriva inghetului pe timpul serii. Avea ardei kapia in solar.
Irigarea prin microaspersie ca protectie la inghet, cum se face? Cu apa calda?

Irigarea se face cu apa din fantana, care se presupune ca are si ea 12-14-16 grade cu plus, si din cate stiu o diferenta de un grad la 1mc de apa este egala cu aproximativ 1kw energie, eu zic ca ar trebui sa isi faca treaba destul de bine.... dar poate are cineva date mai concrete.

#56
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
eu am terminat cu legumele din septembrie, de pe 12, cand a venit apa, nu bruma.
dar, asta e, viata merge inainte, daca-i sanatate le facem la loc.
problema mai mare e ca a intrat si-n casa, dar o dregem si pe asta, tot asa, mergem inainte.
la mine, nu ma pot plange ca a facut mari stricaciuni, dar a facut, nu mai spun de stres si de neplacerile create., atunci si acum.
nu am scris randurile astea pt a fi compatimit, doar ca simteam nevoia sa o spun aici, voua, colegi in gradinarit.

#57
boynr1

boynr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.11.2010
In  Craiova

cartofii noi - 1 leu
varza - 0.5
rosii romanesti 3.5

#58
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ce sa fie oare asta?
http://m.hotnews.ro/stire/17545506

#59
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Niste baieti destepti si cu bani ( Agricover ) vor sa puna la punct un sistem de distributie a legumelor produse de micii jucatori. Ofera un pret putin mai mare decit traditionalii samsari, plata cel tirziu a doua zi si o siguranta relativa a preluarii produselor. Marea problema va fi atunci cind comenzile vor fi mai mici decit estimatul si, in buna traditie romaneasca, unii producatori vor fi favorizati.
Plus ca vor vinde si seminte & co producatorilor ( vezi covera.ro ).

Edited by hortifun, 24 June 2014 - 22:18.


#60
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Adica asociatia aceea despre care se vorbeste este facuta de Agricover?

#61
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Nu, este instrumentul prin intermediul caruia Agricover ajunge la producatori si care este scos in fata pentru a garanta provenienta "taraneasca" a marfii.

#62
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Din pacate legumicultorii independenti nu au timp, cunostinte, interes si mijloace materiale si sau financiare pentru a pune in miscare o astfel de asociatie independenta prin care sa negocieze si sa achizitioneze diverse pentru cultura ca mai apoi sa negocieze si sa vanda la preturi corecte legumele etc.
Asa ca daca intre initiatorul acesta, producatori, retaileri si consumatori se instituie o relatie de tip win-win in cadrul careia fiecare are de castigat ceva atunci le vom spune bravo.

#63
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Alte subiecte:
* Unde vindem legumele?
* Agricultura - unde vindem productia?!

#64
MarianChetrone

MarianChetrone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2017
Salut,
Eu am gasit platforma www.bursadelegume.ro de unde ma informez cu privire la preturile legumelor. Este o sectiune Mercurial unde in fiecare zi actualizeaza preturile la legumele comercializate in pietele en-gross(ce ma intereseaza pe mine Matca, Bucuresti, Brasov, etc).
Spor va doresc.

#65
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
publicitate!

#66
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Țăranul ar trebui să se ocupe doar de ce știe el mai bine adică de munca lui și nu de vanzari.
În Turcia în fiecare localitate trec țăranii pe la firma care preia toate legumele și fructele dimineața si iau ambalaje fix pentru câtă marfă au de vanzare.
Le sortează pe calități și le pun în ambalajele respective.
Seara vine fiecare cu marfa lui cântărește și pleacă acasă cu banii în buzunar.
Ce este interesant este că adună tot de pe câmp inclusiv ce este bun doar pentru fabricile de conserve produse ce nu s-ar putea vinde la piață pe tarabă.

Edited by owl1960, 17 May 2017 - 10:15.


#67
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Mare minune daca am putea preda marfa si sa traim din meseria asta .

#68
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
si ce va opreste sa predati marfa si sa plecati cu banii in buzunar, in Ro? votul pt mafie?

#69
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postcrisbud, on 12 aprilie 2017 - 09:11, said:

publicitate!
Hai zât...
Te-ai prins tu după un singur post.
Perspicacule! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate